Nišavski klenovi

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
   
  Oholi, ako su ti se ovi tereni, gde si pecao, svidjali, totalno bi odlepio na terenima 30-ak ili 50-ak kilometara uzvodno. Gore ti je reka kao bombona : prelivi , brzaci, virovi, svako mesto drugacije od svih ostalih, i prelepo.
  Nisava nije puna ribom ali je ima dosta i na svakakvim mestima- vrlo cesto i na cudnim mestima pocupas silne ribe iako im se bas tu nisi nadao. To tera musicara na otsutnost od svega u njegovom zivotu-samo ribolov. Razmisljaj kao riba i hvataces. Gledaj na sve strane i uzivaces.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
reka je prelepa bas,voleo bih i na te terene da odem,pogotovu ako pastrmke ima vise.a verujem da je ima dovoljno da bi se ciljano lovila?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kao sto rece MIX,dajem casove lova na pastrmku na Nisawi  :-\
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Pastrmke u Nisavi ima u celom toku, negde vise, negde manje. Moze se , kako kazes , ciljano loviti. Medjutim, to je za sada prava misterija. Svako ima po neki tajni adut u obliku muve ili pristupa ili taktike. Hvataju se pastrmke razlicitih velicina, ali je vrlo cesta pojava da su bas krupne locirane na nekim mestima i nikakvi ribolovci im nista ne mogu (mislim i na varalicare, vaserkuglase i ostale).
Vise puta su prosle (2007) godine ekipe musicara isle na dobre terene i jurili iskljucivo pastrmku. Ishod je obecavajuci. Bilo je i onih ispod mere, a bobami i komada preko kilogram. Tek sad vidoh temu, a ja se zaneo... :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pastrmkaši, ostavite malo te pastrmke na miru. Ne mogu, jadne, od vas mirno da plivaju kroz Nišavu.  :doh:
Klenova još uvek ima malo više i zaslužuju veću pažnju, barem u temi o njima. I ja jedva čekam da heftam pegave, ali samo zato što sam već izvukao desetak t... klenova iz Nišave, pa ne bih da se ponavljam. Nije valjda i vama dosadilo  :nowink:?
Mada, kada pogledam ovu našu potpuno izmenjenu reku, ne vidim više dobre uslove za život klenova. Prošla godina je sa dve ogromne bujice ubrzala promene na Nišavi. Preporučujem da se svi koji je poznaju prošetaju ovih dana pored nje, na nekom od terena koje "poznaju". Verujem da će se zaprepastiti kada shvate da su se mesta znatno izmenila i da je reka postala još brža i plića. Nekadašnji virovi pretvorili su se u glatke brzake, koje ja od milošte zovem "lipljenski". Gde su nekad bili veliki somovi i šarani, sada uopšte nema osnovnih uslova za život tih riba, a gube se čak i klenovi, pa i skobalji. Jedina riba čija se populacija znatno povećava je potočna pastrmka.
Moglo bi se reći da je Nišavu zahvatila tranzicija  :yeswink:.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
ako sam dobro obavesten, najveci som u nasoj zemlji je uhvacen u nisavi-mislim da je to bila slotija od 150ak kg
jel to istina? izvinite za off
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
oholi je napisao(la):
ako sam dobro obavesten, najveci som u nasoj zemlji je uhvacen u nisavi-mislim da je to bila slotija od 150ak kg
jel to istina? izvinite za off
Brate Oholi, ala si pogodio temu, svaka ti čast. Somovi su u Nišavi pred izumiranjem i uskoro ćeš dolaziti na nju da bi lovio pastrmke, a možda i mladice, pa čak i lipljene.
Ja znam čoveka koji je ulovio u Nišavi soma od oko 100 kg, pre oko 40 godina. To je čuveni Žvane, pobratim još poznatijeg Šerpija.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
ja sam se izvinio za off, a opet nigde nisam naveo kad je ulov ostvaren, cak verujem da je u to vreme koje ti pominjes, video sam neki isecak iz novina negde na netu
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Izvinjavam se za off i ja, ali najveći somovi traže obično velike reke i jezera. NE osporavam da je možda bilo stokilaša u Nišavi nekada. Al sam siguran da je veca verovatnoca da je najveći brka capnut negde na  Dunavu i to najverovatnije na Djerdapu, eventualno Zvorničkom ili nekom drugom većem jezeru.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Gazda Laki or Urednici, brišite ovaj off, a nastavak neobaveznog ćaskanja na za to predviđenom mestu - mušici from Espanja, ustvari još bolje - Ribolovačke priče.  :)

Sg ću otvorim novu temu i napišem šta ja znam o ovoj problematici...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mozem o cemu bilo da raspravljamo, alo o klenu na Nisavim postoji mnogo razlicitih objasnjenja ,saveta i drugo
Zapravo krupan klen u Nisavi lezi na samom dnu zato je iz ranijih postova o Nisavi i lov klen na njoj potrbno vece znanje nego Ulov pastrmke.
Zapravo krupan klen lezi na dnu reke ,u dubokim virobima i na mestima bogatijm hranom,imajuci u vidu da je Nisava pre samo mesec dana bila na izlivanju ocistila je dno sto znaci da je i malo poremetila mesto boravista klena i drigih riba...
Mora se i ovo na novo krenuti u pretragu na klena koji je ja Nisavi znatno opreznniji nego bilo koja pastrmaka koja je u njoj
Po meni treba sacekati maj,NISAVSKU VESTICU ,BAMBULU i krenuti na klena, ali nikao u donjem deli vec iznad Siceva pa navise.
Zato savetijom one koji nalove za kratko vreme odredjenu kolicinu klenova na drugim musicama smatram pravim majtorima jer klen na Nisavi sumanuto guta Nisavsku vesticu i bambulu,
Zato kolege musicari vreme je za dokazivanje vasih kreacija i nadam se dosta slika na netu,
Nemojte se iznenaditi ako naletite na koju pegavi jer je ona u Nisavo OD starta sezone otprilike narasla do 1kg.
Zelim svima strecu i vidimo se negde na vodam--
--Blue Fox---
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Samo da protalaskam po priboru,ukoliko je nemam namotavam je i eto je vec za par dana na sajtu..
Mada mogu i step by step sto nebi bilo lose....
--Hvala na razumevanju--
 
Vrh Dno