roll ili switch

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema razloga da se ljutim.
Ovo je nešto što može da izvede svaki mušičar-početnik. Ovakvo mandanje i mahanje je zaista bez veze. Ovo jedino može da posluži da privuče pažnju nekog naivnog posmatrača, koji bi mogao da pomisli da se radi o nečemu veoma korisnom što bi jednog dana i sam morao da savlada. Naravno, instruktor zabacivanja će ga navesti na pomisao da je to jako teško i da će morati da uzme časove ako hoće da s ovakvom lakoćom fijuče koncem.
Ono što ja vidim na ovom snimku je nekoliko suvišnih pokreta, koji ne da ničemu ne služe, već su i štetni u praktičnom ribolovu-mušičarenju.
Čovek koji zabacuje na ovom prvom snimku nema nikakvog razloga da pravi ovaj među-zabac i pljušti koncem po vodi da bi promenio smer zabacivanja, što mu je izgleda cilj. Sve je mogao da izvede jednim switch zabacom. Promenu smera mogao je bez ikakvih komplikacija da izvede u vazduhu.
Drugi video prikazuje mušičara koji zaista radi ono što i svako od vas, posle nekoliko minuta vežbanja može da uradi. Znate li zašto to nikad ne pokušavate? Zato što nikad niste pokušali da pezite naivne posmatrače. Ako mene pitate, ovaj drugi ne radi ništa. On jednostavno maše u prazno i glumi gimnastičarku na parteru, koja se trudi da ostavi nekakav umjetnićki dojam.
Opominjem mušičare da se gomila ovakvih video klipova sa potpuno beskorisnim i neobično štetnim pokretima i zabačajima pojavila na Internetu. Ne obraćajte pažnju na to, već se ugledajte na proverene škole zabacivanja, koje donose rezultate. Ovakvi šljapkaroši prave od mušičarenja cirkus, a to je sasvim pogrešan pristup ovom sportu.
Moram priznati da nikad u životu nisam ništa gluplje video. U stvari, nije ovo glupo, ovo je podlo. Ovako nekog praviti na ... auuuu! :tumbdown:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Vidis MIX kako ja gledam na to.
Kad igras fliper dovoljno je da znas da udaras pipcima. E a ako hoces da izvodis one akrobacije ti onda prvo prebacujes lopticu izmedju pipaka gurkom pa tek je onda spicis (sto si naravno mogao da uradis i u samom startu). E sad dali ces na taj nacin preciznije da je udaris ili ce da napravis gresku to je vec stvar majstora za fliperom (ja mislim da ce vecina da naprave gresku).
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Opominjem mušičare da se gomila ovakvih video klipova sa potpuno beskorisnim i neobično štetnim pokretima i zabačajima pojavila na Internetu.
Ahahaha - znao sam ja na šta će ovo da izađe  :D Ipak mi nije jasno zašto si toliko isključiv? To ćemo uživo da izdiskutujemo kada se budemo videli  :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče, da li i ja i ti, i ostali stari mušičari, treba da počnemo da pravimo  ovakve zamahe da bi nas gledale babe-povrtarke i zbunjeni početnici?
I ja sam se zbunio kad sam prvi put video ovakve šljapkaroše. Pomislio sam da je to što rade veoma mudro i teško i da im sigurno koristi na vodi.
Zamislite, zamalo i mene da prevare. Toliko je dobro osmišljena ova prevara. Trebalo mi je nekoliko meseci da otkrijem o čemu se radi. Koliko li treba manje iskusnom mušičaru? Bolje da i ne razmišljam o tome. Pa, kad ovo vidi neko nov u našem sportu, sasvim sigurno zamišlja da na ekranu ili pred sobom vidi velemajstora mušičarenja.
To je jedna od najvećih zabluda i prevara u mušičarenju, a osmislili su je oni koji bi da se istaknu, a da ribe ne navataju. Oni koji bi prečicom do zvanja majstora, instruktora, vrhunskog mušičara... Momci, nemojte da me razočaravate, jer ovi što mašu po livadama i šljapkaju i pljušte po bazenima i rekama, a muva im ničemu ne služi, su od najgore sorte.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Milanče, da li i ja i ti, i ostali stari mušičari, treba da počnemo da pravimo  ovakve zamahe da bi nas gledale babe-povrtarke i zbunjeni početnici?
I ja sam se zbunio kad sam prvi put video ovakve šljapkaroše. Pomislio sam da je to što rade veoma mudro i teško i da im sigurno koristi na vodi.
Zamislite, zamalo i mene da prevare. Toliko je dobro osmišljena ova prevara. Trebalo mi je nekoliko meseci da otkrijem o čemu se radi. Koliko li treba manje iskusnom mušičaru? Bolje da i ne razmišljam o tome. Pa, kad ovo vidi neko nov u našem sportu, sasvim sigurno zamišlja da na ekranu ili pred sobom vidi velemajstora mušičarenja.
To je jedna od najvećih zabluda i prevara u mušičarenju, a osmislili su je oni koji bi da se istaknu, a da ribe ne navataju. Oni koji bi prečicom do zvanja majstora, instruktora, vrhunskog mušičara... Momci, nemojte da me razočaravate, jer ovi što mašu po livadama i šljapkaju i pljušte po bazenima i rekama, a muva im ničemu ne služi, su od najgore sorte.
Pa možemo a i ne moramo - svako radi ono što voli i na način na koji voli! Ne vidim zašto bi neko ko voli "switch ili roll" bio najgore vrste, a neko ko voli da klepa sve ribe na bambulu bio od neke "bolje vrste". Moraćeš da me uživo ubediš, bezveze se raspravljamo! Svako znanje se može iskoristiti na pravi način, ja se nikada više ne bih odrekao "double haul"-a ili recimo "curve cast"-a a hvatao sam i bez njih!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče, switch i roll cast i ja češće upotrebljavam od bilo kog zabaca. Ovo što ovakvi snimci prikazuju nije samo dobar roll ili switch, curve ili reach... Ovo su beskorisne kombinacije, koje se snimaju kako bi zbunile mušičare i navele ih na pogrešne zaključke.
Dobro pročitejte moje postove pod ovom temom. Ovo nema veze sa bambulama ili nekom mojom specifičnom tehnikom. Ja ovu pojavu kritikujem kao svestrani mušičar, koji koristi svakojake praktične zabačaje.
Opet ste pogrešno razumeli moje reči. Bolje je da ne komentarišem više ovo.
 

Koky

Junior member
Učlanjen(a)
02.09.2007.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
Ja nisam najkompetentniji za ovu temu ali znam za dvojicu koji jesu  :)
Jedan je na www.alexivanovic.com a drugi na www.flyfishingmania.com.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Koliko znam Acu Ivanovica, on je vrlo fin gospodin i mislim da mu zastupnici kakvi se pojavljuju ovde samo prave losu reputaciju, potpuno neopravdano. Doktor Aca je vec duzi niz godina medjunarodno priznat FF instruktor, a njegovo umece dovoditi u pitanje potpuno je bespredmetno.
Ivana Dragojlovica poznajem samo iz postova koje sam sa njim razmenjivao ovde i ne mogu na osnovu toga da iznosim bilo kakav sud o njemu, ne bi bilo korektno. Ne sumnjam da je izvrstan fly caster i da mu je musicarenje bitan deo zivota.
Postovanje koje vidimo a koje je vrlo neprimereno nije u funkciji odbrane njihovog FF umeca, pa mislim ni ubedjenja, jer ih niko ovde kao licna ubedjenja ne dovodi uopste u pitanje. Stoga se, ponavljam, bespredmetno i verovatno i bez ovlascenja i znanja predmetnim postom pomenutih osoba brani njihov musicarski integritet. Koliko zna, g. Ivanovic je trenutno i van zemlje i ne verujem i da zna kako ga zastupaju.
To nema direktne veze sa politikom koju vodi MFS, a ciji je g. Dragojlovic predsednik, niti sa opredeljenjem Ace Ivanovica da bude na .com forumu.
Mozda nije blagovremeno, ali cu iskoristiti priliku da odkomentarisem naziv koji mi je negde ranije dodeljen (Durex Oblanda, ako sam zapamtio): vrlo simpaticno i zahvaljujem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To što ih je pomenuo Koky, ne znači da ih on zastupa. Aco Ivanović i Ivan Dragojlović nisu krivi za njegovo ponašanje. Primitivci poput Kokyja oduvek su okupljeni u jedan krug primitivnih ljudi, koji bi dupe dali da se malo druže sa ovim poznatim mušičarima. Pošto nisu nimalo interesantni kao ljudi i mušičari, najčešće se bacaju na najprimitivnije oblike uvlačenja pod kožu. Jedan od njih se posebno istakao u tome i trebalo bi da ga izaberu za vođu.
Mene ne interesuju instruktori zabacivanja, niti biznis koji se vrti oko toga, jer pripadam drugačijoj školi mušičarenja, ali to ne znači da bih se ja rado posvađao sa neistomišljenicima.
E, to muči Kokije i oni bi da budu "od koristi", pa vređaju svakog ko ne priznaje njegovu školu.
Ne verujem da bilo ko ceni ovakve ljude, a posebno ne oni kojima bi da "dižu rejting". Ipak, to je tužna pojava i neka vrsta bolesti, pa treba imati malo sažaljenja prema svim Kokijima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
aman, oftopic jedan za drugim...da mi trenutno internet ne radi ovako sporo sve ove topic-e bih prebacio u "fight club" a  možda i budem, sutra.  :bat: :ninja: :smoke:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pitanje iz naslova je roll ili switch? Ja kažem da je roll cast nešto što treba izbegavati ako postoji mogućnost da se izvede switch, koji je energičniji i može se uzastopno ponoviti, a da muva ne dodiruje vodu! To je veoma bitno kod sušenja muve.
Postoji nekoliko verzija switch zabaca. Onaj koji ja najčešće izvodim na obraslim rekama, nikako da vidim na ovim brojnim video klipovima na Internetu. Sve sami livadaši. Mislim, reka ispred, a livada od jedno 100 m iza.
Mislim da switch i roll treba prikazati u džungli, gde nema mogućnosti za drugačije zabacivanje. Tu ih treba i izvoditi.
 
Vrh Dno