Potočna mrena i krkuša (govedarka)

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, njime se špikuju veliki komadi slanine i onda to tako ide u rernu sa belim vinom. Tako dobiješ čuvenu pijanu slaninu špikovanu slaninarcem.  :drool:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ili ckembarac kako ga iz miloste zovu skobaljasi  :hammer:
 

vladcepes

Newbie
Učlanjen(a)
27.11.2011.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
ok,malo sam zakomplikovao stvar-da komplikujem jos malo:)

dakle-po literatur,postoje,najmanje 4 (osnovne) vrste krkuse:
-belorepa krkusa
-tankorepa krkusa
-keslerova krkusa(nemam pojma kako izgleda)
-i naravno,prava krkusa(ili planinska krkusa)

neko je pomenuo da le na divcibarama pecao potocnu mrenu-to je verovatno na kamenici-tamo nisam pecao oko 20 godina -u to vreme na toj reci je bilo i krkuse(prave ) i potocne mrene -kao i u skrapezu,gde danas vise nema potocne mrene(popularno nazvana krkusa britvara),ali su ostale dve vrste krkuse:
-glavonja(belorepa krkusa)
-prava(planinska krkusa)

sto se tice tzv. prave krkuse-glavno staniste joj je iznad 350-400m nadmorske visine,ispod te visine je daleko redja

tzv. prava krkusa se tesko razlikuje od potocne mrene-skoro da su identicne,posebno kada su u pitanju manji primerci(kao kod klena i klenica-i to su potpuno razlicite vrste)

najlakse se mogu razlikovati po glavi
-potocna mrena ima tamno celo(koje bojom odudara od ostatka tela-znacajno je tamnije) bez pega,glava joj je za nijansu izduzenija

kod vecih primeraka ih je nesto lakse prepoznati-krkusa je za nijansu "deblja",a i peraja-posebno analno,je vece i nesto drugacijeg oblika a po glavi se vec mogu vise nego jasno razlikovati-u proseku,kada su iste duzine-krkusa je teza

dakle da zakljucim-tzv. prava(planinska ) krkusa i potocna mrena su dve razlicite vrste ali su iz razloga sto dele isto staniste i isti nacin ishrane,po fizionomiji,veoma slicne-sto i nije neko narocito cudo
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sada si već jasniji.  ;)

Evo da još malo pojasnimo (vidi atačment, ukradeno iz jednog magazina (nadam se da neće zameriti)).
 

Prilozi

  • KRKUSE.jpg
    KRKUSE.jpg
    348,2 KB · Pregleda: 897

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Grofe Drakula ja i dalje mislim da si ti ili u velikoj zabludi ili na pragu otkrića nove vrste ;)
Hoćeš li nam molim te pokazati slike potočne mrene (koju u skoro celoj Srbiji zovu krkuša) i "prave planinske krkuše" sa njihovim latinskim imenima, naučnom klasifikacijom i jasnim morfološkim razlikama???

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:)

Ako sam ga dobro razumeo, on običnu (Gobio gobio) i najčešću krkušu zove prava ili planinska krkuša.

Mali je problem što on tvrdi da ona živi iznad 350-400 m n.v. dok je istina da te ribice ima u skoro svim nizijskim rekama, tj. narnomalnije živi sa bucovima, smuđevima, deverikama... Zapravo je češća u nizijskim vodama nego visoko u planinama. Kada uz neki pastrmski potok ideš uzvodno najčešće prvo nestaju krkuše, pa potočne mrene i na kraju ostaju samo pastrmke (uz možda još poneku ribicu poput peša).
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Kod mene gotovo svi potocnu mrenu ( sapacu ),nazivaju krkusa i u potocnu mrenu ne ubedi nikog. U moje selo postoji samo

KRKUSA ili Krekusa  :doh:

Zivi u nizijskim potocima i meni je jako lepa,kao pastrmka. Zao mi je sto je plovkarosi satiru kao kedera za klena :(
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.141
Broj reagovanja
112
Lokacija
Kruševac
Jedna od prosle godine. Izvrsila samoubistvo. Ujela strimer namenjen bucovu dok je ovaj stojao u plicaku.
 

Prilozi

  • Krkusa.jpg
    Krkusa.jpg
    165,3 KB · Pregleda: 1.433

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Inace krkusa na udici je najbolji mamac za smudja....

Sent from my NEOBOX using Tapatalk 4

 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
gegula ne zna da naveze nista vise i komplikovanije od gurglera :hammer: :hammer: :hammer:
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
kod mene danas jedna gobio gobio na nimfu od staklenih, mozda i plasticnih, kuglica, uzela umesto skobalja koji nije hteo ono sto sam mu davao
 
Vrh Dno