"Spin & Fly" magazin

sale guitar

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Goci meni se stvarno svidja novo izdanje,kompaktan bas kako treba.za svaku pohvalu.
Seb i tebi cestitam na lepom sadrzaju i ti ces biti kriv kad ti dodjem u goste  :hammer: :hammer: :hammer:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Zanimljivo, sve časopise i novine čitam otpozadi - osim ribolovačkih!
Ribolovačke magazine čitam tako što prvo pročitam "uvodnu reč" ili "reč urednika" ili već kako se gde zove.
Zbog toga i ovaj post...

Elem bolju uvodnu reč davno (a možda i nikad) nisam pročitao :tbumb:

Možda ipak ima nade... a i ako nema svejedno i ja ću da se trudim i dalje. Makar nisam jedini :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala Milanče.

Ima nade, ali samo ako se problemi rešavaju.

Ima puno ljudi koji su u stanju da nešto promene, samo su raštrkani po Srbiji, mnogi od njih i ne znaju da postoji istomišljenici, misle da su usamljeni borci protiv 1000 vetrenjača. Treba ih povezati.

Miloš Elek, Ljuba Pejčić, Vanja Grbić... plus još 20 takvih pametnih i vrednih, voljnih da žrtvuju svoje slobodno vreme zarad viših ciljeva i biće nečega.

Pre 3 dana se Vanja vraća sa Kopaonik, ide preko Kruševeca za Beograd, i u 9 pm ladno skreće na jug, vozi još 60 km (i posle 60 nazad) da bi se video sa mnom i Saletom Serafimovskim, da uz niški roštilj rešavamo neke nerešene probleme... Počev od spašavanja zagađene Toplice, preko mladica, do sprečavanja krivolova na pastrmke. I posle u 1 noću kreće za Beograd. Kralj!

Napravili smo plan za 4 akcije, evo jedne:

Napraviti listu svih pastrmskih rečeca, onih gde nema skobalja i mrene i gde ima smisla trajno i eksplicitno zabraniti lov živim mamcima. Odrediti na svakoj od tih reka tačku uzvodno od koje će biti zabranjeno pecanje na žive mamce, tj. biti dozvoljena samo upotreba varalica (ako se ja pitam: sa jednokrakim udicama bez kontra kuke) i mušica. Ako pritom u toj reci nema lipljana ili mladice, zabraniti svaki ribolov za vreme lovostaja na pastrmku.

Dakle treba nam nešto tipa:
Temštica uzvodno od sela Temska
cela Visočica
Jerma uzvodno od Sukova
Crni Timok uzvodno od Boljevca
Mlava uzvodno od...
Ibar uzvodno od jezera Gazivode
Đetinja uzvodno od Užica
...

Cilj je da jednog dana na svakoj toj reci postoji tabla sa režimom ribolova, da se uz svaku kupljenu dozvolu dobije lista sa spiskom svih reka...

Ovo je veliki posao, treba uključiti i ribolovce (koji dobro poznaju strukturu ribljeg fonda), ali i ihtiologe, sve lepo sročiti u jedan dokumet (koga potpisuju i ihtiolozi) i predati ministarstvu. Vanja je obećao da će učiniti sve što je u njegovoj moći da se taj dokument usvoji. Ja sam obećao da ću mu takav dokument dostaviti, samo ne znam koliko meseci će mi trebati da ga napravim valjano. Treba organizovati puno ljudi da bi to bio dobar posao...

To će biti prvi korak ka sprečavanju krivolova na pastrmke, a tek posle dolaze muke oko sprovođenja toga u delo. Ali bez ovoga nema ni početka u toj borbi. Ljudi sada (u lovostaju) legalno pecaju na mnogim pastrmskim vodama na plovak i kada ih ribočuvar sretne ne može ništa da im kaže dok ne nađe pastrmke u torbi.

Ja sam se nadao da će tu kategorizaciju uraditi korisnici r. područja (i proklete Srbija šume), ali od toga nema ništa, biće kategorizovane samo neke pastrmske reke (recimo Veliki Rzav, Đetinja...) dok će jedna Jerma ili Crni Timok još 100 godina teći i biće dozvoljeno da se tu peca (pastrmka) na plovak. Zato sam uveren da jedini ispravan pristup: ne čekati korisnike, već im dati gotovu listu reka gde moraju da stave table i staviti ih pred svršen čin.
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Goci zar nisi shvatio da njih bole qrac i za table i za ribu i za reke a za nas ribolovce ponajviše...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Koga njih, vlast?

Znam da ih je briga za glasače na izborima i zato se treba organizovati i pokazati koliko nas ima. Pa neka shvate da zapostavljanjem problema čuvanja voda mogu da izgube recimo 100-200.000 glasova. Pogotovo može da im smeta ako je ta ribolovačka manjina "bučna" pa utiče i na opredeljenje neribolovaca.

Što se ovih "tabli" tiče, dobro znam da tabla na reci i zakon na papiru neće sačuvati pastrmke, ali će pružiti osnovu za čuvanje. Plus će nama, poštenim ribolovcima, pružiti to da možemo svakog ko peca pastrmke na plovak u salmonidnom delu reke bar da ljubazno opomenemo i zamolimo da napusti taj deo reke, bar da mu ukažemo na nepravilnost ili ako vidimo da svesno krši zakon da pozovemo ribočuvare (koji možda neće doći, ali to je pa treći problem za rešavanje). Trenutno ja kada sretnem nekog na Jermi kako peca na plovak i gliste ne mogu baš ništa da mu kažem, znam da peca pastrmke, znam da verovatno ima neke sitne u torbi, ali tu nije zabranjeno pecati na plovak, on može legalno da peca klenove i potočne mrene. E bar ćemo to da dobijemo - mogućnost da mu kažemo da čini prekršaj.
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
(i proklete srbija šume) ...Njima je nametnuto da upravljaju vodama i savršeno ih ne zanima šta se tamo događa.Za ovih par godina koliko "upravljaju" vodama samo je i ona ostala u rečnim koritima a table ,opomene i molba upućena nekom čisto sumnjam da može i za stoti deo promilada promeni bilo šta!
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Goci je napisao(la):
...
Ima nade, ali samo ako se problemi rešavaju.
...

Goci, pošto imaš energije i vremena, bori se, i znaj da ćeš uvek imati podršku...  :tbumb:

Goci je napisao(la):
Napraviti listu svih pastrmskih rečeca, onih gde nema skobalja i mrene i gde ima smisla trajno i eksplicitno zabraniti lov živim mamcima. Odrediti na svakoj od tih reka tačku uzvodno od koje će biti zabranjeno pecanje na žive mamce, tj. biti dozvoljena samo upotreba varalica (ako se ja pitam: sa jednokrakim udicama bez kontra kuke) i mušica. Ako pritom u toj reci nema lipljana ili mladice, zabraniti svaki ribolov za vreme lovostaja na pastrmku.


Ja bih postrožio stvari:

Zabraniti nošenje ribe, dakle obavezni C&R do procene da se riblji fond obnovio.
Varalice sa jednokrakim udicama. (po pitanju kontrakuke sam negde čitao objašnjenje po kome se tvrdi da se rana bolje zatvori ako je postojala kontrakuka i da je manja mogućnost bakteriološke infekcije...)

Pooštriti kontrolu, povećati naknade ribočuvarima, uvesti ribočuvare-dobrovoljce, uvesti nekog ko će kontrolisati ribočuvare i sankcionisati ih...

Goci je napisao(la):
Cilj je da jednog dana na svakoj toj reci postoji tabla sa režimom ribolova, da se uz svaku kupljenu dozvolu dobije lista sa spiskom svih reka...

Glavni cilj treba da bude, da ribolovac može da očekuje da će na svakom izlasku imati šansu da upeca ribu... 


 

sale guitar

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Goci postujem i cenim svako zalaganje oko nasih voda,malo je ljudi koji mogu bilo sta da promene...
samo napred..
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Stigo danas i sve pohvale Goci za uvodnu rec "Vreme promena" :tbumb:
Odlicna reportaza Seb  :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Naslovna16FINAL.jpg


Sutra izlazi iz štampe.
 
Vrh Dno