Probirljivost klena

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li klen uzima podjednako svaku ponuđenu muvu? Neki imaju običaj da kažu da je klen glupa riba, koja će se zaleteti na sve što padne na vodu. Ja znam da je to velika zabluda i da se radi o vrsti ribe koja se vrlo oprezno i selektivno hrani.

OBJAŠNJENJE
Klen jede sve i svašta. Alge, plodove biljaka, punoglavce, ribe, žabe, miševe, larve insekata, odrasle insekte, pijavice... Obično živi okružen obiljem svoje prirodne hrane. Iako je radoznao, pomalo je i lenj. Teško da će se, kao lipljen, podići sa tri metra dubine na sitnu muvu, iako će je odlično videti. Eto već prvog, veoma značajnog, doprinosa selektivnosti. Ponuđenu nimfu će itekako dobro zagledati, a strimera koji mu nije po volji ne da neće ni propratiti, već će pobeći od njega, da ga nećemo videti bar jedno dva-tri dana.
Klen je toliko selektivan i oprezan, da, ako mu prva ponuđena suva muva ne liči na prirodni zalogaj i izazove sumnju, neće više da priđe ni na drugu muvu ponuđenu posle nje, čak ni na onu pravu. Ponekad će biti dovoljno da mu se servira pogrešna suva muva da ga uplaši. Da, da, krupan klen je riba koja najbrže i sa najviše inteligencije otkriva pokušaj prevare.
Neki mušičari tvrde da je klen neselektivan, jer ga love sa manje problema nego, na primer, pastrmku ili lipljena. Postoji drugi, jednostavan, razlog za to. U našim rekama ima mnogo više klenova nego salmonida. Zamislite da mušičarite u nekoj reci u Mongoliji ili Sibiru, koja je puna salmonida...
Preporučujem svima koji bi da se okušaju u mušičarenju klena, da ne prihvataju pogrešne teorije i da prihvate klena kao jednu od najopreznijih, najinteligentnijih, najlukavijih i najselektivnijih riba. Samo tako će moći da dožive vrhunsko mušičarenje na ovu izuzetnu sportsku ribu.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Klena sam lovio na:

1. parce od bele najlon kese
2. alufoliju od cigareta
3. filter od cigarete
4. parce vunenog crvenog konca
5. sve vrste suvih muva
6. sasvim razbucane suve muve
7. sve vrste mokrih muva
8. sasvim razbucane mokre muve
9. sve vrste nimfi bez obzira na izgled i stanje
10. snopic vate
11. zvakacu gumu

..... sve ovo namontirano na musicarskoj udici i uz upotrebu musicarskog stapa i kanapa.  :D

O kakvoj selektivnosti pricas? :bleh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca je napisao(la):
Klena sam lovio na:

1. parce od bele najlon kese
2. alufoliju od cigareta
3. filter od cigarete
4. parce vunenog crvenog konca
5. sve vrste suvih muva
6. sasvim razbucane suve muve
7. sve vrste mokrih muva
8. sasvim razbucane mokre muve
9. sve vrste nimfi bez obzira na izgled i stanje
10. snopic vate
11. zvakacu gumu

..... sve ovo namontirano na musicarskoj udici i uz upotrebu musicarskog stapa i kanapa.  :D

O kakvoj selektivnosti pricas? :bleh:

Ljudi ponekad love ribe na sve i svašta. Ja sam često imao napade pastrmki na šareni indikator, štuku sam ulovio na snop barskih biljaka... Rusi love tajmena na parče gume, ko zna na kakvo čudo love lipljena... Gledao sam starog mušičara sa leskovim prutom kako vadi pastrmke na parče vune namotano na udicu broj 2...
Dok neke ribe ima puno, lovi se na sve i svašta. Samo neko ko ne poznaje mušičarenje na sve vrste riba, i ne sagledava naš sport u svim mogućim situacijama, kao i onaj ko ne poznaje život ove ribe može tvrditi da klen nije probirljiv.
Drugo, ako neka riba uzima mamce napravljene od žvake, filtera od cigarete ili bilo kog materijala na ovom svetu, ne znači da nije oprezna i probirljiva pri hranjenju. Ja sam mnogo lipljena i pastrmki izlovio koristeći razdrndane muve. Zapravo, iskusni lovci na većinu riba imaju pozitivna iskustva sa razbucanim mamcima, ali ne proglašavaju ribe neselektivnim, zbog toga.
Ponekad, ribe halapljivo uzimaju sve što im se ponudi. Ako neko samo u takvim periodima mušičari klena, mogao bi doći do čudnih zaključaka. Međutim, ako se nađete na vodi u vreme kada su grabljiva pastrmka, insektoljubivi lipljen ili izgladnela štuka, isto tako raspoloženi, uvidećete da nema probirljivosti, kada ih obuzme glad i dobro raspoloženje.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Drugo, ako neka riba uzima mamce napravljene od žvake, filtera od cigarete ili bilo kog materijala na ovom svetu, ne znači da nije oprezna i probirljiva pri hranjenju.

Pa bre, sta je po tebi selektivna probirljivost? O cemu u stvari ti hoces da pises? :'(
 
Z

Zakula

Guest
Ajde Sjekloco,da se nadjemo jednog dana na nekoj dobroj klendziskoj vodi,pa da mi pokazesh to tvoje umece,molim te!! :doh:Evo,moze da padne neka opklada?Ja te odvedem na Nishavu u Djurdjevo polje juna ili jula,kada klen najbolje radi,a ti,ako uhvatish i jednog klena, na parche bele kese ili alufolije od pljuga ili....Ja ti dajem sve moje muve,komplet sa kutijicom!Shta ce mi muve koj' *****,kada mogu da ga vatam i na kesu!AJde mangupe, jel pristajesh???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Drugo, ako neka riba uzima mamce napravljene od žvake, filtera od cigarete ili bilo kog materijala na ovom svetu, ne znači da nije oprezna i probirljiva pri hranjenju.

Pa bre, sta je po tebi selektivna probirljivost? O cemu u stvari ti hoces da pises? :'(
O čemu hoću, ja o tome veoma jasno pišem. Da li ima još neki član foruma koji ne razume o čemu pišem?
A sad videh i ovu ponudu Žakule. Pazi, Žakula, od žvake se može napraviti odlična muva i za pastrmku i lipljena, kao i od kese ili pikavca, ali to nije nikakav dokaz o probirljivosti tih riba.
Sjekloca samo pokušava da od ovog foruma napravi zgodno mesto za glupiranje i opet privuče svoju sekciju kvazimušičara, koji bi, ako već ne mogu ravnopravno da učestvuju u priči o mušičarenju, da pokušaju da unište ovaj forum.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Slusaj, mali... :D Sto bre odmah skaces kao jelen trecak? Ne razumijem sta tebe zulji. Ako dosad nisi ulovio klena ninasta drugo osim na musicu, to je tvoja stvar, to ti ja nista nit zamjeram nit Boze daj. Lovi i nadalje, nek ti je s alalom. Tvoje muve mi ne trebaju, ama taman koliko i lanjski snijeg. Imam svoje, ti svoje cuvaj za sebe. A opklada... pa nisam ja na tom nivou, ja sam ozbiljan covjek. I nema potrebe da ti mene vodas i da me nesto kao testiras, jel'te. Ne zamjeram ni na ovako drcan i prepotentan nacin nastupa, mlad si jos... Samo ti nastavi da motas musice i ides u ribolov, mozda ces jednog dana postati pravi musicar... ako mozes da shvatis sta znaci biti PRAVI! Dotad - citaj, gledaj, pitaj, uci...  :D
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sjekloca sve ti verujem al' na sve si to mogao i pastrmku da uhvatis jos lakse. Ja jesam veliki ljubitelj pastrmke ali ona je veca grabljivica pa je samim tim i halapljivija.No sve zavisi od vode na kojoj se lovi. Npr nije isto mala reka siromasna hranom u kojoj bilo sta baceno biva pozdrano i veca reka bogata hranom u kojoj je pastrmka extremno selektivna u pojedinim trenucima daleko prevazilazi sve ribe (sta mislite sto Oliver E. pravi footprint dun?)
Slicna stvar je sa klenom. Nisava i Morava su nebo i zemlja. Da mi je da vidim da na bilo sta sa te liste uhvatis 5 klenova preko 500 grama na Nisavi. Dozvoljene su ti i te nimfe i mokre muve, a ja ti poklanjam T&T vectora ako to ucinis.Moze i obrnuto ja cu da koristim bambulu a ti mi daj Lumisa.
Strasno ruzno je omalovazavati bilo koju ribu.Sad posto sam na Tari na velikog strimera za pastrmku uhvatio 2 i ispred nogu imao udarac treceg lipljena ja treba da kazem da je lipljen alava, neoprezna, ili nedaj boze glupa riba.Naravno da na takve stvari necu aludirati a kamo li reci jer jos pamtim Ribnik koji ima milion puta vise hrane od Tare pa je i lipljen pogotovu u najtoplijim delovima godine po malom vodostaju bolesno selektivan.
I da se vratim klenu. Krupan klen ne da nije riba za potcenjivanje nego je sve nasuprot tome.Cak i veliki ljubitelji drugih riba moraju da priznaju da je najplasljiviji. Njega neko ko se ne sunja nema ni teoretske sanse uloviti.Sto se tice probirljvosti on kao da ne bira vrstu hrane vec bira u samoj hrani zalogaje koji mu odgovaraju.Ko ga je pecao sigurno zna koliko ce cesto samo da gurne zalogaj ustima a da ga ne proguta.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Neko ovdje brka babe i zabe... Prica se odnosi odnosi na:

1. Selektivnu probirljivost?
2. Plasljivost krupnih klenova?
3. Vodu na kojoj su klenovi plasljivi ili probirljivi?
4. Alavost pastrmke?

Ja lijepo citam naziv posta: PROBIRLJIVOST KLENA. Ili mozda grijesim? Aj, lijepo se dogovorite da ne trosimo i vrijeme i prostor.  :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sjekloca je napisao(la):
Klena sam lovio na:

1. parce od bele najlon kese
2. alufoliju od cigareta
3. filter od cigarete
4. parce vunenog crvenog konca
...
10. snopic vate
11. zvakacu gumu

O kakvoj selektivnosti pricas? :bleh:
Promašio si temu prijatelju. Ti pričaš o pojedinačnim, manje-više slučajnim, ulovima na raznorazne "mamce" koji si koristio u trenucima zajebancije. Dok si ti "vatao na vatu" i uvatio jednog klena, na dobro odabranu mušicu bi svaki iole dobar mušičar uhvatio sigurno 5-6 komada. Time bismo dokazali da je klen selektivan i da se na pogođenu mušicu može uhvatiti mnogo više nego na vatu slučajno odabranog proizvođača. Tvoj eksperiment ne govori baš ništa o selektivnosti klena, već samo samo o njegovoj povremenoj alavosti.

Meni je ideja ove teme savršeno jasna. Ako tebi nije, nemoj postovati na njoj.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Goci je napisao(la):
Tvoj eksperiment ne govori baš ništa o selektivnosti klena, već samo samo o njegovoj povremenoj alavosti.

Naprotiv, moj eksperiment vrlo ocito govori o NESELEKTIVNOSTI KLENA i o njegovoj stalnoj alavosti.

Goci je napisao(la):
Meni je ideja ove teme savršeno jasna. Ako tebi nije, nemoj postovati na njoj.
E, da li cu pisati ili necu, to cu ja da odaberem.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Pa šta sad nije tu jasno.Meni je apsolutno jasno da je klen ko dobra vojvođanska svinja i sve što mu baciš jede.I gosn Sjekloća je to i napisao.Čisto sumnjam da ga nije lovio i na odabrane muve,ali i na ovo pobrojano.Pa ,to meni samo dokazuje da klen baš i njie nešto probiljiv.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Rabbit pokazi molim te neke ulove tih krupnih "vojvodjanskih svinja". To sto klenova ima vise, pa postoje mesta gde niko ne peca, pa onda neko uhvati vise nego lipljena za jedan dan ne moze da se uzme za pravilo.
Hoces da kazes da lipljen nije selektvna riba zato sto ga u Sibiru kovu, u ogromnim kolicinama, na udicu od 5cm na koju je namotana neka odvratna tkanina a sam znas i dobro poznajes Ribnik na kom se pesma dugacije svira.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa bre, Gringo... Jel mislis da je bolje otici na neku vodu gde nema klena ni za lek i onda tu lomiti noge cio dan da bi ulovio dva komada i time dokazao da je klen probirljiv i selektivan u izboru mamaca?  :doh:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Mogu samo da ti pokažem i da ti donesem u nekom sljedećem putu plodove mora,Panonskog naravno(šunka,kulen ,kobaja,i sl) pa da vidiš kako sam zamarao te "ribe". Ali isto tako znam da sam i na Ribniku imao ludih dana,mada ne bih smio da tvrdim da je tamo lipljen ne selektivan.Mada ima dana...Ali gosn Sjekloća je ,prvo,stariji od nas,a ja sam vaspitan,pa ne dovodim u pitanje riječ starijih,a drugo,imao sam takav slučaj s basovima,dok sam ih lovio.Mogao sam da ih lovom na sve na šta sam htio,od opuška do slomljene grane na kojoj su zavezane udice.Tako da,ako tvrdim da bas nije probirljiv,vjerujem da nije ni klen.Ali,vrlo rado ću se pozvati u goste u Niš,pa da riješimo neke naše dileme.Između ostalog i probirljivost klena.Može?
 
Vrh Dno