Potočna mrena i krkuša (govedarka)

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Moj drug Komanč je postavio pitinje pre 13. meseci i nema odgovora...  :doh: Sram vas bilo iskusni potočno mrenski mušičari!  :p

:)

Dobro da na zajebajem više.  ;)

Evo lepe sličke:

potocnamrenajt3.jpg


Kao i konstatacije da je reka na kojoj sam odrastao prepuna ove ribe, mahom komada od 50-150. Najbolje grizu za vreme lovostaja (!)  (i to nažalost niko ne sankcioniše), u proleće pri mutnjikavaoj vodi. Tada se love uz samu obalu na dubinku i gliste, i gotovo nemoguće ih je loviti na nimfe.

Ipak, leti, kada je Nišava mala i bistra, mrenice borave u bržoj vodi, i što je veoma bitno, često ne previše dubokoj. Česte su i na nešto mirnijim delovima reke, uz uslov da je dno šljunkovito/kamenito. To mi deluje kao šansa za veoma uspešan lov na nimfe! Ja ću ovo da probam ovog leta. Nišava mi je na 5 minuta kolima od kuća, što je idealno za malo nimfarenja leti posle posla (radim do 16h).

Potočna mrena je zaštićena min merom od 15 cm, pa se to mora poštovati.

p.s. Znam bar jednog forumaša koji smatra da je lovostaj na potočnu mrenu nepotreban, ali bih ga zamolio da ne ćaska o tome pod ovom temom, već ako hoće da otvori novu.  :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To sam ja, protivnik svih lovostaja  :lol:. Neću ovde da se ljutim zbog glupih zabrana, nego ću malo o mušičarenju ove interesantne ribe.
Ja sam nekoliko puta ulovio ovu ribu mušicom. Sećam se jednog ulova dok sam nimfom mušičario grgeče na ušću Kutinske reke u Nišavu. To je bilo slučajno, jer nisam jurio krkuše (lakše mi je da je zovem kao svi koje sam ikad upoznao). Drugo, čega se sećam, je bio bogat ulov ove vrste na reci Tari, kod Mojkovca, na suvu muvu, imitaciju mrava. To već nije bilo slučajno, jer sam izvukao desetak komada za desetak minuta. Znao sam šta lovim. Treće je moj ulov krkuša "na viđeno" navođenjem Potamophylax randjisa na jato krupnih komada u Temskoj, kod Staničenja.
Dakle, krkuše mogu da se love mušičarenjem, ali ja, kao neko ko je i to uspešno radio, moram da napomenem da je to izuzetno teško. Mala je riba, živi na samom dnu i uglavnom usedsređena na guranje svog šiljastog nosa pod kamenje. Ipak, kao što napisah, može da se desi da izađe na nimfe, izranjače (emergers), pa čak i površinske insekte, ako ih ima u primamljivoj količini, a istovremeno je slaba ponuda na dnu.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Dosta dugo pratim ovu ribicu od kada se bavim pecanjem i mogu reci da me podjednako fascinira kao i mrena  odnosno siljka.
Prvi put sam se sreo sa ovom ribom na reci Jablanici davne 85 godine kada sam morao obliznjeg ribara da pitam o cemu se radi..
Gospodim mi je objasnio o cemu je rec ,ja sam krenuo da je lovim ali nisam imao uspeha :doh: :doh: :doh: sto ne znaci da necu :lol: :lol: :lol: :lol:
I jos samo nesto bi da dodam nijedna reka nije bogata toliko potocnom mrenom kao Jablanica u svojim visim delovima,musicareci na tom delu na pojedinim mestima se crnilo dno od jata ove prelepe ribe
--Pokusava ali ne,ebi ga nadamo se  da cu i toj vrstini doskociti>>>>>>>>>>
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
I ja sam ulovio ovu ribu, više puta na Moravici na viđeno (krupna nimfa) i jednom na Vlasini na suvu. Ciljano je treba loviti nimfama.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Ja sam je proslog leta musicario na Limu. Hvatao sam ih na neke imitacije slicne ceskoj nimfi. Mogu da kazem da je krkusa meni uvak bila zanimljiva za hvatanje. Mnogo dobar borac. Ovamo u Limu narastu bas velike. Tako da nije za pocenjivanje. Jos da dodam, da je veoma ukusna riba!
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Mnogo mi je draga ova riba, baš bih voleo da mi se obesi na muvu, pa makar i slučajno. Posebno su zanimljivi ovi slučajevi lova na površini  :respect1:. Najveća koju sam ja ulovio, kao klinac, imala je oko 25cm. A to da je ukusna i da je borac je apsolutno tačno.
 
 

Edin-NP

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Lokacija
?
Pozdra svima iz novog pazara,dali ima neko lovijo krekuse na musicu.
 

Edin-NP

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
Lokacija
?
Dali ima neko iskustva u lovu krkuse na musice.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Potočne mrene (često zvane krkuša) ili prave krkuše (često zvane govodarac, govedarka)?

Sliku mrenice imaš gore, a evo i krkuše (i to na nimfu):

krkusaMuva.jpg


Krkuša sa svojih 10-12 cm nije nimalo zanimljiva za pecanje, ali je vrlo alava, pa se lako da uhvatiti na mini nimfe.

Potočna mrenica, koja olako prebaci 150 g i veoma je borbena, može da bude sjajan mušičarski protivnik, pogotovo na laganom priboru (recimo trojka), ali mali alavi baksuz iako jede sve živo vešto uočava prevaru kad su pitanju nimfe, pa se relativno teško da prevariti. Ima dana kada grizu, a nekad ih ni najrealističnija nimfa ne zanima 2%, a istovremeno prekopavaju šljunak ko nezdrave u potrazi za larvama...  :doh:

 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
:smoke:





 

Prilozi

  • DSC00010.JPG
    DSC00010.JPG
    57 KB · Pregleda: 1.672

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
U subotu ja i Ruki smo ih dobro načepili,ovo mi je prvi put bio da lovim ove ribe.Mada samo jedna je bila izvučena i puštena.Dosta spadanja,a meni razlog nepoznat?
Kiša nas je izbacila iz namjere da se proslavimo  :doh:

p7230016copy.jpg

 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
krkusa na red tag beli timok
 

Prilozi

  • Fotografija-0004.jpg
    Fotografija-0004.jpg
    263,2 KB · Pregleda: 2.321
Vrh Dno