Ocuvanje klena u Srbiji!

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
svaka cast gringu , svaka cast svima . ne kapiram tvoj komentar oko musicarenja ? musicarski pribor je naj efikasniji za hvatanje klena . to znam jer sam ga hvatao na sve moguce nacine u svojoj karijeri ...tako da bi prvi musicari trebali da se pohvale dobrim ulovima
znam da necu promeniti tvoje misljenje , ali kazi mi druze kako se hvata klen na moravi ili nisavi zadnjih sezona kod tebe ? koliko ljudi uspesno hvata klena i koliko ljudi uopste zna da ulovi klena ? od 100 ribolovaca koji ga pecaju 95 je bezopasno i nije u stanju da ulovi vise od par komada . hajde sad mi kazi da nema sarana na moravi jer su ga izlovili ribolovci  :'( a evo kod mene samo par njih ga peca i hrani konstantno i oni ulove nekoliko komada vrednih paznje godisnje godisnje . gde su nam beluni? koliko ljudi znas da su majstori za izlov ove ribe ? koji su u stanju da ulove 10 , 15 kom za dan i da to ponavljaju redovno ? malo je takvih u principu mnogo malo ljudi ciljano jrui na svakom izlasku ovu ribu .
koliko ljudi hvata mrenu vrlo uspesno da bi bili opsani za populaciju ove ribe ? ...itd .
evo , izadji sutra na moravu i na delu reke od 5 km popisi sav ulov svih ribolovaca ....glavu dajem da nema ukupno 15 kila ribe u cuvarkama zbirno ....ponovi to svaki dan narednih nedelju dana i bice samo manje od toga .
goci, riba se zadnjih godina mnogo slabo hvata na nasim rekama . ja sam gotovo svaki dan na vodi i ne sretnem na naj napadnutijem delu reke vise od 20 ribolovaca od njih 20 15 peca soma , ostali belu ribu na plovak ...a cuvarke prazne .
kako je moguce da se riba ne oporavi na ovolikoj reci za npr tri godine , pa da dodje do najezde sitnih klenova , stuka , mrena , deverika , sarana , beluna ...itd ? to je nemoguce . jedino logicno objasnjenje je da iz nekog razloga ne uspeva mrest ribi . ja za to krivim skobalja . mozda gresim ali ja tako mislim ....jedini lek je pomoc pri mrestu i nista drugo . ni svakodnevna cuvarska prisutnost na vodi ne pomaze jer nemaju za sta da pisu kazne . jer nema ulova . ako je kod tebe problem to sto ribolovci love enormne kolicine ribe i riblje mladji ...onda i nemate veliki problem  :) treba samo reku malo pricuvati i ribe ce za godinu dve narasti i bice ih koliko hoces ....ja imam problem druge prirode ovde ..nema novog narastaja to je opasno za reku
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dok sam pisao postavio si ovog baneta  :eek: e jeste tuzno ovo sto on radi ...na svakoj slici nema vise od 5 klenova koje vredi poneti i od kojih se ima sta pojesti  :'(
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Да,да на жалост има много оваквих КРЕТЕНА као што је Бене.Још жалосније је што то нико не санкционише.Кладим се у вечеру да се ове слике пошаљу у удружење ништа се неби десило.Зар таквима да плаћам дозволу?!?
Ја оваквих кленова могу да ухватим и 50 на дан.Па ладно 80% риба није у мери.

К    Р    Е    Т    Е    Н
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.106
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
I zamislite ovakvih nekoliko ljudi koji imaju sve vreme ovoga sveta samo za pecanje šta mogu da urade za jedno leto?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Strelac je napisao(la):
I zamislite ovakvih nekoliko ljudi koji imaju sve vreme ovoga sveta samo za pecanje šta mogu da urade za jedno leto?
da bas tako , ali na timoku ...a kako objasnjavas da ribe nema ni na zapadnoj moravi koja izgleda ovako ....
i problem je uloviti ribu preko pola kila ?a da pri gomili izlazaka koje sam napravio ove godine nikoga nisam sreo da je proneo ulov ni priblizan ovom banetovom?cak , nisam sreo vise od dva tri coveka koji su pokusavali da ulove klena  :'(

picture007mj.jpg

koliko treba baneta da na reci sa slike izlove klena ? ako se uzme u obzir da na relaciji kraljevo krusevac (60 km)garantovano nema vise od 200 ribolovaca koji redovno pecaju od kojih 150 retko ulovi vise od par kila skobalja?a ne vise od 30 ak redovno ciljano juri klena






 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ok, priznajem  :D da klen nije izlovljen iz Zapadne Morave na udicu, već ga je tamo izgleda zadesila neka mnogo veća nevolja.  :( Možda je ta reka jednostavno postala neodgovarajuća za klena... Ali i ti priznaj da 10 majstor Beneta lako mogu da drastično smanje broj klenova u svakoj reci manjoj od "moje" Nišave.  ;)

A na Nišavi peca 200 Beneta... neki na Fly, neki na Spin, neki na crve, neki na višnje, treći na lebac... a klen jede sve.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Goci je napisao(la):
Ok, priznajem  :D da klen nije izlovljen iz Zapadne Morave na udicu, već ga je tamo izgleda zadesila neka mnogo veća nevolja. 

:pijani: sve cu ti priznam , samo kad si ti meni priznao da klen nije izlovljen udicom i da ga iz reke sa slike ne moze udica odstraniti ....  :D :hammer: :hammer:
salim se malo goci, mada sam u prethodnim postovima bio vrlo ozbiljan . mozda na moj stav oko ubijanja ulova i c&r ogroman uticaj ima ova reka sa slike . iskreno ja na manjim rekama samo pastrmku i lipljena pecam . klena ne . tako da mi je u glavi dok pisem postove morava ...reka koja ima kilometre izmedju naselja i po ceo dan ne sretnem ribolovca na vodi cim napustim gradsku zonu . tako da moje stavove i postove ne razume covek koji klena peca na vodi koja je nekoliko desetina puta manja od moje morave .
ja sam vec vise puta napisao da sam za totalni c&r svih salmonida jer su ugrozeni kod nas , naravno naj vise jer zive , osim u drini , u veoma malim vodama gde je stvarno moguce ribolovom uticati na populaciju ribe . to isto vazi za klenove u malim recicama . nece ga udica i normalan ribolov unistiti toliko ali ovakvi kao bane hoce sigurno .
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
"Majstor Bene" krivolovac to je odavno mnogima u Leskovcu poznato,njegov moto je "Dozvola nekako mora da se isplati" sto pokazuje o kakvom se coveku radi,verovatno je dosta onih poput njega ali mnogo vise onih koji bacaju mrezice i ostvaruju slican ulov, samo sto njima nije bitno da li je skobalj,klen,bodorka....itd ,bitno da je riba.
Svako slobodno vreme gledam da iskoristim i odem na vodu,tako da sam dosta izlazaka imao ove sezone i svaki ali svaki izlazak obavezno vidim uzrast ljudi od 10 do 60 godina kako bacaju mrezice i pune kese,zvao sam dva puta ribocuvarsku sluzbu,uvek neki smesni izgovori....ovu pricu znaju svi iz leskovca kada su prosle godine ribocuvari pokupili stapove i mrezice nekim klincima iz okolnog sela pa su posle svi kolektivno dobili batine od njihovih oceva :-X

Za ocuvanje klena nije dovoljno zakonom propisati minimalnu meru 30cm + ili jedan komad dnevno kad to nema ko da kontrolise i kad ce je ovi mrezicama i ostalim alatkama ubivati,mislim da ce biti sve ovako dok se ne proglase odredjena mesta revirima i koji ce se koliko toliko cuvati sto za sada to nije realno kod nas,reviri kao sto su Gradac,Moravica...su pokazali dobre rezultate iako se i tamo krivolovi.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
peka je napisao(la):
ovu pricu znaju svi iz leskovca kada su prosle godine ribocuvari pokupili stapove i mrezice nekim klincima iz okolnog sela pa su posle svi kolektivno dobili batine od njihovih oceva :-X

Кажи,кажи слободно...оплавили су их од батина у буквалном смислу те речи!!!  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma katastrofa...evo pre dva sata sam stigao iz Ljubljane i tamo sam pričao sa jednim čovekom koji redovno ide u srbiju i tamo varaličari...ulovio lepog smuđa od nekih 70cm a ovaj jedan domačin če njemu "ma kakvo bre puštanje, jesi li lud, mora  dozvola da se isplati"...e to je to razmišljanje  :doh: ma neka se uzme po  koja riba, sve je to ok  ali  brate imaj zdravu meru...a koliko vidim  to alavo ponašanje je baš trend u celoj srbiji.

Pre koju godinu, mušičario sam na dunavu smuđa i za sat vremena ulovio 7 jačih kilaša a bilo je tu i sitnijih pa dok sam ih puštao čak i jedan ribočuvar koji se tu našao mi je dobacio "jesi li lud, pa što pobaca nazad tolike smuđeve"  :doh: hehe...to veče sam se jedini nalovio ribe  :hammer: dok su ostali digli samo dva somčiča od pola kile i naravno nisu bili pušteni  :blush: :doh: jer su ti najslađi  :blush:

ma samo da je ždranja i punjenja zamrzivača...užas

 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Sale druze, moras da uzmes u obzir da gomila reka o kojima pricamo a koje se svakodnevno pustose i mogu da se isprazne udicom na regularan nacin ribolova su deset i vise puta manje od Zapadne Morave koja protice kod tvoje kuce. Ta reka je velikog kapaciteta sa brojnim pritokama i niko ne spori tu tezu koju zastupas ali moras da uzmes u obzir da je bar 80% ostalih reka nedovoljnog kapaciteta da se popuni riblji fond mrestom bez poribljavanja i da njihov riblji fond moze lako da ugrozi 10 ozbiljnih ribolovaca koji svakodnevno idu na pecanje  ;)

Moramo da posmatramo sliku malo sire. Sebastian je rekao sustinu u par recenica, mi samo mozemo da tupimo do sutra. Neko je pomenuo da je manje padavina i vode...jeste ali slicne reke su i u Sloveniji i Hrvatskoj pa ribe ima...i to dosta...i to velikih, znaci problem je samo i iskljucivo faktor zvani COVEK
 

sasa zitoradja

Junior member
Učlanjen(a)
23.05.2010.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Citam temu,i sve sto se prica u sustini je ok,ali je po meni izlovljavanje klena legalnim pecanjem samo neznatni deo njegovog smanjenja u rekama,ove godine sa uhvatio dosta krupnih klenova narocito u prolece,nesto sam pustao a nesto i poneo,i onda u sred bela dana prolaze ljudi sa stujom,i oni nesto pustaju ali mrtvo niz vodu.Za hvatanje ribe rukama na Toplici necu ni da pominjem jer je to razonoda u vrelim letnjum danima.Kad cujem za ovakve stvari osecam se kao budala jer placam dozvolu,volim reku ,postujem lovostaj i da ne davim vise,sve ovo sto se pise ovde je lepo ali pada u vodu sve dok se jednog dana ozbiljnim kaznama ne stane na kraj ribokradji.
 

rancic1

Junior member
Učlanjen(a)
12.07.2011.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
Ima mnogo faktora koji utiču na Moravu i ne samo na Moravu. Od fenol - menalnog Ibra, herbicidi, pesticidi i ostali trovači, mrežaroši, struja, eksploziv ... i na kraju ribolovci. Pored svakog sela ima divlja deponija. Ko nezna gde da baci nešto - najbliže u Moravu. Pogledajte slike Morave (bilo koje reke) kad s proleća padne voda. Obale okićene kesama da ti je muka da gledaš. Gde je đubre iz tih kesa?
U vodi. A u tim kesama je bilo od otpadaka hrane do deterdženta.
Kragujevac je jedan od retkih gradova koji ima sistem za prečišćavanje otpadnih voda. Svaka fabrika u gradu ima predtretman koji treba da delimično prečisti otpad, pa se dalje sistemom cevi šalje u centralno postrojenje za prečišćavanje. Tu voda iz Lepenice izlazi kao voda 4. kategorije i ima života u njoj. Fijat će to poštovati.
Zastava nikad ili retko kada je imala para za hemikalije za svoje predtrertmane u lakirnici (farbanje auta), vojnoj fabrici... pa je sve išlo direktno u centralni sistem koji nije mogao da prečisto dovoljno. Na taj način je preko Lepenice zagađivana i Morava, pa Dunav. Svaki grad kroz koji protiče reka svoje otpadne vode izliva u nju. Kako mladj da poraste, kako da se normalno riba izmresti, kako zabraniti seljacima da prskaju njive pored reke, kako im zabraniti da burad od otrova peru u reci... kako ovo, kako ono, kako....????? Kreteni su u selu pored kreke Guže otkupili od "Zorke" burad od pesticida i sve oprali u Gruži i posle ih prodavali. Napravili su katastrofu u Gruži, a Gruža se uliva u Zapadnu Moravu. Koliko je onih koji peru traktore i menjaju ulje pored reke. Tu mu zgodno. Komunalna poslicija gleda gde ko prostire veš na terasi umesto da radi prave stvari. Muka mi više da pišem jedno te isto.
 

Edin-NP

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Lokacija
?
Nije mi jasno sta radi sa ovolikom ribom,dal je prodaje (u sta sumnjam,jer klen nije neka riba koju bi neko kupijo) il puni zamrzivac,pa opet ni sam to nemoze pojes,daje izdvoijo ova tri cetiri lepsa komada,pa i djene djene,al ovo je zivi ohlokaust.

Svaki ribolovac treba da shvati,bilo gde da peca,da ta voda ima i svoj broj riba. Svaka riba iznijeta,znaci jednu manje + stoje mogla dase mresti,pa da ostavi potomke.

Ovo pogotovo vazi na nasim vodama,ako ovaj ide na jednoj reci,i redovno ostvaruje ovakve ili slicne ulove (i nosi kuci),pa toje reci je dovoljan i on sam,a gdesu tu i ostali.
Jasam za to dase ponekad i ponese po 4 do 5 maksimalno,u meri,al ovaj ga pretera.  :mad: :mad:
 

rancic1

Junior member
Učlanjen(a)
12.07.2011.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
Баш живи охлокауст. Лепо си то рек`о.
 
Vrh Dno