PORIBLJAVANJE

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Mislim da gresis... bar moja iskustva sa poribljavanjem Srpskih reka su katastrofalna. Stekao sam utisak da se u pojedinim rekama riba ubacuje samo da bi imalo sta da se trpa u dzepove, kese i ko sto ti kazes, cizme... retka poribljavanja koja su pravile grupe ili udruzenja su uspela i imaju smisla, a velika vecina je samo profitabilnog karaktera... Ovo se odnosi na sva poribljavanja, da se razumemo, ne samo salmonidama
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Ja pišem ono što znam i za reke za koje sigurno znam i zašto se i kako poribljavanju, iako zakon dozvoljava poribljavanju samo ribljom mlađu radi se malo  drugačije. Svako ima neku svoju računicu zašto se to tako radi, ali niko od vas ne želi da dođe na vodu i peca pastrmkice od 12,15 ili 20 cm jer većih nema, pojeli lopovi. Zato se kalkuliše i ubacuju ribe koje su odmah spremne za hvatanje. Te ribe teško da  mogu da utiću na genetski potencijal jer se ne zadržavaju u reci predugo, ili ih pohtaju krivolov i, ili ih odnese velika voda neke pojedu komora i, neke vidre. To znači da za reprodukciju i mrest ostaju autohtone ribe koje su preživele egzodus i razvile instinkt za preživljavanje.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
denmil je napisao(la):
To o cemu ti pises nije poribljavanje, vec punjenje revira ...
Ok.
Kad je zadnji put poribljena bilo koja srpska reka onako kako zakon i propisi nalažu? Ili kad je uopšte poribljena bilo koja srpska reka, a da to nije činila grupa ludih entuzijasta?
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.270
Broj reagovanja
313
Lokacija
Beograd
Pero ponovio si sve sto sam napisao za velike jedinke koje se ubace ( ili odu nizvodno, ili ih sjebu kormorani i vidre ili ih pohvataju ljudi). S tim sto bih ja npr da mogu i da imam uslova na 20 velikih ubacio 20 malih 10-15cm. Al jbg trebaju ozbiljni uslovi za to.
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.146
Broj reagovanja
124
Lokacija
Kruševac
maric je napisao(la):
Pero ponovio si sve sto sam napisao za velike jedinke koje se ubace ( ili odu nizvodno, ili ih sjebu kormorani i vidre ili ih pohvataju ljudi). S tim sto bih ja npr da mogu i da imam uslova na 20 velikih ubacio 20 malih 10-15cm. Al jbg trebaju ozbiljni uslovi za to.
Ove male da pojedu one velike?
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.270
Broj reagovanja
313
Lokacija
Beograd
Pa nek pojedu nek se zanimaju. Ne mogu gladovati jbg.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
maric je napisao(la):
Pero ponovio si sve sto sam napisao za velike jedinke koje se ubace ( ili odu nizvodno, ili ih sjebu kormorani i vidre ili ih pohvataju ljudi). S tim sto bih ja npr da mogu i da imam uslova na 20 velikih ubacio 20 malih 10-15cm. Al jbg trebaju ozbiljni uslovi za to.

Jesi li pecao pre par godina u srednjem delu, iznad ribnjaka i oko erozivne brane i koliko si ovih velikih uhvatio ili je većina bila onih oko 30 sa grudni perajima kao kod ajkule? Od pre 3 4 god je uspeo mrest ili dva 7 pojavilo se veći broj tih da kažem domaćih riba. Sve ovo što ja pišem vrlo dobro znaš i šta i kako se radi i zašto se tako radi. E sad što neke stvari ne smeju da se znaju je drugi padež. Kao i šta je sa onih 12 do 15000 kom od nekoliko cm. Ljudi ovde paušalno pišu o nečemu o čenu nemaju dovoljno saznanja i onda to postane aksiom. Ja samo pišem ono u šta sam upućen ostalo me ne zanima, a upućen sam i u krivolov i znam otprilike i ko je kraao ribu sa Gradca i kako ali to nije bitno. Svi se prave pošteni, znaš kako je, peca se klen u februaru na pastrmskoj vodi, a mi svi sisali vesla. Ja sam prvi izašao na božić pre neku god čisto da mi krene pecanje i uhvatio par riba, ali nisam pisao kako sam izašao na klena ili krkušu ili šta već već sam i rekao da mi je cilj bila pastrmka, da me čuvar uhvatio bio sam spreman da platim kaznu, a ne da se pravdam kako pecam klena.
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
pera je napisao(la):
Ok.
Kad je zadnji put poribljena bilo koja srpska reka onako kako zakon i propisi nalažu? Ili kad je uopšte poribljena bilo koja srpska reka, a da to nije činila grupa ludih entuzijasta?

Mislis li na salmonidne ili na sve vode i reke ?
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.270
Broj reagovanja
313
Lokacija
Beograd
Pero sve znam i raduje me sto sada "divljih" pastrmki 20-25 ima pun klinac. I vise mi je gust da uhvatim tu koja iskoci po pola metra u vis i drnda po celom viru nego neku od 50-60. Takodje znam da ima par ogromnih divljih riba koje niko nije upecao.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
denmil je napisao(la):
Mislis li na salmonidne ili na sve vode i reke ?

Mislim na salmonidne, ali nisam siguran ni za ostale. Ja bar ne znam da je ijedna reka u mom okruženju poribljena u zadnjih nekoliko godina. Na žalost, a nisam siguran ni da su i ostale reke poribljena. Možda grešim i nisam do ro upućen.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.706
Broj reagovanja
1.009
Lokacija
Svilajnac
Sinoć sam gledao neki YT musicarski video i čujem veoma interesantan podatak vezano za Patagoniu, musicarski raj. Pojma nisam imao da je zapravo pastrmka tamo nastanjena. Čačkao sam jutros po netu i našao neke činjenice vezane za to.

http://www.riomansolodge.com/patagonia-trout/

Mislim da nema boljeg primera koliko poribljavanje može da bude korisno.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.110
Broj reagovanja
1.145
Lokacija
Čačak
Poribljene su i na novom zelandu.... I poprilicno sjebale ekosisteme.... Istrebile autohtone ribe.... Nije da sam se potresao.... Al realno greota je

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.706
Broj reagovanja
1.009
Lokacija
Svilajnac
Nisam znao za New Zeland. Što se mene tiče stvorili su dve top destinacije za musicarenje.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.110
Broj reagovanja
1.145
Lokacija
Čačak
TMc je napisao(la):
Nisam znao za New Zeland. Što se mene tiče stvorili su dve top destinacije za musicarenje.
Amerika nije imala potocaru pre dolaska evropljana.... Doneta je da bi se bledoliki osecali kao kod kuce.... Isto vazi i za NZ i Australiju

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 
Vrh Dno