SA ili BEZ povratne kuke?

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mozda je negde i bila ova tema na sajtu al' ja je nisam nasao.
Razmisljao sam i nikako ne shvatam zasto se jos proizvode udice sa povratnom kukom :lud:.I da izuzmemo sportsku stranu onih bez, ponovo ne vidim ulogu i pozitivne strane kontra kuke :-\.
Pozitivne strane onih bez:
1. Bez otpora koj' stvara k.k. vrh mnogo lakse ulazi do luka udice u bilo koj' deo usta ribe (svejedno dal ima zube ili ne).Taj faktor je daleko bitniji od k.k. za to dal' ce se riba otkaciti ili ne. Tako da SE MANJE RIBA OTKACI NA UDICAMA BEZ NEGO SA K.K. Ovde naime vlada velika zabluda jer izgleda neupuceni ribolovci misle da riba ima ruke pa zakacenu udicu moze da izvadi iz svojih usta, a nisu svesni da ono kad samo okrznu ribu u bar 30% slucajeva problem je napravlia bas k.k. (pogotovu onih starijih udica, kod kojih su bas velike) koja je uzrokovala veci otpor ka ulasku u neki deo usta nego ka tome da ogrebe i iskliza napolje.
2. Kod sitnih i tankih udica ponovo je otpor k.k. glavni krivac krivljenja udice (normalno ne uzimajuci kvalitet udice u obzir) jer je normalno mnogo lakse saviti udicu sto idemo blize ka vrhu.
3. Cak i kad nosite ribu, bolje je da bude bez k.k. jer brze mozete da je izvucete iz usta. Pogotovu ne zelite da se rvete sa velikom ribom koja je dublje progutala muvu pa sad se na svaki vas pokusaj da joj izvucete udicu otima kao luda.
4. I najbitnije. Pustajte ulovljene ribe. Sem u retkim prilikama, ne hvatajte ribu uopste u ruke vec svoju muvu radjenoj na udici BEZ k.k. samo povucite u kontra smeru od onog u koj je usla. Tako cete ribi dati najvece sanse za brz oporavak.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
U mušičarenju, gde je kontakt između ribolovca i ribe NON STOP kontra kuka samo može da smeta! I pri ubadanju i pri vađenju udice  :yeswink:
Ako postavljate samice ili strukove, ona ima svoju svrhu :eek:
P.S. Nažalost imam ogroman lager ekstrakvalitetnih udica sa kontra kukom, ali već duže vreme nabavljam samo one bez (što bi rekla anglo braća barbless).
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Lepo, lepo. Evo vam po + za brigu o ribama: Gringu jubilarni 50-ti, a Milančetu 90-ti!
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Polovicno delim navedeno misljenje sa pocetka posta. Samo iz razloga da se to u navedenom kontekstu moze koristiti ali za neke vrste riba, dok za deo drugih kontra kuka je nezamenjiva. Neka jedna od njih bude stuka, itd, itd. Dobro bi bilo da su se primeri povezivali sa odredjenom ribom jer se nijedna ne ponasa isto posle kacenja.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja mnogo tu ne kompliciram  :) bez razmišljanja šta ču da lovim ja kuku stisnem bilo da lovim na vodama gde je to obavezno ili ne. uglavnom još kada vežem i ako udica  nije BL stisnem ju.

kolega je spominjao stare udice, e pa zato su nasi stari nosili one debele i jake germine, svaka kontra je bila vrlo konkretna  :D, valda sa razlogom...  ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ne znam ali ja sam imao utisak da riba vise spada, od sada cu da pocnem da koristim i ja bl, poneku dok se skroz ne uverim
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja gotovo nikad nisam koristio udicu bez zareza. Ovo "povratna kuka" nije baš dobar prevod i ne opisuje ono o čemu se zaista radi. Dakle, ne znam da li je bolja udica bez zareza, ali ću verovati velikoj većini od sigurno 99 % sportskih ribolovaca koji uvek koriste udice sa zarezom. Verovaću i proizvođačima udica, koji uglavnom nude normalne udice, a verovaću i većini proizvođača i prodavaca veštačkih muva, koji u svojim katalozima uglavnom nude muve urađene na udicama sa zarezom. Verovaću i sebi, jer znam da mušičarenje u džunglama, potopljenom granju, stenama i travuljini, omogućava raznim vrstama riba koje lovim različite begove, drmusanja, upetljavanja...koja bi im sasvim sigurno pomogla u brzom oslobađanju praistorijske udice bez zareza.
Prvobitna, praistorijska, udica nije imala kontra zarez.
ill_4_1.gif

Onda ju je neko usavršio i dodao taj element kako bi smanjio broj otkačenih riba.
ill_4_2.gif

U ovu činjenicu nema sumnje i potvrdili su je naši davni preci.
Nova moda udica bez zareza je došla sa Zapada i prati pokret Catch / Release. Ja nisam slepi pristalica svake mode i imam potpuno drugačija shvatanja. Preporučujem mušičarima da prestanu da glume i opuste se  jer mušičarenje nije fantazija i fancy moda, već najzanimljiviji način da se ulovi riba. Proizvođači udica su usavršili svoje modele. Prelistajte njihove kataloge i odaberite udicu koja će vam omogućiti da sa sigurnošću prizemljite svaku ribu koja srkne vašu muvu.
Ako gazda vode na kojoj mušičarite zahteva da eliminišete zarez sa udice, uradite to. Ako ste na C/R reviru, nije loše da koristite udicu bez zareza, jer ćete mnogo lakše oslobađati ribe. Ako ste u fazonu da sve što zakačite, vrlo brzo i oslobodite, koristite takve udice. Ali, ako ste na divljoj vodi i očekujete napad "ribe života", nikad nemojte koristiti udicu bez zareza i ostali pribor koji vam preporučuju pristalice C/R pokreta.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mixmaster je napisao(la):
, ali ću verovati velikoj većini od sigurno 99 % sportskih ribolovaca koji uvek koriste udice sa zarezom. Verovaću i proizvođačima udica, koji uglavnom nude normalne udice, a verovaću i većini proizvođača i prodavaca veštačkih muva, koji u svojim katalozima uglavnom nude muve urađene na udicama sa zarezom. Verovaću i sebi, jer znam da mušičarenje u džunglama, potopljenom granju, stenama i travuljini, omogućava raznim vrstama riba koje lovim različite begove, drmusanja, upetljavanja...koja bi im sasvim sigurno pomogla u brzom oslobađanju praistorijske udice bez zareza.

Ali, ako ste na divljoj vodi i očekujete napad "ribe života", nikad nemojte koristiti udicu bez zareza i ostali pribor koji vam preporučuju pristalice C/R pokreta.

Prvo ramisli koliko na svetu ima glupih a koliko pametnih ljudi kad komentarises da 99% koristi one sa povratnom kukom. Proizvodjaci idu upravo da zadovolje prost svet koji se ne razlikuje mnogo po nacinu razmisljanja od onih iz kamenog doba.
Riba ne moze sama da izvadi sama sebi udicu nikad iz usta. Tj ako udica udje do svog luka kako ce za ime boga, i kojom to silom izaci napolje?
AKO OCEKUJETE RIBU ZIVOTA UVEK KORISTITE UDICU BEZ POVRATNE KUKE, JER NE SAMO DA JE MNOGO HUMANIJA, VEC JE I MNOGO BOLJE RESENJE CAK I AKO NECETE DA PUSTITE TU RIBU
5. Zaboravio sam da kazem i da musice mnogo duze traju kad su radjene na udicama bez k.k., normalno iz razloga sto ne morate da ih teglite peanom iz ribljih usta.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Iz mog iskustva, korišćenje udica bez kontra kuke ili lomljenje kontra kuke nema ama baš nikakav uticaj na to da li će se riba otkačiti ili ne. Već par godina lomim kuke na svim udicama i ribe mi se ne otkačinju više nego pre. Šta više, možda i manje. Dakle, sve što je Gringo pobrojao stoji kao prednost ovakvih udica, dok mane ja dosad nisam video.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Jr je napisao(la):
Iz mog iskustva, korišćenje udica bez kontra kuke ili lomljenje kontra kuke nema ama baš nikakav uticaj na to da li će se riba otkačiti ili ne. Već par godina lomim kuke na svim udicama i ribe mi se ne otkačinju više nego pre. Šta više, možda i manje. Dakle, sve što je Gringo pobrojao stoji kao prednost ovakvih udica, dok mane ja dosad nisam video.

Ima li granice u velicini udice do koje je prihvatljivo sto lomljenje sto kupovina same uduce bez kontra kuke ili ih lomis i na velikim udicama npr za smudja, stuku ili bucova.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Djole probaj da lomis k.k. i na velikim udicama :tbumb:.Kod riba kao sto su stuka, smudj, itd je od presudnog znacaja da vrh udje do luka. Obzirom da im je nepce znatno tvrdje najmanji moguci otpor do te tacke je vise nego pozeljan. E sad oni koji su za k.k. ce reci da stuka u travi mozda pri cimanju glavom moze da gurne udicu u kontra stranu od smera kojim je usla. To je tacno i moguce je, ali malo verovatno ako vi imate kontrolu nad ribom tj pecate odgovarajucim priborom. Ako pecate sa recimo  priborom #5 stuke od 6-10 kg na mestu gde ima vise trave nego vode i posle kacenja ribe morate da se zamuvate u tu istu travu da je trazite "rucno" i da skroz olabavite sistem onda vam toplo preporucujem k.k. :D. U suprotnom sa odgovarajucim stapom vasa stuka ce biti pod kontrolom a vama je mnogo bitnije da vasa udica zapravo udje u celjusti ribe. Ovo kazem jer nemojte da zanemarite da stuka kad sklopi vilice a sve sto je na vasem strimeru kaci se sa na njene zube pa je i teze da sama udica zavrsi u nepcu ribe. A kad tome dodate vrlo tvrda usta i otpor k.k. velike su mogucnosti da ce udica uci samo do pocetka gde pocinje k.k. A onda sledi tresenje glave sa siroko otvorenim ustima i strimerom koji je samo nekoliko milimetara u celjustima.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Nemoj da ti palo napamet da mi polomis kontra kuke na onim 20 - 22, sto cekam duze vreme da mi namotas muje.  :bat:  ;) :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne bih da ulazim u naročite rasprave, ali primetio sam da su povratni zarezi na udicama napravljenim u poslednjih par decenija meoma mali i precizni, tako da uopšte ne smetaju pri ubadanju ribe i ne ometaju duboko prodiranje. Znam da su nekad povratni jezičci bili ogromni, ali to danas nije slučaj, naročito sa udicama koje ja koristim.
Uostalom, prvi put čujem da bilo ko iz mog društva izbegava udice sa zarezom. To nikad nisam ni video ni čuo do danas. U stvari, nikad nisam video da neko u slobodnom ribolovu, na mestu gde to nije obavezno, uništava povratni zarez na udici. Momci, nemam ništa protiv, dok je vama lepo, ali ipak, meni je sve to krajnje sumnjivo.
Znam samo jedno. Udica bez zareza služi za to da bi se lakše izvadila. Ja ne volim da se udica iz ribe lako vadi, pa je, bez krajnje nužde ili naredbe zakonodavca neću koristiti.
Tema se zove "Sa ili bez kontra kuke", pa bih voleo da pročitam neki komentar od nekog od 90% mušičara koji su ljubitelji udica sa povratnim zarezom. Niste valjda u toku zime nakupovali ove glatke udice, pa svi prešli u barbless club?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Djole Nis je napisao(la):
Nemoj da ti palo napamet da mi polomis kontra kuke na onim 20 - 22, sto cekam duze vreme da mi namotas muje.  :bat:  ;) :)

Pa one su vec bile bez  :eek:.Ili sam mozda ja :-X. Stvarno nisam siguran :-\.

Mixmaster je napisao(la):
Uostalom, prvi put čujem da bilo ko iz mog društva izbegava udice sa zarezom. To nikad nisam ni video ni čuo do danas.
Sad znas :D
 
Vrh Dno