Oči na leđima

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Roda Fly je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Zajebavaš se ti Igore.  :lol: Ja sam otvorio ovu čudnu temu, na sa namerom koju ti navodiš, već sa željom da opišem jednu interesantnu pojavu kod mnogih mušičara, ne samo Nišlija. Pojavu koja je veoma čudna znatiželjnim posmatračima, ali i mnogim mušičarima, posebno početnicima. Često doživljavamo da nas neko posmatra i isčuđuje se, kako to da nikad ne gledamo iza sebe, a nikad ne kačimo muve na okolno granje.
Postoji i  mali broj mušičara koji izvode i double haul na pristojne udaljenosti, a da se ne osvrću oko sebe, ne pokose travu, ne izlupaju muvu o kamenje i ne šljapnu po vodi. Lepo je Milanče napisao da je skoncentrisan na ono što se dešava ispred njega, a sliku pozadine i on drži u glavi.
Ova tema je interesantna, ali i malo čudna, jer se može svrstati u naučnu fantastiku. Naime, niko nema oči na leđima, ali ipak treba priznati veštinu bacačima koji se ni u najgušćim džunglama, ni pri najdužim zabačajima, ne osvrću oko sebe. Treće oko ih spašava od vrtoglavice.  :hammer:
Mnoge zbunjuje to što su navikli da slušaju i čitaju hvale samo na račun bacača u dalj. Najpopularnije škole bacanja prikazuju isključivo zabacivanja čiji je jedini cilj što veća daljina. Stalno slušam, "20 m iz roll casta, 30 m iz dh-a ili 25 m iz switcha". Što više metara!
Ovo je nešto sasvim drugačije. Moje pohvale mogu biti upućene i takvima, ali najčešće idu onima koji imaju oči na leđima, čija muva se pravilno kreće na vodi i u vodi, čija muva u letu ne lupa o granje, travu i stene i, što je najvažnije, čija muva nepogrešivo nalazi put do ribe.
O važnosti raznih tehnika zabacivanja i pristupa mušičarenju treba čitati. O očima na leđima, koje su veoma važne, takođe treba čitati i raspravljati, mada samo na www.musicarenje.org.

Nekako mi se cini da ti ovim pisanjem peres sebe ::) i svoje zabacivanje. Zar je moguce da ne bacas 25m posle toliko godina staza? Ako ti je lakse ne bacam ni ja preko 20 ali vezbam i ne negujem trece oko. :bleh:

Opet član foruma kojeg brine Mixmaster. Šta znači ovo "pereš sebe"? Od čega? Ne mogu da shvatim ovo. Opet član koji u svakom postu prvo iskopira jedan moj, pa ga duboko analizira, pokušavajući da me omalovaži. Biću pristojan pa neću napisati da je to bolest i to zarazna. Čak se i umire od nje! :hammer: Vratiću se temi, koju sam začeo, znajući da je neće razumeti većina novopečenih mušičara. Polako, momci. Ovo i nije tema za one koji još uvek ne znaju ni štap da uhvate. Ovo je "advanced".
Ovde pišemo o pojavi koja je vezana za iskusne mušičare, stare lovce riba mušicom. Oči na dupetu nemaju oni koji treniraju na livadi. Strpljenja, na ovom sajtu ima dovoljno mesta i za novajlije. Posećujte ih, a ono što ne razumete, čitajte sa strpljenjem i, ako nešto ne shvatate, ljubazno pitajte.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ok,u necemu mogu da te podrzim ali u dosta toga te i ne RAZUMEM.
Prosto.Postoje momci (MUSICARI)koji imaju svoj stil zabacivanja onosno bacanja konca
i mislim da OCI NA LEDJIMA nisu od vitalnog znacaja odnosno mogu da ne znace nista kao sto nekom verovatno znace dosta...
Prosto neko praktikuje neko ne;;
Seti se samo tvog pocetka i tvog rada
Hocu da kazem da nije prikladno omalovazavati ljude koji prate konac i njegov let.
Po meni i vrstan musicar moze to da radi a i ne mora
JEBI GA DOSLO MI TAKO I NE VIDIM U CEMU JE PROBLEM, A PONAJMANJE KLASIRATI IH U PRVU ILI DRUGU VRSTU MUSICARA
Moje misljenje je da nisi u pravu.
Snimis mesto (ribu) ispratis konac i plasiras musicu.
Mislim ADVANCED,pojasni nam malo ovo..
---pozdrav---
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma, Foxy, sve što sam hteo da napišem o memorisanju backgrounda sam napisao. Svaki iole iskusan mušičar koristi  "snimak" pozadine i tu nema ništa posebno. Interesantna tema za moždanu gimnastiku i ništa drugo.
To što su neki pobrkali ovaj moj čaprazdivan, sa distance castingom i rvanjem grčko-rimskim stilom, kao i poselom na kome je njihova baba učila da igra domine, je greška.
Opustite se, momci. Batalite ovu temu ako vam smeta.  :bye:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Oči na dupetu nemaju oni koji treniraju na livadi.
Ovog puta se samo sa ovim ne slažem.
I da dodam, naravno da je dobro,poželjno i nadasve korisno imati oči na ledjima ali nije neophodno ja recimo mogu da ne pogledam iza sebe do kraja života ali neću da uskraćujem sebe za informaciju kakav mi je back narocito kad sam malo dublje u vodi a treba da bacim ribi na 20m i više a iza mene je prva granjka na 150m ko je pecao na Drini zna šta mislim.
A sad kako razviti treće oko?  , prvo Mix pa svi ostali Alan Čumaci pišite...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Možda sam već dosadio, ali ajmo još jednom -NOĆNO MUŠIČARENJE u Danskoj. Problem je što Vam oči ne trebaju samo na leđima već se ne vidi ništa ni ispred Vas!!! A lovite na uskoj reci (4-6m širine), obrasloj trskom i niskom vegetacijom, podvodnim imitacijama (strimerima)!!! Evo par saveta ako Vam ikada zatrebaju, pa makar i na Nišavi!!!

1. NEOPHODNO je za dana obići mesta na kome želite noću mušičariti, osmotriti prilaz, obale, vegetaciju, dubinu reke, travu, kamenje, mesta gde očekujete ribu, prostor iza,...
2. Nema šetanja, izaberete 1-2 mesta i sve vreme provodite na njima
3. Zabranjeno je uključivanje baterijske lampe blizu vode, ili je ceo nindža pristup džabe - poplašili ste sve ribe nizvodno do Severnog mora.
4. U skladu sa 3. zamenu muva najbolje unapred zaboravite osim ako je ne pokidate negde. Dobro razmmislite koja je na kraju DEBELOG predveza (pobogu, noć je ne pravite se fini sa 0.12)
5. Razmislite i kako ćete ribu eventualno izvaditi iz vode!
6. Obucite se toplo!

Čemu sve ovo? Adrenalinski šok koji sam doživeo kada mi je u mrklom mraku udarila prva pastrmka teško je zaboraviti i uporediti sa nečim. Jeste da se ništa ne vidi, ali su zato sva ostala čula na granici percepcije.

P.S. Ima ovo veze, ima, ima sa ovim OČI NA LEĐIMA!!!
I ne mislite da možete celu noć mušičariti! Sat - dva i to je to. Oči bole od naprezanja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo je Milanče ipak iskočio iz teme, ali ako. On je otišao korak ispred. On opisuje korišćenje "snimljenog" okoliša bez korišćenja vida. Vrh!
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Opet član foruma kojeg brine Mixmaster. Šta znači ovo "pereš sebe"? Od čega? Ne mogu da shvatim ovo. Opet član koji u svakom postu prvo iskopira jedan moj, pa ga duboko analizira, pokušavajući da me omalovaži. Biću pristojan pa neću napisati da je to bolest i to zarazna. Čak se i umire od nje! :hammer: Vratiću se temi, koju sam začeo, znajući da je neće razumeti većina novopečenih mušičara. Polako, momci. Ovo i nije tema za one koji još uvek ne znaju ni štap da uhvate. Ovo je "advanced".
Ovde pišemo o pojavi koja je vezana za iskusne mušičare, stare lovce riba mušicom. Oči na dupetu nemaju oni koji treniraju na livadi. Strpljenja, na ovom sajtu ima dovoljno mesta i za novajlije. Posećujte ih, a ono što ne razumete, čitajte sa strpljenjem i, ako nešto ne shvatate, ljubazno pitajte.

Onda mi koji nismo advanced ne treba da pitamo nista? ja sam jasno pitao a ti si izbegao odgovor, nisam ni pokusavao da analiziram tvoje postove a i vise puta sam rekao da se uglavnom slazem sa tobom. Stvarno te obuzima neka paranoja da svi samo tebe gledaju, uostalom ti najvise i pises ovde pa je valda logicno da te pitam?
A odgovor je?
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Milance je napisao(la):
Možda sam već dosadio, ali ajmo još jednom -NOĆNO MUŠIČARENJE u Danskoj. Problem je što Vam oči ne trebaju samo na leđima već se ne vidi ništa ni ispred Vas!!! A lovite na uskoj reci (4-6m širine), obrasloj trskom i niskom vegetacijom, podvodnim imitacijama (strimerima)!!! Evo par saveta ako Vam ikada zatrebaju, pa makar i na Nišavi!!!

Bog si Milance!! Sve, ama bas sve si rekao kako treba! Kazem to jer sam bio u potpuno indenticnim situacijama, isto doba dana (noci), dzungla, ista vrsta ribolova. Mozda samo nekih 100-tinjak kilometar ili ni toliko od mjesta na kojima si ti pecao..
Ono s cim se ne slazem i sto vec pomalo prelazi u dosadu su NEKE tvrdnje, stavovi, vidjenja i analize mr. Mixmastera. Kad kazem neke, onda mislim na to stalno cimanje jadnih pocetnika, te pocetnici ovo, te pocetnici ono.. Umjesto da im se to sto su pocetnici stalno nabija na nos, kao da to i sami ne znaju, ne bi skodilo da se vise energije usmjeri da im se POMOGNE na nacin koji ce razumjeti i prihvatiti? Ne znam koliko je, ma znam, nije nimalo pedagoski samog sebe stavljati na pijedestal a druge trpati u pocetnike i neznalice. Ovo cak nije ni kritika, samo nepobitna konstatacija. Mali zaokret u pristupu bi dobrodosao kako onima kojima treba pomoci tako i vama mr. Mix da sve ono dobro (naravno, ima i toga!) sto napisete ima vecu vjerodostojnost i dignitet. I drugo, livada, DVD, youtube i ostalo.. Musicarenje jeste ribolov, a ribe su valjda u vodi, na pristupacnim i jos vise nepristupacnim terenima. Fly casting, se naravno najbolje uci i primjenjuje u praksi, ali i svi drugi vidovi treninga, vjezbanja, ucenja u koje se pored ranije pobrojanog moze i moraju na prvom mjestu ukljuciti i lekcije od strane ako ne instruktora, onda bar boljeg musicara-castera - su takodje vidovi i nacini napretka. "Oci na ledjima" se ne dobivaju tek tako, potrebano je dosta vjezbe, treninga i osjecaja da bi se ta "tehnika" i potreba razvila. Mislim i da je sasvim neumjesno "nabijati na nos" nekome duge zabacaje ( koji su to?) smatrajuci ih i nepotrebnima, cak sta vise i - stetnima? Sta je to dug zabacaj? U kojoj klasi stapa? Koristi li to cemu, gdje i u kojim situacijama u ribolovu bi vec bila druga tema - ali.. Izuzetno dugi zabacaji se isto tako postizu NE gledajuci iza, bez okretanja glave i opasnosti od vrtloglavice.. Svi oni ranije pomenuti zabacaji adekvatni u vrlo teskim uslovima (granje, zbunje i ostalo..) kao i extremno dugi zabacaji tamo gdje je to potreba trazi imaju dvije zajednicke stvari: Prvo, da se musica prezentira na sto bolji nacin ribi ma gdje se nalazila i drugo, trening (u ribolovu ali i na livadi) i primjena SVIH tih zabacaja razvijaju i unapredjuju KONTROLU musicara nad svim elementima tehnike zabacivanja i opreme koju za to koristi. Jedan od rezultata savladavanja svega toga su i - oci na ledjima! Spominjuci i duge zabacaje, ni jednog trenutka ne govorim o "distance casting" kako posebnoj disciplini, ili bacanju u dalj sto je samo sebi svrha.
Svaka cast ST.Igore na prethodnim komentarima i poucnim grafickim prikazima..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mix ovo, Mix ono... Nije to tema ovde. Ima poseban odeljak za to.
Ja imam ugrađene oči na leđima i VCR (video recorder) u malom mozgu. To nema nikakve veze sa vrstom zabacivanja i distancama. Neki mušičari nemaju ove aparate, a trebalo bi da ugrade. Evo pomoći ću im. Nemojte više pratiti putanju konca dok pecate i pojaviće vam se oči na dupetu ili leđima.
Eto, Veso2, velike pomoći. Ko posluša ovaj savet, imaće zbog čega da mi bude zahvalan.

Znam da je većini ova priča čudna. Ako ne verujete u ovu priču, smatrajte da sam se našalio. Ako, pak, verujete, poslušajte. Nema treće...
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
U pravu si izvinjavam se ako sam promasio temu ali me je zagolicalo pa sam otvorio novu gde od tebe ocekujem jednostavan odgovor.






Za bilo sta sto te zanima u vezi Mixmaster-a koristi privatne poruke. Hvala.
~lazza
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mixmaster je napisao(la):
Interesantna tema za moždanu gimnastiku i ništa drugo.
To što su neki pobrkali ovaj moj čaprazdivan, sa distance castingom i rvanjem grčko-rimskim stilom, kao i poselom na kome je njihova baba učila da igra domine, je greška.
Opustite se, momci. Batalite ovu temu ako vam smeta.   :bye:
Ma daleko od toga,zasto bi to nekom smetalo ali mislim da si odgovorom skernuo sa teme (mog pitanja)
MIXMASTERU-----ADVANCED

----POZDRAV----
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
... Biću pristojan pa neću napisati da je to bolest i to zarazna. Čak se i umire od nje! :hammer: Vratiću se temi, koju sam začeo, znajući da je neće razumeti većina novopečenih mušičara. Polako, momci. Ovo i nije tema za one koji još uvek ne znaju ni štap da uhvate. Ovo je "advanced".

Na ovom forumu je samo jedan član do sada "umro" pokušavajući da se obračuna sa ovom opakom bolešću. Samo do sada se problem ogledao u tome što nije delovano na izvor bolesti da bi se ona zaustavila već samo na zaražene.(ko razume razume, ko ne i ne treba)

Pošto sam apsolutni početnik i ne posedujem još uvek znanje za "ADVANCED" (lepe li srBske reči) da ne kažem napredne tehnike mušičarenja, do sad su mi svi govorili da pratim pogledom konac u zadnjem zabačaju. I to je krajnje logično jer samo na taj način početnik može da stekne osećaj gde greši samo kada vidi svoje pokrete i grešku znaće da ih koriguje. Pa to je barem jednostavno i u drugim sportovima se tako radi vozači formule posle treninga gledaju snimak vožnje da bi videli gde su pogrešili. Nama u mušičarenju to i nije potrebno dovoljno je da pogledamo i grešku ispravimo odmah.

Veso2 je napisao(la):
Milance je napisao(la):
Možda sam već dosadio, ali ajmo još jednom -NOĆNO MUŠIČARENJE u Danskoj. Problem je što Vam oči ne trebaju samo na leđima već se ne vidi ništa ni ispred Vas!!! A lovite na uskoj reci (4-6m širine), obrasloj trskom i niskom vegetacijom, podvodnim imitacijama (strimerima)!!! Evo par saveta ako Vam ikada zatrebaju, pa makar i na Nišavi!!!

Bog si Milance!! Sve, ama bas sve si rekao kako treba! Kazem to jer sam bio u potpuno indenticnim situacijama, isto doba dana (noci), dzungla, ista vrsta ribolova. Mozda samo nekih 100-tinjak kilometar ili ni toliko od mjesta na kojima si ti pecao..
Ono s cim se ne slazem i sto vec pomalo prelazi u dosadu su NEKE tvrdnje, stavovi, vidjenja i analize mr. Mixmastera. Kad kazem neke, onda mislim na to stalno cimanje jadnih pocetnika, te pocetnici ovo, te pocetnici ono.. Umjesto da im se to sto su pocetnici stalno nabija na nos, kao da to i sami ne znaju, ne bi skodilo da se vise energije usmjeri da im se POMOGNE na nacin koji ce razumjeti i prihvatiti? Ne znam koliko je, ma znam, nije nimalo pedagoski samog sebe stavljati na pijedestal a druge trpati u pocetnike i neznalice. Ovo cak nije ni kritika, samo nepobitna konstatacija. Mali zaokret u pristupu bi dobrodosao kako onima kojima treba pomoci tako i vama mr. Mix da sve ono dobro (naravno, ima i toga!) sto napisete ima vecu vjerodostojnost i dignitet. I drugo, livada, DVD, youtube i ostalo.. Musicarenje jeste ribolov, a ribe su valjda u vodi, na pristupacnim i jos vise nepristupacnim terenima. Fly casting, se naravno najbolje uci i primjenjuje u praksi, ali i svi drugi vidovi treninga, vjezbanja, ucenja u koje se pored ranije pobrojanog moze i moraju na prvom mjestu ukljuciti i lekcije od strane ako ne instruktora, onda bar boljeg musicara-castera - su takodje vidovi i nacini napretka. "Oci na ledjima" se ne dobivaju tek tako, potrebano je dosta vjezbe, treninga i osjecaja da bi se ta "tehnika" i potreba razvila. Mislim i da je sasvim neumjesno "nabijati na nos" nekome duge zabacaje ( koji su to?) smatrajuci ih i nepotrebnima, cak sta vise i - stetnima? Sta je to dug zabacaj? U kojoj klasi stapa? Koristi li to cemu, gdje i u kojim situacijama u ribolovu bi vec bila druga tema - ali.. Izuzetno dugi zabacaji se isto tako postizu NE gledajuci iza, bez okretanja glave i opasnosti od vrtloglavice.. Svi oni ranije pomenuti zabacaji adekvatni u vrlo teskim uslovima (granje, zbunje i ostalo..) kao i extremno dugi zabacaji tamo gdje je to potreba trazi imaju dvije zajednicke stvari: Prvo, da se musica prezentira na sto bolji nacin ribi ma gdje se nalazila i drugo, trening (u ribolovu ali i na livadi) i primjena SVIH tih zabacaja razvijaju i unapredjuju KONTROLU musicara nad svim elementima tehnike zabacivanja i opreme koju za to koristi. Jedan od rezultata savladavanja svega toga su i - oci na ledjima! Spominjuci i duge zabacaje, ni jednog trenutka ne govorim o "distance casting" kako posebnoj disciplini, ili bacanju u dalj sto je samo sebi svrha.
Svaka cast ST.Igore na prethodnim komentarima i poucnim grafickim prikazima..

Veso odličan post. Bez treninga ništa!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
... do sad su mi svi govorili da pratim pogledom konac u zadnjem zabačaju. I to je krajnje logično jer samo na taj način početnik može da stekne osećaj gde greši samo kada vidi svoje pokrete i grešku znaće da ih koriguje...

E pa, vidiš, 100ko, nije dovoljno da bude "logično". Tvoje razmišljanje je čvrsto utemeljeno na sasvim normalnoj logici onog ko nije u praksi primenjivao zabacivanje muve. Početnika je lako navesti na raznorazne "logične" stvari, koje najčešće samo izgledaju tako, ali u praktičnom mušičarenju su smešne i nepotrebne.
Da skratim priču, ono čemu bih te ja učio je, da nikad ne pogledaš iza sebe dok zabacuješ, već da let muve i konca osetiš samo rukom, nikako očima. Međutim, problem nastaje kada počne da radi "logika". Veoma je teško nekome objasniti da pravilno zabacivanje muve proističe iz osećaja u ruci, kojim se kontroliše sistem u svakom deliću sekunde, ako je on čest posetilac livada i učenik sve jače škole zabacivanja u kome je osnovno pravilo pogled u konac, što je pogrešno.
Pogled u konac može biti koristan samo pri vežbanju zabacivanja na što veću udaljenost. Podsećam, moje skromno mišljenje, koje sam stekao iz sopstvenog iskustva je, da je takvo zabacivanje u 99 % mušičarskih situacija katastrofalna početnička greška. Oni koji se celog života bave fijukanjem u dalj i praćenjem leta konca i muve pogledom, zauvek ostaju zarobljeni u pogrešnom učenju i pristupu mušičarenju. Ja ih od milošte zovem "fly casteri", a zapravo su to, već na prvi pogled prepoznatljivi, početnici.
Naravno, ima onih, koji nisu početnici, a kunu se u "očni", a ne "leđni" vid, ali mene nisu ubedili. Može biti da pripadam drugačijoj školi mušičarenja.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
ajde i ja da se ukljucim.
vrrujem da bi vecina musicara na manjim rekama i obraslim voleli da imaju taj osecaj,medjutim on se stice vezbom. e sad treba se uciti i na livadi,mada sam je ja preskocio. jer kad bez prakse dodjemo na reku ne gine nam kidaje muva,zato i pogledam u nazad ponekad. kad zapamtom pozadinu onda je vec lakse,dok totalni pocetnik mora i dalje da gleda jer nema osecaj za konac.

zbog ovoga se i ne slazem da je livada pogresna kao i da su oci na ledjima pogresne,sve to jedan musicar treba da upozna.
 
Vrh Dno