Sta bassa cini toliko atraktivnim za pecanje!?

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Znam da dosta ljudi voli ovu ribu da peca mnogima je broj 1 po atraktivnosti. Mnogi misle da ga masovno treba siriti jer je navodno najataktivnija riba za pecanje vestackim mamcima. Ja ne mislim da je najatraktivniji i imam argumente i razloge za takvo misljenje.
Voleo bi da cujem vase mislenje? Evo sta ga konkretno cini atrativnijim za pecanje od  nasih domacih vrsta!?
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
ovo pises u afektu ali ajde da ja prvi pokusam da dam odgovor....jednostavno,njegov nacin lova.mozes ga varalicariti,traziti po dubini,a i lov musicom je prica za sebe...ti bi to trebalo da znas....nisam kompetentan da u potpunosti pricam o tome,ali ima clanova koji mogu pa neka oni pojasne......
njegova halapljivost,mogucnost da u datom trenu proguta sve sto mu se nadje u vidokrugu,daje ovoj ribi posebnu draz....i na kraju,borbenost.....zar treba vise?
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Pazi sve to sto si naveo sve ima i stuka s tim sto raste mnooogooo veca! Plus po meni povrsinski napadi stuke mnogo jaci nego kod basa, a po meni je i bolji borac!!! Znaci imamo ribu koja po skoro svemu parira basu i jos ima par debelih pluseva. Bucov takodje ima neke od ovih stvari koje si naveo i on je dosta veci u proseku od basa. Bandar u nekim stvarima je slican basu ali opet i dosta razlicit. Smudj i som su druga prica mnogo zanimljiva iz varalicarskog ugla ali posto je ovo musicarski forum necemo o tome previse.

Ono sto po meni izdvaja basa po atraktivnosti je paleta tehnika i mamaca na koje moze da se peca! U fly tehnici to su raznorazni tipovi strimera, zatim nimfe pa cak i suve musice. Druga stvar koja mi se svidja kod basa je njegovo cudno i cesto nepredvidljivo ponasanje, od neveovatne plasljivosti i podozrivosti do velike alavosti itd.

Sto se tice alavosti, napada, borbenosti i velicine riba itd. domacini su u najmanju ruku potpuno jednaki a u vise stvari i velikoj prednosti. Ovde sam naveo samo vrste koje dele slicno staniste kao i bas.
Brze planinske reke i ribe koje ih naseljavaju su prica za sebe.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
imaju sve vrste svojih prednosti....volim ja i stuku,bucova obozavam,a najvise radosti na udici mi donosi klen.....ali bass je bass,to ne mogu da objasnim....cak ce se i klub koji je u povoju zvati bass.....sta da kazem...bass manijak!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da sve to ste naveli plus one lepe akrobacije koje ume da izvodi poput pastrmke. Meni je poseban uzitak loviti ga povrsinskim imitacijama. Kakve raube ume uraditi primerak od 3kg ili vise e tu skoro sve nase ribe mogu da se sakriju.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Da to potpuno razumem to je vec subjektivan osecaj to je iracinoalna ljubav. Kao sto je meni smudj na varalicu triput drazi nego stuka. Zasto!? Ne mogu a objasnim jednostavno tako je!

To ja pokusavam da objasnim da realno bass nije atraktivniji sem u nasim glavama to je stvar ukusa a ne realno njegove prednosti kao atraktivne vrste.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Kakve raube ume uraditi primerak od 3kg ili vise e tu skoro sve nase ribe mogu da se sakriju.

Stuka ima podjednako atraktivne napade na povrsini ako ne i jos explozivnije od basa!!!
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
bas ce veoma retko uspeti da promasi "musicu" plus ako je promasi iz drugog puta je hvata 100%,za stuku nisam bas siguran o smudju i bucovu da ne govorim,a te stuke ljubo sto ti spominjes da su tolike jos takve mogu da se nadju samo na joci verovatno dok na vodama kao sto je sava cisto sumnjam.moji drugari za primer krajem leta i u jesen prespavaju na zasavici koja vazi za stuciju vodu za svo ovo vreme jednu su samo imali preko 6kg.bas je izuzetan borac nabijeno i jako telo ima,imao sam komad od 2kg koji je skakao metar  iz vode u 3-4 navrata pokusavajuci da se otarasi udice jednostavno je bolji borac od svih tih vrsta steta sto ne moze da naraste toliko velik kao stuka.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Da mozda su kod nas krupne stuke retke ali solidna stuka ona 1-2 je relativno cesta dok su ulovi tolikih baseva na nivou slucaja to jes svega par komada godisnje u celoj Srbiji se ulovi.
Ja sam stuku za zivota relativno retko ciljano lovio a opet sam ulovio stuku od oko 4 kg a da nije sa Joce. O basu te velicine mogu samo da sanjam cak i o onom od 2 kg.
Nisam ulovio krupnog basa najveci mi je oko 600-700g ali toliki bandari su mnogo jaci borci cak i stuka te velicine se ne bori nista losije od basa.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ma u pravu si ,i onako bas ne bi opstao kod nas niti moze da naraste do pozamasnih dimenzija jer ga verovatno svi redom nose kuci znajuci nas mentalitet,i jos ima vrhunsko meso,nisam probao licno ali ko god mi je pricao kaze da je meso od basa stvarno kvalitetno.
moram da ti kazem da smudj nije ni blizu po borbi sa basom,pogotovu oni do kile izlaze napolje kao kese..
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
zaboravih,kakav je to smudj bio kad je pokidao predvez od 0.40??? malo mi zvuci nelogicno znajuci koja je snaga i mogucnost takvog najlona.....
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ma smudjevi do 2 kile su totalne kese. Nisam ni rekao da je smudj bolji borac od basa ali je krupan sasvim solidan borac. I a to sa kidanjem sigurno je bila riba preko 5 kg a verovatno i dosta veca a mozda je i najlon bio malo ostecen.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Šta ga čini atraktivnim ..

Ja mislim da je to što ga ima samo na nekoliko mesta  kod nasu Srbiji pa većini ribolovaca dodje kao neka egzotika ..meni je lično zanimljiv ali ništa više od štuke ili bucova ,čak bih rekao da su mi ova dva i zanimljiviji .Takodje Prva bassovska voda mi je udaljena isto koliko i neka Salmonida tipa Gradac ,Drina ... nebi puno razmišljao gde bi pre otišao .
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
slazem se da je svaka riba po sebi atraktivna,bucov po nenormalnom prvom udarcu na mamac i prvi ran,stuka je nepredvidiva do zadnjeg momenta dok je na udici,veliki smudj je dobar borac isto ,ali ipak malu prednost dajem basu valjda zato sto ga od skoro lovim a pomenute vrste ceo svoj zivot pa mi je verovatno doslo do zasicenja a mozda i zato sto ga kod mene ima dosta pa svaki put ulovim barem 5-6 komada.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ekoljuba, verujem da si uveren  u to sto govoris ali...npr. štuku lovim od 6. godine i imao sam prilike videti svakakve štuke u akciji u kopačkom ritu gde su žive ale od štuka...ulovio sam ih svakakvih još kao klinac i jako volim i dalje da je lovim. Ona beše moja prva ljubav u svetu ribolava ali nakon nekoliko izlazaka na bassa na boroviku i nakon nekoliko uživo gledanih rauba kapitalnih bassova ostao sam bez reči...ni jedna štuka koju sam ja vidio noje radila takve raube....kada bass, komad od 3-4kg pukne po površini to je eksplozija vode, voda na tom mestu zakuva i u zrak leti i po 2-3m u vis...nešto neverovatno. Jednom sam vidio štuku od metar i debelo još preko kako na mom jezeru grabi odraslu patku ali to je uradil bez mnogo buke nego vrlo perfidno da bi je ladno podvukla pod vodu. Moje iskustvo mi bar tako kaže. Gledao sam štuke od par kila kako raubuju i lovi pod samom površinom ali nije to to.
 
Vrh Dno