padavac???

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Kao novi clan zelim da se zahvalim svima na iscrpnim informacijama koje mogu naci na ovom siteu,te imam pitanje na koje cu nadam se dobiti odgovor.Vidam da ovdje ima dosta znalaca,pogoto iz oblasti biologije insekata.Vec par godina sam ribolovac na rijeci Neretvi,inace iz Mostara i stvarno sam postao zagrizeni ribar te nastojih prikupljati znaje iz iskustava starijih ribara,naravno potkovano cinjenicama i jasnim objasnjenjima.Najveci trofej na nasoj rijeci je poznata endemska Mekousna pastrmka,Meka kako je mi zovemo.Na nasoj rijeci rijeci prevladava nimfarenje,gotovo iskljucivo,te kao i svaka rijeka posjeduje svoje jedinstvenosti.
Kao ribar kojem ponestaje iskustva na vodi,ali sljedbenik internet generacije kojem su informacije o ribolovu dostupne kao nikad prije zelio bih znati sljedece.
Naime na nasoj rijeci ubrzo pocinje vrijeme PADAVCA???Najdraze i najplodonosnije vrijeme na nasoj rijeci.Riba ga obozava!!!Kada pitam starije ribare informacije su oskudne,svi znaju kako se veze,koja velicina udice, koja boja.Posto je sama rijec padavac sleng,te se na internetu ne moze pronaci mnogo informacija,ako naprimjer googlas,a koliko vidim nekoliko puta je ovaj naziv spomenut na vasoj stranici  zelio bih znati,koji je to insekat,kojoj porodici pripada,kako je njegovo latinso ime,kako se ponasa.
Naime kod nas pocinje da radi pocetkom maja,u sami sumrak.Imitacija je vrlo primitivna,na udicu(crnu) velicine 10-8 se veze tkanina,iskljucivo tamnih boja(tamna crvena,Indigo,smedja,ljubicasta).Baca se kao i ostale nimfe sa olovom na dnu.Imao sam puno uspjeha kao uostalom i svi ribari kad je rijec o ovoj muhi,ali moj veliki "problem" je sto kad uhvatim ribu zelim znati na sta sam je uhvatio.A samim tim i poboljsati imitaciju,te produbiti znanje i pokusati neke nove stvari ako je to moguce.
Naime smeta mi sto stariji ribari koji imaju prilicno uspjeha u ribolovu ne mogu objasniti ZASTO su uspjesni,zasto bas ta boja,sto je i razumljivo jer nisu imali izvor informacija kao mi mladji danas.Na neretvi sve imitacije nimfi su dosta primitivne mada moram priznati imaju uspjeh.Gotovo sve nimfe se ovje vezu na zlatnu udicu(koja dokazano bolje radi od crne,eto padavac je iznimka),uzima se obicna tkanina(za dubbing ovdje niko nije cuo),namota se oko udice i prosara se zicom(srebro,zlato,bakar) i dobro dobro se pocupa.Najveci naglasak(jedini) se stavlja na boju tkanine(neke su vec legendarne koje svaki ribar na Neretvi mora imati,ako namjera uhvatiti Meku).Znaci na dnu je olovo,te iznad par imitacije nimfi sve napravljene na isti nacin samo razlicitih boja.Znaci stari judi su iskustvom na Neretvi saznali koje boje rade,to prenosili s koljena na koljeno,,ali nemajuci izvor informacija koje ima moja generacija ribolovaca po mom skromnom sudu prave par gresaka.Kao sto sam rekao sve nimfe na njihovim "spravama" kako mi to zovemo,su iste velicine istog oblika tokom citave godine samo razlicitih boja koje su dokazano dobre.Na primjer oni svaku nimfu dobro iscupaju nakon namatanja na udicu jer su valjda tokom godina iskustva dosli do zakljucka da je tako bolje,imitirajuci neke nimfe na koje su naisli.Sto je i tacno u neku ruku,jer neke nimfe to zahtijevaju,ali ne sve ili ne u tolikoj mjeri kako to oni rade.Ili npr,svaka nimfa ima isti oblik,sto je nemoguce po mom sudu,jer svaka ima svoju specificnost(razlika izmedju nimfe koja pliva,puze ili se hvata za kamenje,a da ne govorim o nimfama razlicitih porodica insekata).
Evo vam jedan ilustrativni primjer:Vec dugo godina medju ribolovcima cirkulira jedna boja(tamno zelena) koja je poprilicno usjesna na Neretvi.I ja sam je dugo koristio.Stariji ribari je namataju na udicu koja se onda prosaruje srebrenom zicom,te se po njihov starom dobrom obicaju tkanina na udici dodro dobro pocupa(jer su to radili na nimfama drugim boja koje su "radile").Znaci to su radili iz cistog obicaja.Zatim sam ja jednom slucajno izvukao kamen iz rijeke na kojeg mi je zapela udica, a na njoj nimfa iste boje kao i ta legendarna tamno zelena o kojoj sam govorio.Bila je to larva tulara,(koju sam nasao na www.trotnut.com ,izvrsna stranica)boja ista,a s donje strane malo bjelkasta(Valjda se i zato po predanju starih ribara prosarivala srebrnom,a ne zlatnom zicom kao vecina drugih nimfi).I gle cuda, nije bila cupava.Te od tada kad imitiram tu nimfu ne cupkam kao stariji ribari,te vecinom koristim oblu udicu jer izgleda prirodnije.I gle opet cuda imas puno vise uspjeha nego stari ribari,(bar na tu boju)
Znaci zelim povezati iskustva starih ribara,te mogucnost povezivanja toga iskusta sa znanjem koja je danas dostupnije vise nego ikad
Dakle PADAVAC
Unaprijed hvala i veliki pozdrav svim ribolovcima iz Mostara.

http://youtube.com/watch?v=4UMIWDONSQM
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Zemljak ja mislim da si falija forum a  pitanje je ok..... .Naime tvoju zelju da budes uspjesan u ribolovu u potpunosti razumjem    :whistle:

Ali mi samo odgovori jel lovis pastrmku (MEKU) radi hrane..... ili da bi se hvalio ulovom kad se dodje doma...............  ili kao vecina ljudi koji su ovdje na forumu koji love radi.......GUSTAAAA  :yeswink: :yeswink:

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Dobrodosao Kan!  :)

Ja cu biti kratak, a za opsirnije javice se neko dosta iskusniji!

Insekt- padavac o kome si pricao je Ephemera Danica (E. Vulgata), ili popularnije kod nas "Majska"! Stvarno je neprikosnovena za leto i lov pastrmke.

 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
dobro dosao kan

nije mi jasno zasto zelis majsku imitirati nimfom kad pouzdano znam da se na Neretvi lovi uspjesno suvim muvama moj bi ti savjet bio da za naredni period u vecernjim satima koristis suve i to Zeku,trulu visnju,grifits gnat,mrava i bilo koju muvu prirodne boje znaci kremaste,sive,zuckaste,braon,,,,....

 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
HITNA je napisao(la):
Zemljak ja mislim da si falija forum a  pitanje je ok..... .Naime tvoju zelju da budes uspjesan u ribolovu u potpunosti razumjem    :whistle:

Ali mi samo odgovori jel lovis pastrmku (MEKU) radi hrane..... ili da bi se hvalio ulovom kad se dodje doma...............  ili kao vecina ljudi koji su ovdje na forumu koji love radi.......GUSTAAAA  :yeswink: :yeswink:
Iz cistog gusta,a inace nisam neki veliki ljubitelj ribe,osim na udici.Inace za ribolov kazem da je to jedina stvar kad "nista" ne radis,a na nista ne mislis,a inace kad covjek nista ne radi,svakakve mu se gluposti motaju po glavi.Sve je na principu ulovi pa pusti jer je ova vrsta pred istrebljenjem sto zbog brana,te plana izgradnje novih u gornjem toku,sto zbog konstantnog krivolova u zadnjih 15-tak godina.Ako uhvatim neki veci primjerak sto je rijetkost zadrzim ::)
pozdrav
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Djomla je napisao(la):
Dobrodosao Kan!  :)

Ja cu biti kratak, a za opsirnije javice se neko dosta iskusniji!

Insekt- padavac o kome si pricao je Ephemera Danica (E. Vulgata), ili popularnije kod nas "Majska"! Stvarno je neprikosnovena za leto i lov pastrmke.
hvala ti na dobrodoslici i naravno na informaciji
pozdrav
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
asader je napisao(la):
dobro dosao kan

nije mi jasno zasto zelis majsku imitirati nimfom kad pouzdano znam da se na Neretvi lovi uspjesno suvim muvama moj bi ti savjet bio da za naredni period u vecernjim satima koristis suve i to Zeku,trulu visnju,grifits gnat,mrava i bilo koju muvu prirodne boje znaci kremaste,sive,zuckaste,braon,,,,....
U pravu si kad kazes da se uspjesno lovi suvim muhama,ali i to je jedan od specifikuma Neretve i te vrste ribe da je ribolov neuporedivo bolji nimfom sto ce svaki ribolovac na Neretvi posvjedociti.Mada kazem, postoje kratki periodi ljeti kad lov suvom muhom veoma uspjesan.To je takva vrsta ribe,prava nimfarica,sto se da naslutiti po polozaju njenih usta koja su vidljivo spustenija prema dole nego kod ostalih vrsta pastrmki.
Mnogo sam eksperimentirao sa raznim tehnikama i muvama,pa sam jednom prilikom iznerviran sto sam puno truda ulozio u izradu svojih suvih muha,a riba nece,pa nece,skinuo plovak i umjesto njega stavio olovo na svoje suhe muve,i tek je tada zaigrao stap.Znam da je malo nekonvencionalno ali...tako je to kod nas.A jedan i od razloga zasto suva muha na Neretvi nije popularna je jacina struja na vecini lovnih terena,a tu su najbolji primjerci,a na mjestima gdje je voda mirnija,a samim tim i sansa za ulov na suvu veca,vise je klena i potocare,nego Mekousne.
A boje o kojima si govori se opet vecinom koriste za izradu nimfi.
u svakom slucaju hvala ti.Svaki savjet je dobrodosao u mojoj fazi experimentiranja
i naravno hava na dobrodoslici
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Da jos nesto za ASADERA.

Quote: nije mi jasno zasto zelis majsku imitirati nimfom

Vjeruj mi da nemam suvisao odgovor na to pitanje osim onoga sto sam vec gore spomenuo,ali vjeruj mi da riba radi ko luda na to,tu sam tehniku samo kopirao od starih ribara.
Znaci dosta jednostavna muha
Velicina 8-10,crna udica
Srebrna prosara oko tijela i to je to.Meni ruzno izgleda al riba poludi za njom
Boja:tamno crvena(trula visnja),indigo plava,ljubicasta
Znaci bez ikakvih dodataka,nogica,krila...
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
ok Kan jasan mi je tvoj stav kad kazes da je neuporedivo bolje nimfariti na Neretvi i vjerujem da je tako zbog specificnosti terena i vode samo sto sam ja upoznao neke majstore sa Neretve bas iz Mostara koji iskljucivo love na suve i mokre nimfe ne koriste i uspjesni su obicno dolaze ljeti u Trebinje na par dana pa svi pizde od njih par doktora mozda znas o kome pricam sa ladom nivom su vazda na vodu



 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
E  kad si na vodi iz gusta onda nisi falio forum (poznajem par ribolovaca na neretvi koji da mogu  odnjeli 100 meka doma )dobro dosao na mjesto gdje ces naci mnog mnogo korisni informacija.


:bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
i jos da se rijesis i plovka i olova....
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
HITNA je napisao(la):
E  kad si na vodi iz gusta onda nisi falio forum (poznajem par ribolovaca na neretvi koji da mogu  odnjeli 100 meka doma )dobro dosao na mjesto gdje ces naci mnog mnogo korisni informacija.


:bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:
Znam ih ja ja dosta,na otvorenju je jedan tip pored mene uhvatio 26 komada,puna cuvarica i naravno sve su zavrsile na tavi.Usput po zakonu mozes ponijeti 3 Meke ito ne ispod 30 cm.
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
OSX je napisao(la):
i jos da se rijesis i plovka i olova....
Nisam jos probao,mada vjerujem da se isplati,namjeravam svakako probati u buducnosti,ovdje kod nam nema niti 1 % koji koriste tu tehniku,mada mi se svidja moram priznati.
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Dodjem ja u Mostar da te naucim......... :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Teško da bi nešto značajno uradio. Tereni na Neretvi su takvi da bez otežanja nema šanse da dosegneš mjesta gdje su "prave" ribe(uz rijetke izuzetke). Zato je mislim ovo jedna od zadnjih rijeka u Evropi ako ne i zadnja gdje je dozvoljeno loviti muhom sa korišćenjem olova ili plovka sa otežanjem. A taj padavac je zbilja jedna zanimljiva muha koja bi trebala biti nimfa majske mušice ali boje su sasvim tamne. Pa haj sad neka mi neko objasni...
 
Vrh Dno