Slike insekata u prirodi

Z

Zakula

Guest
Da,na prvoj slici je neka velika kamenjarka,ja bih reko Perla Bipunctata ili Perlodes Microcephala.
E sad,na drugoj slilci se ne vidi bash najbolje,ali bi mogao da bude neki hydropsyho ili rhyacophila krznokrilac...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Žaki, nisi dobro zagledao ovu kamenjarku. Najverovatnije je Nemoura cinerea. Ovo drugo je verovatno Hydropsyche krznokrilac, a treće je odrasla verzija one larve, koja izbliza ovako izgleda
C13221b.JPG
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Evo druge (manje uspesne) fotografije kamenjarke koja je inace bila oko 1cm duzine.
 
Z

Zakula

Guest
Meni je izpochetka bilo chudno,shto nema ova nimfa kamenjarke izrazite mramorne share,koje su "olichenje" velikih kamenjarki...Verovatno je Nemoura cinerea,bravo Randjo!
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Juče je bilo dosta ovih Trichoptera oko Gradca.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Na Zeti samo ova pada sve ostale nisu vrijedne pomena

koja je ovo mislim tacan naziv?

mix identifikuj mi je
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mrzi me da proučavam knjige. Na prvi pogled sam potpuno siguran da je neka od jednodnevki iz grupe stone-clingera. Zeta je južno i moguće je da je mužjak Ecdyonorus torrentis za koga i nije prerano za taj tip reke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne, već češća, a nepravedno manje poznatog imena, LARGE BROOK. I ja sam se dvoumio između march brown dun (Rithrogena germanica) i large brook dun(Ecdyonurus torrentis). Slika je malo loša, pa se ne vide svi detalji, ali šare na krilima su nedvosmisleno ukazale na LBD.
Milanče... ;)
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
hvala na indetifikaciji
samo meni se cini da je ipak malo rano za muve ovih dimenzija

osim doticne pada i neka crna muva jos veca od ove samo sto sam je zaboravio slikat

mada mislim da je ona sa zelenim stomakom zaboravih kako se zove a pitao sam to negdje ranije
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Ne, već češća, a nepravedno manje poznatog imena, LARGE BROOK. I ja sam se dvoumio između march brown dun (Rithrogena germanica) i large brook dun(Ecdyonurus torrentis). Slika je malo loša, pa se ne vide svi detalji, ali šare na krilima su nedvosmisleno ukazale na LBD.
Milanče... ;)
Za mene su obe March Brown  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako gledaš koje boje materijala da upotrebiš za veštačku muvu, nimalo ne grešiš, ali ako treba da ih identifikuješ i pravilno imitiraš, nije tako. March Brown se preobražava iz nimfe u subimago na otvorenoj vodi, kada postaje lak plen ribama. Large Brook ispuzava uz potopljene stene ili granje i tu se presvlači, što je čini skoro neuhvatljivom u stadijumu subimago, koji je na slici.
Dakle, pravilna identifikacija će potpomoći i pravilnom imitiranju. March Brown je najbolja kao uzdižuća nimfa, emerger ili mokra muva, dok je Large Brook najbolji kao spinner (ponegde ga valjda zovu padavac) i ređe kao dun (stadijum sa slike).
Dobro je znati da je Large Brook Dun/Spinner neuporedivo češći na našim rekama i pojavljuje se 1 do 3 meseca kasnije od March Brown.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
osim doticne pada i neka crna muva jos veca od ove samo sto sam je zaboravio slikat

mada mislim da je ona sa zelenim stomakom
mislim da na sedza mislis,trichoptera
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
ovaj large brook kako rekoste i jeste stone clinger jer sam nasao dosta larvi koje su izasle na donju stranu stijenja i tu se preobrazuju tik iznad vode.

a koliko sam upoznat mozda i grijesim march brown se najbolje imitira mokrom jer on jedno vrijeme provede tik ispod povrsine vode zakacan za nju kao sismis naopacke

nije sedge oholi
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo 2 sličice za ovu temu (ako je moj prst deo prirode...)  :)

kamenjarkaNisava.jpg


Kamenjarka iz Nišave.

februaryRed.jpg


February Red kamenjarka - najverovatnije (Taeniopteryx nebulosa) kako reče Mix. Ovo je letelo već prvih dana marta na Jermi.

 
Vrh Dno