Otvor!

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
"Najveca opasnost po bilo koju vrstu ribe su bas ribolovci, naravno oni nesavesni. Ne vidim zasto imate problem da prihvatite to? Po okriljem legalnog , stalnim izlaskom na vodu, kupovinom dozvole, 85% ribolovaca misli da moze da nosi koliko hoce i kada hoce. Zamislite samo trojicu dobrih ribolovaca na jednoj klenovskoj vodi sa po dvesta dana godisnje provedenih na pecanju a da je dozvoljeno da se nosi kao nekada. Kormorani im nisu ravni :hammer:"

Sa ovim se slažem 100%! Ali veća opasnost su mrže, struja i dinamit!

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
naj manja opasnost za ribu ...bar kod mene na moravi ....je mreza.u nju se hvata uglavnom skobalj kojeg ima gomila ,a naj vaznije je da iz nje pobegne sitna riba.opasan je exploziv i to zimi ,kad je riba na gomili....tu nista ne ostaje
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ovo sto je rekao Simpson "najveca opasnost po bilo koju vrstu ribe su bas ribolovci, naravno oni nesavesni" apsolutno stoji na vodama koje ja najcesce posecujem. Sledeci su ovi rukama sto hvataju, pa onda idu mreze i samice.
Za bombe, struju i hlor sam na srecu imao prilike samo da cujem od drugih koji su pak culi od drugih, tako da mi je za sada sve to pod velom tajne. Ne kazem da se ovo ne koristi, ali mislim da mnogo cesce sluzi kao izgovor nesavesnim ribolovcima.....da imaju u koga da upere prst.

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Samo u našim krajevima "postoje" nesavesni sportski ribolovci i savesni mrežaroši i harpunaši. Mnogo puta sam od samih mrežaroša slušao kako su plemeniti, jer su im okca na mreži široka, a kako su mušičari velika opasnost, jer razvaljuju klenove svih dimenzija.
Treba biti glup, pa u to poverovati. Mrežaroši su pametni, jer dobro znaju da je ljudska glupost faktor na koji uvek treba računati. U najezdi rekreativnih ribolovaca koji su ubeđeni da su sami krivi za nedostatak riba u opustošenim rekama, ribokradice možemo smatrati ljudima zdravog razuma, jer bar dobro znaju ko je povadio ribu.
Ja poznajem veliki broj mušičara-klenaroša. Većinu sam sam uputio u sport i pratim njihove ulove otkad znaju za mušicu. Neki od njih su vrhunski klenolovci, ali kada im saberem celokupan ulov, cifra je zanemarljiva.
Po mojoj matematici, svi ponišavski mušičari (primer) zajedno (ne računajući mene) godišnje izvade iz Nišave oko 500 kg klenova. Toliko izvadi samo jedan od nekoliko stotina mrežaroša koji redovno vršljaju po Nišavi.
Posebno je popularan ribolov rukama i harpunima, od koga strada najmanje duplo više klenova nego od mreža i to sve samih matica.
Matematika je sledeća:

GODIŠNJI ULOV KLENOVA NA NIŠAVI

1. mušičari 1%
2. mrežaroši 30%
3. ruke i harpuni 65%
4. ostali ribolovci 4%

Na drugim rekama je procenat izlovljenih klenova od strane mušičara mnogo manji i meri se decimalama, jer je upravo Nišava kolevka veoma efikasnih i brojnih mušičara-klendžija, koji baš svi i baš uvek rado nose svoj ulov, dokgod liči na nešto.
Zamislite da srbijanske reke posećuju samo sportski ribolovci i vade ono što je sadašnjih 5%. Zamislite da neko sačuva onih 95%!
Nažalost, to se u Srbiji nikada neće dogoditi i klenovi će nastaviti da nestaju i to, ubrzano. Budale bliske vlasti će pokušati da opravdaju svoje lepe državne plate time što će krivicu prebaciti na sportske ribolovce i njih stezati za gušu, tobože u borbi za očuvanje ribljeg fonda. Nažalost, nalaze saveznike u redovima ribolovaca, koji su ili glupi ili zlonamerni kada sami sebe optužuju za nešto sa čim nemaju nikakve veze.


KAKVA BUDALAŠTINA!!!!??!!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Po mojoj matematici, svi ponišavski mušičari (primer) zajedno (ne računajući mene) godišnje izvade iz Nišave oko 500 kg klenova.

Daj kada si vec izneo te analize i statistike tako precizno i argumentovano, kazi koja je cifra klenova kada "racunas i sebe" na godisnjem nivou? Mislim, znam ja da ti je skromnost jaca strana ali me bas zanima taj podatak :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čekaj bre, Simpsone, to menja stvar tek za 1 %. Pusti sada to.
Mene muči i uvek će me mučiti onih 95%.
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
U Nišavi će biti sve manje i manje klenova i iz dva veoma bitna razloga i to HE Zavoj i vađenje šljunka,naravno nisu zanemarljivi i drugi razlozi ali obrazložiću. Elem, ispod Pirota zbog rada hidrocentrale i kad treba i kad ne treba mresta bilo koje vrste ribe ili nema ili je to zanemarljivo a iznad Pirota je reka totalno razrovana i uništena ,do njenog mesta nastajanja sastava Ginske i Jerme i to više puta u toku samo jedne godine.Kopa se non stop i to planski se uništava  reka, kopaju po sred korita i ostavljaju gomile da bi kad se podigne vodostaj sprao sitniji šljunak.Da ne pojašnjavam tehnologiju vađenja šljunka u vreme mresta klena, zavisi od temperature vode ,od polovine maja pa nadalje su i kopači najaktivniji, voda neretko bude i crvena i gusta i tu mresta nema i ako ga bude mulj prekrije ikru.I to se odvija unazad 6-7 god.  takvim tempom da je to zastrašujuće.Pisane su i prijave,znam za 15-tak ali su kazne stimulativne za kopače (5000din) a i novi zakon ne donosi neke novine u tom pogledu tako da mislim da za neku god. ako se nastavi ovim tempom uveđenje lovostaja neće biti nužno jer će klena biti u zanemarljivim količinama i niko ga neće ciljno pecati.Prošle god. sam iznad i ispod Pirota pecao klenove avgusta meseca sa ikrom u stomaku koju nije izbacio,ličila je na vosak,ako je riba ne izbaci ona počinje da se topi i riba se njome hrani . Riba koja se te godine nije mrestila neće biti sposobna ni sledeće jer nije u mogućnosti da začne novu ikru pa sve to puta 6-7 godina unazad!!Rezultat ne treba ni predviđati!!!Pokušao sam da pre donošenja novog zakona o ribarstvu na forumu ministarstva za zaštitu životne sredine ukažem na ovaj problem ali gospođa zam. ministra LJiljana nije imala razumevanja već me je ladno prebacila na ministarstvo za vodoprivredu.Na pitanje kako misle da zaštite ribu ako ribolovcima brane da je pecaju u mrestu a na tom istom mestu gde se riba mrestila i izbacila ikru kopa bager i ko više štete pravi odgovorila je da to nije u njihovoj nadležnosti i da se oni trude a mi "NIPODAŠTAVAMO NJIHOV TRUD DA ZAŠTITE RIBLJI FOND"  :'( Prestao sam da pišem kad sam video da novi zakon neće doneti neki boljitak! Svi gore navedeni fatori u ovoj temi koje su naveli kolege ribolovci svaki gledano po na osob ne utiče puno na smanjenje ribljeg fonda ali kada se svi objedine na jednoj vodi desi se ono što se nama dešava da je ribe sve manje i manje i dok mi optužujemo jedni druge ko je više štete naneo doći će dan kad ćemo se samo sećati kako smo nekad pecali tu ribu!!!!!!!! I TO VRLO BRZO OVIM TEMPOM KOJIM IDE!!!!!!!!!!Izvinjavam se što sam odužio ali morao sam da kažem!!!!!!!!!
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Zaboravio sam da kažem da sam do pre nekoliko godina gledao klenove u manjim jatima kako se mreste po plitkim brzacima ali izgleda da ću se i toga samo sećati!!!!!!!!   :'(
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Mix ne umiruj svoju savest pricama kako ribolovci ne mogu da ugroze riblju populaciju! Lepo reci moze mi se, volim  da vucam gomilu ribe da bi jeo, da bi se kurcio itd. Pa toliko je primera pogotovu na manjim vodama i zatvorenim vodama gde su ribolovci desetkovali ribe. I prestani da se frljas procentima i kg posto posto su to tvoji subjektivni zakljuci apsolutno ne utemeljeni na nekim objektivnim parametrima.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Necu da pricam za druge reke ,ali za Rasinu mogu i hocu.
Prosle godine na Rasinni imam najmanje 70 izlazaka ,video sam jedanput musicara kod brane i jedanput u gradskom delu,mozda 10- puta nekog ko peca varalicama i u proseku po izlasku 2 ribolovca  zivim mamcima ,koji uglavnom pecaju krkusu.
Rasina iz godine u godinu ima sve manje riba,osetno manje ove godine u odnosu na proslu ,a prosle osetno manje u odnosu na pretproslu u istom periodu.
Ko je ojadio riblji fond?Sportski ribolovci?Musicari  :doh: ?
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Sve zavisi od slucaja do do slucaj mnogo voda je upropasceno a da to nema veze sa ribolovcima ali ono sto hocu da naglasim je i da mi ribolovci mozemo da desetkujemo riblju populaciju i da je velika zabluda da se udicom ne moze upropastiti neka voda.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Stvarno ne mogu da verujem da tvrdite da su nesavesni ribolovci sa štapom veća opasnost od ostalih.

1. Otrovi - industrijski, herbicidi, pesticidi... bace litar sredstva za prskanje duvana u dva tri vira i trista metara nizvodno na prelivu postave mrežu - lom od ribe.
Koliko je ribe ukupno još otrovano a prošlo mrežu i koliko će da potruje dok se ne razloži?
Koliko je otrovano u svim rekama za godinu dana - Sinalko, Zvezda - Helios, Zorka, klanice, teški metali, fenol, kanalizacija, divlje deponije - Toplica, Timok, Ibar, Tisa, Borska reka....  
2. Eksploziv - (recimo Ekrazit) koji je i najdostupniji (kamenolomi, bunari). Eksplozija utiskuje hemikaliju i miris u dno, pored toga što pobije sve od nimfi u dnu od ribe. Tu nema zbog toga ribe bar godinu dve.
3. Mreža - ne pričamo o alaskim mrežama promera okca 4 cm ili više nego o zamrsačama, džeparama koje imaju okca 3 x 3 mm od tankog konca i kako je pipne riba nema šanse da se oslobodi.
Dvojica sa zamrsačom od 10 - 15  metara izvade 95% ribe iz vira zagažajem i pasom i isprazne kilometar Morave za noć. Sve ovo znam jer sam imao takvog u kancelariji i javno je pričao o tome. Za noć je sa ortakom vadio najmanje 30, a najviše skoro 200 kila ribe - Sve od 5 cm dužine pa naviše.
Ništa ne puštaju. Kako je na manjim rekama i rečicama.
Na Srebrnom jezeru sam imao vikendicu u Zatonju - na toj strani se mrestio šaran. Dubina 50 cm - mreža 50 metara - šarane preko metra stavljaju vertikalno u buriće. Nema veze što je ženka puna ikre.  Zovemo pandure, oni dođu - al kako da uhapse kolege.
Normalno ribočuvari zanju, a ne smeju ništa.
4. Struja - bace žicu na strujni vod, a ovamo drljaču u vodu i pobije sve - mnogi su poginuli tako, ali se i oni ispraksovali.
Strujni (policijski) omamljivač - malo veći od mobilnog, za pojasom, 50 000 volti bez amperaže - jedna žica na meredov, duga na štap - Uključi i bira šta će - šaran, som, štuka, mrena.
5. Hvatanje u ruke, harpuni noću na lampu, samice, strukovi...
7. Grabuljaši
8. Tirolac i vaser kugla. Gde je i to dozvoljeno - to je pitanje - da li je dobar zakon.
9. Nesavesni ribolovci - dolaze na kraju - lov ispod mere, nošenje više od dozvoljenog. Oni samo odnesu ostatak.
Pa, moraš da budeš mnogo dobar ribolovac i da imaš sreće, da bi danas u opustošenim rekama uhvatio nešto, savesno ili nesavesno.
Najbolji dokaz su vam takmičenja - koliko je tu vrhunskih ribolovaca, a koliko se ribe ukupno ulovi.
Dajte bilo koju vodu - od Drine do Timoka.
Da vidimo rubriku danas sam mušičario - 'ajde da izmerimo šta je uhvaćeno savesno (pričamo o ulovima u Srbiji). Pošto neki tvrde da ima ovde nesavesnih koji nose sve - dodajmo i nesavestan ulov još dva puta toliko. Koliko je to. Daleko manje nego bilo koja pojedinačna kategorija od prethodnih.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Rancic je napisao(la):
Pa, moraš da budeš mnogo dobar ribolovac i da imaš sreće, da bi danas u opustošenim rekama uhvatio nešto, savesno ili nesavesno.
Najbolji dokaz su vam takmičenja - koliko je tu vrhunskih ribolovaca, a koliko se ribe ukupno ulovi.
Dajte bilo koju vodu - od Drine do Timoka.
Da vidimo rubriku danas sam mušičario - 'ajde da izmerimo šta je uhvaćeno savesno (pričamo o ulovima u Srbiji). Pošto neki tvrde da ima ovde nesavesnih koji nose sve - dodajmo i nesavestan ulov još dva puta toliko. Koliko je to. Daleko manje nego bilo koja pojedinačna kategorija od prethodnih.
Svaka ti je na mestu !
Prosle godine je zakon dozvoljavao da se odnese 5kg klenova,ja npr. sam mozda mogao tu kilazu da ispunim jednom ili dvaput, kada je klen radio nenormalno dobro i to da uzimam apsolutno sve sto mi se zakaci na udicu.
Ove godine talkodje sumnjam da cu uspevati da prevarim 8 klenova od po 25cm svaki put kada izadjem.
Musicarim godinu dana,koristim najbolje muve za klena,prezentacija muve skoro bez greske,sunjanje ...znaci sve po receptu,ali...
Znaci sve i da sam totalno nesavestan ,smatram sebe bezopasnim po riblji fond,a verujem da valjda ima jos neki musicar koji nije u stanju u svakom izlasku prevari 5kg i vise klenova.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Grabuljasi i tirorolasi su isto ribolovci to jes krivolovci ali koriste stap i udicu! Drugo vi samo navodite musicare a gde su ovi sto pecaju na zive mamce varalicu itd. Pa ovi sto pecaju na zive mamce mogu na stotine sitnih klenova da potamane za dan. Pa ribolovcu su basa za par godina potamanili po Vojvodini, tako da ga nema ni deseti deo kao pre deset godina. Pa kad bi na Gradcu koji je trenutno pun pastrmke pustili musicare da vuku koliko hoce ribe za godinu dve bi potamanili toliko da bi ostao samo delic onoga sto ima. 
 
Vrh Dno