Oncorhynchus mykiss, kalifornijska pastrmka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je jedna od najrasprostranjenijih vrsta riba na zemaljskoj kugli. Za razliku od većine vrsta iz porodice Salmonidae, jede sve i svašta, lako se veštački uzgaja i prilično brzo raste. Gde god ima izvorske, hladne vode, pogodno je mesto za ribnjak sa kalifama. Problem je što ne voli naše reke, već normalno živi uglavnom u pritokama Pacifika. Nagon je tera na migraciju ka moru i čim malo poraste, napušta reku u koju je ubačena i spuštajući se ka moru, nestaje, najverovatnije strada. Izuzetak su veštačka jezera, koja nemaju riblji put. Tu se zadržavaju, nemajući kud i narastu do nekoliko kilograma. Ipak, ne uspeva im prirodni mrest ni tad.... da ja ne trošim tastere, prelistajte Internet.
Da skratim priču o kalifi. Postoje dobri uslovi za njen život u našim planinskim akumulacijama, pa čak i često poribljavanim rekama-revirima. Ona ne nanosi nikakvu štetu bilo kojoj vodi i odluka da se zabrani njeno unošenje, koja važi od pre nekoliko godina, je sasvim pogrešna. Neki pametnjakovići su došli do zaključka da ona ugrožava naše vrste. U tome nema ni trunčice istine.
Mušičari Srbije, zbog ove glupe odluke, uskraćeni ste za mušičarenje jedne od najborbenijih i najpopularnijih mušičarskih riba na svetu. Smeta li vam to?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
KALIFA je kalifova zena. U postojbini ovu vrstu zovu rainbow trout ili steelhead, zavisno radi li se o stacionarnoj (land-locked) ili migratornoj formi. Najmanje je ima u Kaliforniji i okolini. Nije ni prava pastrmka, vec vrsta pacifickih lososa, kao sto su i kraljevski, ruzicasti i dr. tog dela sveta.

Vec vise decenija se za uzgoj i poribljvanja put-and-take voda ne koriste migratorne, vec stacionarne linije i sojevi ove vrste, a nestanak i malobrojnost podivljalih jedinki u svim vodama gde ima ribnjaka govore o inferiornosti u odnosu na potocaru u njenom autohtonom stanistu.

Iako se kod nas ne mresti - bar jos nismo primetili, u nekim evropskim zemljama, a izgleda i u SLoveniji vec ima naturalizovanih populacija. Stoga delim, ipak, Lucky-jevo stanoviste, iako je prelepo loviti je podivljalu (posebno krupne primerke, koji su retki), a i ovako kad se ne moze mrestiti prirodno koliko-toliko bezbedno je poribljavati jer znatno smanjuje pritisak na potocaru. Poribljavanje duzicastom pastrmkom je ipak vrlo osetljivo pitanje i nalaze maksimalni oprez, a primer je kako nekad nema jasnih i bezbednih resenja: mnostvo ribnjaka ce do naturalizacije koja ce jednom biti izvrsena predstavljati stalni izvor ove ribe koji se nece moci kontrolisati. Uvek se pojavi izuzetak od rpavila koji brzo ustanovi pionirsku populaciju i tada obicno vise nema sta da se ucini da se dalje sirenje spreci.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Odlična sportska riba! Ja je volim, što više ribe - meni lepše :D!!! Za jelo je neprevaziđena od svih salmonidnih vrsta koje se kod nas mogu uhvatiti.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Niko ne osporava njen sportski kvalitet. Ja se brinem da ce krenuti da se mresti i sta onda? NE UBACUJETE ribe gde im nije mesto. Love Vam se kalife, i meni se mrči Jessica Alba, a nemože.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Već preko 100 godina iz naših pastrmskih ribnjaka redovno beže (ili ih gazde namerno izbacuju) kalifornijske pastrmke. Kao što napisa PedjaBG, nije do sada registrovan mrest. Zbog čega onda da se plašimo da će se desiti? Ako se i desi, kako će se sprečiti njeno širenje iz hiljada poznatih i nepoznatih ribnjaka širom Srbije i ostalih zemalja?
Kao što napisa PedjaBG, nikako.
Da ne mudrujem previše. Biće dovoljan ovaj primer. Vode Engleske, Slovenije, Austrije, Nemačke, Amerike... pune su ubačenih kalifornijskih pastrmki (uobičajeni naziv u Srbiji). Nikakvu pakost od toga nisu imali, pa nećemo ni mi.
Ja sam danas lovio kalife (najpopularniji naziv kod mušičara Balkana, lep i sažet). Lepo sam se zabavljao u viru ispod jednog ribnjaka. Takva mesta uvek obiluju odbeglim crvenkastim lepojkama.
Dužičasta (rainbow)-kalifornijska pastrmka bi rešila i problem lovostaja, jer se ne razmnožava prirodnim putem, tako da bi lovostaj na nju bio besmislen. Tako bi mušičari ljubitelji pastrmki bili bez apstinencije.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Kako bi resila pitanje lovostaja ako živi u reci sa potočnom, zajedno?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
dr.lucky je napisao(la):
Kako bi resila pitanje lovostaja ako živi u reci sa potočnom, zajedno?
Izvini Laki, ali ovo je veoma čudno pitanje. Potočna pastrmka ni u jednoj reci ne živi sama. Nju uvek prati ili lipljen ili klen i još nekoliko vrsta. U vreme lovostaja na potočnu pastrmku, sasvim normalno se lovi lipljen, klen... pa bi se tako lovila i kalifa.
U slučaju da se u reci pojavi nova vrsta, ništa se ne bi promenilo. U čemu je problem?  ???
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Iako mu ovde nije mesto, moj stav je da na vodu NE treba ici sa stapom u vreme mresta pastrmki. tako da iz tog ugla ona ne resava problem!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Kalife su idealne za nasa jezera i zatvorene akumulacije, dok ne bih voleo da ih vidim u nasim rekama. Jako nepovoljno moze uticati, ako ni na sta drugo, na lovostaj potocne pastrmke.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
dr.lucky je napisao(la):
Niko ne osporava njen sportski kvalitet. Ja se brinem da ce krenuti da se mresti i sta onda? NE UBACUJETE ribe gde im nije mesto. Love Vam se kalife, i meni se mrči Jessica Alba, a nemože.

E sad sam se napalio, b'sh sam se napalio... :D :D :D Ali lovostaj!  :hammer:
Prvi pastrmski ribnjaci u Srbiji poeli su da se prave tek posle II sv. rata, preko 50 godina posle Hrvatske i Slovenije (uzgoj poceo unososm duzicaste pastrmke za uzgoj) i nesto vise posle pocetka u Bosni (pocelo se sa gajenjem autohtonih pastrmskih vrsta), tako da u nasim vodama pastrmke plivaju znatno krace od onog sto je neko prethodno napisao.
Takodje, kod nas svasta zovu pogresno, pa nece ova vrsta propasti zato sto je mi Srbi pogresno zovemo, ali cemo mi propasti, izgleda, sa toliko gresaka svojstvenih nam, posebno ako ih jos i velicamo i trpamo pod tepih, istrajavajuci u njima.  :hammer: A sta je lepo, o tome ne vredi raspravljati; tesi me samo sto mi se ipak estetska merila bitno razlikuju od onog kome je "kalifa" lepo ime.
U mnogo reka pastrmka zivi sama, posebno u izvorisnim delovima, ili je prate samo pijori, pesevi, brkice, pa tek nakon toga potocne mrene i pliske, klen i vijuni, a daleko nizvodnije skobalj, lipljen, mladica, mrena, plotica itd. Ima i potoka gde zive samo pastrmke - ekstremna zajednica, ili samo pastrmka i pes.
Sto se lovostaja tice, on itekako ima smisla za duzicastu pastrmku, jer ona deli staniste sa potocarom i zahvaljujem Lucky-ju sto reafirmise i ranije izneti stav o setanju kraj reke sa musicarskim stapom u ruci.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
dr.lucky je napisao(la):
Iako mu ovde nije mesto, moj stav je da na vodu NE treba ici sa stapom u vreme mresta pastrmki. tako da iz tog ugla ona ne resava problem!

Pređimo na novootvorenu temu o lovostajima. Da li, Laki, u vreme mresta ostalih, jednako važnih riba, ne treba posećivati vodu u kojoj žive, sa štapom u ruci? Npr. klen, mladica, lipljen, štuka...?
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Morat cu se umjesat ovdje jer pouzdano znam da se Trebisnjica poribljava sa kalifama i bjelicama i da nije doslo do ugrozenosti ostalih ribljih vrsta.
Nije primjecen mrijest takodje.
Kako mix rece hrani se svim i svacim tako da je stalno lovim i jak je borac na stapu ali je problem sto se to tice samo primjeraka koji prezive makar godinu u vodi pa podivljaju tako reci.
Napomena veoma brzo raste kao i bjelica (sto je prvenstveno i razlog sto se koriste za poribljavanje-iz usta ribocuvara) npr. poribljena ove godine je vec na otvaranju iduce preko mjere a naredne i do kg.

Problem je samo u cinjenici sto vode koju obiluju kalifama privlace ribolovce svih profila tako da u jednom danu sretnete varalicare,dubinkase,plovkarose,musicare itd i svi imaju bogat ulov valjda zbog njene prozdrljivosati isto vazi i za bjelicu koju sam lovio na koru od breze :doh: tako da je mali broj koji doceka da naraste preko kg i vise.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Ona ne nanosi nikakvu štetu bilo kojoj vodi i odluka da se zabrani njeno unošenje, koja važi od pre nekoliko godina, je sasvim pogrešna. Neki pametnjakovići su došli do zaključka da ona ugrožava naše vrste. U tome nema ni trunčice istine.
Dobra teme i još bolje što nikada ne pročitah više komentara od Mixa sa kojima se mogu složiti. Ovaj citirani je jedan od njih.

Ipak, ja ne bih rekao da "ne nanosi nikakvu štetu", jer je ona opak agresivna i uveg gladna grabljivica koja u znatnoj meri desetkuje ribe sa kojima deli stanište i smanjuje izvor hrane za potočare, a delom se hrani i njenom mlađi.

Ipak, ako bih birao između 2 zla - poribljavanje dugajlikom ili ribnjačkom potočarom (nepoznate genetske strukture) bez imalo dvoumljenja moj glas dajem dužičastoj! O tome smo već pričali ovde - poribljavanje potočarom ovako kako se sada izvodi pričinjava nepopravljivu štetu raznolikosti naših potočara prisutnih u pojedinim podslivovima (Crni Timok, Visočica...) gde žive jedinstvene pastrmke. STOP PORIBLJAVANJU POTOČNOM PASTRMKOM! Ako se baš mora nešto ubaciti, na radost ribolovaca i krivolovaca, onda je bolje dužičasta!

Nedavno je pirotsko udruženje sa 10.000 potočara poribilo Temšticu, Visočicu, Jermu i Nišavu. Meni se to nije svidelo. Odakle su te pastrmke i kakve su genetske strukture nikog ne zanima, ali svi znaju da ih ima 10.000. Inače u Temštici i Visočici žive pastrmke, koje su kako Peđa tvrdi jedinstvene,  i po haplotipu slične jednima sa Kavkaza, a u Jermi sada živi makedonska pastrmka i tu nema pomoći. U Jermi potočara više nema šta da traži - priznajemo poraz, Bugarke su jače od Srpkinja. Ipak, bolje čistokrvna Bugarka neko tago neka Srpsko-bugarska meleskinja...  :doh:

Bolje da su svih 10.000 komada isipali u Nišavu!  :tbumb:

@asader  - Druže, koja je to riba bjelica?
 
Vrh Dno