Najlovnija mokra muva...

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Na forumu sam video da je jako slabo obradjena tematika mokre muve,njeno pravilno koriscenje (vodjenje) u vodi i rezultati koje ona daje.. Mokra muva znaci da se njome peca ispod povrsine vode,znaci u vodenom filmu ili dublje..Kada sam poceo s'musicarenjem mokru muvu sam retko bacao,ali kada se u toku dana aktivnost ribe potpuno s'manji i nema je na povrsini da kupi insekte...poceo sam ozbiljnije da bacam mokre...u pocetku sam imao slabije rezultate...ali praksom se sve postize..najbolje rezultate i najlovnija mokra muva za klena (naravno ima puno drugih,ali mi je on najomiljeniji) je Petrovicev mrav (na slici)..na taj nacin sto  muvu zabacujem sto blize obali...koja je obrasla rastinjem, sibljem (moze i pored nekog oborenog drveta,grane..)..pecam  na taj nacin sto ga vodim kao da pecam strimerom...zabacaj...sacekam da malo potone, onda malo napred, gore-dole...pa opet malo zustrije prema sebi..pa ga malo podignem ka povrsini i onda  TRASSSS!!!!...i tu je glavonja...ponekad mi se cini da je mnogo uzbudljivije pecanje na mokre muve u odnosu na suve...ali mi se samo to ponekad cini... :hammer:  :hammer:

  Verovatno ta neizvesnost i nemogucnost uocavanja samog cina kupljenja muve od strane ribe cine da ova vrsta musicarenja bude tako interesantna..Koji je vas "mokri" favorit...voleo bih da znam...pa mozda se pridruzi "porodici" Petrovica... fly_clap  fly_clap  fly_clap
 
M

Mr.Zakula

Guest
Hvala bogu da se neko setio da napishe neshto i o tome!!Ja iskreno,izuzetno volim mokre muve...Cesto ih koristim pri pecanju klena.Najubitacnija mokra muva za klena je po meni bomber...Faktichki,to je Red Tag sa mesinganom zlatnom ili srebrnom glavom...Postoji josh milion dobrih recepata,koji imitiraju mrave,ose,pcele,bumbare,caddise itd...Iskreno,meni su se nimfe sa zlatnom glavom bolje pokazale od klasichnih...Uskoro ce i slike,izuzetno kreativna tema....Pozz...
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Zakula ima pravo, zaista lepa tema!

Cesto koristim mokre muve, narocito sa mekim nozicama (flymphs, spiders, soft hackles). Minimalizam pomesan sa impresionizmom, elegancija i lovnost u svim slojevima vode, uz pasivno ili aktivno vodjenje, krasi ove musice. Musicari ih cesto zanemaruju i zamenjuju nimfama, bas zato sto nisu sik kao neke novije kreacije. Vezujem ih u najraznijim kombinacijama (najcesce od perja jarebice, bekasine/sumske sljuke…) i vrlo cesto na malim udicama koje su neophodne da bi se uspesno lovilo na lokalnim krecnjackim vodama. Umesto tradicionalne svile ili dabinga, ponekad koristim obojenu zicu za telo, ako hocu da muva tone. Da bi nozice lepse radile, opcija je toraks od dabinga ili nojevog pera.

muva2.jpg


Na donjoj slici je ilustrovana razlika izmedju razlicitih udica koje najcesce koristim za soft hackles: TMC 101 (gore) i tradicionalna Partridge Sproat, sa sirokim lukom (dole). Udice opisane kao ‘curved nymph’ i ‘caddis/scud’ su takodje fine za ovaj tip muva.

softhackles.jpg
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Iskreno receno nije mi bas najjasnija razlika izmedju nimfi i mokrih muva. Ali voleo bih clanak o tome, i kako se vode u vodi, kako se biraju mesta gde su one najefikasnije itd.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Tradicionalne mokre musice (vidi link) se sa popularizacijom imitativnog musicarenja manje koriste i postepeno ih zamenjuju nimfe, kao preciznije imitacije nedoraslih vodenih insekata (otuda i naziv.) Danas je nimfa sirok pojam i moze da imitira precizno jednog insekta, citavu grupu, ili nekoliko grupa. Mokre musice su najcesce impresionisticke imitacije: mogu da imitiraju razne insekte (kopnene i vodene), kao i riblju mladj. Mekonoge mokre muve se cesto vezuju bez krila i imaju isti profil bez obzira iz kog ugla ih riba posmatra. Ovo je dobra osobina kada se lovi u jakim strujama gde musica gubi orijentaciju gore-dole. Tradicionalne mokre muve imaju krila i riba ih cesto uzima kao emerdzere, uginule spinere jednodnevki ili krznokrilce koji polazu jaja. Savremeno musicarenje forsira imitiranje svih ovih stadijuma daleko preciznijim musicama. Oldtajmeri su nekada vezivali mokru muvu i njom tamanili ribu podjednako uspesno. Uporedi klasicnu nimfu i klasicnu mokru musicu-nimfa mnogo vise lici na nimfu jednodnevke ili kamenjarke, cesto ima detalje poput nozica, pokrova toraksa, repa, dok mokra muva lica na vise stvari, a ponekad bas i ne.

Bas zato sto klasicna mokra muva lici na vise stvari moze se voditi na vise nacina. Stari nacin lova mokrim muvama je tzv. wet fly swing. Baca se popreko (cesto sa nekoliko muva na predvezu), nizvodno i pusti se da struja zanese musicu. Kada se dodje do maksimalne nizvodne tacke, muva se povlaci u kratkim potezima. Ovo moze biti neverovatno produktivan nacin lova i u stara vremena mnogi ribari su ga iskljucivo koristili. Otuda termin ‘wet fly action’, pripisivan duzim stapovima meke akcije, koji su omogucavali zabacaje bez mrsenja muva na predvezu i lako ispravljanje/vodjenje strune (line mending.) Medjutim, mokrim muvama se moze loviti i uzvodno (poput lova nimfama), sa ili bez potezanja, ali se isto tako i nimfama moze loviti nizvodno. Mozda ovo stvara zbrku i komplikuje situaciju. Bas zato sto mokra musica imitira vise razlicitih stvari, odlican je izbor kada se pretrazuje voda, a nista se ne desava na povrsini. Naravno, nimfa moze da se koristi za istu svrhu. Mekonoge muve mogu da se koriste i za povrsiniski lov ako se namaste (naravno ne ove sa slike od zice.)

Treba imati na umu da savremene imitacije cesto pozajmljuju i kombinuju karakteristike mokrih musica, nimfi, emerdzera, mekonogih muva i ovo verovatno stvara najvecu zbrku, jer se kategorije hibridizuju. Evo jednog primera na slici-lovi i kao povrsinska, polupotopljena i kao mokra muva.

muva1.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lep post oldy....

Ove oldschool mokre muve su mi jako lepe, imaju nesto posebno u sebi. to je sigurno ta njihova decenijska vrednost i autentičnost. imaju neku posebnu toplinu kada ih gledam i koristim i vežem...

Smešno je kod mene da i suve muve su korištena kao mokre, kada mi dojadi mastiti ja ih koritim kao mokre i trzam pod filmom :lol: povlačim. One opet love!

Mene zanima na kojim udicama se najviše rade te mokre muve. Ja imam žutu i crvenu mokru za lipljana porebranu bakrenom žicom i softhackle nogice na 18ci. Tako ih radim ja. Posebno me zanimaju vaša iskustva mokrom muvom za lipca, koje su se vama najbolje pokazale? Tehnike itd? Budem uskoro pokazao neke mokre koje ja vežem (inače nisu ništa novo, to su sve stare a meni omiljene muve).
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Stvarno detaljan i lep post Old,sto se tice udica za mokre musice,ono sto moze da se nadje kod nas je Gamakatsu F-15,one su mi mnogo jake i kvalitetne...pored mokrih na njima radim i ose i mrave od balze (balza-velika plovnost :hammer: :hammer: :hammer: ),a udice su jako izdrzljive,tako da mi odgovaraju i za ovu vrsu musica..
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Gamakatsu je sigurno odlican izbor. Kod mene pastrmski Gamakatsu modeli nisu cesti (mora da se narucuju), a mnogo cesci izbor je Tiemco. Tradicionalne mokre muve, ukljucujuci i soft hackles, vezuju se na kratkim 'wet fly' udicama, koje imaju 'sproat' krivinu i nesto jacu zicu. Mnogo volim udice sa ispravljenim okcem, koje nije savijeno, pa zato koristim udice za suve muve kao TMC 101, a ponekad i 200E, koja je blago savijena udica za nimfe, sa duzim vratom.

Pre godinu dana izasla je fantasticna serija udica bas za soft hackle musice, radi je Daiichi. Prvi model se zove Alec Jackson Soft Hackle, a drugi, vrlo slican, sa nesto debljom zicom , Alec Jackson North Country. Evo kako izgleda:

http://www.hareline.com/new05webimages/jsh.jpg

Interesantno je da je udica srebrne boje, da bi translucentnost tela od svile bolje dosla do izrazaja. Lep oblik, nema sta (a ima i "straight eye" ;-) )
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
OSH, hvala za divan link. Zasluzuje shortcut u favoritima :) Narocito je jedna muva izazvala jaka osecanja - Hardys Favorite. To je bila moja omiljena muva (u suvoj verziji, za lov pastrmke na manjim rekama i potocima) vise od decenije!!! Klasika ima svoj vecni sjaj.

Nazalost lov klasicnim mokrim muvama mi nikada nije doneo zeljene rezultate, tek prelaz na nimfe, narocito otezane napravio je revoluciju u broju ubodenih riba ispod povrsine vode. Dan danas samo 2 - Invicta i March Brown uvek nosim sa sobom i vrlo retko koristim. Radije potopim muvu koja mi je trenutno na predvezu :)
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Milance, ni ja ne koristim, niti vezujem klasicne mokre musice sa krilima (poput ovih sa linka-cak ni Invictu ili Martovku.) Ali vezujem i koristim soft hackles i imam ih na malim udicama skoro u svakoj kutiji. Pre par nedelja sam nabavio krila americke bekasine, na kojima ima pera za velicine 18 i ispod, tako da sam sada spreman za iducu sezonu. :lol:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Još malo pa nam dolazi april, zatim nam dolaze maj, juni i juli. Perfektni za lov mokrom mekonogom muvom. Jedni ove muve nazivaju samo SoftHackle dok ih drugi drugi imenuju "North Country Spiders", treci opet imaju neki svoj naziv i tako u nedogled. Oldsurheand je pokazao gore par svojih varijanti. To je izuzetna muva! Ja nažalost nemam odgovarajuca perca jarebice ali zato vec neko vreme me sluzi slicno od divlje patke. Dok sam pre par godina plivao u našem jezeru našao sam ovo peresce i imalo je izuzetnu živahnu akciju u vodi, oduševio sam se i od tada ih koristim za neke muve. Danas cu da napravim par fotki (kao sto sam vec pre bio obecao) mojih omiljenih mokrih muva. Ovde imate lepu paletu tih prekrasnih i izuzetno lovinih mokrih muva: http://www.fishingwithstyle.co.uk/northcountry.htm

Evo jedne lepe verzije i instrukcije kako se da vezati. U Sloveniji ju nazivamo "mehkomika" što doslovno znači mekonoga. Link: http://josko.org/vezava/muhe/mehkomika.htm

Ne zaboravite na ove fenomenalne muve :) ;-)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo fotke meni najomiljenijih mokrih muva. Naravno da ima i lepsih i lovnijih, ali ovo su neki od favorita iz jedne moje kutijice :)

Čim pronađem povoljna perca od jarebice za tzv. "North Country Spiders" muve one isto dolaze na red. I jos neke fenomenalne nimfe ali sa softhackle nogicama ;-)
Kada izađem prvi put na vodu ove godine ima da budem naoružan do zuba :lol: samo nadam se da če da bude ikakve vajde :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Gde li sam ja bio kad se otvarala ova tema? Nekad sam imao obicaj da neke vrste tonucih muva nazivam mokrim muvama, ali sada ih sve cesce nazivam nimfe, northcountry spiders, mini strimeri... Ponekad kazem da mi je riba uzela mokru muvu, kad mi suvu muvu potopi neka sitna riba, pa je tako potopljenu pokupi krupna. "Uzela mi mokru!"- kazem tad.
Ovu sezonu sam zapoceo solidnim ulovima northcounty spider- ima ili, ako je tako lakse, mokrim muvama. Na taj nacin ulovio sam rekordan broj pastrmki u Nisavi. Vrlo rado sam i pokazao svoju tehniku nekolicini dry-fly musicara koji nisu uspevali da pronadju pastrmku u Nisavi. Za njih je to nova tehnika, iako je do pre petnaestak godina to bila dominantna tehnika musicarenja u nasim krajevima.
Imam i novi konac, koji sam specijalno namenio za to. Providan, intermediate, DT5I, koji ce biti idealan za mokre muve.
Pitanje je koja je najlovnija, pa cu malo o tome.
Mislim da ne postoji tacan odgovor na to pitanje, jer ima nekoliko razlicitih tipova reka i puno razlicitih vrsta riba i insekata. Ja najbolje lovim ruznim i cupavim nimfama maslinasto-braon boje, koje zavisno od velicine zovem Ecdyonurus, Gamarus ili Baetis, jer to su zivotinje koje njima imitiram. Mislim da je glavni fazon u musicarenju mokrim muvama njihovo pravilno kretanje, tako da se realizmom ne opterecujem prilikom izrade. Mada...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Pored crne i sive boje također i ja dosta forsram maslinasto-smeđu boju (rabbit dubbing). Evo baš sam danas našao par lepih perca od divlje. patke pa sam rešio navezati jednu mokru muvu u tom stilu N. C. Spiders-a. Telo je od Thin Skin folije na udici TMC 2457 #16. Ovakvu nisam jos nigde video nego danas mi dosla ideja da ju navezem. Verujem da ce biti lovna! Kako vam se cini?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidi li je raspolozena pastrmka u kasno popodne, zgrabice je bez mnogo razmisljanja. Samo joj je navedi u vidno polje, sto i nije mnogo tesko u slovenackim rekama. Ja bih ovo probao na Unecu, jer mislim da lici i na suspendere diptera i emergere betida. Dve muve u jednoj!
Upravo ovako izgleda dobra mokra muva, Sebastiane.
 
Vrh Dno