Pastrmka 2014

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
iako tek malo bolje upoznah DH (u mom slucaju switch) upotrebu na rekama moram reci da ima velike prednosti....ne mora da bude reka siroka 50m ili vise da ima smisla koristiti DH stapove, ja koristim moga na Savi koja je siroka od 20 do 50m, kako gde...tu i tamo i vise ali koristio sam ga i na Dolinki gde je jedva reka siroka 20m i to bez sljapkanja i glisiranja kanapa obicnim switch zabacajima. Velika kontrola strimera i lakse vodjenje i prezentacija istog na vise nacina....isto je moguce nimfarenje sa jos vecom kontrolom nego sa klasicnim SH musicarcem ....uzgred, na svojstven nacin je zanimljivo sa malo truda "dokuciti" velike daljine musicom i uz to imati mnogo vecu kontrolu... Trenutno imam dosta jak stap namenjen tezem obliku ribolova i ivecih riba kao sto je npr. mladica i ostale ribe koje bi zgrabile strimer od 10cm i vise.... za sledecu sezonu ako bude sve ok planiram jos jedan DH u klasi #5. Ove godine sam bas dosta koristio moju dvorucnu devetku od 11 stopa za pastrmke, iako je to malo "pojako" koristio sam to iz zabave i zbog vezbe, bacajuci time normalne velicine strimera za pastrmke i vadio sam ribe iz virova i daljine na kojoj ne bi obicnim jednorucnim nikako...

Sto se tice reke Lim e tu nisam ni 0,00% kompetentan da ista kazem sto se tice upotrebe DH-a...ali opcenito DH ima velike prednosti mada se nikako ne bih odrekao SH stapova.
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
308
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Neznam da li je Milanče mislio da daljinu zabačaja i širinu reke, zbog toga sam i pitao. Ali, neznam zbog čega, pri pominjanju DH štapova, prva asocijacija bude distanca. Postoji neka teorija, po kojoj, distanca koju postižemo pri korišćenju shooting head-ova direktno proporcionalna dužini štapa i iznosi oko 7-8, a u najboljem slučaju 8-9 dužina štapa i zove se castability potential, za normalne uslove, i to je prva tačka u postizanju daljine, a na drugom mestu je oblik i dužina glave strune, pa potom sve ostalo.
Isključivost u bilo kom smeru ne vodi napretku. Stvari su se zadnjih nekoliko godina dosta izmenile i napredovale u pravcu mikro skagit koncepcije i korišćenju kratkih štapova u varijanti dvoručnih, tako da mogućnost primene spey koncepta u ribolovu na malim rekama i skoro svih vrsta riba gotovo neograničena. Pogledajte recimo ovaj link
http://thefiberglassmanifesto.blogspot.com/2014/09/ed-ward-glass-rod-and-micro-skagit.html
Ko to voli neka pogleda (ima na netu svašta na tu temu) i neka proba nešto od toga, a tek onda neka donese zaključak.
Neki proizvođači spey štapova već duže vreme imaju light line spey štapove, a vidim da se u poslednje vreme i Winson priključio toj priči, tako da se spey koncept probija skoro na sve vode po mogućnosti primene, samo se treba opredeliti, naravno ne treba biti isključiv.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
cvor kojim vezujem strimere nije rapala ali jeste nesto slicno, ne znam tacno kako se zove (moze i rapala cvor da se koristi, nije zabranjeno)
cilj je da strimer bude nefiksiran i da moze slobodno da landara, a i da se manje petlja o tipet
na limu si Milance verovatno video mirniji deo toka. tamo gde sam pecao ovim stapom skoro da nema mirnih delova. cela je reka u brzacima i bukovima.
zasto tamo dh- zato sto sa sh nebi mogao da masem zbog rastinja, nebih mogao vodenim zabacajima jer sam koristio teske muve i nebi mogao da pravim slalome izmedju stenja koje je razbacano po vodi. eto, samo zbog toga  ;)
 

nikola renegade

Full member
Učlanjen(a)
07.01.2013.
Poruke
830
Broj reagovanja
11
Lokacija
Vranje
sebastian je napisao(la):
iako tek malo bolje upoznah DH (u mom slucaju switch) upotrebu na rekama moram reci da ima velike prednosti....ne mora da bude reka siroka 50m ili vise da ima smisla koristiti DH stapove, ja koristim moga na Savi koja je siroka od 20 do 50m, kako gde...tu i tamo i vise ali koristio sam ga i na Dolinki gde je jedva reka siroka 20m i to bez sljapkanja i glisiranja kanapa obicnim switch zabacajima. Velika kontrola strimera i lakse vodjenje i prezentacija istog na vise nacina....isto je moguce nimfarenje sa jos vecom kontrolom nego sa klasicnim SH musicarcem ....uzgred, na svojstven nacin je zanimljivo sa malo truda "dokuciti" velike daljine musicom i uz to imati mnogo vecu kontrolu... Trenutno imam dosta jak stap namenjen tezem obliku ribolova i ivecih riba kao sto je npr. mladica i ostale ribe koje bi zgrabile strimer od 10cm i vise.... za sledecu sezonu ako bude sve ok planiram jos jedan DH u klasi #5. Ove godine sam bas dosta koristio moju dvorucnu devetku od 11 stopa za pastrmke, iako je to malo "pojako" koristio sam to iz zabave i zbog vezbe, bacajuci time normalne velicine strimera za pastrmke i vadio sam ribe iz virova i daljine na kojoj ne bi obicnim jednorucnim nikako...

Sto se tice reke Lim e tu nisam ni 0,00% kompetentan da ista kazem sto se tice upotrebe DH-a...ali opcenito DH ima velike prednosti mada se nikako ne bih odrekao SH stapova.




Seb DH 5# to dodje nesto kao light varijanta
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ima i DH #4. Tako nekako ti to dođe, zapravo to je alat za lov manjim i laksim imitacijama pa i ne bas nuzno i manje tj. da tako kazem normalne ribe sto je zapravo vrlo relativno. Za nekoga je manja riba pastrmka od kilo dve a za nekoga tek mladunce od jedva 10 cm. Petica ili sestica DH je super stvar za bucova, pastrmke, lipljane....mislim na.odrasle ribe. Moze i druge ribe ali bacati tom peticom strimer od 10-15cm nije kao i npr. DH devetkom. Tim laksim klasama lepo mozes i da nimfaris ... Veoma ucinkovit alat...ako je sve slozeno kako treba i malo.se.priviknes.
 

eko

Hero member
Učlanjen(a)
19.02.2009.
Poruke
1.130
Broj reagovanja
72
Lokacija
Sjenica
selkeg.jpg
 

Gruja

Full member
Učlanjen(a)
08.09.2012.
Poruke
575
Broj reagovanja
1
Lokacija
Vranje
Eh Seb, ja toliko cesto lovim ovakve da sam bas obratio paznju dal je mala il mali nego reko to onako cisto bzv  :hammer:
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.101
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
Tema za raspravu u vezi spadanja riba sa udice, loših udica.... http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=5747.0
 
Vrh Dno