Potočna mrena i krkuša (govedarka)

JIM

Newbie
Učlanjen(a)
21.10.2011.
Poruke
16
Broj reagovanja
0
uvek sam krkusu hvatao na glistu nisam znao da moze i na musicu  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sve vrste riba se mogu uloviti mušičarskom tehnikom i "mušicom" s tim da neke mnogo lakše a neke mnogo teže. Sve ovisi kako se ta riba hrani i čim te kako moramo prezentirati mamac. Kod prezentacije najčešće kiksnemo pa onda izmišljamo kako je riba lukava, pametna ili nemoguča za uhvatiti.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bahus je napisao(la):
krkusa na red tag beli timok
Ovo je zapravo potočna mrena, ali nema veze, pola Srbije je zova krkuša, opšta konfuzija sa tim nazivima.  :)
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
slazem se sa sebastijanom i misljenja sam da ne postoji riba koja se nemoze uhvatiti na ovaj nacin,sve je u prezentaciji i prilazu,naravno da kod nas jos uvek vladaju stereotipi u pogledu musicarenja,ali eto ovaj dan je bio neverovatan imao sam dvadesetak ovakvih mrenica-krkusa i to sve na mokru red tag.Dubina vode jedva tridestak cm,bacam uzvodno duzina tri stapa pustim da ceo sistem ide na dugu voznju i cap mrenica.
 

vladcepes

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Goci je napisao(la):
Potočne mrene (često zvane krkuša) ili prave krkuše (često zvane govodarac, govedarka)?

Sliku mrenice imaš gore, a evo i krkuše (i to na nimfu):

krkusaMuva.jpg


Krkuša sa svojih 10-12 cm nije nimalo zanimljiva za pecanje, ali je vrlo alava, pa se lako da uhvatiti na mini nimfe.

Potočna mrenica, koja olako prebaci 150 g i veoma je borbena, može da bude sjajan mušičarski protivnik, pogotovo na laganom priboru (recimo trojka), ali mali alavi baksuz iako jede sve živo vešto uočava prevaru kad su pitanju nimfe, pa se relativno teško da prevariti. Ima dana kada grizu, a nekad ih ni najrealističnija nimfa ne zanima 2%, a istovremeno prekopavaju šljunak ko nezdrave u potrazi za larvama...  :doh:

koliko vidim,ovo je belorepa krjusa ili ti glavonja,ili ti govedarac,ili ti pesh ili ti...
ali nije tzv. prava krkusa-koja je se lako pomesa sa potocnom mrenom...a sto se tice slicnosti izmedju govedarca i potocne mrene...pa i jedno i drugo su ribe...i ...tu se slicnost zavrsava...(ukoliko pogledatae odrasle primerke)

ps:
sto se tice govedarca-ne postoji mera za izlov...za razliku od prave krkuse(koliko se secam mera je 10 cm,kao i za potocnu mrenu)
-glavonja,govedarac,pesh...je daleko rasprostranjeniji-ima ga i u ravnicarskim rekama,jezerima,barama-za razliku od prave krkuse,koja nastanjuje,uglavnom,gornje i brze tokove reka-potrebno joj je vise kiseonika
 

vladcepes

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
tommylee je napisao(la):
Peš sigurno nije  :-X
http://www.drina.in.rs/index.php?topic=1279.0

moguce da se kod tebe drugacije zove...ali pogledaj gornji link...kao sto sam rekao-postoje najmanje tri vrste krkuse a ova koja je ovde prezentovana nije zasticena ni na koji nacin-ni merom ni lovostajem a i nije neki bas drag gost na udici-tako da mi nije jasno zasto je bas ona uzeta za primer kada se govori o krkusi...mislim da je tzv. prava ili ti planinska krkusa daleko bolji primer

ps:
da li neko zna kako izgleda (mislim da se tako zove),nekakva keslerova krkusa?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kolega vladcepes,

Ti si toliko izbrljao u predhodna dva posta da je teško to raspetljati...  ;)

Počnimo od toga da ti ja garantujem da je riba na slici gore, ona mala upecana na malenu nimfu, obična krkuša (Gobio gobio).

Ako to prihvatiš kao tačno, možemo dalje da raspetljavamo umršeno...

:bye:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Po tom linku pretpostavljam da aludiraš na vrstu mamca (peš) ili si mislio na dekor?

 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Na slici je šljivak,bar se tako kod mene zove,a krkuša je u stvari potočna mrena ,ja sam na Divčibarima celo detinjsvo proveo pecajući krkušu i šljivka,i samo za ta imena znam ,tek sam ovde video koliko imena imaju te dve male ribe.
Doduše i dalje ne znam kako zovete kesegu koja živi u svim rečicama oko mene?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.118
Broj reagovanja
1.173
Lokacija
Čačak
u cacku ga zovu kozarac,tako da je to pravilno  :hammer:
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Zbog svih tih "strucnih" narodskih naziva, u nauci se lepo koriste latinski nazivi i nema greske.

Nego Goci kad cemo da klanfuljamo potocne buljovcice?  :D
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
pera je napisao(la):
Doduše i dalje ne znam kako zovete kesegu koja živi u svim rečicama oko mene?
Zvanican srpski naziv za "kesegu" je dvoprugasta uklija, mada svi koriste neke krace nazive, npr."pliska".

Da ovo ne bi bio off, moram da kazem da je na slici gore jesetra, samo malecka.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ljubo, potočne buljovčice (zlatovčice) iz Trgoviškog Timoka definitivno treba istrebiti (klanfovati), samo je veliko pitanje da li su to One. Idem neki dan da proverim. Čovek je spomenuo neke Salmo alpino, šta god to bilo. Mada pošto je lovostaj na pastrmke neću na muve, već ću da bacim mrežu.

Što jesetrica tiče - da, na slici gore je veliki bagrenjar iliti omala jesetrica.

Drug je nedavno inače na Formax tvistera (ups, opet pogreših forum) upecao malu morunčicu iliti beloperu njuškaru (lokalni Novosadski naziv). Pošto sam igrom slučaja bio tu blizu (vraćao se sa mrestilišta barske buljovčice "Joca"), strpao sam je u kesu sa vodom i preneo u Bovan. Sada Ljuba samo na osnovu slike treba da utvrdi da li je ovo mužjak ili ženka, pa da probamo da nabavimo suprotni pol kako bi se namnožile.
 

Prilozi

  • moruna.jpg
    moruna.jpg
    36,5 KB · Pregleda: 3.243
Vrh Dno