Ocuvanje klena u Srbiji!

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Da ne bi vise punili temu "Klen 2011", svoja misljenja o ocuvanju klena iznesite ovde. I predlazem da dobro razmislite o onom predlogu koji je dao sasats. Pozdrav!
 

Edin-NP

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Lokacija
?
Ako da Bog,pa nesto i uradite na tom planu,i povecate meru na 40 cm,imate MOJ glas i punu podrsku.
Ako neko dodje na ideju,i budu se preuzimale akcije na tom planu,vrlo rado cu ucestvovati i dati svoj doprinos. Jer ja nisam neprijatelj,klenu i reci,na protiv,kad bi se na gornjem ibru i gazivoda jezeru,svi ribolovci ponasali prema klenu kao ja,(bez preterivanja) stanje bi se, za godinu dana, drasticno promenilo.  :whistle:

 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
774
Broj reagovanja
63
Lokacija
Svrljig - Trnava
Posto smo mi poznati po inatu, moj predlog je da se trazi ukidanje min. mere i ogranici izlov na 130 kom. za poludnevni ribolov...ili 300 kom. za ceo dan  :doh:
 

aca-laki

Senior member
Učlanjen(a)
06.09.2010.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Lokacija
Malo Crnice - nedodjija BB
Uvek za,bilo sta sto ce doprineti poboljsanju ili makar pokusaju za poboljsanjem.Tu sam.....
Realno treba podici meru klenu a i pastrmci na 30-35cm zavisno od vode do vode.Dal je moguce promeniti status klena i promeniti zakon da bude dozvoljen samo ribolov vestackim mamcima,,,pa ne verujem u to.Ne znam dali se neka voda na nasim prostorima poribljvala klenom i kakvi su rezultati bili?Posto covek poprilicno putem trovanja unisti populaciju bilo bi OK da i poribljava te vode...
Da i ali pod MORA izbaciti dnevno 5kg,,,,1 komad u meri i to je to,osim ako voda nije revir pa drugacije propisano.....Sta znam ima i skolovani i strucni ljudi od mene,ali mislim da ovo o cemu pisemo bi samo pomoglo a nikako odmoglo....
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
774
Broj reagovanja
63
Lokacija
Svrljig - Trnava
Neznam sta tripujete, ljudi...
Da li se neko od vas seca donosenja poslednjeg, novog i jedino vazeceg
zakona o ribarstvu....kad je u prvoj verziji klen zasticen ulovom od tri komada dnevno....
Ja sam pomislio, ok ide u nekom pozitivnom pravcu...
Kad je buljuk plovkarosa i ostalih sportskih ribolovaca podigao glas, i poceo svakodnevno
da napada ministarstvo i pise na njihovom sajtu, tj da im se na...u majke, naglo je splasla
briga i za klena a i za ostale autohtone vrste...pa je kvota sa tri skocila na deset...

Bilo kakav pokusaj je unapred osudjen na propast, jer ovde nikom nije stalo da se nesto
sacuva, pogotovo ne reke i ribe u njima.

Tuzno i zalosno, ali je istina  :(
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bio je nedavno predsednik Varaličarskog saveza Mađarske u Nišu. Čovek se bukvalno krstio levom rukom kada je čuo da mi, osim par pastrmskih rečica, nemamo Uhvati i Pusti revire u Srbiji. Kod njih je sve više i više takvih voda, skoro sve zatvorene vode su im postali reviri, pola toka reke Tise proglasili za revir, razbijaju se od riba. Onako skroz opušteno priča kako je prekjuče uhvatio 4 mala soma po 10 kg i jednog većeg od 40 kg....  :doh:

Mi jadni šta da mu kažemo: da, i mi smo na Južnoj Moravi uhvatili jednog takvog od 10 kg, dal beše prošle i predprošle godine...
 

Edin-NP

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Lokacija
?
Najrealni je bi bilo,dase mera podigne na 30 a ne 40,jer takvih retko gde ima,i dase moze ponet 5 u jedan dan,tobi se nekako i prihvatilo,ali to ne smije ostati samo na papiru,vec se na terenu mora pokazati. Mora se cuvara vise uposliti,i strogo se prema njima obhoditi,da rade svoj posao,na vodi,a ne u kafani. :tbumb: 

 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Mnogo puta je receno,bas na ovom forumu,da je najveci problem  sto se sve vode tretiraju isto.
Tako npr. Isti rezim vazi za Rasinu i Z.Moravu ili J.Moravu sto je totalno nerealno.Na Rasini  se klen od preko 500gr tesko moze naci ,ima ali stvarno malo,posebno u odnosu na Morave,gde smo na primer,Ivke i ja za 3 izlaska na J.Moravu imali sigurno preko 20 takvih....isti rezim???
Sve do pojave novih rezima svi treba,ako nista drugo ,da apelujemo na ribolovce da je na rekama poput Rasine,Moravice ,Timoka... Pustanje riba dobrodoslo i preporucljivo,zbog nas samih,bez obzira  na trovace,krivolovce,losih ljudi,koji su sigurno najvise doprineli losem stanju nasih reka.
Da ne budem pogresno shvacen,ja sam ribu nosio i sa Rasine i sa ostalih reka ,ali sam od prosle godine prestao ,ne zbog opredeljenja c&r,zbog zene koja nece da cisti ribu(kod mene se znaju neke stvari!ako donosim ribu ja je i cistim :)  ),zbog nedovoljnih ulova,slabe hranljive vrednosti,(ne)ukusa...vec zbog sebe(ego)!znam da to sto necu odneti tih 8 klenova(ma koliko veliki bili) nece znacajno uticati na riblji fond,ali bar necu ucestvovati ,na bilo koji nacin,(pa ni na legalan), u pustosenju i unistenju nasih reka.
 

rancic1

Junior member
Učlanjen(a)
12.07.2011.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
Od kad mušičarim prestao sam apsolutno da nosim ribu. Dok sam pecao klasično, sedim, vadim i stavljam u čuvarku. Sve bez napora. Uveče odnesešm i nejebem čisteći. To što userešmkuću da ne pominjem.
Recimo, uhvatim klena (ili bilo koju drugu ribu) ujutru i posle toga nekoliko sati ili ceo dan sa njim u čuvarci pičim uz reku, a čuvarka se mota oko mene po vodi, on pljuska  (dok je živ) i plaši sve u krugu od pedeset metara. E onda posle pecanja, tog istog klena (mrtvog garantovano) treba da pakujem u tri kese da ne usmrdi sve u kolima.  Posle obaveznog svraćanja u kafanu kad stignem kući  "obradujem" ženu i decu kako je muž i tata najbolji svetski ribolovac. Posle divljenja porodice, tog istog klena treba očistiti, pa oprati sranje posle, baciti djubre da ne smrdi.... A  onda - staviš ga u zamrzivač kao da je svinja od 100 kila.
Ili ga pržiš, usmrdiš celu kuću, ćena zvoca kako samo pere sudove, a svi ostali kukaju kako nije za kurac jer ima mnogo kostiju i "bolje da ga nisi donosio". 
Na kraju te nejmlađi potomak sjebe: "tata sutra da mi kupiš u ribarnici filete oslića ili skušu, nemaju kosti". Tako nastaje najsigurniji CR, a i zaštita klenova u rekama.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Darko (ex. Feanor) je napisao(la):
Mnogo puta je receno, bas na ovom forumu ,da je najveci problem  sto se sve vode tretiraju isto.
Tako npr. Isti rezim vazi za Rasinu i Z.Moravu ili J.Moravu sto je totalno nerealno.
Tako je!

Da ne tupim previše, evo šta bih ja, da sam neka faca u delu ministarstva zaduženom za ribarstvo, propisao:

1. kategorizacja reka po veličini, na male, srednje i velike. Plus kao posebna kategorija pastrmke vode. Kriterijume propisuje ministarstvo, kategorizaciju vrši korisnik r. područja za svoje vode po nalogu ministarstva

Recimo velike vode su sve reke prosečno šire od... i stajaće vode veće površine od... Srednje... Male su one...

2. uvođenje režima ribolova za svaku kategoriju, propisuje ministarstvo.

Recimo iz velikih voda 5 kg bele ribe, iz srednjih 3, iz malih 1 kg. Ili za grabljivice i šarana: iz velikih 3, srednjih 2, iz malih 1. Plus preko toga ograničenje o godišnjem broju po ribolovcu, recimo uz velikih 100 max 100 grabljivica (smuđ, štuka, pastrmka), uz srednjih 50, iz malih 10. I to iz svake reke posebno, nego to je ukupno godišnje sa svih voda te kategorije. Plus poseban režim za velike ribe: mladicu, soma, šarana. Max 1 dnevno, plus recimo max 5-10 godišnje.

3. Obaveza koju propisuje ministarstvo da svaki korisnik MORA recimo 1/4 svojih voda da proglasi za UiP revire. Pa kome je do riba za jelo ima 3/4 voda, kome je do pecanja ima 1/4. Plus će ribe iz one 1/4 prirodno da poribljavaju ostalih 3/4 (mislim na reke), jer ako se ta 1/4 dobro čuva tu će biti 2x više riba nego u one 3/4.

Ovime se ne dotičem problema krivolova, zagađivača i drugih velikih nevolja, iako je sve to tesno povezano. Da bio sve ovo funkcionisalo treba kazne da bude 5x veće, jer je nemogue očekivati da neko zaposli dovoljno ribočuvara da oni pokriju sve vode, uključujući mrežu rečica i potoka koja može biti duga više hiljada kilometara. Samo treba šačicu krivolovaca toliko drastično kazniti da ostalih 99% stavi svoje krivolovne alatke u podrum. No krivolov je za neku drugu temu...

Ja sam duboko ubeđen da su budoćnost sportskog ribolova u Srbiji dobro čuvani Uhvati i Pusti reviri na svim voada, kako salmonidnim, tako i ciprinidnim.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sad čitam svoj post gore... Ladno sam napravio jedno 280 grešaka kao posledica brzog kucanja i neproveravanja napisanog...  :doh:
 
Vrh Dno