Prikradanje ribama

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
prikradanje ribama koje mušičarim mi je jedan poseban doživljaj. kada ugledam svoj "prey" :naughty: :ninja: onda postanem predator i poput tigra  :D se polako prikradam korak po korak...ocenjujem razdaljinu i najbolji način prezentacije...kada nesretnicu ubodem onda me napušta ono predatorsko stanje, tada je nežno primim i poput gentlemena puštam nazad na slobodu...  :D

Ovo sa tigrom zvuči malo šlampasto, otrcano, možda sladunjavo, ali promatrajte tu predivnu zver prilikom prikradanja...možda to isto stanje doživite i na vodi gde ste vi predator a riba vaš plen...možda se taj ton nekome čini ne sportskim, to je razumljivo različiti smo i različiti su naši stavovi i doživljaji iste stvari. Kako god okrenemo, prikradanje je vrlo često presudni faktor ili veština do dobro lova. Ne želim reći da je predivna bacačka veština u dalj zanemarljiva/sekundarne vrednosti, ne niti malo. Lepo je znati lepo i bacati. Ipak, mislim da če se večina složiti da ne mogu niti svi mušičari imati super bacački pribor koji je odlično usklađen. To ipak sve kooošta. Možda će netko reči "majstor baca sa svime dobro", možda ali nikako jednako dobro kao i sa vrhunskim odlično usklađenim priborom. Izuzetnom tehnikom prikradanja možete uspešno loviti i prezentirati svoju muvu sa skoro svakakvim mušičarskim priborom. A da bi sa mesta dohvatili svaku željenu tačko npr. na reci u dosegu 20-30m potrebno je mnogo bacačke vežebe i izuzetno usklađen i kvalitetan pribor (a to sve košta)  ;). Ja sam i za jednu i za drugu opciju jer svaka ima svoje prednosti i mane. Prikradanje je važno ali nije primereno uvek i svuda po svakom vremenu tako isto i daleko zabacivanje. Za sve postoji određeno vreme i mesto.


 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Prikradanje ribama ne znaci da im treba prici na 1m. Ja se umirim i onda pohvatam sve u blizini, naravno uzmem one najvece a mladunce vratim iz cuvarke. I sebastijane stvarno pravi majstor baca sa svakim priborom. Imam druga u Banjoj Luci koji sa svim nasim stapovima baca podjednako dobro i izbacuje 22-3 metra kao od sale
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Seb to prikradanje koje ti povezujes sa tigrom moze se povezti i sa obicnom domacom machkom. Jednom sam gledao kako se prikradala golubu nazalost tadasnji mobilni mi je snimao klipove od max. 30sec pa nisam uspeo da snimim ceo tok njenog prikradanja i lova. Macka lovi kao tigar samo proporcionalono smanjeno i za nijansu gracioznije, a mislim da je bas ta gracioznost potrebna u samom musicarenju. Ako bacas daleko da to radis sa lakocom, ako se sunjas da se sunjas k'o macka ili Indijanac.

Koji god da odaberes nacin sunjanje ili savrseni zabacaj bitno je postici ravnotezu sa prirodom i ne narusavati je. Samo tako jedna ili druga metoda imace uspeh. :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
prikradanje ribama koje mušičarim mi je jedan poseban doživljaj. kada ugledam svoj "prey" :naughty: :ninja: onda postanem predator i poput tigra  :D se polako prikradam korak po korak...ocenjujem razdaljinu i najbolji način prezentacije...

Sebastiane, zadrži se na ovom "kursu" i bićeš najbolji mušičar u Sloveniji!  :tbumb:

"Ton" kojim piše Sebastian može razumeti svako ko ima imalo talenta za ribolov i mušičarenje. Onaj ko prilazi vodi kao slon, konj ili krava, daleko zaostaje po mudrosti od onog ko to čini kao tigar, aligator, čaplja...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
roda fly svaka cast tvome drugu ako moze i sa najdrljavijim stapom i najdrljavijom stunom da zabaci 22-3m a da se sve lepo isprave, leti bez trbuščiča i ostalog. Malo je takvih. Naravno ne treba priči ribi na 1m, malo tko to i radi. Valja znati i vežbati sve tipove zabačaja, valja ih trenirati, ali prikradanje je jedna vrlo važna komponenta mušičarske veštine. Mušičar koji ume da se prikrade ribi poput "mačke" i da vešto zabaci/plasira/servira/prezentirata veštačku mušicu je mnogo kompletniji od onoga koji ume samo da se šunja ili onoga koji ume samo da vešto vitla koncem. Ja dajem jednaku važnost jednom i drugom.
Nočima dok sam lovio smuđeve na dunavu često su mi društvo pravile i domače mačke koje spominje 100ka. Lovile su kedere koji su plivali tik uz obalu. Prikrale se i lovile. Najele se ribe do sitoga. Imam kod kuće 4 mačke i često imam priliku da vidim kako vrebaju ptice. Jedna od tih mačaka je postala pravi ultimativni predator...ulovi pticu u letu a o miševima da ni ne govorim. 
@Mix, hvala na lepim rečima. Ton moga govora o ribolovu se verovatno razvijo od rane ljubavi do divljine i ribolova. Sečam se još u detinjstvu kada bi uzeo svoju malu fivu i par mepsova te se zaputio na obližnju vodu na štuku...nije bilo toga što bi me toliko usrečilo nego izlazak u ribolov...naravno igrao sam se kao i sva deca...ali, ribolov mi je bio #1. Sečam se kao da je bilo jučer. Baranja, široki trskom obrasli kanali, tu sam se ja provlačio i pravio nove puteve i nova mesta...lovio štukice do 1k...bio sam presretan...po močvarama, po kojekakvim zapuštenim ciglanama gde su davno ubačene ribe, rukavci...tu sam se provlačio, šunjao, kroz blato, granje, komarce  :D tu sam se šunjao i lovio štuke...još kao mali klinjo sam uživao u prikradanju tada mojoj #1 ribi (štuka) u takvim trenucima sam bio sav pod nekom predatorskom euforijom  :-* Danas kada sam na vodi i kada se prikradam pastrmkama i lipljanima...ohhhh  :doh: kada če sezona?!...što sam se samo setio svih tih detalja  :tbumb: :D
Sada polako radim i na zabačajima ali nema mi lepšeg nego kada se prikradem mom lipcu najdražem, toliko blizu da ga vidim, i mogu da si uzmem vreme i lepo si ga ogledam kako pliva, kako se ponaša, a da me on ne opazi... posle sveg tog divljenja i piknem ga...fantazija. Za mene nema večeg zadovoljstva od lova na viđeno, dobro viđeno  ;)
Priđeš svojoj "žrtvi", promatraš ju a da ona toga nije ni svesna, lepo si ju ogledaš i uloviš ju...čista ff poezija  :D ;) :D :)
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Da ti dam ja moju macku da je dresiras posto vidim da imas i plivajuce i letece macke, koje jos love i ribe i ptice :p

Nisi neki indijanac ako se prisunjas lipljenu jer se on ne plasi uopste :D

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Roda Fly je napisao(la):
Da ti dam ja moju macku da je dresiras posto vidim da imas i plivajuce i letece macke, koje jos love i ribe i ptice :p
Nisi neki indijanac ako se prisunjas lipljenu jer se on ne plasi uopste :D

Na sajtu je zabranjeno:
...
- Skretanje sa teme i pisanje reda radi. Komentare pišite jasno i nešaljite besmislene poruke reda radi i da bi ste povećavali svoj broj postova. Izbegavati poruke bez smisla koje neće sadržati nikakav konkretan sadržaj, tipa: slažem se, i ja, da, ne, i sl. Bilo da se sa nečim slazete ili ne, ako iznosite mišljenje, to mišljenje i obražlozite ili bar jasno stavite do znanja da se slažete sa nečijim obražlozenjem. Smislenost poruke utvrđujuju moderator i administrator
...


PRAVILNIK

Što se tiče indijanaca, lipljena i prikradanja - Govorilo se opčenito o prikradanju a ja sam spomenuo i lipca kao primer. Inače lipac je znan kao neplašljiv no ja se toga pravila ne držim jer zna i on da se poplaši ako uđeš u vodu kao "slon, krava, konj". U par prilika pridržavanja tog pravila (lipljan se ne da poplašiti) sam se razuverio i to pravilo drži možda 70% i ja se prikradam svim ribama koliko je potrebno. Svakoj prilazim na određen način. Tako da valja imati na umu i to da prikradanje jednoj ribljoj vrsti nije jednako prikradanju drugoj vrsti. 

a po pitanju samoga lipljena...mnogo lepše ga je uloviti na viđeno ako je ikako moguće (ako situacija na vodi to dozvoljava), onako mu se lepo prišunjaš, promatraš ga kako lepo pliva, kako lepo izgleda u vodi i onda ga pikneš.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neki mušičari ne vide potrebu za prikradanjem ribama. Čitave škole mušičarenja zaobilaze pažljivo prišunjavanje kao nepotrebno. U tome se posebno ističe distance casting škola, kaja je u našim krajevima najpopularnija u mušičarenju lipljena.
Moje "skromno" mišljenje je da onaj ko zanemaruje prikradanje plenu, nije dobar mušičar i odbacujem takva učenja kao pogrešna, pa makar bila i veoma popularna.
Sve češće se pokazuje da je i u mušičarenju na širokim rekama i prilikom lova lipljena potrebno biti što manje primetan, a ne orati, šljapkati (pogledati "mušičarski žargon") i talasati celu reku. Monkey style oberučnog mlataranja, gaženje "do guše" i klackanje usred reke, smešni su u odnosu na Aligator style ( ???).  :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
sebastian je napisao(la):
Roda Fly je napisao(la):
Da ti dam ja moju macku da je dresiras posto vidim da imas i plivajuce i letece macke, koje jos love i ribe i ptice :p
Nisi neki indijanac ako se prisunjas lipljenu jer se on ne plasi uopste :D

Na sajtu je zabranjeno:
...
- Skretanje sa teme i pisanje reda radi. Komentare pišite jasno i nešaljite besmislene poruke reda radi i da bi ste povećavali svoj broj postova. Izbegavati poruke bez smisla koje neće sadržati nikakav konkretan sadržaj, tipa: slažem se, i ja, da, ne, i sl. Bilo da se sa nečim slazete ili ne, ako iznosite mišljenje, to mišljenje i obražlozite ili bar jasno stavite do znanja da se slažete sa nečijim obražlozenjem. Smislenost poruke utvrđujuju moderator i administrator
...


PRAVILNIK

Što se tiče indijanaca, lipljena i prikradanja - Govorilo se opčenito o prikradanju a ja sam spomenuo i lipca kao primer. Inače lipac je znan kao neplašljiv no ja se toga pravila ne držim jer zna i on da se poplaši ako uđeš u vodu kao "slon, krava, konj". U par prilika pridržavanja tog pravila (lipljan se ne da poplašiti) sam se razuverio i to pravilo drži možda 70% i ja se prikradam svim ribama koliko je potrebno. Svakoj prilazim na određen način. Tako da valja imati na umu i to da prikradanje jednoj ribljoj vrsti nije jednako prikradanju drugoj vrsti. 

a po pitanju samoga lipljena...mnogo lepše ga je uloviti na viđeno ako je ikako moguće (ako situacija na vodi to dozvoljava), onako mu se lepo prišunjaš, promatraš ga kako lepo pliva, kako lepo izgleda u vodi i onda ga pikneš.

Kako nije s vremena na vreme duhovito postovanje u okviru bilo koje teme i malo "gosub" offtopikovanja unistilo komunikaciju na ovom sajtu, to citiranio pravilo ne smatram svrsishodnim - naprotiv, to ce samo uciniti sve starmalim. Nema veze.
Prica o prikradanju otrilike je adekvatna kao i pitanje "Da li spustayte pantalone pri vrsenju nuzde". A strane i strane se pisu o tome. Pa i kad lovimo agregatom na terenu moramo prici vodi mirno i kretati se kroz nju sa sto manje struje u vodi izmedju njenog "pustanja". O cemu onda govorimo kod musicarenja?!
Ako ne moze da se baca pretrazivanjem, mora se prikradati. Ako sem moze pretrazivati, pocinje se od blizu ispred sebe i ide se sve dalje od sebe, kako bi se ostavila dalja mesta neuznemirena dok na njih u tom pretrazivanju ne dodje red.
Jos bi neko citenjem pomislio da treba crtati sare na licu ko Indijanac, lupati prstence pticama grabljivicama da bi im otpalo repno perje za izradu perjanica i redovno timariti konja kojim ides na pecanje da smradom kad nailazis blizu vode ne upozori i ne poplasi oprezne pastrmke!?
Sasvim lagano gazenje, u brzacima slobodnije, kod preliva i virova lakse, izbegavanje da se sopstvena senka razvuce preko cele sirine ili duzine vode i to je sve, kakvo crno prikradanje?!
Ili mozda pri-kradenje?
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Poznajem osobu koja praktikuje prikradanje ribi imitiranjem prepreke u vodi( drveta, stene...). Tajna je u tome da se za ovakvo nesto morate fizicki i psihicki pripremiti. Dakle stanete u sred reke gde ste ranije primetili ribe i ne pomerate se uopste nekih u proseku 4-18 sati. Posle ovoliko vremena ribe vas pocinju smatrati za sasvim prirodnu pojavu i pocnu izlaziti iz svojih skrovista. Tada treba poceti sa ribolovom, sve ribe ce se okupiti oko vas i uzeti bilo koju musicu da im ponudite. U nekim situacijama ce cak pokusati i vas da pojedu  :D.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Posto je naslov prikradanje ribama, a ne pastrmki, uradicu paralelu. Pristup koga Pedjabg naziva smesnim apsolutno je neophodan u lovu klena. Nisu to moje mudrosti, niti su mudrosti musicara iz Nisa. Procita sam clanak u FF&FT o musicarenju klena u UK. Prvo o cemu je englez, britanac ili sta li je vec bio, pisao je pristup vodi. Sunajnje, stealth i ostale stvari koje ce vam doneti uspeh ili ne. Za pastrmku je sunjanje takodje bitno, ali ne u meri kao za klena. Lipljena nisam lovio, tako da nemam pojma.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
ivandrago je napisao(la):
Poznajem osobu koja praktikuje prikradanje ribi imitiranjem prepreke u vodi( drveta, stene...). Tajna je u tome da se za ovakvo nesto morate fizicki i psihicki pripremiti. Dakle stanete u sred reke gde ste ranije primetili ribe i ne pomerate se uopste nekih u proseku 4-18 sati. Posle ovoliko vremena ribe vas pocinju smatrati za sasvim prirodnu pojavu i pocnu izlaziti iz svojih skrovista. Tada treba poceti sa ribolovom, sve ribe ce se okupiti oko vas i uzeti bilo koju musicu da im ponudite. U nekim situacijama ce cak pokusati i vas da pojedu  :D.

E, to se meni desilo, jedva sam zivu glavu spasio. ALi bio sam vrlo mlad i smatrao sam da treba da izdrzim sve muke na koje su me stavljale i da ih pustim da mi rade sve. I sasvim si u pravu, za to se stvarno treba psihicki i fizicki pripremiti. Izdrzao bih tad fizicki, mladost je to, ali mlada psiha nije mogla... :D ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
koliko je meni jasno, ovde bi trebalo da se govori o prikradanju a ne o tome dal je to bezveze ili ne, ili jel to sasvim normalno pa se o tome ne treba ni govoriti. Dal' se meni to samo čini ili i vi neki nazirete ciničnost u nekim textovima koji ismijavaju i vređaju nečije mišljenje i iskustvo glede ove teme? O zabacivanju več postoje teme pa tamo i raspravljajte o tome. Ovo je moj zadnji javni text ove vrste. Bude li nesuglasica/nejasnoča čujemo se preko PM-a.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Sebastiane ako si sugerisao na moj post mislim da je i vise nego ocigledni da sam se salio, nista vise.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Takodje, nadovezavsi se na Ivana. Izvini, primam prekor.
U ranijem postu Lucky je pravilno pojasnio moj propust da sam kao "pastrmkas" ispustio malo iz vida klena (premda mislim da tu ima mnogo fame, jer sam jednom za sat pecanja oko Paklestice hvatao mnogo cesce klenove (kom. 3) od pastrmki (kom. 1), iako je i jednih idrugih bilo unaokolo. Na Gradcu, u gornjem toku gde je klen ekstra-raritet, pre tri-cetiri godine bez greske.)
Dakle, ne sporim situacije kad je prikradanje krupnim klenovima na povrsini ili na izglednom spotu potrebno, ali ne mislim da je ista veca vestina od pazljivom prilazu izglednom mestu za bilo koju drugu vrstu ribe. I potocne mrene - krkuse se prepadnu od seprtlje.
 
Vrh Dno