padavac???

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
i samo još nešto pa neću više. Imago Trichoptera za kojeg ti reče da je padavac, leta i po Neretvi u aprilu i maju i junu, ali svaki ribar na Neretvi zna da to nije padavac nego sedge ili kako mi to ovdje zovemo "brka" zbog one dvije duge "antene". A sad ako neko stvarno ima da napiše koju o "padavcu" biće mi drago da pročitam
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Oprosti onda. Ja sam davno bio na Neretvi i u to doba je u narodu sve sto pada na vodu bio padavac, sto gonja gonjavac, a sto ima zube zubatak. Jedino je mekousna i tada bila pastrmka. Ta se lovila na 'boje'. Koliko je tko imao udica, po mogucnosti zlatnih i sprava. Sedge-ovi su bili daleko preko u Americi. Drago mi je da me vrijeme pregazilo i da mogu nesto novo nauciti.
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
napisao sam poduzi post osvrnuvsi se na probleme koje imamo na ovim terenima,poslao al ga nigdje :eek:
nema veze o tome cu drugi put.
hvala svima sto ste se ukljucili u raspravu.Danas sam pametniji nego jucer.Slika od asadera je u priliku boja koju mi ovdje koristimo mada je nasa jednostavnija .
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.139
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Uh, uh kakva diskusija.... Da dam i ja mali doprinos, kao totalni duduk za mušičarenje  :D (ako je Alp početnik, gde smo mi onda... :doh:).
  Iz priče znam da i u Crnoj Gori postoji imitacija koja se zove padavac i koju sam video pa po tome znam da imitira velikog spinera. Iz mog skromnog znanja (potpomognutog Googlom) znam da se radi o rodu Ecdynurusa koji spada u familiju Ephemeroptera. Mislim da se ovde radi o istom insektu jer je objašnjeno karakteristično naglo padanje na vodu što ustvari predstavlja polaganje jaja.
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Slažem se da bi padavac trebao biti nimfa Ephemeroptera. Ali zar se onda ne bi trebala bolje pokazati svijetla boja a ne tamno crvena do crna. Barem prema slikama nimfi koje sam ja našao na netu.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Dakle, "nesto sto pada na vodu je nimfa". Zanimljiv pogled na stvar, nema sto. Definitivno me je pregazilo vrijeme. Ne znam gdje si skinuo slike, ali ovo zuto na prvoj sasvim sigurno nije "Ephemerella" vec najvjerojatnije neka Ephemera.   
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Prijatelju ti ili slabo shvataš ili se praviš da ne shvataš. Dakle da ti pojasnim, padavac kao i svaka muha ima stadij nimfa i imago. Imago je ono što pada. Pitanje je koja je nimfa koju riba uzima ko luda u isto vrijeme i ako je efemera zašto uzima tako tamnu nijansu jer nimfa majske u prirodi nije tako tamna. A što se tiče slika skinute su zajedno sa imenom sa nekog talijanskog sajta koji se bavi insektima.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Lijepo te navodim i pomazem da sam nadjes odgovor. Ne pratis sto ti govorim, 'znas sve' i zato na kraju ostanes na necem sto ti 'nikako nije jasno'. Zao mi je. 
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
zaista ne znam kakvo je to navođenje ako kažeš da je padavac sedge što sigurno nije. Uostalom ako znaš odgovor molim te da mi kažeš, nema potrebe za navođenjem, nije kviz. Ja nemam logičan odgovor i zato pitam. Dakle kojeg insekta imitira "padavac" tamno crvena do crna nimfa (ne mislim na suhu koja se ovdje isto zove padavac) veličine 8-12 i vrijeme maj mjesec. Ako je majska zašto onda tako tamne nijanse kada je nimfa majske pretežno žućkasta. Eto ko misli da ima neko pojašnjenje neka pokuša pomoći. Zašto navođenja ako se može jednostavno pokušati dati odgovor. Hvala unaprijed i bez ljutnje alp, malo smo otišli " u stranu". Ovo je priča o insektima i imitacijama a ne o moralnim stavovima. drugarski pozdrav
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
evo slike tih nimfi koje se ovdje koriste,na udici velicine 10.Boje su naravno jos tamnije kada su mokre

1zguvep.jpg

 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
I po jednostavnosti pravljenja su kao killer bug ali boje su ljubičasta, boja tinte, ... i pastrmke ih obožavaju...pa haj ti sad budi pametan...?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kan,reci mi od kog materijala si namontirao ove muhe.....?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Pa iskreno  oko toga cemo se sloziti, poslepodne pastrmka itekako postaje nasrtljiva na sve sto joj se baci tako da ne sumnjam u ove muvice!
Da ne spominjem revire --STRASNO--
 

kan

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2008.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Blue Fox Nis(lija) je napisao(la):
Kan,reci mi od kog materijala si namontirao ove muhe.....?

od raznih tkanina koje vecinom dobijem od starih ribara koje ih ljubomorno cuvaju.Od neke stare deke,dzempera,vunice.Niko ti ga ovdje ne koristi dubbing.
 
Vrh Dno