Muva za vežbu bacanja

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bacanje se najbolje vežba na reci, a nikako na livadi! Zato i muva za vežbanje treba da bude prava.
AKo vežbaš da zabacuješ štuki, moraćeš da vežbaš posebne stvari. AKo vežbaš zabacivanje lipljenu, to je drugačije. AKo treba da vežbaš zabacivanje na obrasloj Mlavi, neće ti pomoći livada. Ako treba da vežbaš za Drinu, morao bi da se zatrpaš do pupka u livadi...
Nemojte da vas neko zajebava i zamajava. Vežbajte na reci. Čak i ako imate pomoć instruktora, tražite reku, a ne livadu; mušicu, a ne džidža-midžu.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Bacanje se najbolje vežba na reci, a nikako na livadi! Zato i muva za vežbanje treba da bude prava.
AKo vežbaš da zabacuješ štuki, moraćeš da vežbaš posebne stvari. AKo vežbaš zabacivanje lipljenu, to je drugačije. AKo treba da vežbaš zabacivanje na obrasloj Mlavi, neće ti pomoći livada. Ako treba da vežbaš za Drinu, morao bi da se zatrpaš do pupka u livadi...
Nemojte da vas neko zajebava i zamajava. Vežbajte na reci. Čak i ako imate pomoć instruktora, tražite reku, a ne livadu; mušicu, a ne džidža-midžu.
  :tbumb: I za mene je ovo jedini ispravan pristup.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Bacanje se najbolje vežba na reci, a nikako na livadi! Zato i muva za vežbanje treba da bude prava.
AKo vežbaš da zabacuješ štuki, moraćeš da vežbaš posebne stvari. AKo vežbaš zabacivanje lipljenu, to je drugačije. AKo treba da vežbaš zabacivanje na obrasloj Mlavi, neće ti pomoći livada. Ako treba da vežbaš za Drinu, morao bi da se zatrpaš do pupka u livadi...
Nemojte da vas neko zajebava i zamajava. Vežbajte na reci. Čak i ako imate pomoć instruktora, tražite reku, a ne livadu; mušicu, a ne džidža-midžu.

:D da ako živiš u Niš...i tamo gde izađeš na vodu za đabe ili za neku simboličnu cenu ... mene bi takvo vežbanje koštalo...a kada bi izašao sa lažnim muvama i štapom u rukama na neku vodi i kada bi došao čuvar dok bi mu ja objasnio da ja samo vežbam odro bi me kaznom i đaba onda pritužbe odvetnici/advokati.... :nowink: najlepše je bacati na vodi ali ako je nema i ako te to košta glupo je sedeti kod kuće i tvrdoglavo se držati takvog stava "ako nisam na vodi neču da vežbam"  :nowink: Na kraju krajeva i nije to tako besmisleno (vežbanje na livadi)...lepše je na vodi ali itekako ima smisla i na livadi/dvorištu, bilo gde :yeswink: :smoke:
Kada sam ja na vodi onda se ne glupiram i ne vežbam kerefeke, tada koristim šta znam i snalazim se i ono najvažnije lovim...to što sam platio moram iskoristiti dok sunce ne zađe. Nisam platio da bi samo mlatio  :nowink: nego tada lovim. Istina tada se isto vežba ali ne tako skoncentrisano kao na travi kada sam skoncentrisan samo na zabačaje i razumevanje svega što sam uradio. Na vodi, opet ponavljam, bacam što bolje mogu ali se bavim prvenstveno lovom a bacanje je tu mehaničko ponavljanje prije naučenih pokreta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro, ima logike u rečima Sebastiana i PedjaBG-a. Nisam uzeo u obzir da mušičari imaju i takvih problema i da mušičarenje može nekome biti tako blizu, a tako daleko. Moja greška.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Moje je moišljenje da ste obojca u pravu.Ja sam u sličnoj poziciji kao Seb.Mada,meni je kanal iza kuće.Mislim na Veliki Bački.Al je sav u trsci pa jedino da vježbam rol i svič.A i to je nešto.Juče mi je Ivan,na čemu sam mu beskrajno zahvalan,pokazao tri vrlo značajna i nadasve primjenjiva zabačaja.To su bili snejk rol i z-snap za promjenu pravca prilikom zabačaja,i ona varijanta kad treba podbaciti muvu pod npr,podlokanu obalu.I super,ali...Nakon te prezentacije i svih pokazanih,meni,zabačaja,Ivan je rekao jednu stvar koja stoji ko kamen mudrosti(Crni Gruja); Džaba ti sve dok nisi na vodi.I to je istina.Struna se mnogo drugačije ponaša na travi,gdje nema površinskog napona,nego na vodi,pa se može desiti da naučen potez na travi,razočara na vodi.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ne Zeko, naucen potez na travi pre ce te oduseviti na vodi, jer povrsinski napon vode ti samo pomaze u svemu u cemu ti trava ne asistira. Malo je potrebno samo prerasporediti snagu, tj. impuls (snaga + brzina + taming) pokreta, a ako sam pokret savladas na travi, na vodi ga doteras ocas posla. Zato ne brini, vec vezbaj
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moj problem je što sam ja češće u vodi nego na suvom, pa nemam kad da vežbam po livadama. :hammer: :hammerhead:
Ako baš hoćete da vežbate na obali (ja sve što nije voda tako zovem), treba da imate punu kutiju muva za vežbanje jer, ne mislite valjda uvek da mušičarite istom muvom, istom tehnikom i istu vrstu ribe?
Šta sad to znači? ???
Treba imati strimere 3/0, nimfe od 10 g, bambule, popere, manje strimere, palmere, wulffove, kao i sitne suve muve i nimfice.
Ne zaboravite i to, da vaš konac i predvez nisu predviđeni za kotrljanje po zemlji ili asfaltu, pa ćete ih za kratko vreme upropastiti. Treba vam i poseban konac i predvez za vežbanje. Jedino štap i čekrk ostaju isti.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ma vježbam ja svaki dan,Peđa.Evo i sad sam s livade,tj moje avlije.Vježbao sam ono što mi je Ivan pokazivao,i nije da nisam zadovoljan,ide mi.Kako će to da izgleda na vodi nemam pojma,al na travi ide.To su zabačaji koje primjenjujem na vodi i koji su mi potrebni.I vježbat ću kad god imam i trenutka slobodnog vremena,čak sam i jedan štap i čekrk ostavio trajno u autu.

Sad vide i tebe ,Mix.Ja,ma koliko to gloopo zvučalo.baš to i mislim.Ne na jednu vrstu ribe,ali na jednu tehniku,lov suvom muvom.Zbog toga sam i smarao Ivana baš za te zabačaje.To bi mi bili kao neki primarni.Ne kažem da me ne čačka lov štuke,ali ja još uvijek smatram pastrmku i lipljena primarnim za moje mušičarenje.A za štuku,po mom mišljenju,distance casting - dovoljno.S adekvatnim priborom,naravno.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ti zabacaji koje ti je Ivan pokazivao su zaista fini i efikasni kad je cilj u pitanju, ali sam imao problema kad se radi o prezentaciji suve muve: dok je "sveze suva", hoce da se "otkotrlja" po vodi na svoje mesto, ali kad se ovlazi ovakvim ucestalim zabacajima, ako se ne koriste maze ili sprejevi (a ja ih, priznajem, vec godinama ne koristim) postaje tonuca. Uvek kad mogu radije se prosetam do mesta gde se moze zabaciti a da imam kako da rastresem (raspucam) suvu muvu. Kad lovim nimfom, ovi zabacaji su zakon.
Posebna struna, predvez i neki jeftin cekrk za vezbanje su obavezni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja nešto razmišljam da unapredimo ovo vežbanje na suvom. Svi pominju livadu, kao da su sve reke široke po 100 metara. Ja imam rešenje za trening za male, obrasle, reke.
Kada smo već u parku, sa mušičarskim štapom i specijalnom muvom, treba povremeno napustiti livadu i čistinu i zavući se u šumarke i žbunje. Baš tu možemo naći odlična mesta za vežbanje roll zabaca i podbacivanje pod žbunje. Videćete da će vam to biti od velike koristi na velikoj većini pastrmskih i klenovskih reka.
U stvari, treba napraviti nešto kao poligon za obuku bacača. :tbumb:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mudre reci! Ali zaista mudre. Momci nemojte da vezbate samo daljinu. Poslusajte Mixa, ako se vec vezbate na suvom, zamisljajte sebe u situacijam koje vas mogu strefiti na vodi. Raznorazne dzungle, prepreke i ostalo stvaraju realne probleme na vodi. Zato, bez obzira kako ce vas prolaznici gledati, stanite pored nekog drveta, zbuna i sl. Vezbajte i za takve situacije. Ja licno sam na samom pocetku vezbao na livadi. Vezbao sam samo straight line cast. Ostatak sam uvezbavao na vodi.
U ove hladne i dosadne dane vezbanje na suvom moze nesamo da bude korisno u smislu da se vezba zabacivanje, vec ako nemate uslova da odete na vodu, izaci ce te napolje, a to je mnogo bolje nego da se zakucate u stolicu i buljite u monitor!
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Doktore,moje vježbanje daljine se sada svodi na 10% cijelog treninga.Sa štapom i kanapom iznad klase 5 nema problema.Ide koliko treba,ili bolje rečeno,koliko može.U zadnje vrijeme vježbam s trojčicom.Za nju nema daljine,samo prezentacioni zabačaji,razni rolovi i svičevi.I posebno jedan zabačaj koji mi je juče pokazan,tj.podbačaj ispod prepreke.To mi je bila frustracija mnogo puta na vodi.Sad sam je valjda riješio.Kad naučim,naravno,a cijela je zima ispred mene.
Naravno da u svem tom učenju postoji i pribor,Mix.Štap i čekrk su konstanta,a struna je namjenjena isključivo vježbanju, kao i predvez.Sad sam dobio dva nova koja ću da isprobam na livadi,i uništim,pa koji se pokaže bolji...Taj će u većim količinama na vodu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Livada je dobra ili odlicna ali ovo sto Mix govori je 100% istina...budući da moje dvorište i nije baš kao livada i uvek ima nešto iza mene i oko mene prinuđen sam izvoditi kerefeke sa kojima sam dobio osečaj za kontrolu špage u zraku...nisam baš neki profi ali vežbam...da me ne shvatite pogrešno kao sada ja neki bacač...nego, treba vežbati i na takvim "čudnim" terenima.  Samo pazite da se ne zavlačite baš po grmovima parkova da vas ne optuže za manijaka  :D šalu na stranu, treba iskoristiti sve moguče terene, bacati npr. bočno pod terasu, prozor, po stepenicama pod stepenicama itd. bočno, ležeči, ma svkako samo da je što pravilnije ...
 
Vrh Dno