spasimo reku Drinu

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Vec nekoliko meseci se takve vesti emituju na JAVNOJ (K.rv.nsk.j) televiziji - to se zove priprema javnog mnenja, a nadlezni ministra energetike potice iz politickog i mentalnog okruzena tog stepena sanitarno-mentalno-higijenske neispravnosti da nema nikakvog skrupula da tako perfidno radi obradu javnosti. Velike su pare u pitanju za bilo kakve skrupule. I zamislite, nije mu cilj da napravi dovoljno struje za sve aparate za brijane u Srbiji! Uostalom, s kakvim ciljevima takav profil (s-m-h, vidi gore) radi i kakve efekte postize, vidi se posle odlaska Nikcevica iz ribarstva. Zamislite gde je sad? Cujem kod Aleksandra Popovica, u energetici. Univerzalni, svestrani ljudi. Offtopicovao sam, naizgled, politicki, ali samo naizgled!
Koliko znam, predvidjene su izgradnje DVE hidroelektrane izmedju sadasnjih, Perucac i Zvornik. Toka Drine vise takoreci i nece biti, a ukoliko nekim cudim to budu protocne elektrane, uslovi za zivot riba bice katastrofalni, posebno kad je mrest u pitanju, jer je prosto neverovatno da ce te elektrane raditi kontinuirano. Dakle, opet rezim rada sa talasima porasta i opadanja vode, ali stalno i ucestalo. Iz toga proizilazi da je Drina verovatno promasena mladicarska i lipljenska reka i da su svi projekti i trud da se ove vrste malo "podignu" uzaludan. Da li treba da pomenem da verovatno niko ni ne razmislja o izgradnji bilo kakvih ribljih prolaza? A pitam se trebaju li u tim okolnostima uopste ribama takvi orolazi?
Pride je tu i cetrala Buk-Bijela na Tari...
Kakve su posledice izgradnje brana po ekosistem, mozete videti na Zvornickom jezeru: blatiste sa saranima, amurima i tu i tamo poneki smudj i som. Pozitivan efekat uzvodnih delova Zvornicke akumulacije kao rastilista skobalja i klenova je mala nadoknada za kilometre unistene Drine kao izkonskog prirodnog stanista svih uzrasta ovih riba.
Ako nista drugo, bar prvih 10 - 15 godina Drina ce biti izvrsna babuskarska reka. :hammer:
Onda ce biti sasvim svejedno sto se peca ispod brana. Babusku jos niko nije istrebio.
Samo nemojte, molim vas, da neko pocne da serenda u nastavku da i babuska moze da bude fina vrsta za musicarenje...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Babuška je vrhunska riba za mušičarenje, a Drina je reka koja je odavno predviđena za hidroenergetiku. To što se u toku te reke kod Bajine Bašte pojavilo obilje mladice i lipljena (jedno kratko vreme) je zasluga baš uzvodne brane i novonastalih uslova. U slivu te reke ionako ima milion hidroelektrana i izgradnja još jedne ili dve će proći kao kroz sir. Mi, ribolovci i ostali ljubitelji prirode nemamo nikakve argumente protiv energetičara i njihove reke, a oni imaju veoma jak motiv da sprovedu svoje namere u delo.
Žao mi je. :'(
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Mix, ne staj na muku sa babuskama!
Meni je krivo sto se gradi mnogo. Drina vise nece biti nimalo atraktivna kao ranije...

"...kuda idu divlje svinje..." :mad:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D :D :D
Bolje da sam napisao: "Hajde sad svi pocnite da serendate kako je babuska vrhunska musicarska riba", verovatno se niko ne bi javio. Ovako... :hammer:
Pojava velikog broja mladica pod Peruckom branom samo je delimicno posledica pregradjivanja; njihov VELIKI BROJ upucuje da im je sredina bila pogodna, pa su lepo i brojno rasle. Kad dodju brane, nece, nazalost, ispod svake od njih biti mnogo krupnih mladica i lipljena.Tad ce Mix praviti posao prodajuci vestacke latex i epoksi crvice za plovkarenje babuski pod branama.
(Uzgred, lipljeni bas i nisu pod branama, na prelivima su uglavnom.)
Sudeci po zalaganju za Temsku, siguran sam da ce za Drinu tek biti navala... :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da,da, sada će ljubitelji reke Drine, to jest, onoga što je od nje ostalo, da je porede sa pravim prirodnim bogatstvima Srbije, poput Temske. Koliko ja znam, Drina i njene pritoke su poodavno izgubile osobine normalne reke i služe za dobijanje značajne količine električne energije.
Da se ja pitam, reku koja je već žrtvovana zarad toga, ako baš mora, nastavio bih da uništavam, kako ne bi stradale reke koje su još uvek netaknute. Da li će na Drini biti deset ili osam hidroelektrana, skoro da je svejedno i ne može se uporediti sa nekom rekom na kojoj ih nema ili ima jedna ili se tek planiraju brane.
Ja odlično razumem ljubav prema jednoj reci, koja može da zaslepi onog ko je oseća, ali bolje je biti nepristrasan. Ja nisam ljubitelj reke Drine, ali znam jedno: Ako su baš zapeli da negde naprave još jednu branu, neka to bude na Drini, koja ionako propada i pripada raznim državama, a ima i veliki energetski potencijal. Nemoj da je grade na Rzavu, Temskoj, Vlasini, Mlavi, Nišavi, Timoku ili Jermi, koje bi lako mogle da povrate stari sjaj, a dale bi veoma malo struje. Drina nikad, ionako, ne može da se normalizuje.
Dok buljim u ovaj monitor, nešto razmišljam. Bolje je nemati to parče Drine, nego struju, a jedna HE na Drini bi zamenila sve potencijalne HE na svim rekama Srbije zajedno, što nas dovodi do jedinog logičnog pitanja:
DA LI ĆEMO DATI KOMADIĆ DRINE ILI SVE OSTALE REKE SRBIJE?
Ovo sasvim realno i logično razmišljanje me navodi na to da su oni koji su za spas komadića Drine, u stvari veoma aktivni protivnici očuvanja ostalih reka u Srbiji. Zato sam ja protiv "spašavanja" Drine.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lucky, please diminute the limited period for assigning the karma. Whatever happens, thanks anyway.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Samo nemojte, molim vas, da neko pocne da serenda u nastavku da i babuska moze da bude fina vrsta za musicarenje...
Pa šta si ti očekivao? Babuška rules!!1 :hammer: :hammer:

Nego, i ja sam za brane. Pregradimo sve reke i pravimo struju. Bez struje nema budućnosti! :mad:
p.s. Ne bi bilo ni ovog foruma...
 
Vrh Dno