novosti iz timocke krajine

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
                    Dragi Prijatelji, Zajecarci i ostali,

          Stvar koju ste dogurali do izvrsenja ima veliki prakticni ali i moralni znacaj. Kao obican ribolovac, cesto sam  bio sklon skepsi po pitanju potrebe da pastrmske izvorne linije sa odredjenih vodotokova moraju bas biti ispostovane i kao materijal za mrest i poribljavanje. Medjutim, nesto razmisljanjem a nesto zahvaljujuci pomoci pametnijih, shvatio sam sustinu zahteva struke i nauke a evo prvog (pravog)  primera na Crnom Timoku i njegovim pritokama. Jeste pastrmka pastrmka ali ako je (iz razloga poznatih i potrebnih nauci) potrebno sacuvati genetski potencijal ove izuzetne riblje vrste, onda je ovo jedini put. Siguran sam da ce na tom putu prihvatanja "zajecarskog modela" gazdovanja i reprodukcije pastrmske mladji, u drugim krajevima Srbije i mozda Balkana, biti jos dosta saplitanja ali ako ce ovakav model dopineti tome da Vlasina, Visok, Kucaj, Zlatibor, Polimlje, .... sto pre dobiju svoje genetski ciste  rezervoare mladji, treba ga pozdraviti i prihvatiti. Iskreno se nadam da ce pirotski vodotoci biti mozda sledeci u nizu ostvarenja istih teznji jer smo pre desetak godina bili sasvim blizu ostvarenja projekta sopstvenog mrestilista ali su drustvena previranja, babuskarski mentalitet i prosta a neoprostiva ljudska inertnost ,..nadvladali. Jos jednom iskrene cestitke, najbolje zelje za uspesan rad i nada da ce se "vasa" zaraza prosiriti i na druge musicarske sredine koje se (izuzev Ivanjice ) nisu nesto pretrgle u najvaznijem segmentu ocuvanja fonda potocne pastrmke.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Moje iskreno divljenje i cestitke, drago mi je da mi je ova voda blizu, do sad nisam je posetio ali ove godine sigurno... Eh da vaki narod uzme ove moje reke pod svoje jer ove babuskare koji treba da je cuvaju pet para ne daju. :mad:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Covek sam nista ljudsko mi nije strano, u nasoj prirodi je da stvaramo i unistavamo, ne delim ribolovce po tehnici vadjenja riba iz vode ali divim se ljudima kreativnim, njih je malo ali su  jaki i mocni bas u ideji,jedan napravi hiljade njih rusi u tome i jeste snaga ideje .Pesnici i zene su vodili ratove a ostali su bili izvrsioci,postoje ljudi koji se ponasaju kao slamka ona ne pliva,nju reka nosi,ako je verovatu      ELIJANU  musicarenje JE NASTALU UPRAVU na  takvom mestu balkan u proslosti ovo mesto se zvalo HEM sto na persijskom znaci KRV ,DA IRONIJA BUDE VECA iz krvi se uvek radja zivot.Prvu vestacku      musicu koju sam video kao dete na udici od kisobrana bila je od crveno-crne vunice sa jednim petlovim perom i to u mom selu udaljenom od civilizacije neznajuci ni za engleze i neke tomo dame Julijane.Jednostavno moji seljani su to pravili od kad znaju za sebe i lovili  na belom drimu i reci mirusi,salmofloraides,,koji je dokoni rimljani tako prizvase a mi smo je jednostavno zvali drimska pastrmka.Jedna je ISKRA vrcnula bas ovde u crnorecju i mora se pretvoriti u plamen bez obzira na kise koje ce uvek padati i gasiti za nama vec nestu upaljeno.
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
21 na skup idem kolima pa ako ide neki Zajčarac ili neko ko će biti u Zajčaru mogu da ga pokupim...
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Desio se i 21.April iz ovog kisnog perioda nije nesto obecavao,nebo je bilo tmurno vukli smo se prema Rtnju utonuli u mislima,pomislim u sebi kako bi bilo lepo i zahvalno da nam bogovi podare lep dan,pogledam prema planini vrh  se i nevidi od oblaka ,stresem se, cudo prirode izaziva u meni strahopostovanje.Imam utisak kao da nas promatra citavo vreme ,hm ,pomislim na Baha ruka mi mahinalno krenu ka grudima uhavtim se za amajliju ,oh tu si bogu hvala.Okrenu smo ledja ovom divu i put vijugav kao zmija ide prema njegovom mladjem bratu Maliniku e ovaj je iz svijih nedara izrodio nasu miljenicu ,okupanu suncem,pokrivena krosnjama drveca,jova ,vrba,bukve a u seni istih ispod podlokanih obala u malim virovima izbrusenih stena vekovima zive nasa devojka,crnorecka pastrmka.
Ovih dana bice slika sa ovog divnog skupa.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
od stimulatora
 

Prilozi

  • Одржана мушичарска манифестација.doc
    29 KB · Pregleda: 353
  • мушичарска манифестација.doc
    29 KB · Pregleda: 283

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Kao sto sam vas obavestio 31 marta 2012 godine i da se nadovezem na nasu pricu,dosao je i dan sesti na ribnjaku kod Gordona napravljeni su kavezi sa kadicama,bocama za kiseonik i sve je zavrseno i pripremljeno za maticna jata Crnorecke pastrmke ,ovog vikenda cekamo ekipu sa bioloskog fakulteta da dodje i izlovi prve maticne primerke potocne pastrmke iz sliva Crne reke,E za dan sedmi jos uvek zivimo.,,Covek je ono sto misli,birajte misli ( Emerson).
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Redovno sveze, lepe i ohrabrujuce vesti stizu iz timocke krajine.

Znajuci ekipu koja stoji iza cele te price znam samo da se nece zaustaviti na tome.

 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Danas i sutra poceo je elektoizlov pastrmke na Radovanskoj reci sa ekipom bioloskog fakulteta iz Beograda.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Bahuse jos jedared svaka cast... Mozes li mi reci ukoliko je el. izlov obavljen... koja je prosecna velicina crnorecke pastrmke, koliki su najveci primerci ...
Ljudi zelim vam puno uspeha!
 

Piki

Senior member
Učlanjen(a)
19.03.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
22
Iskreno vam zelim da vam kao i nama prvi mrest prodje odlicno i da dobijete puno mladji :
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    412,7 KB · Pregleda: 417

Piki

Senior member
Učlanjen(a)
19.03.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
22
A da ih dobro hranite i pazite dok ne porastu da i one budu mame kao ove :
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    109,9 KB · Pregleda: 403
  • 2.jpg
    2.jpg
    109 KB · Pregleda: 419
  • 3.jpg
    3.jpg
    105,4 KB · Pregleda: 409
  • 4.jpg
    4.jpg
    113,7 KB · Pregleda: 424

Piki

Senior member
Učlanjen(a)
19.03.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
22
Mi smo to odradili pre oko 10 ak godina tako da vrlo dobro znam da va Tek vas ceka dosta posla. Kada ste krenuli zelim vam da izgurate do kraja.
Zelim vam puno srece i uspeha.
Pozdrav preko brda iz Zagubice kolege.  :tbumb:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Lepo je vidjeti ovakve scene.Da Vam mrijest uspije i da se pastrmke što brže ubuce!
 
Vrh Dno