Najcesce bolesti riba

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Naravno da ribolovac koji praktikuje C/R potpomaže pojavu bolesti.

Sa ovim se naravno slažem.

Mixmaster je napisao(la):
Ona koju, posle strahovite borbe za život, koprcanja, lupanja, stiskanja, ubadanja...ima mnogo manje šanse da preživi, a to je najčešće dovoljno da strada.

Međutim, zato sam i napisao onaj gornji odgovor, sa ovim se jednostavno NE SLAŽEM. Zato što bi u mom 30-togodišnjem iskustvu u mušičarenju sigurno pronalazio mnogo više mrtvih riba u revirima.
Jedan od dokaza su i ribe sa oštećenim ustima kojima očigledno ništa drugo ne nedostaje i dalje rastu, goje se i hrane čim se odmore od šoka!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milance je napisao(la):
Međutim, zato sam i napisao onaj gornji odgovor, sa ovim se jednostavno NE SLAŽEM. Zato što bi u mom 30-togodišnjem iskustvu u mušičarenju sigurno pronalazio mnogo više mrtvih riba u revirima.
Jedan od dokaza su i ribe sa oštećenim ustima kojima očigledno ništa drugo ne nedostaje i dalje rastu, goje se i hrane čim se odmore od šoka!!!

Ne slažem se da je to baš tako jednostavno i "očigledno". Naravno da postoje ribe koje se vrate "normalnom" životu kao nakaze, ali ima i onih koje se nikad ne oporave. Ima ih, a dok ne odapnu, na njima se množe svakojaki paraziti i sekundarna oboljenja koja prate sve to. Prenamnoženi, mogu (ne moraju) da pređu i na druge, potpuno zdrave i neoštećivane ribe.
Ovo o čemu ja pišem zna svaki ozbiljni odgajivač bilo koje vrste riba. Ništa nisam izumeo. Dovoljno je samo prelistati malo ozbiljniju literaturu ili potražiti informacije o ribljim bolestima na Internetu. Vrlo brzo ćete naći da nepotrebna i prekomerna gnjavaža riba dovodi do veoma ozbiljnih posledica i bolesti.
Iz ugla poznavaoca ribljih bolesti i života divljih životinja (i riba), tvrdim da je najgore što onaj ko upeca ribu, može da uradi, da je tako povređenu vrati u vodu. Nas, ribolovce, zapravo, boli choock za ribe i one su samo naš plen. Često ih posle neviđene torture vraćamo u vodu, pod parolom, "vratićeš mi se opet kad porasteš" i tu se završava naša briga o njoj.
Toliko o tome. Sad, razmislite, kao "brižnici za životinje", šta se dešava, na primer, sa lavom koji u šapi ima trn ili mu je nogu probio metak? Šta se dešava, kada antilopu, koji ste (zamislimo to) uhvatili konopcem za nogu, pa je zamarali kroz savanu do tosalne iscrpljenosti.  Vratićete je u krdo koje neprestano posmatra čopor lavova i čeka zgodnu "mušteriju". Uuuu, još ako sve to što radite posmatraju?
I u vodi ima "lavova" i "antilopa". Da li ste ikad razmišljali ovako? Ne?  ???
Dodatak Milančetu. Ribolovac ne pronalazi mrtve ribe u tolikom broju, jer postoje životinje koje jedva čekaju da vide povređenu ili mrtvu ribu. One je popapaju pre nego što ribolovac bilo šta primeti. :tbumb:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Krupna pasrmka ili lipljen sigurno nemaju toliko prirodnih neprijatelja da bi pustanje istih bilo fatalno. Ja sam hvatao somove sa trokrakama u ustima koje su zardjale od duzine stajanja (ili je mozda neko pecao sa zardjalim udicama  :doh:) i koji su i pored toga halapljivo jeli mamac koji sam im ponudio.
Dakle pravila nema. Pustena riba ce sigurno biti traumirana, mozda ce uginuti od infekcije, vidre ili neceg treceg ali ipak mislim da ce vecina vrlo brzo da se vrati normalnom zivotu. Da to nije tako C&R ne bi ni postojao.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
neznam dal je ovo cesta bolest jer sam video jako malo bolesnih riba u celom svom ribolovnom stazuno zanima me jel kome poznate nešto ovako...izgleda mi mnoga ijakfuj pu pu daleko bilo do moje udice  :p  :D  :'( :( fuj fuj...
od sada ču da nosim i kirurške rukavive u slučaju da ulovim nešto tako...iskreno gadilo bi mi se nešto takvo i taknuti  :p
Meni ličo kao nekakvo gljivično obolenje ali kakvo pojma nemam  ???

samecplatnice.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na slici je potpuno zdrav mužjak neke ribe iz familije Cyprinidae. Ove bradavičaste izrasline su dokaz da je zdrav, jer je to znak da je raspoložen za mrest (sex). Većina mužjaka šaranskih riba izgleda upravo ovako u vreme parenja.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
znam da se u vremenu parenja kod nekih ribljih vrsta (mužijaka) pojavljuju kojekakve kvržice ali ovako nešto nikada ne videh... hvala Mix ali ovo mi izgleda jako gadno :p
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Na slici je potpuno zdrav mužjak neke ribe iz familije Cyprinidae. Ove bradavičaste izrasline su dokaz da je zdrav, jer je to znak da je raspoložen za mrest (sex). Većina mužjaka šaranskih riba izgleda upravo ovako u vreme parenja.

Znanje kao rezultat slucajnog ulova u mrestu?

Alo je skobalj na slici, moze da deluje kao mresne kvrzice, iako dosta cudno izgleda. Ako je babuska (lici po izgledu krljusti), to nisu mresne kvrzice. Ne vidim bas najbolje o kojoj se vrsti ribe radi, a i podatak o vremenu kad je ulov ostvaren bi pomogao.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ovo zaista najviše liči na mresne kvržice, ali je dosta čudno :hmmmm:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
danas sam snimio jednu pastrmčicu u potoku koji se uliva u naše jezero. Ovo sam viđao več pre dve godine u zimskom periodu...inače naše jezero je vrlo čisto ali riblje bolesti bolesti ne biraju...na slici se ne vidi baš najjasnije ali uglavnom vidim kao da ju je napala nekakva gljivična bolest. Bele fleke kao od plesnji  :'(  ???  :p  :'( Potok je pun gamarusa i uvek je čist ali video sam i jednu uginulu potočnu pastrmku (oko 40cm) i zabrinuo se. Nepomično je ležela na dnu stomakom prema površin u sred manjeg vira. Ne znam šta je to, zašto se to dešava, dal je to normalno ili... ? 
Ova nesretnica je još živa. Šta joj je nemam pojma. Jel' kome to bolje poznato? Te bele fleke izgledaju baš kao plesanj ??? :'(

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sasvim je normalno da ženka potočne pastrmke u vreme mresta izgleda ovako. To su ujedi i udvarački nasrtaji mužjaka. Te rane vrlo brzo bivaju prekrivene saprolegnijom, ribljom plesni. Ako su rane ozbiljne, riba može i da ugine, ali najčešće preživljava bez ozbiljnih posledica.
Šta ćeš, u prirodi postoje razne vrste udvaranja. Kod pastrmki mužjak je veoma grub udvarač.  :tumbdown:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Sasvim je normalno da ženka potočne pastrmke u vreme mresta izgleda ovako. To su ujedi i udvarački nasrtaji mužjaka. Te rane vrlo brzo bivaju prekrivene saprolegnijom, ribljom plesni. Ako su rane ozbiljne, riba može i da ugine, ali najčešće preživljava bez ozbiljnih posledica.
Šta ćeš, u prirodi postoje razne vrste udvaranja. Kod pastrmki mužjak je veoma grub udvarač.  :tumbdown:

nešto mi je govorilo da ima veze sa mrestom ali tako mi jadno izgledaju te pastrmke da nisam mogao to nikako poverovati...pomišljao sam i na opadanje imuniteta u mrestu  :'( :doh: :blush:....fala Mix. Zaista mi nije bilo jasno kako bolesti u tako čistoj vodi. Znam da se svašta dešava u prirodi ali ovo mi je bila prava enigma...Mix  :respect1:
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Cistost vode nema velike veze sa bolestima.
Inace - sasvim prirodno je, da za vrijeme mrjesta ribama padne imunski sistem. Isto je sasvim normalno, da one najslabije uginu... Takva ti je priroda.

Kod mrjesta pastrmke najvise nastradaju muzjaki, jer se bore za zenke. To je i razlog sto je vecina velikih uhvacenih potocara zenki.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gregor je napisao(la):
Cistost vode nema velike veze sa bolestima.
Inace - sasvim prirodno je, da za vrijeme mrjesta ribama padne imunski sistem. Isto je sasvim normalno, da one najslabije uginu... Takva ti je priroda.

Kod mrjesta pastrmke najvise nastradaju muzjaki, jer se bore za zenke. To je i razlog sto je vecina velikih uhvacenih potocara zenki.

da, vec sam i pisao gore kako bolesti ne biraju no ovo mi beše stvarno ne jasno...
Često u ovom period mresta sam nailazio na tu pojavu ali nisam si znao 100% objasniti. Nikad me to nije ni iteresovalo toliko da bi nekoga pitao ali ove godine kako sam opet to opazio postade mi mnogo interesantno i ne sasvim jasno. Hvala za još jedno objašnjenje  :tbumb:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
Ranije, dok sam pecao potočne mrene često sam nalazio u njihovim ustima nekakve parazite koji potsećaju na minijaturne pijavice. Radi se o nekakvim tankim, pljosnatim crvima dužine 6-7mm koji se jednim svojim pomalo zadebljalim krajem (verovatno imaju nekakve hvataljke) drže za unutrašnjost usne duplje ribe. Tamne su boje, od mrko zelenkaste do gotovo crne i na jednoj ribi sam nalazio i po više komada. Interesantno je da ih nije bilo na ostalim vrstama iz iste reke, mada ne isključujem da se mogao naći poneki klen. Pretpostavljam da je ovo zbog načina ishrane, pošto se potočne mrene skoro isključivo hrane faunom dna. Napadnutim ribama izgleda nisu previše smetale jer su delovale prilično zdravo i u kondiciji, ali je bilo malo ružno za oko. E da, pri pokušaju skidanja ne ide baš lako, što ide u prilog pretpostavci da imaju nekakve pijavke ili hvataljke. Pošto krkuše dugo nisam pecao, na ovaj problem sam potpuno zaboravio dok me ova tema nije podsetila. Na pastrmkama ovo nikad nisam sreo. Na žalost nemam slike ovih parazita, ali se nadam da će neko znati o čemu se radi i koliko je ozbiljno.
 
Vrh Dno