Najcesce bolesti riba

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Hajde da se malo pozabavimo bolestima riba. Ja imam akvaristickog iskustva, ali mislim da nije mnogo primenjljivo za hladnovodne ribe. Cilj ove teme je da pokusamo da nabrojimo najcesca oboljenja recnih riba, da bi mogli da reagujemo na vreme i da obevestimo nadleze organe koji bi preduzeli akcije da ih nekako izlece.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ja znam jednu ribu koja ima HIV!  :-* 

'El si na to misleo? :-\
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
hahahhahaahha
Podseti me kada ili ako se ikada budemo videli da ti ne prilazim blize od 1 metra! :doh:
Ma sedim dokon i motaju mi se svakojake misli po glavi. Setio sam se nekog oboljenja, koznog ili sta ti znam, koje se javlja kod klenova u donjem toku Visocice. Pisao sam o tome na sajtu, pa rekoh ajde da sumiramo koje sve bolesti mogu da zakace ribe i sto je jos vaznije, da reagujemo ako primetimo. Pazi ja nisam veterinar i za te stvari sam budala. Uopste neznam da li i kao se leci neki eko sistem, tako da ova tema mozda nema apsolutno nikakvog smisla!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma meni slobodno mozes da pridjes. Ja sam SIDU na noge prelezao... a i nisam neka riba!  :'(
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Jedan kolega plovkaros mi je prijavio da ribe (beovica) na Zavojskom jezeru imaju pantljicaru  :'(. Pricao mi je da je ranijih godina bilo pomora i na Vlasinskom jezeru od istog parazita ali da ga sada nema. Ono sto znam o ovom parazitu je da nije opasan po coveka.  :whistle:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
dve side i picajzle pride!
evo teme gde sam pisao o meni nepoznatoj bolesti. Zaista me brine ta pojava na Visocici!
http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=511.0
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Secam se da su pre 10-15 godina klenovi na B. Timoku cesto imali neke cudne crne fleke po kozi mada ih je bilo i na veci i na manjim primercima obicno su srednje veliki i veliki klenovi imali vise tih crnih fleka nepravilnog oblika. Sad je ta pojava vrlo retka tj bila je do ove godine posto klenova sad vise nema  :'( buahaaaaaaaa  :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Jedino sto bi realno moglo da se desi kad se prijavi bolest je da se ustanovi koja je i da se onda udari zabrana ribolova zbog zdravstvene bezbednosti stanovnistva (kakvi su nasi nadlezni organi, odmah ce to da udare na marketing, jer ih nista ne kosta, cak i ako se ustanovi da nije u pitanju nikakva zoonoza - ne prenosi se na ljude). Ipak, ta pretpostavljena besmislena akcija ne sme da iskljuci (gradjansku, strucnu, korisnicku i svaku drugu, ko god primeti) obavezu da se svaki masovniji pomor usled bolesti ili pojava jasnih simptoma bilo kakve bolesti prijavi nadleznoj veterinarskoj inspekciji i inspekciji nadleznoj za ribarstvo, tj. koriscenje ribolovnih resursa (sad je to republicna - ne opstinska! - ekoloska inspekcija).

U prirodnim vodama lecenje nema smisla, ali se u zavisnosti od uzroka moze raditi epidemioloski profil i iskljuciti - sanirati eventualno postojeci izvor zaraze. To je nadleznost veterinara, ali koliko su oni to u stanju...

Crne pege o kojima govorite: otvarao i gledao pod jakim lupama, nisam kompetentan ali licilo mi je na bobicavost mesa od skoleksa pantljicare. Jeo dobro isprzeno i ako me nije udarilo na mozak, onda drugih efekata nema.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Fala takodje i ja jeo, pola moje familije i najverovatnije 90% ljudi uz Timok od K(e)njazevca do Zajec(m)ara pa nesto ne vidim da umiru od pantljicara.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E, Lucky, Lucky, zli jezici svasta pricaju  :p, al' nemaju pojma  :smoke:: nema meni na sta gore da udari!  :hammer:
Ipak, postoje pantljicare koje mogu da se prenose sa riba na ljude, kao i metilji i druge lepe stvari. Ali, to vec prevazilazi moja znanja.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Uh, poceo sam da ti objasnjavam, ali mi je bilo degutantno.  :wacko:
Kud te spopade  :(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa ko ti kriv, ja obucem moj Her Flick kozni kaputic i na lice stavim izraz "Odjebi!" i niko me u autobusu ne dira, samo uzdisu izdaleka.  :hammer:
 
Vrh Dno