spasimo reku Drinu

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
sale je napisao(la):
a gde ste vi bili da vasim sugestijama i predlozima nesto doprinesete , to se desava kod vas u dvoristu , NIGDE!
Da li se Sale salis samnom kada o vo pises. Da li si ozbiljan ili.......da li zelis da ti izvadim sve, ali sve linkove sa sajta o cemu sam govorio. Da vidis i da procitas, sta je pisano o svemu tome!
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
od pisanja dragi laki nema nista ,sta si preduzeo , zasto se niste skupili poslali peticije , mailove , sto nas niste zvali da zajedno nesto uradimo ,nego ovde preko sajta se preganjamo oko nekih gluposti , umesto da se n esto konkretno uradi
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedno je sigurno, čuvari i spasioci naših reka su u Beogradu. U slučaju Drine, oni su u Podgorici, Sarajevu i Beogradu. Vlade tri države utiču na ovu reku. Koliko ja vidim, svi je vide kao hidroenergetski potencijal, a ne kao mušičarsku destinaciju svetskog glasa.
Reka Drina je sva isprekidana branama i protok i temperatura joj variraju nenormalnom brzinom. U toj reci ribe nisu predviđene, niti ih iko može zaštititi. Pravo je čudo i velika slučajnost što je nekada bila bogata ribom.
Po mojoj proceni (često pogađam!) to bogatstvo se nikad neće vratiti i nema potrebe da se svađate oko Drine. Neka se svađaju oni koji njome gazduju. Mi, korisnici, ne možemo uticati na njihove odluke. Samo gazda može da zaštiti svoje.
Nađite neku firmu koja će uložiti novac i zakupiti obe obale srednjeg toka Drine. U stvari, ako nešto vredi, sami će se investitori javiti. Onda njih savetujte kako da namnože lipljena, mladicu i pastrmku.
Socijalizam je odavno umro, a vi bi, iako niste vlasnici, zakupci i gazde da gazdujete. E, u tome je problem!
P.S. Ovo "vi" se odnosi na sve ribolovce koji i dalje misle da (mogu da) gazduju vodama.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ajde da probam i ja kao relativno neutralni član (jer sam član MFS-a) da se umešam ličnim iskustvima i onime što vidim provodeći vreme na Drini.

1. Mladica se lovi svake noći na 6-7 najboljih mesta za noćni lov koja znaju SVI ribolovci koji love mladicu na Drini. Love je najviše domaći ribolovci, a naravno i svi ostali koje to interesuje - čačani, užičani, valjevci, beograđani, novosađani,... NE LOVI SAMO ONI KOJI TO NEĆE. Inače sve su to mesta pored samog asfaltnog magistralnog puta Perućac - Bajina Bašta - Ljubovija

Ne znam zašto, ali NIKO TO NI NE POKUŠAVA DA SPREČI.

2. Lipljen se cele godine lovi na tirolsko drvce i vaser-kuglu. To je nekada bilo zabranjeno, više ne. Ono što je zabranjeno je korišćenje više od dve udice na sistemu. Svaki ribolovac koga sam ja video da lovi jednim od pomenutih sistema imao je OD 5 DO 10 muva na sistemu.

Ne znam zašto, ali NIKO TO NI NE POKUŠAVA DA SPREČI.

3. Lipljen se tokom cele zimske sezone grupiše u zimovnike i vrlo lako i uspešno lovi plovkom na crviće.

Ne znam zašto, ali NIKO TO NI NE POKUŠAVA DA SPREČI.

4. Dozvoljen ulov plemenite ribe je tri komada na dan (bar mi se čini pošto ne piše u dozvoli!), a dozvoljene mere su propisane, ali riblovci pomenuti pod tačkama 1.,  2.  i 3. love a bogami i stavljaju u torbu KOLIKO GOD MOGU DA UHVATE.

Ne znam zašto, ali NIKO TO NI NE POKUŠAVA DA SPREČI.

5. Skobalj se svakodnevno i celim tokom lovi na hleb, travu, a bogami itekako i na grebanje. O količinama koje su ograničene, a ne poštuju se a lako ih je proveriti bolje da ne pričam.

Ne znam zašto, ali NIKO TO NI NE POKUŠAVA DA SPREČI.

Nijedan ribolovac koji pravi prekršaje po tačkama 1-5 se ne krije niti beži kada vidi ribočuvare. Niti prepire sa njima. Samo pokaže dozvolu. Ovim delom vode "DRINA I" (Perućac - Bajina Bašta - Ljubovija) gazduje OSR "MLADICA" - B.Bašta. Tako piše u mojoj dozvoli. Ja ne znam nijednu reku lakšu za čuvanje - u celom području put prolazi pored same reke! Ribočuvarska služba zaista svakodnevno prošeta i provoza se po toj relaciji i proverava dozvole (koje se kupuju za keš - to je izgleda jedino bitno za OSR "MLADICA"). I ne meša se previše čak nimalo u tačke od 1. do 5. - verovatno bi se onda prodalo manje dozvola!. Siguran sam da sve ovo ne piše u dokumentu Srednjorocni program unapredjenja ribarstva na ribarskom podrucju "Drina" ali to je ČINJENIČNO STANJE u koje su se mogli uveriti svi koji su proveli makar neko vreme na vodi u ovom reonu. Siguran sam da su i Sloba i Mif (ribočuvari) pošteni momci i lično ih znam ali izgleda da im treba i pomoć i podrška i milicija ali pre svega jasno uputstvo šta sve da kontrolišu od strane gazde nad vodom.

Lipljena zaista ove sezone ima više nego prethodnih, ali to je svakako zasluga majke prirode, a ne čoveka. HVALA JOJ. Zaslugom čoveka ga je svakim danom sve manje (pogledati tačke2,3, i 4). Mušičari sa Drine uglavnom svu ribu puštaju - ja sam 2006-te i 2007-me odneo samo 1 lipljena (najvećeg, od 100-tinak ulovljenih) - a svi moji pančevci sve ribe puštaju.

Milan Martić, mušičar od 1975-te
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
sale je napisao(la):
od pisanja dragi laki nema nista ,sta si preduzeo , zasto se niste skupili poslali peticije , mailove , sto nas niste zvali da zajedno nesto uradimo ,nego ovde preko sajta se preganjamo oko nekih gluposti , umesto da se n esto konkretno uradi
Dragi Sale,
O idejama i realizaciji istih imas na sajtu tema ihaha. ja nezelim da zvucim ko sekapersa, ali moje zdravstveno stanje me je dugo dovojili od akcija koje izlaze iz okvira sedenja za kompom i pisanja. A to sam radio, sa najboljom namerom i na najbolje sto sam znao. Mozda sam bio naivan i verovao sam da uprava MFSa prati ovaj sajt i da iz tema moze da krene u konkretne akcije. Izgleda da sam se prevario. Mada za vecinu akcija sajt i nije bio potreban. Ponavljam trovanja, ideje o pregradjivanu reka su sivma poznate, osim ako pojedinac nije skroz iskljucen iz medijskog zivota. A ponavljam da MFS nije ni prstom mrdnuo oko sih tih desavanja. To jeo ono sto je mene razocaralo i ono sto me je uverilo da MFSu je prevashodno bitna Drina. Ponavljam da je to OK, ako je organizacija ljubitelja Drine, ali u ime svih musicara Srbije ja nezelim da se organizacija bavi samo jednom rekom.
Imali ste godinu dana da pokazete nesto. I niste nista.....secam se o cemu je sve pricano u Preruccu. Nista nije uradjeno. Ni takmicenja, ni ma nista bre! Govorite o sajtu, pa taj sajt pravite bre 10 meseci. Pocetnik webmaster ga moze napraviti za 2 dana, pro za 5 sati! Domen Vam je zauzet....www.mfs.org.yu Tu su neki motori! Neozbiljno dragi Sale. Ja to veoma postujem, prvi sam veoma neozbiljan, ali ja nisam predsenik nikakve organizacije.
Zato ja i govorim o ovoj akciji sa nepodrzavanjem. Ja sam na Drini bio samo jednom u zivotu. Zanimljiva reka, deluje sasvim OK i zelim naravno da bude bolja, ali kome da verujem? Reci mi molim te, usmeri me, pokazi mi da gresim, ali znaj da je to tesko iz gore navedenih razloga!
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
dr.lucky je napisao(la):
sale je napisao(la):
od pisanja dragi laki nema nista ,sta si preduzeo , zasto se niste skupili poslali peticije , mailove , sto nas niste zvali da zajedno nesto uradimo ,nego ovde preko sajta se preganjamo oko nekih gluposti , umesto da se n esto konkretno uradi
Dragi Sale,
O idejama i realizaciji istih imas na sajtu tema ihaha. ja nezelim da zvucim ko sekapersa, ali moje zdravstveno stanje me je dugo dovojili od akcija koje izlaze iz okvira sedenja za kompom i pisanja. A to sam radio, sa najboljom namerom i na najbolje sto sam znao. Mozda sam bio naivan i verovao sam da uprava MFSa prati ovaj sajt i da iz tema moze da krene u konkretne akcije. Izgleda da sam se prevario. Mada za vecinu akcija sajt i nije bio potreban. Ponavljam trovanja, ideje o pregradjivanu reka su sivma poznate, osim ako pojedinac nije skroz iskljucen iz medijskog zivota. A ponavljam da MFS nije ni prstom mrdnuo oko sih tih desavanja. To jeo ono sto je mene razocaralo i ono sto me je uverilo da MFSu je prevashodno bitna Drina. Ponavljam da je to OK, ako je organizacija ljubitelja Drine, ali u ime svih musicara Srbije ja nezelim da se organizacija bavi samo jednom rekom.
Imali ste godinu dana da pokazete nesto. I niste nista.....secam se o cemu je sve pricano u Preruccu. Nista nije uradjeno. Ni takmicenja, ni ma nista bre! Govorite o sajtu, pa taj sajt pravite bre 10 meseci. Pocetnik webmaster ga moze napraviti za 2 dana, pro za 5 sati! Domen Vam je zauzet....www.mfs.org.yu Tu su neki motori! Neozbiljno dragi Sale. Ja to veoma postujem, prvi sam veoma neozbiljan, ali ja nisam predsenik nikakve organizacije.
Zato ja i govorim o ovoj akciji sa nepodrzavanjem. Ja sam na Drini bio samo jednom u zivotu. Zanimljiva reka, deluje sasvim OK i zelim naravno da bude bolja, ali kome da verujem? Reci mi molim te, usmeri me, pokazi mi da gresim, ali znaj da je to tesko iz gore navedenih razloga!






Lucky,

pogresna direkcija u misljenju. MFS nije 2-3 coveka, vi ste takodje MFS, reke o kojima pricas su u vasem dvoristu. VI treba da se borite za njih zajedno sa nama kroz MFS. Zato smo i osnovani, treba da delujemo kao federacija kako u imenu i kaze, ne kroz forum vec interno. Zasto je malo uradjeno? Pa bas zato sto svi ocekujete da neko nesto uradi umesto vas, konkretno od mene i jos par ljudi. OK, nije problem ali ce da potraje, meni nista nije tesko i dacu sve od sebe da MFS opravda poverenje ljudi koji su mu pristupili i veruju u njega.

Gospodine Pedja,

vasi komentari i pogledi na razvoj ribolova i ribolovnog turizma su krajnje nazadni i sta vise stetni. Ne razumem kako mozete da nadjete opravdanje za lov na Tirolsko drvce kada ga je ceo svet prihvatio za krajnje nehuman i nesportski nacin ribolova. Dozvoljavanjem ovakvih ribolovnih alata se gubi svaka mogucnost razvoja musicarskog turizma na nasim rekama. Ako ste musicar to dobro znate.

Cini mi se da ste duboko uvereni da u Drini ima dovoljno Mladice i Lipljana, ON SIGHT informacije govore nesto sasvim drugo. Ne zelim da ulazim u nikakvu diskusiju o ribarkoj osnovi za koju i sami znate da uradjena po nasim standardima je krajnje nepouzdan nacin za odredjivanje brojnosti neke vrste ribe i ostavlja ogroman prostor za razne manipulacije.

Eksplozija sitnog Lipljana na Drini je nista vise nego proizvod borbe za produzenje vrste i vracanje ugrozene populacije na normalan nivo (riba pre polno sazreva, baca vise ikre, ili se cak mresti dva puta godisnje ako su uslovi povoljni).
Krivolovaca ce uvek biti, na udruzenju i ribocuvarima je da ih spreci. Opravdanje nije u potunosti u losem zakonu. Problem je takodje  nedostatak volje, inicijative i ideja kako da se to resi.

Vi imate tu osobinu da osudjujete bez ikakve naznake da ste spremni da nesto i uradite. Da me poznajete onda bi znali da sam u pravu i da interes reke Drine iskreno stavljam ispred svog licnog. Zato nema nikakvog razloga da nipodastavate ni mene ni MFS koja ovakav odnos od vase strane nicim nije zasluzila.


Igore,

prica ti je apsurdna. Kako je moguce da se bore protiv Tirolca i nocnog lova Mladice oni koji su to u startu i dozvolili???


Ivan Dragojlovic
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dragi Gospodine Dragojlovicu,
Vi i ja se ne poznajemo, pa je najmanje sto ocekujem od Vas da pokazete bar malo opste kulture i da ostanemo na per se, bar dok se, i ako se saglasimo da to promenimo.
Stavovi su samo utemeljeni na relanim podacima, dakle cinjenicama, makar kako vi kazete bile "on sight" (a nisu samo to, vec i plod nekih istrazivanja, o cemu se mozete osvedociti na topicsu o akvarijumima ili tako nesto - malo sam offtopicovao). Vrlo bi bilo interesantno videti vasu populacionu studiju objavljenu u relevantnom casopisu gde se lose stanje Drine ili populaciona eksplozija lipljena iznosi sa MERITORNIM DOKAZIMA umesto a la ideoloskog etiketiranja (nazadno, stetno, itd.). To je tipicna laicka i srpsko-politicka vestina, PLJUVATI drugog i bez osnova a zarad ostvarenja SOPSTVENIH interesa. Ipak, i Srbija prestaje polako da bude sokace kraj pijace u kome se vrse nuzne radnje i u njoj pocinju da vaze neka sire ustanovljena pravila ponasanja. Stoga bih Vam samo porucio  da nadjete pocetnike i da ih obucavate fly castingu za sta ste kvalifikovani ili da radite bilo sta drugo u tom smislu, a da ipak opreznije delite savete o stvarima za koje niste dokazali tako jaku kompetenciju da bi iza tih stavova stajala. Takodje, samo se vrlo primitivni ljudi odlikuju iskljucivoscu u razgovoru i razmeni misljenja. U tom smislu, sem musicara ima i drugih "fela" ribolovaca i drugih vrsta riba. Iako se slazem s Vama kao musicar da je "tirolac" tehnika ribolova koja je za lipljena toliko efikasna da ga moze ugroziti, kao sto sam vec napisao, sem lipljena ima i drugih vrsta riba koje se mogu ovako loviti na vodi kakva je Drina. Stoga se ne radi o tome da se zabrani tirolsko drvce, vec da se propise da se lipljeni ne mogu loviti ovakvim nacinom ribolova i da se kao i druge vrste ulovljene van propisa (u lovostaju, ispod mere i sl.) MORAJU vratiti neozledjeni u vodu. Ako se i zeli zabraniti tirolsko drvce, to sigurno na nacin kako Vi pledirate nece dati efekte, sto nije ni cudno jer Vas pristup nije profesionalan vec entuzijasticki. U ovoj zemlji je stosta iz entuzijazma upropasceno neznanjem i voluntarizmom, a bila bi prava steta da to zadesi Drinu (Molim Vas samo, pre skakanja na stolici, proverite tacno sta znaci rec voluntarizam, ona je ovde upotrebljena u svom izvornom, a ne pezorativnom znacenju i smislu, koriscenom mnogo cesce).
Da li sam spreman i da li hocu da uradim nesto na Drini, ocenicete uskoro, nadam se, jer ja vec nekoliko godina tamo radim sa raznim ljudima, cak i onima koji se hvale da imaju papir da su "malo cudni". Neki nemaju papir, ali nisu ni nikakva enigma u tom pogledu. A oni koje Vi napadate za takve su nebo nad Zemljom, i to u protekle dve-tri godine. O tome e bilo pisanja ovde. To su ljudi iz lokalne sredine koji su, iako dugo u ribolovu, tek od skora mogli da se prihvate mogucnosti da nesto poprave. Doduse, u okviru okolnosti i okruzenja koji nisu nimalo laki za rad. Vas nastup i nastup MFS to jasno ilustruje, bar onoliko koliko i ponasanje lokalnih smetala i ribolovnih primitivusa. Pitanje menjanja ribolovacke svesti nije stvar dekreta, vec rada i razgovora, ne arogancije, vec privoljavanja i licnog primera i zalaganja (govorim o ribolocima, ne o bolesnim krivolovcima). Za ovo godina rada doziveo sam da me ljudi zovu i traze da rese probleme divljih deponija, vadjenja sljunka, javljaju o zagadjenjima, uginuloj ribi... verovatno zato sto sam ih uvek ostavljao na cedilu i prepustao samima sebi.
O MFS nemam nikakav vise komentar, sem da ako ovako nastavite, uskoro sledi razocarenje i dezavuisanje ideja koje ste i programski propagirali i stalno po raznim forumima najavljivali neradom i neefikasnoscu. Za razliku od toga, na topicsu o energeticarima i Temskoj neki mali rezultati se vec vide, a nastojacu da pomognem kako god budem mogao i da se sa problemima zagadjenja voda pocne nositi daleko doslednije i vise ekspertski nego do sada. U onoj meri u kojoj ovaj sajt i forum na kome sam pokazuje vitalnost ja cu im pomoci i doprineti da ciljeve ljubitelja prirode kakva je vecina musicara pokusaju da dostignu konkretnim radom, a ne maglovitim obecanjima ne-znam-kome.
Uostalom, tu je ribolovacka i strucna javnost, sve vise mladih, rada zeljnih i obrazovanih, strucno potkovanih ljudi koji se skoluju za rad u ribolovnom ribarstvu i oni ce, a ne razni likovi neostvareni u svojim profesijama predstavljati i mog i sudiju Vasih zalaganja i pregalastva. Ja se vise necu oglasavati na prozivke i postove bilo kog MFS glasnogovornika, ovlascenog ili samoproklamovanog, eto Vam sud javnosti i radite kako smatrate da treba, pa sta Vam pamet da.
S pozdravom, Predrag Simonovic
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
5. Skobalj se svakodnevno i celim tokom lovi na hleb, travu, a bogami itekako i na grebanje. O količinama koje su ograničene, a ne poštuju se a lako ih je proveriti bolje da ne pričam.

Izvini nisam razumeo poentu ove teze?
Je li mislis da je skobalj ugozen ili sta vec? Mislim da je skobalj postao veoma zajebana riba sto se tice slamonidnih reka. Evo npr: Lim,posto je veoma slican sa Drino a i njena najveca je pritoka! Desava se to da se koncentracija skobalja u Limu povecala u zadnjih deset godina drasticno! Sta je problem po meni? Manjak grabljivica da regulisu to stanje. Svi znamo da skobalj se u doba vaznog period mresta mladice (i pastrmke) hrani njenom ikrom. Toliki broj ogromnih skobalja mnogo utice na dobar mrest salmonidnih vrsta uopste. Bez obzira na broj pecarosa koji dnevno svaki pojedinacno uhvati na travu po 5-10 komada! Znam dosta ljudi koji zive od toga. Skobaljov mrest je najproduktivniji u Limu! Dosta jedniki, sve manje grablivica. Kazem grabljivica jer mladica krupna je jedini njegov pravi neprijatelj. Ona kao od salje prekine skobalja od 2kg. Dok pastrmka krupna (do 7-8kg) ne mogu da kazem da ga mnogo ugrozava.

Znam da su pravila, pravila i da treba postovati ograniceni broj uhvacneih riba (skobalja), ali po meni bi trebalo se to malo izostaviti po strani za jedno malo duze vreme!

PS Pricamo ja i drug na temu skobalja u limu i sve vise njihovu super dobru egzistenciju. Kad kaze on : "Joj da ja imam neki otrov koji kad ga bacis u reku samo skobalj da crkne, pa makar otisao u zatvor godinu dana"! Ja kazem: "Ma za dve godine bi vredelo odrobijati govna" . Sve u svemu smucio mi se skobalj! Fuj...

PPS izvinjavam se ljubiteljima skobalja! :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Djomla je napisao(la):
5. Skobalj se svakodnevno i celim tokom lovi na hleb, travu, a bogami itekako i na grebanje. O količinama koje su ograničene, a ne poštuju se a lako ih je proveriti bolje da ne pričam.

Izvini nisam razumeo poentu ove teze?
Je li mislis da je skobalj ugozen ili sta vec? Mislim da je skobalj postao veoma zajebana riba sto se tice slamonidnih reka. Evo npr: Lim,posto je veoma slican sa Drino a i njena najveca je pritoka! Desava se to da se koncentracija skobalja u Limu povecala u zadnjih deset godina drasticno! Sta je problem po meni? Manjak grabljivica da regulisu to stanje. Svi znamo da skobalj se u doba vaznog period mresta mladice (i pastrmke) hrani njenom ikrom. Toliki broj ogromnih skobalja mnogo utice na dobar mrest salmonidnih vrsta uopste. Bez obzira na broj pecarosa koji dnevno svaki pojedinacno uhvati na travu po 5-10 komada! Znam dosta ljudi koji zive od toga. Skobaljov mrest je najproduktivniji u Limu! Dosta jedniki, sve manje grablivica. Kazem grabljivica jer mladica krupna je jedini njegov pravi neprijatelj. Ona kao od salje prekine skobalja od 2kg. Dok pastrmka krupna (do 7-8kg) ne mogu da kazem da ga mnogo ugrozava.

Znam da su pravila, pravila i da treba postovati ograniceni broj uhvacneih riba (skobalja), ali po meni bi trebalo se to malo izostaviti po strani za jedno malo duze vreme!

PS Pricamo ja i drug na temu skobalja u limu i sve vise njihovu super dobru egzistenciju. Kad kaze on : "Joj da ja imam neki otrov koji kad ga bacis u reku samo skobalj da crkne, pa makar otisao u zatvor godinu dana"! Ja kazem: "Ma za dve godine bi vredelo odrobijati govna" . Sve u svemu smucio mi se skobalj! Fuj...

PPS izvinjavam se ljubiteljima skobalja! :)
Pravila su pravila i ribočuvarska služba ne sme da bira koja hoće a koja neće da kontroliše! A drinski skobalj je vrhunska sportska riba i svakako ga treba čuvati. To bi bila "poenta ove teze". Inače svakako treba prirodi prepustiti da reguliše brojnost neke vrste, bez otrova, bombi, grebanja... :D
P.S. Kontrateza skobaljaša bi verovatno bila da treba pobiti sve mladice da ne bi jele skobalje :D Malkice isključiv pogled, zar ne?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Inače svakako treba prirodi prepustiti da reguliše brojnost neke vrste, bez otrova, bombi, grebanja...  :D

Da, ali na brojnost mladice je uticao covek (krivolovom), pa sad ce priroda da nastavi, ali bez mladice...
Da na primer niko nije uticao na mrest ribe u Drini, da je priroda sama sprovodila svoja pravila bila bi druga prica. Ovo nije fer sto se dogadja! :mad:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Milance je napisao(la):
Ajde da probam i ja kao relativno neutralni član (jer sam član MFS-a) da se umešam ličnim iskustvima i onime što vidim provodeći vreme na Drini.

1. Mladica se lovi svake noći na 6-7 najboljih mesta za noćni lov koja znaju SVI ribolovci koji love mladicu na Drini. Love je najviše domaći  
  evo sta rade lokalni ribolovci sa mladicama .....      http://www.youtube.com/watch?v=ZkHaxzFa7H4
moj drug i veliki ribolovac Oliver Djuric-Pekara Oliver (malo reklame ) ,hvatao je i mnogo vece na priboru za skobalja
a vrhunac je ona od prosle godine 20,4 kg 121 cm secam se da je najlon bio stroft 0,14 i udica gamakatsu F11 2SH
pa vi vidite koji ce te predvez i koje udice da koristite  :yeswink: 
pozz svima igor
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Fond mladice koji postoji tesko je bilo gde utvrditi precizno iz nekoliko ociglednih razloga, od kojih su tip vode, teska dostupnost ribolovnim alatima i nacin zivota ove vrste najistaknutiji. Taj fond svuda je ugrozen covekovim aktivnostima, od kojih je najveca pregradjivanje branama. Prelov dolazi tek na nekom mestu iza toga, bar kad je Drina u pitanju. Na drugim rekama ionako je mladice toliko malo ima da je takoreci ispod brojnosti dovoljne za atraktivnost ribolova i mogucnost prelova. Njena smanjena brojnot posle izgradnje brana potice od nedostupnosti, trajne ili povremene (pojedinih godina) prirodnim plodistima. Ovo je posredno takodje posledica neadekvatnog planiranja i procene uticaja brana na zivi svet, posebno na mladicu, jer nema protoka mladji / mladunaca mladice duz glavne reke, te mladj iz pritoka / plodista / rastilista koja budu funkcionalna jedne godine ne moze da ode u delove reke gde te godine ima manjka mladice zbog nefunkcionisanja lokalnih pritoka - plodista te godine u tom podrucju.
Prelov je bio "vrsni" faktor koji sam nije mogao da ugrozi u Drini mladicu, iako tad kad je vrsen, pre ranih devedesetih, nije tako bio shvatan; smatran je vrhuncem ribolovne vestine i naveliko preko ribolovacke periodike promovisan. Slike trofejnih mladica i izvestaji o ulovima svedocili su o nekadasnjem bogatstvu njenog fonda u Drini. Niko, medjutim, nece da sad istakne da je vecina riba i tad bila lovljena nocu i leti, posebno onih koje nisu otisle u ribolovacku periodiku, vec u drinske kafane i kuce u unutrasnjosti, u gradove odakle su afirmisani lovci mladica dolazili da love, a sada da mudruju o njenoj ugrozenosti i zastiti. Pocetkom devedesetih pomori uzrokovani zagadjenjem iz HE "Perucac" bitno su ostetili (ocevici kazu: vise nego desetkovali) fond mladice, a promene na pritokama (ribnjaci, eksploatacija sljunka, promene rezima i pogorsanje kvaliteta voda i dr.) dodatno su umanjili godisnju produktivnost fonda mladice. Vestacki mrest koji se odigrao 2000. godine i poribljavanje Drine, Lima, Ibra, Moravice, Djetinje, a po svemu sudeci i Trebisnice (!!!) pokazali su koliko najbolja namera i najveci uspeh mogu biti od strane nesavesnih zloupotrebljeni, a od naivnih kompromitovani. Ipak, od tada, ribolovci (oni savesni, kao sa Igorovog klipa) svedoce o mladicama iz te poribljene generacije ucestalim u ulovima i pustenim nazad. Prirodni mrestovi od 2003. godine nisu bili uspesni u dve godine: 2007. (provereno, trla - bojista kopana u toku Drine bila su prazna od Bajine Baste do Malog Zvornika) i 2004. (izvestaji obrojnim trlima kopanim u koritu Drine u ljubovijskom delu, kad je Tresnjica bila nedostupna). U ostalim godinama vodostaj Tresnjice kao najvaznije pritoke za mrest mladice bio je povoljan i mladica je ulazila da se mresti, a izvestaji ribocuvarskih sluzbi govore o polozenoj ikri. Od prosle godine izgleda da je i Rogacica ponovo aktivirana kao prirodno plodiste na Drini posle duzeg niza godina odsustva mresta mladice u njoj. Podataka o Drinjaci i pritokama kao plodistu nema, ali je ona i sama nesumnjivi rezervoar fonda mladice u ovom podrucju. I neke druge reke, cak i nizvodno od zvornicke brane, pominju se kao povremena prirodna plodista mladice, koje evidentno ima u dobroj kolicini i u tom delu Drine.
Zbog svesti o rizicima po stanje fonda mladice, pre svega u Drini, na osnovu matematickog modela dobijenog analizom duzinsko-tezinskog odnosa trofejnih i mladih mladica, 2003. godine je ustanovljena "fantasticna" tj. po mnogima nerealna minimalna dozvoljena duzina izlova mladice od 110 cm. Ocena opravdanosti ove mere od strane ribolovaca i kritizera iz redova upravljaca samo govori o stanju njihove ribolovacke svesti. Svrha ovako velike duzine bila je da se samo trofejne mladice mogu izlovljavati. Paralelno s ovim, odredjivanjem lovostaja od 1. juna i vremena lova od tri sata ujutro omoguceno je da se na Drini korisnicima poveca prihod od prodatih dozvola tokom ribolovne sezone, a posebno leti, u vreme godisnjih odmora, pa da na racun toga obezbede uslove za bolji rad ribocuvara, ali i ukupni razvoj regije i vecu motivaciju celokupne lokalne zajednice, ukljucujuci i lokalno sudstvo i prekrsajne organe, da se bajinobastanski i ljubovijski delovi Podrinja razvijaju na racun ribolovnog turizma. (Ovakav selektivno-restriktivan pristup pokazao se saglasnim razvoju turizma kroz nastanak nekoliko markantnih iskljucivo PRIVATNIH smestajno-ugostiteljskih sadrzaja duz Drine tokom poslednje tri-cetiri godine). Sve ovo je delimicno dalo efekte kroz napredak u radu OSR "Mladica" kao korisnika, kako u kadrovskom, tako i u materijalno-tehnickom pogledu. Na zalost, najvise su zakazali sami ribolovci, nespremni u svojim glavama da se odreknu starih navika koje ocigledno idu do stepena bolesti zavisnosti. Ostatak do potpunog napretka, tj. nepotpunost napretka rada korisnika uzrokovana je unutrasnjim problemima, pre svega opstrukcijom rada unutar struktura korisnika u liku raznih lokalnih interesenata iskljucenih iz rada OSR "Mladice" radi ociglednih potreba za inoviranjem i unapredjenjem dotadasnjeg upravljanja ribarskim podrucjem Drina. Na zalost, ti losi trendovi koji usporavaju i ometaju dalji nastavak pocetnog laganog uspona aktivnosti su i dalje prisutni i posebno se aktuelizuju u godini nastupanja novog konkursa za dodeljivanje ribolovnih voda na koriscenje.
Pokusao sam da ovom prilikom osvetlim samo pojedine aspekte sadasnjeg stanja fonda mladice na Drini. Iako se mladica malo lovi musicarski, verovatno neopravdano, ali pored musiarima mnogo atraktivnijeg lipljena razumljivo, paralela njenog statusa i statusa upravljanja ovim delom ili delovima ribarskog podrucja "Drina" je dovoljno ilustrativna kao objasnjenje za temu ovog topics-a. Sve sto se desava na Drini ima svoj realni okvir i prilike i pokusaj da se ocene daju izvlacenjem pojedinih stvari iz konteksta vise vode zadovoljenju lokalnih, uskih i ne najdobronamernijih interesa, a ne unapredjenju ukupnog stanja upravljanja ribljim fondom reke Drine. Svako od nas moze uticati na svoj nacin da se stanje poboljsa, a posebno oni sa nekim autoritetom. Ne valja, mdjutim, kad se autoritetom sluzi radi zadovoljenja licnih interesa probranih pojedinaca, podmirenja sopstvenih strasti ili licnog obracuna sa neistomisljenicima i naslednicima. Neminovno je da ce i samo vreme, donosenjem napretka u gledanju na stvari i pojavom novih koncepta usloviti promene, a i da ce biologija uciniti svoje. Bilo bi dobro i kad bi lokalni organi reda i pravosudje, sa od skora znatno vecim ovlascenjima i boljom motivacijm, hteli da pomognu u tome. Ipak, sasvim je jasno da promene koje treba da nastanu moraju da budu u skladu sa trenutkom u kome se desavaju, a ne da se njima ionako tesko ostvaren napredak ugrozi i da se situacja vrati na nekadasnju (svedoci smo koliko je ta opasnst jos uvek prisutna u svim sferama drustva). Vec nekliko godina kod korisnika postoji opredeljenje da se situacija na Drini unapredi i uz oduvek jaku ljubav prema Drini (samu po sebi nedovoljnu) i pazljiv, trenutku primeren i socijalno prihvatljiv, ali nepokolebljiv pristup, te oslanjanje na ribarstvenu struku i iskljucivo opredeljenje za zakonitost rada ovaj korisnik bi posle niza godina tavorenja mogao da polako pocne da pomera stanje na bolje. Novi ljudi koji su se tu pojavili uz pomoc onih koji tezeci istom cilju vec duze vreme rade koliko mogu u datim okolnostima zasluzuju da im se da prilika da zapocet boljitak nastave i nije u najmanju ruku ljudski korektno optuziti ih za dela koja cine oni koji ih optuzuju i njima slicni i bliski, a posebno nije produktivno kad to rade "salonski" kritizeri, ciji je doprinos razvoju bilo kog vida rekreativnog ribolova i ribolovacke kulture nemerljiv u pravom smislu te reci.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Pedja, hvala na podacima i objasnjenjima!

Veceras gledam Dnevnik 2 i medju vestima dana je SIGURNA izgradjna hidroelektrane na Drini !

Kako komentarisete ovo? Da li ce mnogo uticati na promenu ribljeg fonda?

Samo kad pomislim koliko ce vodostaj na Drini varirati... :eek:
 
Vrh Dno