Mušičarenje VS. varaličarenje pastrmke

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
OK, Dr. Lucky. :respect:
Da objasnim malo moderan mušičarski žargon.
Kada kažem da ću da ih masakriram, to je isto kao kad Milanče kaže da bi razvalio pastrmke. Ja i Milanče koristimo ribolovački žargon, uobičajen u našem svetu.
Ono što neko zove razvaliti, drugi zove masakrirati, a treći pomaziti. Kada bi pitali ribe ko je u pravu, one bi i jednom i drugom i trećem rekle isto : "Ostavite nas na miru!". Ja više volim da stvari nazivam onako kako bi ih naše nedužne žrtvice nazvale.  ;)
 

Marko

Newbie
Učlanjen(a)
25.11.2005.
Poruke
5
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kada neko kaže da i musičari i varaličari trebalo bi da kaže da svaštari! Ko svaštari taj je osrednji u tom svom svaštarenju!

Mnogo je osrednjih, malo je onih koji vrede!!!!

:)
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ja licno ne volim da vidim varalicare u svojoj blizini kada idem na musicarenje. Odmah znam da su tu ribe preplasene i da ce slabo da grize. Zbog toga i imam averziju prema varalicarenju. Jedino opravdanje da se musicar (tj. ja) uhvati nekog drugog stapa je da je nemoguce musicariti u datim uslovima i na datoj vodi. Naravno, nismo svi isti, hvala bogu  :bleh:.
 

piroman

Senior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
179
Broj reagovanja
0
Ja moram da priznam da mene bas zabole sto neko musicari, nemam nista protiv, samo da NIJE u mojoj blizini, jer ne zelim da budem naboden od strane mlatioca prazne slame :)

Ljudi vi zivite u krajevima u kojima nema vode, takoreci u pustinjama i primorani ste da pecate po poticicima i baricama, te nije ni cudno sto volite da musicarite, kada NEmozete da varalicarite, dubinjate i balerinisete. Da imate srece kao mi privilegovani ljudi koji zive pored vode, shvatili bi ste koliko je gubljenje vremena mlacenje prazne slame nakindjurenom udicom, i svi bi ste doziveli katarzu i poceli da varalicarite :) :) :)

Naravno da moram malo da se nasalim, ali ima mnogo istine u ovom postu, istina naravno nije u tome da nevalja musicarenje, vec da je vecina musicara primorana da musicari, jer NEMA mogucnost da varalicari. Mislim da ljudi koji imaju izbor tesko mogu da se odluce samo za musicarenje, jer je varalica NEprejebiva umetnost preciznog zabacaja i pogotka. Razumem da neko voli musicarenje, ali stvarno NErazumem da neko NEvoli varalicarenje???
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Musicarim i ne stidim se toga  da cu nekada kada budem osetio potrebu uzeti varalicarca,blinker i fider tehniku i plovkariti sve u svemu kompletan RIBOLOVAC :yeswink: :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ja pre svega u okruzenju imam vode pogodne bas za varalicu. Na tim vodama mi nije dozvoljeno da pecam u granju, iz vode...Pa ih iz istih razloga zaobilazim u sirokom luku i idem na musicarenje 100,200,500 km u jednom pravcu.
Kada sam na Strmovu (nekadasnji povrsinski kopovi uglja, bare pune stuke), na zaprepascenje ribolovaca sa balerinama i varalicama, brzinski zakacio par stukica sve se okrenulo. Strimeri su mi bili nalik papagaju koga je dohvatila macka a opet rade.  Uzitak borbe sa ribom je neuporedivo veci sa musicarskim stapom.
Svoj shimano diaflash i dalje cuvam, ali vise kao uspomenu na lepe terene i dane kada sam bacao varalicu.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
piroman je napisao(la):
Ljudi vi zivite u krajevima u kojima nema vode, takoreci u pustinjama i primorani ste da pecate po poticicima i baricama, te nije ni cudno sto volite da musicarite, kada NEmozete da varalicarite, dubinjate i balerinisete. Da imate srece kao mi privilegovani ljudi koji zive pored vode, shvatili bi ste koliko je gubljenje vremena mlacenje prazne slame nakindjurenom udicom, i svi bi ste doziveli katarzu i poceli da varalicarite :) :) :)

Piromane, evo ja zivim u mestu koje je varalicarski raj.Samo ja sam varalicarsku skolu prosao dok je ovde stvarno bilo ribe i hvatali smo zaista kad smo hteli i sta smo hteli.Onda sam ja poceo da bacam musicu i nisam se pokajao,nista mi ne moze nadomestiti uzbudjenje kad cepnem bucova na musicu ispred gomile varalicara,ili krupnog protfisa pored mreze plovkarosa i varalicara... :) :) :)
 
 

piroman

Senior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
179
Broj reagovanja
0
Ja se na ovom sajtu uglavnom spradam. Prethodni post sam napisao krajnje iskreno i stvarno mislim to sto sam napisao. Toliko o ozbiljnosti idemo nazad na proseravanje...

Ljudi jedina dobra voda za varalicarenje je ona voda u kojoj se pracaka sarancic, jer tu mozete da nabodete sarancica na varalicu, i postoji dobra sansa da iscuri silikon :) :) :) Ziveo drug Miksic i njegov sarancic!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
još uvek imam svoj dvodelni varaličarac u perfektnom stanju a exploatisao sam ga godinama. Još uvek imam gomilu raznoraznih vralica i sve su več odavno pokrštene i donele mnoooogo riba. Varalicarenje jeste tako kako kaze kolega piroman sto se tice prezentacije i efikasnosti. Debelo iskusni musicari ne zaostaju mnogo, skoro ni malo za varalicarima...ja jos nisam takav  :'(, no, ali meni je musicarenje lepse, veci je merak, bas je onako kako je to milance opisao.  :tbumb: :yeswink: Kada ču ponovo da varaličarim? Nemam pojma ali sigurno ču kad tad opet malo preorati dubine dubokoroncima, pročačkari dno i njegove rupe silikoncima, svetliti leptirima itd. čisto tek toliko za promenu. Ja u mojoj sredini ne moram da mušičarim ali to radim jer to želim i volim. Varaličarenje isto nije baš tako jednostavno kako ga je Mix opisao. Jeste zabaciš i vrtiš, za početak. Treba znati voditi varalicu, Znati određivati dubinu, šta sve utiče na to (debljina najlona, varalica, položaj štapa itd.). Kada šta koristiti i gde?  ;) Aktivno sam varaličario od  šeste godine dok mi se nije ukazala prilika za pravo mušičarenje i nabavak opreme. Isključivo mušičarim tamo negde od 2003/4 ako se ne varam :-\ :blush:. Slabo me služi pamčenje  :D :doh: starost  :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
Mislim da u rečima oholog nema istine. Ljudi koji i mušičare i varaličare, uvek smatraju mušičarenje sportskijim. ja mislim da je i ribolov prirodnim mamcem sportskiji od ribolova varalicom, iako sam varalicama preorao mnoge reke, jezera i bare. Srećom, zaboravio sam taj period i, uz blagi stid ga se nerado sećam.
Mi, pravi mušičari, kada vidimo napravu koja se zove varalica, kažemo BLJAK. Kada neko izvadi ribu na varalicu, mi isto kažemo BLJAK i žao nam je što je riba tako stradala. Naslov teme je "Mušičarenje vs varaličarenje pastrmke", a u nastavku je pomenuto kajanje zbog korišćenja varaličarskog pribora i spisak prednosti mušičarenja, sa kojim se slažem.

dobro,iako sam se vec, unapred, izvinio,ponovo necu,
mislim da mix prica gluposti (ovo valjda smem da kazem)
prva glupost,ne moze lov prirodnim mamcima biti sportskiji od varalicarenja
druga-ako se mix stidi varalicarenja sto ga upraznjava?
.....
ja kad varalicarim vise ostetim ribu ili sta vec?
opet glupost, kederasi,plovkarosi.....mix....svi vise ostete ribu,najvise kolicinom ulova, lovio sam i op 50klenova dnevno,a desavalo se da bukvalno nijednog ne ponesem
stuku ispod bar 1.5kg,bucova ispod oko 2kg.... ne nosim, pa kako to ja,ili neko slican, kao vralicar ostetimo ribu a musicari ne?

vise necu pisati nista van ove teme,clanovima foruma se izvinjavam zbog jedine moje ruzne reci na ovom forumu

a sad na temu da se vratim

mislim da je musicarenje uspesnije u vecini situacija,bar ko zna da musicari, jer se "muvama" imitira najsiri spektar pastrmkine hrane,od muva pijavic preko ribe....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Interesuje me objašnjenje zbog čega se varaličarenje smatra sportskijim od lova prirodnim mamcima? Ako me oholi ubedi da je to istina, prihvatiću da pišem gluposti, kako on kaže.
Ja sam prilično vešt i uspešan korisnik varalica. Znam šta je to. To je naprava koju možete zabaciti skoro svuda, sa svakog mesta i na svaku dubinu. Ta naprava se vuče kroz vodu i ima neverovatno veliku putanju, a jednim zabacom se pokriva ogromna površina i zapremina vode. Sve ribe koje primete varalicu ili će se uplašiti ili nasrnuti na tu napravu.
Veoma retko koristim prirodne mamce. Bio sam mali kada sam prešao na veštačke, ali znam da ribolovac koji čeka ribu na glistu na dnu ili vozi plovak (dead drift :doh:) mnogo manje riba raspameti, a one koje zabode manje ošteti od varaličara.
Ja znam da se varaličarenje uglavnom prikazuje kao vrhunski sportski ribolov, ali za mene je to davno prevaziđeno razmišljanje.
Za mušičara pastrmki nema većeg zla od susreta sa varaličarem. Ribolovci prirodnim mamcem obično zauzmu jedno mesto i tu uživaju, dok se varaličar obično kreće nedostižnom brzinom i preorava virove jedan po jedan plašeći sve pred sobom. Mudar mušičar, kada vidi da je reka pod opsadom varaličara, beži glavom bez obzira, tražeći mirno mesto, makar i bez riba, samo da nema čoveka koji provlači svoje metalne i drvene naprave obogaćene trokrakim udicama.
Naravno, ovo ne znači da mušičari i varaličari treba da se svađaju. To su ribolovci koji love po propisima, a neki od njih se trude čak i da vraćaju svoj izbodeni i ugnjavljeni ulov. "Dobar dan"- "Dobar dan". "Ima li ribe?"- pita mušičar. "Ima, ali sve sitne pastrmke. Ubodem je pa je vratim."-odgovara varaličar. "Bolje da ih ne vraćaš."-misli se mušičar, posmatrajući vobler sa dve trokrake udice. Dve trokrake, to je 6 udica, od kojih bar neka prodre u oko, mozak ili škrge sitne pastrmke.
Vraća ih :doh:. Jao, majko milaaaa! Pa, nosi ih kući, pobratime, nemoj više da ih vraćaš, leba ti.  :klonja1:

Podsećam zalutale da je ovo mušičarski forum, kako bi se manje ljutili kada veličam mušičarenje, a osporavam sve ostalo. Da nije tako bio bih aktivan na nekom varaličarskom sajtu. ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Oh mein Got :doh:
(jebi ga valjda se ovako piše nisam učio nemački ;) )
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
>>Vi ste oni sto motaju ono, pa onda mlate sa tim po vodi. Plasite ribu i smesni ste.....<<
Zivomo u Srbiji, Guramo se da udjemo i izadjemo iz autobusa. Guramo se cak i da sidjemo sa aviona, cim tocak jednom dodirne zemlju svi ustaju a stjuardesa sedi i pita se gde su posli?!. Varalica je savrsen prelaz sa dubinaca i plovka na musicu pa je zato volim, ali posto smo mi zemlja treceg reda, mislimo da smo pametniji od celog sveta i velicamo Nasu tradiciju a tudju omalovazavamo,...potrebno je vreme da realno sagledamo gde smo mi u svim aspektima drustvene aktivnosti, pa i u ribolovu. Smatramo amere za mladu i latentnu naciju.... Mnogo ce vode da protekne mutnom Moravom dok mi shatimo da ovde stvari idu polako i da se utakmice dobijaju na penale. Volim ja nas blesavi narod, ali kako britanac da objasni srbinu da je pecao na vestacku musicu jos dok smo mi jeli srebrnom viljuskom. Jestre da oni nisu znali za viljusku, ali nismo ni mi znali za musicu.
Boze zdravlja, svi mi sa foruma svedocicemo vremenom o tome koliko nas je bilo, kada smo poceli i koliko ce nas biti.
Ko jednom bude pocastvovan da u milosti prirode a na svojoj musici oseti car borbe sa njenim velicanstvom potocno pastrmkom ili gospodinom lipljanom, zauvek je prepusten mastarenju o ponovnom susretu.I brojace dane od kada se reke zamute i lede, pa sve do dana kada se pojavi prvi zelen list, ptica zapeva istu pesmu, vrba pukne i sve se oko vode oboji u zeleno.
Sad', nisam siguran sta je starije jaje ili kokoska. Astraeus ili nesto drugo , ali ja jednog lipljna na muvi necu menjati za 10 stuka na varalici.
Necu osuditi varalicare. Lep sport, lep pribor, setnja, priroda, aktivnost, uzivanje u blagodetima prirode ecs...sve sam to prosao i smejao se ljudima koji kampuju pored vode, a i ja sam sa drustvom kampovao, pa plovkario iz vode, pa varalicario, pa na kraju evolutivnog puta musicarim i tacka. Samo to i nista vise.
Eto ja smatram varalicu kao stupanj u evolutivnom procesu kroz koji prolazi jedan ribolovac. Onaj koji se tu zadrzi nece uspeti da prenese svoj kvalitetan genetski kod na buduce narastaje i kao losos ostaje da ugine na polovini puta do maticne reke. Musicarenje je grana ribolova u expanziji, a retki koji uspeju da spoznaju cari  i  lepotu ovog kraljevskog sporta, zivece zivot nerazumljiv i cudan prosecnom gradjaninu, pa i onome koga komsiluk zna po opojnom mirisu ribe koji se siri iz njegovog dvorista nedeljom popodne.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Interesuje me objašnjenje zbog čega se varaličarenje smatra sportskijim od lova prirodnim mamcima?

Zato što ćeš i ti da zagrizeš pravu jabuku koja stoji u korpi na stolu, a ne ukrasnu gumenu  :D
Zato što nijedan od smuđaroša koji lovi i prodaje ribu kafanama ne lovi na silikonce i voblere nego muva na žive i mrtve kedere.
Zato što prave ubice kapitalnih pastrmki love peševe pa ih filuju olovom i uvezuju trokrakama da bi orali po dnu virova.
Ili čekaju zamućenje pa obilaze rečice sa glistama đubretarkama (i niko nije lud da sedi na jednom mestu, kao ni ti :)).
Ili
.
.
.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
da se nadovezem na milanceta,i ujedno odgovorim na mixovo pitanje,
varalicarenje je sportskije jer koristis varalici a ne keder npr....imas milancetov primer sa jabukama,
varalicu riba redje duboko guta dok to sa prirodnim mamcima nije slucaj tako da se manje i steti.
jeste da je trokrake povremeno iseku po glavi ali bolje i to nego udica koja je iscepala zdrelo.......ima jos primera koje ti,mix, naravno znas ali isuvise volis da se svadjas po forumu da bi priznao neke stvari.
a da te ubedjujem ni u sta ne zelim i ne vidim svrhu,odrastao si covek,necu te ja klinac uciti pod stare dane sto je neki ribolov sportskiji. ma na kraju krajeva u nekim razvijenim zemljama upotreba zivog kedera je zabranjena,sto li?
 
Vrh Dno