popac!!! (Zrikavac, Crvćak - "Gryllidae")

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
El ima neko sliku musice ovog insekta,ako ima nek postavi i napise koliko je lovna i nesto o njoj?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Popac mi je nepoznat izraz, no predpostavljam da je reč o zrikavcu/cvrčku!?  :-\
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Lici na skakavca,a skroz je crn kod nas ga zovu "popac".Dok sam pecao na plovak lepe sam klenove lovio.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Pozdrav lazare.
Kopneni insekti su malo nezanimljivi i retko imitirani - ali ipak imitirani u svetu. Kod nas su jako popularni jer su uvek lep zalogaj za klena. Ja sam  se u periodu "kaljenja" u mušičara iz varaličara kleo u kopnene insekte i pokušao mnogo njih da imitiram. Pored klasičnih imitacija ose, svitca i crne bube čak sam i gundelje motao :) i to je jako interesantno i lovno bilo.
lazar je napisao(la):
Lici na skakavca,a skroz je crn kod nas ga zovu "popac".
Upravo si odovorio na svoje pitanje ovde.
Evo ti jedna imitacija i procedura vezivanja cvrčka gde je glavni materijal policelon. Crni policelon je jako lako naći - tako da se nadam da ćes uz malo vežbe da postignes sličan rezultat.
http://www.flyanglersonline.com/flytying/fotw2/111504fotw.html
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Auuuu jaka muva do maximuma :yeswink: :yeswink: na lazzinom linku. Jaooo sada sam se opako napalio da je napravim, ali opako!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Verovatno je to onda zrikavac, jos ga zovu i cvrćak... na engleskom je cricket, evo ovde ima nesto vise o tome insektu http://en.wikipedia.org/wiki/Cricket_%28insect%29

inace da znas druže baš si me zainteresovao ovim insektom. čak sam dobio volju da ga navežem iako nisam niakda do danas. googlao sam nebi li nasao kakav vezacki recept  i nista sto bi mi se dopalo  :nowink: onad sam izvadio neku staru udicu (# 9) i pričvrstio na steg  :blush: i pojma nemam sta i kako da pocnem  :D I tako sam gledao slike živih zrikavaca. Polako su mi dolazile ideje. Tako sam i počeo. Prvo namestim rep od dva tamnije ginger biotsa. Odlucio sam slikati svaki važniji korak. Brljam po materijalu za vezanje i nađem neki neopren. Odlučim ga pokoristiti za telo zbog bolje plovnosti. Sa time pričvrstim i bakrenu žicu. Za donji deo abdomena sam namotao 5 fibri od pauna. Namontirao noge od dva petlova pera. ostatak kraćih nožica sam imitirao sa percem od jarebice. Antene od dve fibre fazanova pera. Oklopni deo thoraxa sa krilcima sam uradio od swiss straw-a ili ti raphije. NA to sam kapnuo super lepak da se stvrdne i dobije pravi oklopni izgled. Izgled krilca sam formirao grickalicom za nokte :) To sam prefarbao lakirnim smeđim markerom. Inače posle svakoga koraka nisam imao ideju šta i kako napred, nego sam gledao u slike zrikavaca i u to moju napola vezanu kreaturu  :D polako mi dolazilo na pamet šta da probam i tako sve do kraja. Kada sam završio došle su mi bolje ideje ali to ču isprobati nekom drugom prilikom. Pošto sam zaboravio da imam još dosta swiss strawa sam dobio ideju kako se od toga da još jednostavnije, realnije i lepše navezati nešto ovako.

Slike "step by step" kako sam vazao ima da postavim čim ih smanjim i izesečem.  ;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
taman sam zavrsio ovaj tekst kada gle se vi raspisali :)
odlican recept lazza...ne znam kako mi se ovo omaklo :( evo jos malo pa cu svoje fotke da postavim.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
na žalost moram malo da vas razočaram. sutra cu da nastavim. nesto mi izkrsnulo no evo vam dve fotke da vam golicaju mastu kako sam ju navezao.
 

Prilozi

  • 14.jpg
    14.jpg
    25,2 KB · Pregleda: 683
  • 15.jpg
    15.jpg
    25,6 KB · Pregleda: 632

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Meni bi bio zanimljiviji insekt poznat u narodu kao ''Zlatac"!  Ne bi mogao da ga pronadjem njegovu sliku na netu.  Ima boju flash zelenu. ::) I male crne nozice. Ako neko zna za ovaj naziv prepoznace ga odmah ako ne dzaba ja objasnjavam...
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Znam na koju bubu mislis samo ne znam latinski naziv! :) http://www.destinacije.net/Slike/Wallpapers/2005/Zelena_Buba.JPG

Ja sam ranije stalno motao bubamare ali za potrebe nakita drugaricama.  :bleh: Isplatilo se  :smoke:

Sebastiane!!! Bravo za inovaciju i pozrtvovanost!!!  :respect1:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lazza, fala za podršku  ;) nego nadam se da ce se dopasti i nasim klenovima na jezeru  :)

U glavi imam jos jednu bolju verziju, ali prvo cu da isprobam ovo cudo  :hammer: :D

Evo ostatak slika koje sam i obecao  :)


 

Prilozi

  • 09.jpg
    09.jpg
    30,7 KB · Pregleda: 662
  • 08.jpg
    08.jpg
    28,1 KB · Pregleda: 455
  • 07.jpg
    07.jpg
    34,3 KB · Pregleda: 514
  • 06.jpg
    06.jpg
    34,4 KB · Pregleda: 866
  • 05.jpg
    05.jpg
    34,2 KB · Pregleda: 715
  • 04.jpg
    04.jpg
    28,4 KB · Pregleda: 505
  • 03.jpg
    03.jpg
    34,9 KB · Pregleda: 516
  • 02.jpg
    02.jpg
    33,7 KB · Pregleda: 492
  • 01.jpg
    01.jpg
    25 KB · Pregleda: 455

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nastavak  :)
 

Prilozi

  • 14.jpg
    14.jpg
    25,2 KB · Pregleda: 507
  • 13.jpg
    13.jpg
    30,6 KB · Pregleda: 533
  • 12.jpg
    12.jpg
    32,9 KB · Pregleda: 489
  • 11.jpg
    11.jpg
    33,1 KB · Pregleda: 675
  • 10.jpg
    10.jpg
    29,8 KB · Pregleda: 574
  • 15.jpg
    15.jpg
    25,6 KB · Pregleda: 801

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Prvo hvala Sebastianu na fenomenalnom step by step prikazu.

Na prvi pogled muva me nije raspametila. Ponavljam na prvi pogled. Čovek je vizuelno biće i realnost mahom spoznaje preko čula vida. Tako meni na prvi pogeled Sebastianov popac nije ličio na pravog insekta. I to samo zbog nedostatka crnih nogu koje bi doprinele tom realističnom izgledu. Ali onda mi je proradio mozak, čulo vida zamenio je razum, a on kaže muva je bombastična. Te noge koje su me i skrenule u kritiku, uopšte nisu potrebne. Čak one mogu i da naprave probleme. Naime klen ima običaj da se zaleti na muvu i to baš na noge. Čak i kada se ne zaleti na njih on često oseti noge i brže bolje pljune muvu. PAr mojih izmišljotina skakavca su baš iz ovog razloga ostale da čame u kutiji. Zato na drugi pogled, onaj
pravi, racionalni Seb muva je sjajna. Ona ima taj izglde popca, lepu siluetu i boja je naravno skroz na mesto.
Zato kažem way to go Seb, way to go!  :respect1: :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) Ovakve dobronamerne kritke prihavačam 100% i volim da čujem...znaš, malo sam razmišljao o tim nogicam dok sam ih vezao, čak sam kontao da ih ofarbam ili prošaram crnim markerom, ali gledao sam neke različite fotke i vidio kako ovaj insekat ima i nešto malo smeđkaste boje kako po telu tako i nogicama. No, imaš pravo što se tiče vizuelnoga i malo ču da potamnim nogice markerom. Pa ako se klenu dopadne neka ih vuče  :) u tom slučaju ču da ih odsečem  :hammer:
Menii se čini da sam malo preterao i sa dužinom repa?!?
http://ltreadwell.ifas.ufl.edu/insects/0517.JPG

Jos jednom, hvala za odlicnu kritiku!  :)
 
Vrh Dno