Nišavski klenovi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Među niškim mušičarima najviše se cene oni koji umeju da nalove krupne nišavske klenove. U svim rekama Srbije žive klenovi, ali kao da je one iz Nišave najteže nadmudriti.
Smatra se da postoje lakše i teže reke za lov klena mušicom. Morava, Timok, Toplica, Rasina..., sve je to zezanje u odnosu na Nišavu. U njoj krupni klenovi leže na dnu u blizini nekog skrovišta i nemoguće ih je videti. Treba ih napipati. Treba im se prišunjati. Treba im voditi muvu pravilno. Treba im naći pravu muvu. Treba... Treba... Mnogo toga treba za nišavskog klena.
Obiđite ove godine Nišavu. To je najlepša i najčistija velika reka Srbije. Ko na njoj nauči da mušičari, na drugim rekama će mu biti lako.
Najveća smetnja je hidroelektrana Pirot, koja iz akumulacije Zavoj, pumpa ogromne vodene talase, koji dižu vodostaj, hlade i mute vodu. No, ove godine to izgleda neće biti problem, jer je nizak nivo u jezeru, a sušna je godina. Radost za ljubitelje "hard-level" mušičarenja suvim muvama.
Danas sam obišao svoje omiljene terene u srednjem toku Nišave, između sela Sinjac i Crnoklište. Još je jaka i hladna voda, pa su izostale "babaroge", ali 5 kg (koliko je i dozvoljeno) klenova prosečne težine oko 250 g, je sasvim zadovoljavajuće.
Sa bistrijom i toplijom vodom očekujem i češće napade "mečki" od po 40-50 cm.
Eh, opet se zaljubljujem u vilinu reku (bukvalni prevod njenog staro-rimskog naziva "Nissa"). Biće dobrog sexa ove godine za Mixmastera!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ove godine sam planirao velike izlete u vishednevne ribolove po mnogim rekama Srbije pa i Bosne. Ali iskreno ... Nista me ne raduje toliko kao sama pomisao na ribolov na Nisavi. Zadnje dve godine joj nisam posvetio mnogo vremena ali ove godine se vracam na svoju omiljenu reku!
 

lenka

Newbie
Učlanjen(a)
06.05.2007.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
moze li neko da mi pomogne kako da nadmudrim strasno krupne klenove u bari,probao sam i sa sitnim muvama i predvezom 0,12mm ali nece ni d ih pogleda.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nemanja, otvori novu temu pod naslovom "Barski klenovi" i dobices odgovor. Ja veoma cesto musicarim barske klenove i dobro poznajem njihove osobine.
Ovde pisemo o nisavskim klenovima, koji su, kao i barski, veoma nezgodni "protivnici".
Ovih dana je Nisava bistra, vodostaj je dobar i sve nizi. idealni uslovi za musicarenje borbenih, tamnih, cvrstih i kao led hladnih, nisavskih klenova.
 

misha

Junior member
Učlanjen(a)
03.01.2006.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Koje su musice najproduktivnije u ovom periodu za lov klena na Nisavi?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Samo da se opet izbistri voda i počeće TOP-SEZONA najlovnije klendžijske mušice, čije ime, kažu, nije pristojno da ja pominjem.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mrav,Palmer,WBO-- Slabi su na  ova tri predatora bili i ostace..................
 

misha

Junior member
Učlanjen(a)
03.01.2006.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Za mrava i za palmera sam cuo, al mi nepoznata ova WBO!!!  ;)
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Bogami ovih dana i po ovakvom vodostaju ne pomaze nikakva muva :mad:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, nišavski klenovi.... :respect:

Promenili su se. Nisu više onako radoznali kao pre Zavoja. Sada im je prosečna temperatura malo promenjena, pa se u pastrmskoj reci malo drugačije ponašaju. Slično kao pastrmke. Nema šanse da izađu u šetnju površinom vode. Stalno su na oprezu i blizu skrovišta, a hrane se veoma selektivno. Dok su na dnu, u potrazi za gamarusima i larvama, samo bambula ili neki sličan "budilnik" može da ih isprovocira da se dignu na površinu.
Eh, kako je dobro boraviti na toj reci. Ja to "dobro", koristim veoma često. Sada, u toku pozne jeseni i zime, kriziram za Nišavom i njenim prelivima, brzacima i virovima, koje sve dobro poznajem, od Sukova do Niša.
Još jednom, hvala Bogu što sam se rodio pored ove reke, i što u njoj živi vrsta ribe, koja je tako interesantna za mušičarenje. Još se i krupne pastrmke pojavljuju- pa to je pravi raj! Ceo dan voziš bambule i ,krećući se uzvodno, koveš klenove, pa kad ti dosadi, okreneš se pa nazad, malo pastrmskog nimfarenja, sve dok ne dođeš do mesta gde te čeka prevozno sredstvo kojim si došao.
Ako iko od vas nije mušičario klenove na Nišavi, neka zna da je to jedna od stvari koje ne sme da propusti u toku svog lifetime-a. Ne znati šta je mušičarenje klena na Nišavi, a biti mušičar, to je isto kao i biti roker, a ne znati šta je radio Elvis 1954. u Memphisu.  :doh:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Mixmaster je napisao(la):
... Smatra se da postoje lakše i teže reke za lov klena mušicom. ...
Ovo je, definitivno, tačno. Mušičario sam klenove na manjim rekama u kojima je on dominantna vrsta (ne mislim po brojnosti) i ponaša se mnogo slobodnije, pa ga nije teško prevariti (doduše i primerci retko prebace 200-300gr). Svog najvećeg klena ulovio sam na salmonidnoj reci (nema ga puno, ali ima baš krupnih), gde je zadatak daleko teži. Priča o Nišavskim klenovima me asocirala na ovo.
 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo sam sredio kompjuter, pa bih da ga malo probam. Gde drugde, nego na nisavskim klenovima?
Secam se, jednog lepog, suncanog, letnjeg dana u Krupcu, kod Bele Palanke. Bacao sam svud pomalo. Pod vrbe, u brzake, u prelive i u tijake. Slabo. Bistra, idealna voda. Pocese i neki turisti da se okupljaju i da se kupaju u jednom viru. Seo sam i posmatrao ih. U prelivu, na desetak metara od zustrih i razgaljenih kupaca i kupacica, pojavi se jato krupnih riba. Sta li su ovo isterali ovi plasitelji? Mislio sam da su krupni skobalji, ali kad malo bolje zagledah, uocih glavate ribe. Odjednom, moj pogled vise nije bio izgubljen i uprt u kupace gacice mladih kupacica. Kao jaguar sam se prisunjao prelivu i usetao kao krokodil. Stao sam nasred Nisave i smirio se, vezujuci bambulu...
  Kako je dobro kada se glavonja podize sa dna i pocne da usrkava bambulu. Jedan, pa drugi, treci, pa cetvrti, peti, pa sesti, sedmi, pa osmi, deveti, pa deseti, pa onda pogledas u cuvarku, a oni plivaju, gusto nacickani. Konac seva, zateze sa , a stap samo igra, polusavijen.
  Bolje je da ne nastavljam pricu, jer ce oni koji su osetljivi na "grube" reci poput rastrt, masakr ili najblaze receno serija, opet poceti da se zaprepascuju. I ne cudi me to, jer previse je uzbudjenja za slabasno musicarsko srce, kada se u jednom prelivu nabode dvadesetak klenova vecih od 40 cm, kao sto sam ja, tog lepog letnjeg dana uradio.
Krupac je zanimljivo mesto, jer je Nisava prilicno brza. Musicarenje je tesko i tok je veoma slozen. Priobalje je nepristupacno i trazi se vrhunski majstor musicarenja klena.

Eh, MEMORIES  :doh:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
nemanja je napisao(la):
moze li neko da mi pomogne kako da nadmudrim strasno krupne klenove u bari,probao sam i sa sitnim muvama i predvezom 0,12mm ali nece ni d ih pogleda.

Covek lepo pitao, i to jos pre pola godine... a niko da mu odgovori... Pa nije ni cudo sto je stavio samo ovaj jedan post! Glupo da mu se sad odgovori, jer verovatno vise i ne zalazi na ovaj forum. Steta!!! A nije bilo tesko!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
pa odgovori mu ti. Mozda nece videti on, ali ces nas da prosvetlis. Podeli visedecenijsko iskustvo sa nama smrtnicima!
 
Vrh Dno