North Country "Spiders"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Drage kolege,

Postoji jedna muva koja spada pod vrlo jednostavne muve za vezanje a isto tako i pod izuzetno lovne, "Simply but deadly!" ;-)
Več smo ju viđali ovde na sajtu. Budući da sam ja toliko oduševljen ovom muvom odlučio sam joj posvetiti poseban topic. Več sam dosta uspešno lovio sa njom. Za koji dan me čeka pohod na lipca, a ova je jedna od mojih favorita.

Ako koga zanima istorija ovg tipa muva više možete pročitati na link: http://www.flyfishinghistory.com/north_country.htm

Kada pomislim na ovu muvu odmah pred očima imam pastrmku i lipca, ali ona lovi i mnoge druge ribe ;-) Što se tiče boja i kombinacija to može da varira u širem spektru. Ovde link: http://www.fishingwithstyle.co.uk/northcountry.htm možete da pogledate različite "spiders-e" pa čak i tabelu u kojim mesecima se koja pokazala najbolja prema iskustvu UK FF ribolovaca.
Kada smo več kod boja ja lično forsiram sive, sive sa žutim rebrima, crne, crne sa crvenom guzom, olivno-braon, žuto sive.
Za tu prekrasnu ribu (Thymallus thymallus):) kod nas u slo postoji uverenje kako su siva + žuta najbolja kombinacija, sam sam se uverijo da je to zaista tačno, ali primetio da i crna, crno crvena ni malo ne zaostaju. Sve to sam naučio od drugih iskusnijih mušičara što sa starog foruma :) što od nekih slo. mušičara. Također i iz razne literature. Hehehe, ne mogu se hvaliti kako sam sve to ja izmislio i da izmišljam toplu vodu. Opet naučio sam podgrejati tu vodu ;-) lol... "Vezati LOVNE muve". 
Ovako izgledaju moje. Žuta je več isprobana dok je ova crvenocrna neka moja kombinacije nečeg več viđenog i treba da se tek isproba.

 

Prilozi

  • redtagWET.jpg
    redtagWET.jpg
    50,8 KB · Pregleda: 424
  • wet-1.jpg
    wet-1.jpg
    44,4 KB · Pregleda: 415

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moram da priznam da nikad nisam lovio na ove muve. Sto ne znaci da necu, naprotiv. Druze Sebastiane napalio si me sa ovim textom...
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Često koristim u poslednje vreme northcounry spiders i gotovo uvek lovim pastrmke. Naime, sve nišavske pastrmke sam ove godine ulovio baš ovakvim muvama.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Laki, veruj mi ja za ovu muvu znam vec par godina, i originalan nacin kako se veze, ali nekako mi bila nezanimljiva...lol "bijah corav pored zdravih ociju i pameti"...dok jednom nisam napravio jednoga za probu.

MIx drago mi je da imas lepa iskustva sa ovom muvom. Molio bih te da podelis sa nama koju verziju si koristio, boje i sl.

Pposle podne sam navezao jednu "march brown" u stilu N.C.S. i uradio fotke pravilnog vezivanja, step by step. Vec dugo sam ovo zeleo da podelim sa vama ali tada nisam imao bas dobar fotic. Sutra cu to da objavim jer sada nemam vremena.
poz. i citamo se.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jutros nisam mogao otvoriti nas forum ali evo sada oce  :-\ ??? Evo nekoliko fotki, step by step, kako se originalno veže ova vrsta mokrih muva. Ovde sam navezao March Brown muvu, mnogo jednostavnije su obicni  North Country Spiders-i jer za telo namotate konac ili kakav biots i to je to. Gore vec imate link sa raznim modelima. Izabrao sam ovu jer se radi sa dubbingom kojega se porebra sa istim koncem, umece mu se i repic i tek na kraju nogice. Vrlo je važno, ako želite vezati ispravno ili originalno ove muve, da se pero od jarebice namesti kao na slici i odmah na početku da bi se tek na kraju namotalo ne bi li dobili nogice. Dakle navežemo vrh pera na udicu a fibre povučemo u suprotnu stranu i to je to. Ostalo, kako če te oblikovati i od čega če te oblikovati telo to je na vama. Več sam mnogo puta na našem forumu pročitao frazu "slika vredi za 1000 reči" no  ;) evo vam slike....

Ako niste probali obavezno isprobajte. Na moju žalost,lepotu ovih muva sam tek posle ribolova uočio i sada su mi nekako posebno lepe i elegantne muve ( North Country Spiders). Na mene ostavljaju poseban utisak jer imaju debelu istoriju iza sebe, davno su mušičarili sa njima, lovili, i dan danas love. Jednostavno rečeno spadaju u posebne muve vredne naše pažnje.

 

Prilozi

  • 9-1.jpg
    9-1.jpg
    127,2 KB · Pregleda: 392
  • 8-1.jpg
    8-1.jpg
    117,4 KB · Pregleda: 368
  • 7-1.jpg
    7-1.jpg
    104,9 KB · Pregleda: 375
  • 6-1.jpg
    6-1.jpg
    93,2 KB · Pregleda: 373
  • 5-1.jpg
    5-1.jpg
    130,9 KB · Pregleda: 359
  • 4-1.jpg
    4-1.jpg
    35,7 KB · Pregleda: 363
  • 3-1.jpg
    3-1.jpg
    117,1 KB · Pregleda: 353
  • 2-1.jpg
    2-1.jpg
    114,4 KB · Pregleda: 347
  • 1. materijal i alat.jpg
    1. materijal i alat.jpg
    125,9 KB · Pregleda: 380

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tehnika ribolova ovom muhom je negde između across stream i up-stream fishing-a, tj. bacanjem ukoso otprilike nekih 50 stepeni uzvodno. Sistem je uglavnom puštanje muve da ju nosi vodena struja i imitira uginulog potopljenog insekta iako ne mora biti tako. Može se ju malo i oživiti sa povremenim trzanjem. Ove muve mogu da imitiraju mnogo toga. Ja ih inače, ako ne lovim na viđeno, bacam u vodenu struju/brzake koja ju prirodno nanese ribi pred nos.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
iako nisam neki lipljanski profi i tek sam ga poceo mnogo aktivnije loviti toplo vam preporucujem ovu muvu. treba vam samo malo bakrene žice za porebravanje, sivi ili ti prirodnu boju zečijeg dubbinga. rep i nogice su od jerebice s tim da su nožice malo tamnije da vuku na smeđe. pored žuto smeđe (pogledajte gore) ova je također izuzetno lovna. još jednom, toplo vam preporučujem da sada na početku sezone isprobate ovo ako več niste. Pravilno plasiranje i vođenje vas neče ostaviti suvih ruku  ;)
 

Prilozi

  • gray wet.jpg
    gray wet.jpg
    40,8 KB · Pregleda: 319
Z

Zakula

Guest
Ovo su moji omiljeni spider-i,koje najvishe koristim.Vataju pastrmku,koliko i klena!Moja verzija chuvenog spidera Waterhen bloa (May Fly Spider),moj Snipe and Red i spider verzija nashe omiljene - veshtice!
 

Prilozi

  • Red Spinner Spider.jpg
    Red Spinner Spider.jpg
    29,3 KB · Pregleda: 288
  • YelIow May Spider.jpg
    YelIow May Spider.jpg
    27,4 KB · Pregleda: 291
  • SWeshtica Spider.jpg
    SWeshtica Spider.jpg
    24,8 KB · Pregleda: 293

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo upravo sam navezao jednu imitaciju velike majske u stilu "North Country Spiders". Telo i rep je od fazana, porebrano bakrenomžicom sa kojom sam u thoraxy uradio malo otežanje i prekrio ga sivim dubingom od zeke a nogice su od jarebice. Jedva čekam da vidi kako če na ovo reagirati proljetne pajke  :drool:  :smoke:
main.php

 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
UK North Country "Spiders" muve su mi nekako zgoljave.Ove vase mi se vise svidjaju :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tacno, ja sa uvek trudim da budu mrsnijeg izgleda iako tu i tamo imam i ja neku "postnu" muvu ovoga tipa  :D
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
sebastian je napisao(la):
Kada pomislim na ovu muvu odmah pred očima imam pastrmku i lipca, ali ona lovi i mnoge druge ribe.
... ja sa uvek trudim da budu mrsnijeg izgleda ...
Baš na jednu varijaciju ove muve (poveliku i debelu) sam "na viđeno" ulovio svog najvećeg klena. Bila je bez repa, sa telom u boji trule višnje prošarano crnim koncem, a za noge je umesto jarebice korišćeno meko kokošije pero crne osnove sa krem vrhovima.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
ljudi kako se vode ovakve muve, prirodno da ih tok nosi ili dolazi i neko cimanje u obzir?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kolega ovde imaš ceo članak o ovakvim muvama http://www.musicarenje.org/clanci/fly-tying/north-country-spiders-march-brown.php
imaš i o vođenju i step by step i malo istorije ;)
 
Vrh Dno