Odneti sitne ili krupne ribe, šta je veća šteta za prirodu?

sitne ili krupne

  • sitnez

    Glasovi: 4 16,0%
  • krupne

    Glasovi: 2 8,0%
  • trpaj sve u kesu

    Glasovi: 3 12,0%
  • vracaj sve

    Glasovi: 16 64,0%

  • Ukupno glasača
    25

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne znam dokle će da traje ovo moje "Mythbusters" raspoloženje, ali zaista me kao zainteresovanog i aktivnog sportskog ribolovca- mušičara muče mnoge nelogičnosti u propisima i filozofiji velikog broja ribolovaca.
Jedna od najvećih zabluda je da ribolovac koji izlovljava krupne ribe čini manju štetu od onog koji se zadovoljava sitnim primercima iste vrste.
Prosto ne znam odakle da počnem sa kritikom ove gluposti, jer iz kog god ugla da sagledam ovaj mit, ne vidim ni jedan argument za ubijanje krupnih riba- matica. Zato ću samo izjaviti da sam ubeđen da je za riblji fond mnogo bolje da vodu posećuju ribolovci koji love nedorasle primerke, kojih ima u mnogostruko većem broju, nego oni koji su vešti i ciljano love matice.
Naši propisi nisu u skladu sa mojom tvrdnjom, po ko zna koji put. Oni navode ribolovce da izlovljavaju što vrednije i krupnije matične ribe, kojih je na većini reka Srbije sve manje. U stvari, u srpskim rekama ima sasvim dovoljno sitneži, ali su matice toliko proređene da ih ponegde skoro i nema.
Najveća besmislica je što se pojavljuju ribokradice i manje sportski ribolovci koji zameraju početnicima u mušičarenju kad love sitniju ribu.
Koliko sam samo ja puta slušao priče lokalnih mrežaroša kako su oni manje zlo za reku od sportskih ribolovaca, a posebno mušičara  ??? , jer su im okca na mreži krupna i masovno izlovljavaju samo krupne ribe, matice.  ???
Često možemo čuti i gunđanje varaličara, koji koriste ogromne mamce sa po tri ili šest ( :eek:) udica i čija jednostavna tehnika, naravno donosi krupniji ulov, kako je to što oni rade veoma korisno, jer izlovljavaju baš matične primerke, desetkujući baš one koje su polno zrele, tj, sposobne za  razmnožavanje.
Verovatno je večina pomislila da sam ovo napisao iz nekih ličnih interesa, jer i sam lovim sitnež. To nije tačno. Proverite u mojoj galeriji. Ciljano lovim krupne ribe, ali znam i da tad činim najveću štetu. Mnogo sam štetniji od nekog početnika koji se zadovoljava sa masovno prisutnim, sitnim ribama.
  Kada ribi oduzimam život, mnogo više žalim ako je krupna, jer znam da je takvih u vodama moje zemlje veoma malo. Voleo bih da mi oni koji, selektivno, najdragocenije ribe trpaju u torbu, misleći da su mudri, pojasne svoj imidž "manje štetnog ribolovca".
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
....Verovatno je večina pomislila da sam ovo napisao iz nekih ličnih interesa, jer i sam lovim sitnež. To nije tačno. Proverite u mojoj galeriji. Ciljano lovim krupne ribe, ali znam i da tad činim najveću štetu. Mnogo sam štetniji od nekog početnika koji se zadovoljava sa masovno prisutnim, sitnim ribama.
  Kada ribi oduzimam život, mnogo više žalim ako je krupna, jer znam da je takvih u vodama moje zemlje veoma malo. Voleo bih da mi oni koji, selektivno, najdragocenije ribe trpaju u torbu, misleći da su mudri, pojasne svoj imidž "manje štetnog ribolovca".

Miks, brate... i pored najbolje volje, nisam uspeo da ukapiram sta si ovim postom 'teo da kazes... :(

Majke mi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
....Verovatno je večina pomislila da sam ovo napisao iz nekih ličnih interesa, jer i sam lovim sitnež. To nije tačno. Proverite u mojoj galeriji. Ciljano lovim krupne ribe, ali znam i da tad činim najveću štetu. Mnogo sam štetniji od nekog početnika koji se zadovoljava sa masovno prisutnim, sitnim ribama.
  Kada ribi oduzimam život, mnogo više žalim ako je krupna, jer znam da je takvih u vodama moje zemlje veoma malo. Voleo bih da mi oni koji, selektivno, najdragocenije ribe trpaju u torbu, misleći da su mudri, pojasne svoj imidž "manje štetnog ribolovca".

Miks, brate... i pored najbolje volje, nisam uspeo da ukapiram sta si ovim postom 'teo da kazes... :(

Majke mi!
Predlažem da oni koji ne razumeju moje reči sačekaju da se uključi neko ko razume i zadovolje se samo čitanjem . Ne vidim šta znači ovo "brate, ne razumem...". Da li treba da prevodim na drugi jezik ili...
Ja razumem samo jedno. Sjekloca nije nijedan moj dosadašnji post razumeo. "Brate", žao mi je zbog toga. :'(
Ima li neko da razume štetnost ubijanja krupnih riba?
Da pojasnim.
Na rekama Srbije važi propis da možete poneti 3 pastrmke od po preko 25 cm. Tvrdim da je mnogo manja šteta da ribolovac ponese tri pastrmke manje od 25 cm. Dakle, propis o tri komada je dobar, ali ovo navođenje na izlov što krupnijih komada nije. Jednostavno, krupnih ima manje, pa je i šteta njihovog ubijanja mnogo veća.
Ja, na primer, poštujem propise i lovim do 3 pastrmke dnevno. Sitne vraćam, ali bez ikakvog osećaja zadovoljstva, mudrosti, plemenitosti... To mi je dužnost po zakonu.
Samo jednom sam osetio žal za pastrmkom kojoj sam oduzeo život. To je bila najveća divlja potočara koju sam ulovio u Temskoj. Samo tada mi je zadrhtala ruka kada sam je uzeo i usmrtio, ali kapitalka ionako ne bi dugo poživela (stotine ribsara bombarduje taj vir), a i morala je na precizno merenje.
Bolje je bilo da sam ubio deset od po 100 g nego tu jedinu u viru, od preko 1.5 kg.
Da ste na mom reviru, ne bih vas ni u snu navodio da mi pohvatate matice. Čak bih vam to zabranio. Dozvolio bih vam da uzmete, ako baš volite da jedete, (npr) pastrmke od 0-30 cm. Koliko komada? Onoliko koliko platite.
One od preko 30 cm skuuuupooo bi vas koštale. Da li iko shvata zbog čega?
Sjekloca ne, idemo dalje... :nowink:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Najiskrenije: SJEKLOCA AMA BAS NISTA NE SHVATA! :blush: :blush:

Trudim se, jadan, da ti povatam ideju sta si 'teo da kazes, al' ne ide mi nikako. Nije da se ne trudim - izapinjem se iz sve snage, al' ne ide mi ama ich! Znam da nemas vremena ni zivaca da mi objasnis, zato necu ni insistirati da mi bilo sta pojasnis. Izvini na uznemiravanju! :smoke:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Igore, svestan sam štete. Priznajem da volim da maltretiram ribe. Skupo plaćam za to iživljavanje. A i dužan sam da poštujem zakon koji me primorava da odnosim samo krupne ribe. Nikad nisam ni rekao da ribolovac može biti od koristi za ribe. Mi smo najveće štetočine. Jedni to znaju, a drugi zamišljaju da su prijatelji riba  ???  :hmmmm:.
Sjekloca se opet zbunio i ništa nije ukapirao. Probaj Sjekloca, da odgovoriš na pitanje iz naslova. Nemoj više da pokušavaš da protumačiš moje reči. Naslov je potpuno jasan i malom detetu od 6 godina.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Probaj Sjekloca, da odgovoriš na pitanje iz naslova. Nemoj više da pokušavaš da protumačiš moje reči.

Ma ja cu lako da odgovorim: prosto, maticne krupne primerke vracam u vodu, sitne (oni do 400g) isto vracam.... Naslov je jasan kao dan, al mi nije jasno sta si ti 'teo da nam objasnis u svom prvom postu... Probaj ponovo da odgovoris, al se lepo skoncentrisi....  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne poznajem te, Sjekloca, ali mogu da razumem i tvoj problem. To što ti ne razumeš ono što ja pišem, nije ništa čudno. Rekoh, ne pokušavaj više, ako ti do sada nije uspelo.
Opet pokušavaš da skreneš sa dobro odabrane teme. Ako hoćeš da pišeš o mom stilu pisanja ili drugim razlozima zbog kojih ne razumeš moje reči, molim te da to radiš na odgovarajućem mestu, jer verujem da ima onih koje interesuje prvobitna tema.
Uostalom, ne vidim zbog čega moderatori dozvoljavaju da se svaka tema pretvori u kritikovanje ili podršku Mixmasteru. Otvoreno je nekoliko topika sa tom namenom. Otvori, Sjekloca, još jedan, pod naslovom "Ne razumem Mixmastera".
Da li će bar neko razmisliti o tome šta je veća šteta za vodeni svet? Ubijanje krupnih ili sitnih riba jedne vrste?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ubijanje suvise krupnih ili nasuprot tome suvise sitnih primeraka je podjednako stetno.
U jednom od postova nemogu tacno da se setim gde Sebastijan je naveo da u se u Sloveniji placa svaka ulovljena mladica. Nemogu da se setim tacno koje su bile mere (zato izvinite ako pogresim ovo je po nekom secanju). Otprilike je bilo od 70-90cm 100eura, od 90-110cm 150eura, a preko 110cm 300eura.
Znaci u Sloveniji postoji minimalna mera za mladicu. Zasto, zato sto riba ispod te mere nije polno zrela i ako je upecas ona se nece nikada izmrestiti. Opet ako oces maticni primerak platis mnooogo posto matica moze da izbaci mnogo vise ikre od one koja je tek usla u meru. I jos nesto negde sam procitao da do odredjene mere ribama raste plodnost posle toga opada. Ali ovo ce sve bolje sigurno znati da ti objasni Pedja.
Znaci ako nosite ribu kuci uzimajte srednje velike primerke npr klenove od 300-800g, stuke od 1-3kg, bucove od 0,7-2kg itd. Mnogo matore ribe i onako nemaju bas ukusno meso, a klincadiji dozvolite da osete cari produzetka vrste ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala, 100ko. Prokomentarisaću jedan deo tvog posta, pomalo šaljivo, mada je zapravo tužno. Citiram "...I jos nesto negde sam procitao da do odredjene mere ribama raste plodnost posle toga opada. Ali ovo ce sve bolje sigurno znati..."
Nazalost, mušičari Srbije ne mogu očekivati da ribe u našim rekama uđu u taj stadijum, kada su previše stare. :doh: :(, pa ja to ne bih uzeo u obzir.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
U ovome sigurno lezi velika istina.
Dogod neobrazovani pecarosi, kao moj pokojni deda budu uzimali stukice (primera radi) od 20ak ili manje cm, i govorili ma to je super budu ko cips kad se isprze, kod nas ribe nece imati sansu za maximalnu meru :doh: :hammerhead:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma, neka uzme tvoj deda 3 od po 20 cm. Bolje i to nego da mazne 3 od po 70 cm. Mada, štuka je posebna priča  :naughty:.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Koliko se razumem, ovo raspolozenje koje dovodi do otvaranja ovakvih tema (Mythbusters ? svasta) ce biti dozivotno, a divim se kolicini Sjeklocine dobre volje i dobrom vaspitanju, ali ono ne da nije primenljivo u ovom SLUCAJU, vec ga samo gura sve dublje i dalje od mogucnosti oporavka.

Samo oni kojima predznanja i konkretna znanja o pokrenutoj temi nisu dostupna otvaraju je i ovako lose razvijaju. Sve ove stvari se uce na studijama populacione ekologije i naravno, polazu. Cak i u ekonomici stocarstva se, nesto jednostavnije, ove stvari detaljno uce.U osnovnim crtama, medjutim, svaki iole promucuran domacin ih poznaje i sledi.

Naravno, na studije se prvo treba kvalifikovati, upisati ih, odslusati i odvezbati, poloziti ispite i onda se radom u struci afirmisati, a ne naivno ocekivati da ce znanje odsutnim surfovanjem po Internetu samo uci u praznu glavu (nisam mislio praznu samo zato sto ima mesta u njoj).

Joco, cestitam, polozio si jedan deo ispita, pre evociranja uspomena na dedu.

Dete mora na igrice na Internet, pa je kraj za sad.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ljudi poput PedjeBG imaju u svojim rukama vode Srbije. Oni svoje znanje nesmetano na njima primenjuju. Mi ih plaćamo i koristimo njihove usluge. Platili smo im školovanje, dajemo im plate. Oni nama-"rezultate". :hammerhead: :suck: :bangbang:
Znajte da će zbog naopakog sistema koji vlada vodama Srbije sledeće godine ribolovačka dozvola koštati za jedan region Srbije isto kao za pet američkih država zajedno. PedjaBG se hvali što je u tom sistemu i ističe svoju "stručnost" i nadležnost. Koliko ćemo takvih i koliko dugo da hranimo?
Ja sam digao ruke od takvih još kad sam prvi put video Nišavu, kao beba. Još tad mi se razjasnilo o čemu se radi. Od tada je prošlo 38 godina i nikada nijedan ...BG nije ništa .... ostatak obrisah. Previše je tužno i glupo. :puke: :toalet:
Htedoh reći: Ono što se uči na BG sveučilištu nema blage veze s pravilnim rukovođenjem ribolovnim vodama. Dokazano- milenijumima unazad. Ugasite odsek za biologiju, da ne bacamo pare uludo, pozvaćemo prave stručnjake.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
E ovu sam temu čekao!  :yeswink:

Čim dođem kući ima da copy-paste analizu koju sam sinoć napisao. U analizi su dva glavna junaka - mixov i gocijev hipotetečki vir sa klenovima!! Analiza traje 4 godine. Uskoro...  :)
 
Vrh Dno