Najcesce bolesti riba

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Lako tebi sa Herr Flick mantilicem.... Ja natuchem Chapajev sinjel i Budjoni kapu, pa se svi trude da mi kaslju u lice, ne bi li tako podelili sve svoje samnom! :-X
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pošto sam od malih nogu, pored toga što sam ribolovac i akvarista, upoznao sam brojne riblje bolesti. Ne znam zbog čega je Laki otvorio temu o ribljim bolestima, ako znamo da je u prirodnim uslovima veoma retka pojava bolesti. Pitate se zašto?
U prirodi, bolesna životinja ne može dugo da poživi. Reka je stanište velikog broja raznovrsnih životinja, između ostsalog i predatora. Oni bez prestanka vrebaju svoj plen. U reci, žrtva i lovac žive jedan do drugoga, neverovatno blizu!
Svaki predator nepogrešivo prepoznaje simptome bilo kakvog oštećenja ili bolesti kod svog plena. Skoro istog trenutka kada riba pokaže slabost, može postati zalogaj. Čak i krupna riba, čim oboli, biva napadnuta i proterana...
Jednostavno, u divljini nema mesta za bolesne i oštećene. To je jedan od najvažnijih razloga mog protivljenja C/R pristalicama, koji uopšte nisu svesni toga šta se dešava sa ribom koja je jedva preživela borbu sa njima, kada je vrate u nemilosrdni vodeni svet divlje reke.
Ponekad se pojavi epidemija neke riblje bolesti, ali to je samo pokazatelj da je na neki način prethodno narušena ravnoteža te vode i najčešće je to pokazatelj da su grabljivice, koje se zaprsavo brinu za zdravlje ostalih riba, zakazale, najčešće prekomerno izlovljene.
Postoji još jedna realna opasnost od pojave epidemija među ribama. To je, naravno, uhvati i pusti princip ribolova. Da ne bih ja "brukao i grad i državu", prepustiću PedjiBG, da malo analizira opsasnost od prekomernog prisustvsa ugnjavljenih i izmaltretiranih riba u revirima, davno oslobođenim bilo kog drugog predatorsa osim čoveka. Kakav je uticaj toga na pojavu ribljih bolesti. Nadam se da će to pošteno i stručno prokomentsarisati.
Takođe se nadsam da ovo neće pokrenuti skretanje sa teme ili lavinu stida kod onih koji o ovome nemaju čime, niti su, niti će ikad razmišljati. Nadam se da će neko ko poznaje riblje navike, osobine, pa i bolesti, napisati koju reč ovde.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Secam se da sam po domacoj ribolovackoj stampi vidjao slike bolesnih stuka od Jana Egersa cuvenog holandskog stukolovca. Jednom je napravio i clanak bas o takvim ribama. Pa je naveo kao zacudjujuce to sto su ponekad takve ribe hvatane i po nekoliko puta i moglo se primetiti da su napredovale i pored velikih ostecenja peraja ili pored prilicno ostecene krljusti sa cirevima itd. Znaci ne mora svaka riba sa nekom bolescinom da crkne odmah. Cak mozda uopste i ne crkne od toga  ???
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa zamisli da ti odapnes (ne daj Boze!) od svake bubuljice koja ti iznikne...:-X Nema veze, bre!  :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ponavljam, "...Postoji još jedna realna opasnost od pojave epidemija među ribama. To je, naravno, uhvati i pusti princip ribolova. Da ne bih ja "brukao i grad i državu", prepustiću PedjiBG, da malo analizira opasnost od prekomernog prisustva ugnjavljenih i izmaltretiranih riba u revirima, davno oslobođenim bilo kog drugog predatora osim čoveka. Kakav je uticaj toga na pojavu ribljih bolesti? Nadam se da će to pošteno i stručno prokomentarisati.
Takođe se nadam da ovo neće pokrenuti skretanje sa teme ili lavinu stida kod onih koji o ovome nemaju čime, niti su, niti će ikad razmišljati. Nadam se da će neko ko poznaje riblje navike, osobine, pa i bolesti, napisati koju reč ovde..."

PedjaBG, još razmišljaš?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da mu skuvas Sjeki jedan od onog mediteranskog ukrasnog drvceta sa lepim cvetovima. :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, totalno ste prolupali. Ni jedna tema ne liči ni na šta od vas. Dozvolite forumu da normalno funkcioniše. Please. :'(
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Momci, totalno ste prolupali. Ni jedna tema ne liči ni na šta od vas. Dozvolite forumu da normalno funkcioniše. Please. :'(
Pa kad mozes ti da lupetas sto ja imam manje prava na to. Samo sto ja moje lupetanje obicno ogranicavam na prilicno bezazlene kontexte.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
100ka je napisao(la):
... Samo sto ja moje lupetanje obicno ogranicavam na prilicno bezazlene kontexte.

E, jesi mu ga rek'o... majka  ti pjevala vazda'!!! :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
"E, jesi mu ga rek'o... majka  ti pjevala vazda'!!!"

Nemoj, srece ti, promuknuce!
Eto bolesti. Nije offtopic.

Riblje bolesti u otvorenim vodama iste su kao i na ulicama gradova-megalopolisa; skole i vrtici poredivi su sa ribnjacima. Svi znamo bar okvirno koliko ima smisla leciti ljude koji prolaze ulicom, a koliko one u kolektivima. Ribnjaci su cesto zarista bolesti riba u rekama kraj kojih se nalaze.

O uticaju ubadanja sam pisao ranije u nekoj od tema.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
...Jednostavno, u divljini nema mesta za bolesne i oštećene. To je jedan od najvažnijih razloga mog protivljenja C/R pristalicama, koji uopšte nisu svesni toga šta se dešava sa ribom koja je jedva preživela borbu sa njima, kada je vrate u nemilosrdni vodeni svet divlje reke.
...
Postoji još jedna realna opasnost od pojave epidemija među ribama. To je, naravno, uhvati i pusti princip ribolova.
...
Nadam se da će neko ko poznaje riblje navike, osobine, pa i bolesti, napisati koju reč ovde.
Jes da nisam stručnjak, ali dosta pecam na revirima pa da malo prokomentarišem.
Za sve ove godine i hiljade uhvaćenih riba na revirima, video sam samo 2 mrtve ribe u vodi. Jednu jedinu na Gradcu (pastrmku kojoj je ostao da viri najlon iz usta, i kada smo je u prisustvu ribočuvara otvorili imala je poveliku nimfu u želucu!) i jednog jedinog lipljena na Ribniku. I njega smo izvadili iz vode i izgledao je sasvim normalno mrtav :) Bez ikakvih znakova spolja, na škrgama, ...
Činjenica je jedino da se relativno često može na Ribniku uhvatiti riba (naročito lipljen) kojoj je oštećen deo usta.
Evo i direktnog odgovora:
KADA RIBU UHVATITE,  ZAMORITE ŠTO BRŽE, PRIHVATITE U MEREDOV I MOKROM RUKOM OSLOBODITE OD UDICE BEZ POVRATNOG JEZIČKA ONA SE ZA TRENUTAK VRATI NA ISTO MESTO SA KOG JE KRENULA U LOV NA VAŠU IMITACIJU!!!
I živi dugo i srećno. Na Ribniku i Gradcu su ribe žive, zdrave i debele - ponekoj samo treba estetski hirurg da koriguje usta (kao Ani Nikolić npr.) :D :D :D Čak ni ekstremno niski vodostaji i toplija voda na Ribniku ove godine nisu narušili populaciju!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče drago mi je da si se uključio u diskusiju. Tvoja iskustva su iz ugla ribolovca. Treba da znaš da je prvi znak bolesti jedne ribe da prestaje da uzima hranu i povlači se u sklonište. Takve ribe su potpuno nevidljive i neuhvatljive ze sportske ribolovce i oni nisu svesni njihovog prisustva. One vrlo brzo postaju meta pijavica, kožnih i škržnih parazita, što ih znatno oslabljuje (bolje je da ne pominjem vidru, koja svakodnevno obilazi svoju teritoriju). U vodi nema doktora da ih leči. Skoro svaka riblja bolest je u prirodi neizlečiva i smrtonosna. Naravno da ribolovac koji praktikuje C/R potpomaže pojavu bolesti.
I ja veoma često vraćam svoj ulov, trudeći se da što manje povredim ribu. Bez obzira na to, znam da sam je najverovatnije osudio na smrt (ne momentalnu, ne treba biti naivan). Jednostavno, njene šanse za preživljavanje u divljini znatno sam smanjio. Posle oslobađanja, riba se može smatrati potpuno raspamećenom, iscrpljenom, baš kao da je bolesna. Druge ribe iz istog vira, koje ionako jedva preživljavaju razne stvari koje im priređuje čovek, imaju neke šanse da požive. Ona koju, posle strahovite borbe za život, koprcanja, lupanja, stiskanja, ubadanja...ima mnogo manje šanse da preživi, a to je najčešće dovoljno da strada.
 
Vrh Dno