Poreklo pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
E sad ako sam napisao nešto netačno neka me neko demantuje.

Vrlo prosto, dodje simpson i kaze "Goci ne mlati 'leba ti" :hammer:

Ae bre nemoj da si sujetan ne radi se ovde o tacnim ili netacnim informacijama vec o prostom principu uredjivanja foruma. Treba li brisati netacno sa foruma ili ne. Ako krene sa brisanjem onda treba pretresti pazljivo sve do jedne teme i ocistiti gomile i gomile netacnih informacija kojima inace obiluje svaki forum. Odavno delim ljude na dve kategorije "zna sta prica" i "ne zna sta prica" pa se nekad i potrudim oko ovih drugih.

Ali kako god ga okrenes bice onako kako kazu admini foruma, niti zelim da se mesam u njihov rad. Samo zelim da iznesem i svoj stav po ovom pitanju.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Falco u predjanjim postovima rekao sam da sam koristio stare nazive i u podpunosti se slazem da nisu tacni i ne upotrbljavaju se vise,
Ok, jeli samo to_ .Bas me interesuje slicnost i razlike izmedju mladce i glavatice.Takodje bih voleo da mi neko kaze kakva je drasticna razlika izmedju lipljana sa drine i slovenackih voda.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Otjera ti opet...
Prvo lipljen iz Drine i lipljen iz Soče može ih razlikovati samo stručnjak (s tim da je iz Drine vjerojatno deblji ugojeniji itd...)
A Mladicu i Zubatka može da razlikuje moj Brano od 7g evo samo 2 osnovne Mladica (crne pjege ponekad ružičasta boja npr mrijest)
Glavatica mla te ne srebrena bez pjega nekako mramorasti uzorak koji je najvidljiviji na škrgama
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Ok,mogu slobodno da kazem da morfologija ne igra bitnu ulogu da bi se pravila neka nova vrsta,obe su iz iste porodice,cak sto vise u sadasnjoj Srbiji Glavaticu zovu Mladicom.
Ako gresim vole bih da me ispravite,recimo u severnoj dalmaciji i hrvatskoj glavaticu ne zovu zbog toga sto ona ima veliku glavu,no iz razloga sto je glavna riba u reci,tako vlada misljenje u narodu.

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
http://www.huchen-angler.com/o_imenima_glavatica
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
E sad ti koristiš ono što sam ti ja poslao kao pravdanje za pogrešne tvrdnje odnosno zabune ???
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Eto a ovo je sve proisteklo iz one tvoje sve pastrve kod mene su Atlanke :doh:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Sretnem se pre neki dan sa prijateljem te odosmo na pojednu,naravno ja mu se poverim i ispricam svu ovu raspravu sa vama,na kraju covek me ubedi da su sve ribe ovog sveta su  iz praokena tetis,jos mi isprica o nekom paratetisu,slikovito mi objasni da mu je to mladji brat a tek kad poce govoriti o ledenom dobu i o nekim glacijalnim desavanjima i pomeranju koje cega  :doh:E moj Bahuse neznas ti nista,poce mi objasnjavati o nekim endemima medju pastrmkama,kaze ima neka mekousna,a ja ga pitam koja ti je  pa ta ,a on ce,A  pa ona koristi karmine sa sea puterima zato ima takva usta, reko a ona blatnjaca, e kaze on ona ti brate ima tezak oblik reume zato se maze blatom i tako se leci.Nemogah a da ga ne pitam za ovu mladicu,ma pusti je kaze on, misli jadna da je jos uvek mlada, stara ti je ona i  obicna dromfulja.E rekoh da ga iznenadim neznas ti druze ali ima i glavatica, a on ce meni ma pusti glavaticu to su hrvati izmislili,znas da oni vole da su uvek glavni zato su joj stavili ime glavatica. :p
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Koliko godina moze da dozivi pastrmka i kako se moze pouzdano utvrditi njena starost.
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Cekaj, Bahus, ispravi me ako gresim, ali da li ti to tvrdis da su MLADICA i GLAVATICA u potpunosti iste ribe, samo sto se na razlicitim mestima drugacije zovu?  ???
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Predacka pastrmka,salmo immigratus Kramberg,od pre 13 miliona godina[Miocen] sve su to sestre i rodjaci iz istog roda.Sva teorija se razvila oko jednog skeleta koji su  paleontolozi nasli kod Sombora ,kasnijom teorijom evolucije razvijale su se u skladu geoloskih promena,raznim glacijacijama itd. trt,mrt.Price nikad kraja i sami naucni radnici imaju oprecne teorije,upravo ta raznovrsnost koja se nalazi na BALKANU u morfoloskom pogledu dala je mesto za polemiku,medjutim melekularno imaju mnogo toga zajednicko,ovo opet kazem sa rezervom da me neko nebi svatio pogresno,mozemo da pricamo i polemisemo,kada budem stampao knjigu pozvacu vas na moju promociju :D :D :D  salim se nemojte me svatiti ozbiljno.
 
Vrh Dno