Pomoć oko identifikacije!?

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
To se dešava i sa belom ribom, ukrste se bodorka i deverika, porastu lepi komadi ali su svi sterilni.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Ja sam istu temu poveo na drugom forumu ali sam se isključio iz dalje diskusije.Jer nemamo čvrste dokaze samo nagađanja.Jedino merodavno je DNK analiza.
Kod dosta riba uglavnom po revirima vidim bjelu liniju na perajima.Ja u mom okruženju na divljim pastmkama nikad to nisam vijeo.Lovio sam na više divljih voda potpuno zapuštenih.
Pa i da je nekada poribljeno te ribe brzo nestanu.

A smatram da mnogi ribnjaci ubacuju genetski izmjenjene pastrmke jer dobijaju jaču ribu i brže rastu.Naravno to ima i svoju negativnu stranu jer su uglavnom sterilne ili daju defomitete.

Ja sam za zabranu ovakvih radnji i samo čiste vrste da plivaju našim vodama!Osim zatvorenih da kažem vještačkih sistema.
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
tommylee je napisao(la):
Ja sam istu temu poveo na drugom forumu ali sam se isključio iz dalje diskusije.Jer nemamo čvrste dokaze samo nagađanja.Jedino merodavno je DNK analiza.
Kod dosta riba uglavnom po revirima vidim bjelu liniju na perajima.Ja u mom okruženju na divljim pastmkama nikad to nisam vijeo.Lovio sam na više divljih voda potpuno zapuštenih.
Pa i da je nekada poribljeno te ribe brzo nestanu.

A smatram da mnogi ribnjaci ubacuju genetski izmjenjene pastrmke jer dobijaju jaču ribu i brže rastu.Naravno to ima i svoju negativnu stranu jer su uglavnom sterilne ili daju defomitete.

Ja sam za zabranu ovakvih radnji i samo čiste vrste da plivaju našim vodama!Osim zatvorenih da kažem vještačkih sistema.

Ja bih se slozio,prirodno je zdravije,lepse,sigurnije  :) , ni paradajz genetski modifikovan nije bolji od prirodno uzgajanog  ;)
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Nije incest, verovatno bi to neki ihtiolog bolje objasnio od mene. Tako se i ženka babuške "trlja" uz šarane. Dobiješ neku vrstu koje je sterilna, neki je zovu zlatni karaš, što nema veze sa istinom. U glavnom, mužjak šarana, umesto da oplodi ženke svoje vrste, oplodi jebenu babušku.
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
Baki-Pa je napisao(la):
Nije incest, verovatno bi to neki ihtiolog bolje objasnio od mene. Tako se i ženka babuške "trlja" uz šarane. Dobiješ neku vrstu koje je sterilna, neki je zovu zlatni karaš, što nema veze sa istinom.
U svakom slucaju me zanima,nije lose znati tako nesto , pitacu ako ikada nabasam na nekog ..
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Upravo DNA analiza je potvrdila da je autohtona pastrva iz Lištice ima mitohondrijski DNA gotovo identičan neretvanskoj mekousnoj a ove što se ubacuju atlanskoj potočnoj. Što znači da je mekousne u Lištici sigurno bilo, no pitanje je ima li je još? Mislim da je ova za poribljavanje dovezena iz riblnjaka iz Rame. Atlanska potočna je najpopularnija u ribnjacima jer je proždriljva i brzo raste a relativno je laka za umjetni mrijest. Loša stvar je što se može krizati s našim autohtomim vrstama i an taj način čak i uništipti lokalni genotip. Dobra stvar je što se teško prilagođava na naše vode pa ako je se ne obnavlja brzo isčezne.  Logično bi bilo zabraniti svaku vrstu unosa alohtonih vrsta koje ugrožavaju domaće. Tako je Slovenija provela program obnove glavatice koju je gotovo uništila poribljavanjem potočnom. Mi nismo naučili ništa iz Slovenskog primjera, nevjerojatno je da i dan danas radimo štetu sebi, ali gramzljivost, korupcija - to je druga tema.
Ja sam biejlu crtu na analnoj peraji najviše viđa kod križanaca, nikad kod čistokrvnih divljih.
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
U Srbiji se to radilo na određenim terenima i ispalo je jako loše. Da ne kažem, katastrofalno. Zato me zanima koja je voda, konkretno.
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Pa već sam reka barem dva tri puta. Rijeka Lištica. Evo ti neke linkove o toj vodi i ribi.
https://www.youtube.com/watch?v=BUQrChjCoP8
https://www.flickr.com/photos/vinkomusa/
http://www.flyfishing.co.uk/european-rest-world-fishery-updates/333533-hercegovina-li%9Atica-river.html

Možeš li mi malo detaljnije objasnit kako je to na nekim terenima završilo katastrofalno? Kao neki prozor u budućnost, jer to i nas čeka.
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Čeka vas. Poribljavanje je izuzetno kompleksan posao ( ako se sprovodi za min 20 godina unapred ). Ako se radi godinu za godinu, kao što se uobičajeno radi, onda je to sizifov posao.
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Evo još jedan hibrid koji izgledom ima sličnosti s mekousnom.

119826915.jpg
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
267
Broj reagovanja
36
Ja mislim da se mekousna ukrstila sa potocarom....nekako....
 
Vrh Dno