Nišava

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nešto od juče teško 2,4 kg povezano sa video klipom gore...

p5020006.jpg


Nisam ja, nije na Fly... Ali pokazuje potencijale reke iz naziva teme.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pa bila je ciprinidna poslednjih 20.000 godina, a u poslednjih 15 se malo promenila.  :)

Ipak, i dalje je bar 90% riblje populacije nesalmonidno, tako da je rano da joj prekrstimo karakter.  8)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ovo sam slikao sinoć. Bila je jaka, blago zamućena (sijera) i ledena. I to nije bio talas iz Zavoja.

Vodu iz Zavoja su puštali svakog dana, a do Niša je stizala prepodne.

Javljala se krupna pastrmka, najčešće u sam sumrak, posle 19:30. Umalo je pala i kapitalka (3-5 kg) ali je posle 10 min borbe ispravila solidno jake udice.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Dušu nemaju  :'( Niška merna stanica...

nrt_grafika.php

nrt_grafika_area.php


Uopšte mi nije jasno kako se ribe mreste u reci koja ima ovakve oscilacije vodostaja.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Drugo je pitanje- da li se uopšte mresti?

Klen se mresti, ima sitnih, ali osetno manje svake godine.

A nije mi poznato da je meko upecao malu pastrmku od početka Sićevačke klisure pa nizvodno.
Uzvodno je druga priča, jer u Sićevu ima 2 brane koje riba ne može da pređe, a ispod njih nema neke manje pritoke stabilnog vodostaja gde bi se mrestila.
Sve više mislim da će za par godina kad izlove ove ribnjačke pastrmke, i klen da nestane pa jedino od živog sveta što može da ostane su mušice.  :lol: Ma dosta i to.  :doh:

Problem je taj što Nišava ima ooogromne oscilacije vodostaja u jako kratkim vremenskim intervalima i u zimskom periodu, a da n spominjem  ostatak godine.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Uhvatio sam nekoliko manjih komada ispod brane nizvodno. Verujem da se i dole mresti
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
E moj koosoki brate iz Kine, nemaš ti pojma, vidi se da si do juče pecao grgeča na bare na male kašičke...  :-*

Pastrmkama odgovaraju varijacije vodostaja na Nišavi jer talas velike vode spira mulj i ostavlja dno pogodno za mrest pastrmke, ali i za larve insekata koje ne vole mulj, a omiljena su hrane pastrmke.

Moraš da znaš da se barski grgeč i potočna pastrmka razlikuju, iako obe vrste imaju dva leđna peraja.  :yeswink:
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Pa da... a ono i beše da ikra pastrmke može da opstane na suvom.  :lol:
Ustvari, pastrmke se u Sloveniji i mreste na suvom. Kreću se po suvom kao grgeč balavac i ostavljaju ikru u podrumima kod ljudi.  :hammer:

Jeste logično to što ti kažeš, ali kad bi vodostaj bio koliko-toliko stalan. Ovako- mrk!
Nema vajde od Nišave nizvodno od klisure. Ustvari, ima- nizvodno pri ušću. Tamo ima dosta klenova koji se hrane našim sranjem.  :whistle:

Kad malo bolje razmislim, i moj burazer upecao pastrmčicu oko 10 cm kod vrežinskog bazena, ali 2007.
No, tad su još uvek bila aktuelna ta neka divlja poribljavanja (a i pastrmki je falio deo leđnog peraja).

Što se tiče "famoznih" poribljavanja, malo- malo pa čujem da Gikine pastrmke zaplivale tamo gde ne treba, zaslugom udruženja.

Kamo lepe sreće da si u pravu, ali...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ima takvih divljih poribljavanja, ali samo potočarom. Mala egejska je dokaz mresta. A ima ih...

japanac je napisao(la):
Kreću se po suvom kao grgeč balavac i ostavljaju ikru u podrumima kod ljudi.
Svašta...  :doh:
 
Učlanjen(a)
21.06.2011.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
JA SAM LOVI PAPSTRMKE MANJIH PROPORCIJA ALI ISKLUCIVO KOD USCA TEMSKE U NISAVU KOD STANICENJA. SVE SU PUSTENE NA SLOBODU DOK NIZVODNO DO SADA NISAM IMAO PRILIKE DA ZAKACIM NEKU. NESUMNJAM DA IH IMA ALI VERUJEM DA NIJE U NEKOM ZNACAJNOM BROJU VOLEO BIH DA GRESIM ZAISTA... :yeswink: I TO SU BILE KLASICNE POTOCARE NISU BILE MAKEDONSKOG SOJA.KAO STO SAM VEC BIO ZAPOCEO TEMU NA DRUGOM FORUMU NISAVI TREBA ZASTITA I TO OZBILJNA A NE SAMO NA PAPIRU. TACNO JE DA HLADNA ZAVOJSKA VODA DONOSI DOSTA KISEONOKA U NISAVI I HLADI JE STO POGOUJE PASTMKI ALI BI I ZA TO TREBALO DA SE ODRADI NEKA OZBILJNIJA STUDIJA U KOJOJ MERI TO ODGOVARA RIBAMA JER SIGURNO NEODGOVARA DA SVAKI TRECI DAN VARIRA VODOSTAJ METAR GORE METAR DOLE. ALI OVO TREBA DA PROCITA NEKO KO IMA KONCE U RUKAMA I U STNJU JE DA NESTO  UCINI AKO MU JE ZAISTA STALO DO VILINE REKE.
 

ducka

Junior member
Učlanjen(a)
07.04.2011.
Poruke
78
Broj reagovanja
0
Lokacija
A be Niš be
Goci je napisao(la):
Malo da "podgrejem" mušičare kojima je splasla želja da se okušaju o lovu nišavskih pegavih...  :)

Upecao drug varaličar pre par dana, slikana i puštena, čeka nečijeg strimera! (i ponovno puštanje, nadam se...)

p3050035.jpg


Ima na stotine ovakvih i većih duž celog toka Nišave, samo se naoružajte stripljenjem i velikim strimerima. Ne prezajte od onih dužine 7-10 cm, svake godine padne veći broj riba težine 3-5 kg. Prošle godine ja probijena i ta granica (5 kg) za par stotina grama...  :)

Ja ću ih loviti štapom klase 7, samo da nabavim prave strimere... Upravo sam naručio jake oŠone(De)Si udice veličine 2 i 4 sa olovnim glavama od 0,75 i 1,5 g.  :)
E pa da vam se predstavim ovo sam ja, Ducka ili kako me Goci po srpski prekrsti Dućka :lol:, zaljubljenik u salmonide.
Evo još par lepotica koje su skoro pale na spin, naravno sve na mojoj omiljenoj Nišavi:
42cm
p5290076.jpg

38cm
p6010082.jpg

Obe naravno C&R. U fazi sam kupovine fly opreme, tako da ću nadam se biti aktivniji ovde na forumu :tbumb:
 
Vrh Dno