Mušičarenje VS. varaličarenje pastrmke

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Uvod:
Krenem ja juče poslovno u Petrovac na Mlavi. Naravno, u gepeku varaličarski komplet (uvek spreman kao u Titovo doba) i isplanirano popodne. Kiša lije ceo dan. Posle uspešno obavljenog posla gas do Mlave i razočaranje. Voda raste i muti se, na brzinu uhvatim jednu malu i 2 mi spadnu a voda postane boje ness caffe. SRANJE.
Kupim mlad ovčiji sir u Izvarici kod Dragiše i neveseo krenem kući. Međutim u Krepoljinu me udari nekakav bič božji i ja smotam PUN LEVI zaokret ka selu Sige da pogledam malkice Krupajsku reku. Kiša rominja, a ona malkice nabrekla (ki sisice u sedmom osnovne :D). I taman onako zarezila. Ponovo oblačenje i silazak na vodu.
I - na prvom prelivu TRI PASTRMKE kupe muvu sa površine!!! Ja provučem mog omiljenog Veltic-a No1 pored njih... I naravno ništa. Toliko puta već viđeno. Banana. Krompir. I voće i povrće :mad:
Pastrmka se ne hrani varalicama - ona jede bube Do kraja dana ulovih ja 10-tak komada i spakovah tri (29cm, 31cm, 35cm) ali su mi mozak popile skačući kojekude na raznorazne insekte. RAZVALIO BI IH DA SAM PONEO MUŠIČARAC!!!

Prednosti mušičarenja nad varaličarenjem:

1.Pastrmka se ne hrani varalicama - ona jede bube
- ova je osnovna, pastrmka se cele sezone hrani raznoraznim insektima u raznoraznim stadijumima i u različitim slojevima vode. Varalica je nekada efikasna ali najčešće mnogo manje od njene prave
hrane!!!

2.Nežnost prezentacije
- kada vaša varalica pljusne u vodu pastrmke se pre razbeže nego što ih to privuče!!! One tri pastrmke sa preliva iz uvoda bi suvom muvom počistio a ovako sam ih poplašio

3.Lepota borbe sa ribom
- neuporedivo

4.MERAK NEMA CENU
- ovo sam naučio na jugu Srbije - u Leskovcu :D

Prednosti varaličarenja nad mušičarenjem:

1.TEHNIČKE DISCIPLINE
- daljina, dubina, snaga,...

2.Nepristupačna mesta
- nažalost ni sva moguća tehnika zabacivanja kojom raspolažemo u mušičarenju nekada nije dovoljna, zarasli tereni, "kratka" i duboka mesta, provučemo samo vrh varaličarskog štapa kroz šumu granja i riba je na udici (ovo je moj glavni razlog što još uvek na nekim rekama forsiram varalicu!!!)

Ostavljam malo prostora i za Vas - dodajte po volji/želji/iskustvu...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Varalicarenje je  osnovna skola a musicarenje  fakultet,ustvari pre kao filozofska disciplina neiscrpnog saznavanja.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jao kad Goci vidi ovo :doh:.
Tacno je da varalice nisu prirodna hrana, ali ribe jesu pa samim tim i varalice mogu da prodju. Ali mislim da musicar sa adekvatnim priborom i znanjem nema potrebu za istim, tj svu hranu moze da imitira i vodi prirodno u 95%. U ovih 5% spadaju ekstremni uslovi kad je musicarenje vise mucenje nego uzitak.
Ovo za merak  :mad:
Ja u Srbiji nisam naisao jos na reku koja mi je bila toliko zarasla da me je omela u musicarenju. Tj  navikao sam na prepreke al' mi njihovo prevazilazenje ne predstavlja neku muku. Naravno da ne volim dzunglu po obalama po kojim se krecem, ali ovaj problem nije vezan za odredjen vid ribolova.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U mojim sledećim rečenicama nema nimalo sarkazma niti šale.
Mogao bih moju babu staru 79 godina da naučim za pet minuta da varaličari pastrmke. Odveo bih je na neki revir, vezao Mepps Aglia Nr.1 i pokazao joj kako da zabaci. Ona bi to uradila i počela da namotava. Varalica bi se vrtela kroz vir i pastrmka bi se ulovila. Brojne su babe koje u zapadnim pastrmskim revirima rade to isto.
Slušajte, momci, znamo valjda šta je varaličarenje? Dok se mi zalažemo da se zabrane vaser kugle i tirolska drvca, kobajagi priznajemo varaličarenje kao sport. To je manje sportski ribolov i omogućava veoma jednostavno plasiranje mamca obogaćenog trokrakim udicama na sve dubine i udaljenosti. Varaličariti je sramota za savremenog ribolovca i na mušičarima je da se zalažu da se to zabrani.
Dok se mi ovde raspravljamo o udici sa zarezom i pravilnom oslobađanju riba koje su zaštićene, takozvani varaličari ovakve naprave provlače kroz virove naših reka.
images
:puke:
I ja ponekad, jednom-dvaput godišnje, varaličarim, ali to je samo onda kada procenim da nema nikakvih uslova za mušičarenje, a istražujem da li i koliko ima neke ribe u reci. Ulovima ostvarenim na taj nesportski način niti se hvalim, niti ih slikam, niti ih rado pokazujem. Stidim ih se.
Milanče je napisao(la):
Do kraja dana ulovih ja 10-tak komada i spakovah tri (29cm, 31cm, 35cm) ali su mi mozak popile skačući kojekude na raznorazne insekte. RAZVALIO BI IH DA SAM PONEO MUŠIČARAC!!!

Milanče, za ovaj moderan mušičarski žargon, od mene dobijaš deset pluseva  :tbumb:!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
Varaličariti je sramota za savremenog ribolovca i na mušičarima je da se zalažu da se to zabrani.

izvinjavam se za recnik ali stvarno ne znam kako drugacije da me mix razume


MIX SADA VEC PRETERANO SERES

ovde ima verovatno lom ljudi koji i varalicare i koji to ne smatraju manje sportskom ili ne sportskom disciplinom, milion puta je produktivnije varalicarenje od musicarenja,i obrnuto naravno.
i jeste musicarenje lepse,ali ovakvu iskljucivost ne mogu da otrpim uvek!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
oholi je napisao(la):
Varaličariti je sramota za savremenog ribolovca i na mušičarima je da se zalažu da se to zabrani.

izvinjavam se za recnik ali stvarno ne znam kako drugacije da me mix razume


MIX SADA VEC PRETERANO SERES

ovde ima verovatno lom ljudi koji i varalicare i koji to ne smatraju manje sportskom ili ne sportskom disciplinom, milion puta je produktivnije varalicarenje od musicarenja,i obrnuto naravno.
i jeste musicarenje lepse,ali ovakvu iskljucivost ne mogu da otrpim uvek!

:D :D :D
Radovan treci  :tbumb:

Inace i MIX je vrstan varalicar, a ova tema mu dobro dodje da udje u rasprave bas kao sto ce da bude ova. Sta da radis kad covek to voli.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
1. Ja i MUSICARIM i VARALICARIM i u vrelini leta pecam nocu na Bovnu, zavaljen debelo u udobnoj stolici, "na FIDER -icu", itd, itd.

2. Svaki izlazak na vodu je za mene svojevrstan uspeh.

3. Na ovom forumu sam iskljucivo iz musicarskoih razloga.

4. Priroda, voda, cist vazduh, mir, tisina, zubor reke, nacin druzenja sa drugovima slicnih pobuda su lepe stvari koje mi donosi ribolov pa bio on za nekog ovakav ili onakav, lep ili ruzan, sportski, manje sportski ili cak i nesportski, i to meni pruza ogromno zadovoljstvo.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
E bre Mix mi skrenuo temu načisto - ja sam je postavio da ISTAKNEM PREDNOSTI mušičarenja pastrmke spram varaličarenja iste!!!
A ne da pljujem po varaličarenju ili bilo kojoj drugoj metodi ribolova. Apsolutno prezirem elitizam bilo koje vrste, a naročito naš mušičarski. Ajmo pravac nazad na temu  :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
oholi je napisao(la):
Varaličariti je sramota za savremenog ribolovca i na mušičarima je da se zalažu da se to zabrani.

izvinjavam se za recnik ali stvarno ne znam kako drugacije da me mix razume


MIX SADA VEC PRETERANO SERES

ovde ima verovatno lom ljudi koji i varalicare i koji to ne smatraju manje sportskom ili ne sportskom disciplinom, milion puta je produktivnije varalicarenje od musicarenja,i obrnuto naravno.
i jeste musicarenje lepse,ali ovakvu iskljucivost ne mogu da otrpim uvek!

Nisam znao da je čitanje i "trpljenje" mojih reči obavezno. Takođe, nisam znao ni da je dozvoljen ovakav rečnik.
Hajde malo da pročitamo moj stil, koji ponekad zasmeta oholom. Ako je nepristojan, molim da se obriše.

Mislim da u rečima oholog nema istine. Ljudi koji i mušičare i varaličare, uvek smatraju mušičarenje sportskijim. ja mislim da je i ribolov prirodnim mamcem sportskiji od ribolova varalicom, iako sam varalicama preorao mnoge reke, jezera i bare. Srećom, zaboravio sam taj period i, uz blagi stid ga se nerado sećam.
Mi, pravi mušičari, kada vidimo napravu koja se zove varalica, kažemo BLJAK. Kada neko izvadi ribu na varalicu, mi isto kažemo BLJAK i žao nam je što je riba tako stradala. Naslov teme je "Mušičarenje vs varaličarenje pastrmke", a u nastavku je pomenuto kajanje zbog korišćenja varaličarskog pribora i spisak prednosti mušičarenja, sa kojim se slažem. Milanče, valjda imam pravo da dodam i malo svog razmišljanja, a ne samo da upišem "slažem se",  :tbumb: ili  :respect:.
I ja sam pre par nedelja pokušao da ulovim varalicom pastrmku u prevelikoj Nišavi. Mene je već unapred bilo sramota što sam planirao tako nešto, pa sam pokušao da prikrijem tu ideju od drugova sa kojima sam bio na vodi.
Oholi, nepristojan si. Probaj da shvatiš da je ovo moje lično mišljenje i da ti nemaš veze sa tim, niti ti tvoje neslaganje daje za pravo da vređaš.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mix, pa zar ti nisi glavni zagovornik dirty talk-a u mušičarenju (i još ponegde...)? Ti klenovima možeš da kažeš da ćeš da ih masakriraš (bukvalno misleći na ubistvo velikog broja životinja), a oholi tebi ne može da kaže da sereš, izražavajući jedino duboko neslaganje sa tvojim mišljenjem. Šta je veći greh?

:)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Piroman: Samo Vatra Sajt Spašava!  :D
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Mixmaster je napisao(la):
Varaličariti je sramota za savremenog ribolovca i na mušičarima je da se zalažu da se to zabrani.
Eto ti pravog primera na temu: "Kako umanjiti vrednost tuđeg ulova?"

 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Reci kao sto su nemoj da seres nisu pozeljne na sajtu. One ako su upucene nekom clanu mogu da budu uvredljive i samim tim ja ih ne zelim kao takve. Posledice su da clan moze da odgovori slicnim ili jos gorim tonom i da se stvori atmosfera koja je veoma losa.
 
Vrh Dno