Probirljivost klena

Z

Zakula

Guest
Gringo,to o cemu mi prichamo njima jednostavno ne moze da udje u glavu!Ili ne zele to da prihvate,zato shto su zadojeni nekom pogreshnom ideologijom ili zbog toga shto su totalno neiskusni,kada je u pitanju mushicharenje klena.

Goci je sve lepo objasnio!
 
Z

Zakula

Guest
Moze zeko,nemam nishta protiv!Upravo dolazi vreme,kada je klen najprobirljiviji...
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Volio bih kad bi mi objasnili,mladiću,s malim m,kojom sam ja to ideologijom zadojen?Dal je pogrešno imati svoj stav?Koja to ideologija brani danas u svijetu da čovijek ima svoj stav?Men' se čini ,ni jedna poznata. :bleh:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Vidi,ja se ne pravim tosha.Ja JESAM TOSHA,i da sam na tvom mjestu ja se ne bih zajebavao samnom.

Ali nema to veze,Reci mi zašto si tako isključiv.Da se vrnemo na temu.Zašto misliš da je klen riba koju je nemoguće klepati na ono što jee Sjekloća pobrojao?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Zeko u Nis dodji cim budes imao prilike pa cu da te vodim da se uveris da je i klen podjednako selektivna riba kao pomenute.Posto znam da si ljubitelj Orvisa i to cu da ti nabavim.Ceo pribor ce da ti bude od ovog proizvodjaca. A ti molim te ponesi neke plodove Panonskoh mora. Dogovor?
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Dogovoreno,samo javi i ja kao što si vidio ,stižem.Možda povedem i bata Jocu,može?A za plodove mora ne brini,će se nađe.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne poznajem ni Rabbita, ni Sjeklocu. Vidim da Rabbit zna koliko godina ima Sjekloca, pa nas upućuje na posebno poštovanje prema tome. Ja sam, na primer, 20 godina stariji od Mr. Žakule, ali ga molim da me poštuje isključivo po mušičarskoj mudrosti ili ulovima, bar dok smo na mušičarskom forumu. Svet mušičarenja je oslobođen poštovanja starijeg, jačeg, lepšeg, bogatijeg, obrazovanijeg, muzikalnijeg... Ovde se ceni znanje o mušičarenju, veština prenošenja znanja i bogat ulov. Dakle, ovo "mali", "mladiću" i slične stvari ostavite za neki drugi forum.
Kada bi poštovali stvari na koje nas navode pojedini članovi foruma, ovde bi dominirali ultimate fighteri, starci, bogataši, profesori..., a oni koji imaju najviše iskustva u mušičarenju bi bili proterani.
Stvar je jednostavna. Pre nego iko išta napiše o bilo kojoj ribi i njenom ponašanju prema ponuđenim muvama, neka lovi i nju i ostale ribe sa kojima je poredi, sa uspehom koji mu garantuje da bar zna o čemu piše.
Ja sam klenove lovio na mnogim rekama, na sve moguće muve i mamce. Moja omiljena riba nije klen da ga ja sad veličam. Dosadilo mi je da lovim tu vrhunsku mušičarsku ribu. Izlovio sam mušicom preko 10,000 kilograma krupnih klenova, pa znam o čemu pišem. Držao sam u posebno uređenom akvarijumu klenove i hranio ih. Jeb...te, pa oni čak i kad se pripitome, nikad ne uzimaju zalogaj dok ga dobro ne osmotre...
Problem je što naši mušičari slušaju i čitaju priče o selektivnosti isključivo pastrmki ili lipljena, najpopularnijih mušičarskih riba na planeti. Svoju mudrost izvlače iz priča drugih, a ne iz svog iskustva. Nije redak slučaj da im je filozofija "u tuđega tatka- pogolema patka", pa one ribe kojih u našim krajevima nema baš previše, uzdižu u nebesa po svim postojećim i izmišljenim osobinama. Mitovi i zablude pljušte kao letnja kiša, sa svih strana, kada se pokušava osporiti atraktivnost i posebnost najpopularnije i najčešće ribe kod mušičara Srbije, klena.
Ja sam se naslušao priča o gluposti klena, ali isključivo od onih koji ne umeju da nalove klenove. Uglavnom se takva filozofija širi od onih koji su videli ili čuli ulove najboljih mušičara-klenaroša, pa se shvativši koliko je teško približiti se takvom majstorstvu, odlučuju za izmišljotine, prikrivajući tako svoj skromni talenat i znanje o mušičarenju. Oni koji prime takvo učenje sami nisu krivi, pa ih molim da u praksi provere tvrdnje svojih učitelja.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Verujem da moze da se lovi na sve i svasta samo sto nisam pokusavao da eksperimentisem sa necim drugim osim onoga sto imam u svojim musicarskim kutijama. Ali sa sigurnoscu tvrdim da mu se mora u odredjeno vreme i na odredjenom mestu plasirati odredjena vrsta musice. Narocito za krupnije klenove i za periode kada slabije radi. A za ovo prvo da moze na sve da se lovi pa sto da ne moze kada i druge vrste riba mogu sto ne bi mogao i on.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Secam se da sam ga lovio na kuglice iz stiropora. Mogu da kazem da nije probirljiv nimalo u odnosu na lipljena. Poredio ga Mix u prethodnim postovima sa lipljenom i zaista mi je smesno cuti to.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Doživeo sam na vodi (jezero) probirljivog klena. Radilo se o jednom jatu u kojem ni jedan nije bio ispod 40cm. Lepo sam lovio ceo dan (beše dosta ovakvih krupnih komada). Ali kada naiđoh na ovo jato ništa nisu primili jer su se hranili samo mravima. Bacao sam najprije bambulu, pa onda manju bambulu, pa osu, pa jednodnevke, tvrdoglavo sam hteo da vidim hoče li uzeti nešto drugo iako se hrane palim letećim mravima. Ništa ih nije interesiralo. Predzadnje što bacaih beše popac ali joko more...ništa ih to nije zanimalo. Onda sam seo i polako na tanak predvez navezao sitnog crnog mrava sa cdc krilcima i počeo je rock n' roll. Skoro celo jato sam izbockao a bilo ih je od 40tak do 48cm. Moram napomenuti da lepo zabacivanje za gomilom turista za vratom nije bilo tako jednostavno. Bili su tu i neki čamci, na zemlji lanci i jedna veča krošnja. Ubrzo moje mušičaenje je postala atrakcija  :doh: :D
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
ne bih se upustao u nepotrebnu raspravu sa ostalim clanovima ali moram iznjet svoje misljenje probirljiv ili ne ja glasam za probirljiv

mada sve zavisi od trenutne situacije na vodi i perioda godine ka ga trazimo desavalo mi se da pored 100 vidjenih klenova i mlacenja po vodi od 3 sata ne dignem ni jednog na 20 razlicitih muva a da nakon toga otkinem komad kore od drveta izmrvim i bacim u vodu i on je uzme sto ce reci da je probirljiv i selektivno se hrani u tom trenutku korom drveta :doh: aj sad salu na stranu koliko god da je probirljiv ako se potrefi prava muva onda je stvarno kao svinja sto neko rece uzima ka blesav evo i seb je naveo da je bocnuo svakog u jatu.

inace kad nije htjeo da uzme ciljne muve tad bih vezao komplet od tri muve 1.crna sa crvenim repom od vunice 2.zelena sa crnim repom od vunice 3. crvena vunica vezana oko glave udice . sve same cupave i velike muve na osmici vezane i tada bih imao par kacenja.
 
Vrh Dno