Sta bassa cini toliko atraktivnim za pecanje!?

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Da se i ja malo ukljucim ovde u ovu raspravu... I basa i stuku pecam vec dosta dugo a posednjih 15-tak godina to su dve vrste koje sam najcesce i pecao. Imao sam tu srecu da zivim u jednom malom mestu koje je udaljeno 5km od svojevremeno najatraktivnije stucijih voda u Srbiji i na 10km od najpopularnije basovske vode kod nas. Tacnije receno gotovo sve basovske vode su mi bile tu na izvolte u krugu od 30km. Tako da sam gotovo ceo letnji raspust sam provodio na Velikom Backom Kanalu u Sivcu Loveci basa, dok je jesen bila rezervisana za stuku na Conoplji. Bass je svakako riba koja je delimican krivac sto sam i poceo da musicarim jer sam 2002 od para koje sam osvojio kao nagradu za prvo mesto na  "Profi Bass Kupu" odrzanom u Malom Staparu kupio prvi musicarski komplet...  i od tad sam prakticno i prestao da basa i stuku pecam varalicarskim priborom.

Bas jeste atraktivna riba za musicarenje ali ni po cemu superioriniji od ostalih ribljih vrsta koje se kod nas mogu uloviti ovom tehnikom. Da se ne lazemo ribe koje se kod nas love retko kad prelaze 40cm, tako da zaboravite na ono sto ste gledali na ultramegagiga bassmaster video klipovima... i prva asocijaci na basa kod nas bi trebala da bude ribica od 300-400g a ne neka ribetina sa ustima kao lavor. Musicarenje basa na topwater strimere je svakako najatraktivnije kada se radi o svim postojecim musicarskim tehnikama kojima se lovi ova ribe ali i tu (bar za mene) nije ni priblizno atraktivno koliko je atraktivno musicarenje stuke istim strimerima. Razlog je jednostavan napad stuke je mnogo agresivniji i silovitiji, jer ove dve grabljivice love na potpuno drugaciji nacin. Kad je u pitanju borbenost bass svakako jeste dobar borac ali opet nista posebno pogotovo ne ove male ribice koje se love kod nas. Tokom borbe redovno iskace iz vode ali je pomalo trom i cesto vrlo predvidljiv. Krupna riba zna dobro da napuni stap i da ide kao podmornica ali begovi po obicaju nisu dugi ali ne popusta bas lako, nema brzinu ni iznenadne promene pravca. Srazmerno tezini iako retko kad iskace bandar mi je snazniji borac od bassa. Kod musicarenja bassa svidja mi se ambijent u kom ga lovim... bistri kanali blago zarasli opasani trskom i prosarani nezaobilaznim lokvanjem... jos ako nema nikog na vodi... pravo mesto za uzivanje...

Da na kraju budem realan jeste atraktivna riba ali ni manje ni vise nego druge nase grabljivice. I moje misljenja sam da je zaista prenaduvana njegova atraktivnost medju nasim ribolovcima, pogotovo medju onima koji ga ili nikad ili su ga samo ponekad pecali.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ovo sve što je Dane naveo je 100% a posebno ovo o "prenaduvanosti atraktivnosti" samo to naduvavanje se često radi i sa nekim drugim ribljim vrstama...tako je to svuda u svetu...meni iskerno svaka riba je na svoj način atraktivna...a bassonja ima posebne detalje po kojima se veoma razlikuje od drugih riba i to ga čini posebnim a isto tako i štuka. Da se mene pita ja bih više dao na očuvanje štuke nego masovnim poribljavanjem Bassa iako ga vrlo rado lovim. Štuke ipak mogu da budu mnogo veče i što jes' jes' agresivnije napadaju, šprintaju po površini pa i one umeju da iskaču jako lepo...meni je jedna od oko metar dva put skočila cela iz vode iako je nisam forsirao na to. No, ti skokovi su ređi nego kod npr. bassa. Kako god, mislim da je lepo da na nekim vodama imamo i Bassa jer koliko vidim nije neka štetna vrsta na večini voda balkanskog poluostrva.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Mislim da je diskusija pogodila pravo u centar,i da se iz mnogo pisanija iskristalisala ideja o atraktivnosti,u ovom slučaju basa,mušičarenjem na topwater strimere!Ali,mislim da nema nijedne ribe, koje se kod nas mogu loviti topwater strimerima,koja neće besno i atraktivno raspaliti po gurgleru,poperu,crease fly...
Imao sam prilike da prošle sezone ulovim nekoliko solidnih bucova na gurglera,i kunem se životom,svaki je tresnuo po površini tako da su gaće otpadale!To su bile ribe do 3 kg.,a pravile su haos na površini kao da se radi o znatno većim ribama!U nekoliko slučajeva bucov bi glisirao po nekoliko metara sa sve otvorenim čeljustima,dok ne bi zavrnuo i strimer i štap, vodu, i buljuk trave!
Drugo,ako sudimo o atraktivnosti pojedinih riba,moramo uzeti u obzir pribor koji koristimo u lovu istih!Najveći smuđ kojeg sam klepio na strimera imao je 1.700gr,a lovio sam šesticom i tipetom 0.19mm.Ta riba se borila za medalju.Bucova jurim istim sistemom samo što tipet smanjujem na 0.17mm.To je ludnica kad lupi,mora mu se popustiti neki metar,ode u travu,trese pod vodom,pumpa štap kao nenormalan,ima svoje...
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Bucov ima silovitiji napad od basa jer je i on riba koja u velikoj meri igra na kartu brzine i iznenadjenja. Bas koristi prednost svojih velikih usta, i najcesce pridje povrsincu i jednostavno ga usisa sa povrsine, vrlo cesto dok strimer stoji u mestu, ili kad se pokrene posle pauze. Pretpostavljam da si mislio da je potrebno u obzir uzeti pribor kada se razgovara o borbenosti neke ribe i tu se slazem. Ali vremenom sam postao pristalica robustanog  pribora... razlog je vrlo jednostavan sve je mnogo lakse i mnogo manje pogubno po samu ribu.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
da se prvo pozalim...zatvorise mi temu o basu :'( :'( :'(,i sta cu ja sutra kad se vratim na kipar i pocnem da ih pecam kao manijak :tbumb: :tbumb:??? nisam tamo vec 7 meseci,kukala im majka kad odem za mesec dana :doh: :doh:>>>....... 
verovatno basa cini atraktivnim isto nacin na koji napada mamac, ako ga vidis da raubuje za razliku od drugih vrsta prilicno je priglup jer napada sve sto mu padne u krugu od dva metra,udara kao lud pogotovo kad lovi ni ne gleda,zalece se sa po 5-6m para povrsinu i treeees :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:....moram da kazem da nije bas pametna riba,pogotovo u mrestu kad je,plus ja ga izuzetno lako pecam kod mene na jezeru...ima ga dosta to stoji ali i varalicari koji pecaju ne mogu da uhvate toliko koliko ja na musciu upecam,gurgler im je majka i crveni poper sa telom i repom od belog zeca ZAKON...
atraktivnost ove ribe se meri jedino u tome sto silovito udara na sve povrsince i dobar je borac,peca se u plicaku uglavnom i na vidjeno u 90posto slucajeva,bar meni je tako jer strimere jako malo koristim u lovu na basa mada sam 2kilasa dobio na strimer u vreme dok se hranio na povrsini, i slucajno sam stavio strimer jer nisam vise imao opcija za povrsince,ali to je bio samo taj jedan slucaj do sada. karakteristicni skokovi i kod vecih riba silovita pumpanja su isto tako nesto sto ga cini atraktivnim.......pa nisu ameri ludi sto imaju bass cup na amistad jezeru koji se vrednuje prvom nagradom od 100 000 dol....ako je atraktivan njima za toliko kesa pa znaci da ima tu necega interesantnog sa ovom ribljom vrstom :yeswink: :yeswink:
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
643
Broj reagovanja
1.328
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
...iako sam nov u FF-u, i bass mi je jedna od najdražih riba za loviti i spinanjem i ff-om, u zadnje vrijeme samo ff, ribe oko pola kile se dosta brzo predaju, ali ribe preko kilu, pogotovo one preko dvije kg, ako se lovi finijim priborom koriste svaku prepreku, ćak i najmanju travku i grančicu, da bi se oslobodili udice, to kod ni jedne druge ribe, osim možda kod šarana nisam primjetio, i to ga čini zanimljivim, to mu daje posebnu čar kod ribolova, iskoristit će bilo što što je u vodi da se oslobodi udice, čak i čisti šljunčani sprud bez ijedne travke, na oko relativno spora i troma riba u djeliću sekunde izvuće nekoliko metara strune, pa iskoći iz vode,  pa se ukopa u mjestu, pa zaroni do dna i lupa glavom o dno, i na kraju skroz izmoren, samo ga još treba prihvatiti palcem za čeljust, smogne snage i iskoći i ostrese udicu...a tebe ko ribiča ostavi u nekoj nedoumici između  zadovoljstva, ispunjenosti, prekrasnim drilom, ostavljen samo da se sječaš tog drila, a opet zakinut za koju fotografiju i ljepu uspomenu... to meni daje atraktivnost kod ove ribe i ne bi ga mogao usporediti ni s jednom drugom ribom koju sam do sada ulovio...

nekoliko ljepotana:








 

sokre

Junior member
Učlanjen(a)
18.05.2008.
Poruke
28
Broj reagovanja
0
Mlinka kolko mu se otprilike možeš približiti a da ga mahanjem ne preplašiš.
Od mene su bježali kad sam im došao na 10 m.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
643
Broj reagovanja
1.328
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
u slučaju kad riba iz daljine prilazi prema tebi, ako si jako miran, stojiš u vodi dubine preko koljena, gotovo nepokretan, i muha je več u vodi, dogodi se da pokupi i na nekih 3-4m od tebe... u obrnutoj situaciji, puzanje i šuljanje po obali ili skroz lagano hodanje po vodi, i možeš mu se približiti na desetak metara, nekad i malo bliže da te ne primjeti i da pokupi... ako si jako vješt u šuljanju i takav je tren da to možeš, samo da ti pola glave viri iznad trave samo mu spustiš "muhu" bez zabacivanja...
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Lepi basovi!

Sto se borbenosti tice ubedjen sam da vecina musicara ne koristi snagu pribora ni 50%. Za pecanje basa uopste nema potrebe za laganim priborom i tankim tipetima. Lovio sam ga sa priborom od 3wt pa sve do 10wt i mogu reci da je sve ispod 6wt kao allraund pribor za basa neprimereno pre svega jer je sa takvim priborom mnogo lakse pokriti ogromnu paletu muva sa kojima se peca. A 6wt i tipet koji uopste ne mora biti preterano tanak nosivosti par kilograma  imaju zaista mnogo rezerve de se ribi ne dozvoli mnogo prostora. Gledajte samo da ribu uvek pritiskate a ne da je u nekom slobodnom prostoru jer akcija musicarskog stapa odlicno amortizovati pokusaje begova i brzo umara ribu tako da prakticno riba nema veliku sansu. Cinjenica je da bass odlicno koristi prednost terena... ali ipak sve se zavrsava relativno brzo, tako da je riba poput ove cesto i za manje od minuta napolju!
 

Prilozi

  • bass2m.jpg
    bass2m.jpg
    16,8 KB · Pregleda: 473

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
643
Broj reagovanja
1.328
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
StY_EsoX je napisao(la):
Lepi basovi!

Sto se borbenosti tice ubedjen sam da vecina musicara ne koristi snagu pribora ni 50%. Za pecanje basa uopste nema potrebe za laganim priborom i tankim tipetima. Lovio sam ga sa priborom od 3wt pa sve do 10wt i mogu reci da je sve ispod 6wt kao allraund pribor za basa neprimereno pre svega jer je sa takvim priborom mnogo lakse pokriti ogromnu paletu muva sa kojima se peca. A 6wt i tipet koji uopste ne mora biti preterano tanak nosivosti par kilograma  imaju zaista mnogo rezerve de se ribi ne dozvoli mnogo prostora. Gledajte samo da ribu uvek pritiskate a ne da je u nekom slobodnom prostoru jer akcija musicarskog stapa odlicno amortizovati pokusaje begova i brzo umara ribu tako da prakticno riba nema veliku sansu. Cinjenica je da bass odlicno koristi prednost terena... ali ipak sve se zavrsava relativno brzo, tako da je riba poput ove cesto i za manje od minuta napolju!

tvoje razmišljanje stoji, dok blinkam bassa imam širu paletu štapova, ovisno od terena i mamaca koje bacam, u ff sam početnik i imam samo jedan štap, pa "muhe" prilagođavam i štapu i ribi, ali kad koristim štap da si pokrijem sve mamce ili večinu njih gotovo uvijek je to najjači koji imam,jer ga prilagođavam največim mamcima(varalicama), pa i izvlačenje svake ribe osim kapitalne se može svesti na čisto privlačenje ribe s udaljenosti do sebe...ovo vrijedi i za neke druge riblje vrste koje vole velike varalice (mamce)..., ali nikad ne volim forsirati pribor do nekog subjektivnog maksimuma ili možda i više od toga ako mi to nije jedina opcija, jer takvo umaranje često rezultira gubljenjem ribe i pucanjem najslabije karike u priboru, makar to bila i riblja usta, a i od takavog način ribolova jedino zadovoljstvo su brojevi ulovljenih riba...
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Kad je u pitanju ribolov ono sto me najvise pali je prevariti ribu, a borba i sav adrenalin koji ide uz to su na drugom mestu. Bass mi je interesantna riba bas zbog toga jer ima svoje bube i ne ponasa se uvek isto, a nebrojeno je mnogo razlicitih muva na kog ga je moguce prevariti.

Sto se borbe sa ribom tice, mislim da je daleko manji broj riba koje sam izgubio zbog forsiranja, nego onih koje sam pustao da vode glavnu rec ili onih koje sam izgubio zbog neprimereno laganog pribora. Uostalom u vecini slucajeva i za ribu je mnogo pogubnija dugotrajna borba, jer joj treba daleko vise vremena da se oporavi...  Svakako treba znati i gde je granica i gde je sweet point, a to se najcesce uci na sopstvenim greskama  :(.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
643
Broj reagovanja
1.328
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
  u pravu si da treba naći sweet point i da ne treba pretjerivati ni u kom smislu ni s prelaganim ni s prejakim priborom, ni s dužinom umaranja i normalno da je na prvom mjestu prevariti ribu,a tek onda uživati u drilu koliko se to može nazvati uživanje, jer ako je manja riba baš i nije neko uživanje, a ako je veća onda mi to više lići na patnju i neizvjesnost koja ako završi pozitivno  stvara ogromno zadovoljstvo...
... ali s druge strane neizmorena riba često se više ošteti (od one skroz izmorene kojoj treba samo duže vrijeme za oporavak, ali bez nekih mehaničkih povreda) u vodi, izvan vode ili u podmetaću, jer još ima snage i pokušava se i dalje dočepati slobode, pa treba upotrijebiti dosta veču silu i stisak ruke da bi tu ribu privremeno smirili i oslobodili je udice...o dužini zamaranja ribe bi se dalo raspravljati u nedogled i našli bi se u nekoj sredini, u "Sweet pointu"...

p.s. ja sam neusporedivo više ribe izgubio prilikom neprimerenog forsiranja, nego kod neprimereno lganog pribora i dugotrajnog drila (što opet izaziva diskusiju, jer sam kod neprimereno laganog pribora puno više dosezao maksimum pribora nego kod neprimerenog forsiranja s jakim priborom)...
...uglavnom ribolov bassa, (osim u situaciji ulova kapitalne ribe, koju znam gdje mogu očekivati, a gdje ne)...

...mi ne predstavlja preveliki užitak sa težim priborom


 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ja recimo koristim stap #5 medium-fast akcije od 9 feet-a ....posle leta kad krenu kise i bas postane oprezniji koristim stap #6 jer ga lovim na vecoj daljini i vecim mamcima...
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Velika je razlika izmedju spin i fly pribora pre svega zbog akcije stapova. Musicarski pribor daleko bolje amortizuje pokusjae begova od varalicarskog. Ja imam utisak da mi ovde svo vreme pricamo o razlicitim stvarima... nije isto tokom borbe isforsirati ribu ne dozvoliti joj da radi sta hoce i na taj nacin je zamoriti ili ribu ne izmoreni isilovati napolje. U ovom prvom slucaju upravo ce te je spreciti da iskoristi prednost terena koju kako smo se slozili bas odlicno koristi, i naterati je da se pri svakom pokyusaju bega maximalno umori. Bas iako je relativno borbena riba nema toliko snazne begove da ga je pogotovo musicarskim priborom potrebno drilovati i preterano mu popustati tako da se bez vecih problema moze zaustaviti u pokusaju da se domogne prepreke. Stap ce ovde fantasticno odraditi posao duboko ce se saviti i na ribu staviti veliko opterecenje tako da ce riba i vise snage potrositi. Kod krupnog je obicno potrebno ribu malo pomeriti kod prvog pumpanja, zaustaviti prva dva bega bez popustanja... onda obicno ide jedan do dva skoka na povrsini i tu ako ne otrese strimer to je to... obicno vec moze palac u usta. Ono sto je nezgodno sa basom to je sto voli da sebi napravi slobodan prostor (kada krene ukoso prema vama) gde ga je malo teze drzati pod kontrolom i uglavnom mu tad polazi za rukom da sve okrene u svoju korist.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
danas sam ulovio 15ak komada od kojih najveci oko kile i imao jedno kidanje to jest pukao mi fluocarbon na cvoru sa kojim je spajan tipet i predvez...jbg,bio je dobar bas....pre 3 dana sam imao jednog preko dve kile i jednog oko kile i po,nazalost bez slika..bice sledeci put,evo jedna od danas ...da kazem da su manji oko 9 ujutru poceli da rade kao sumanuti dok se veci pecaju od svitanja do nekih 7 sata i posle tajac..,sve ribe su upecane na stap#3 zbog lepseg uzitka,i gurgler kao mamac broj jedan za musicarenje basa,vec trecu godinu za redom daje najbolje rezultate..
 

Prilozi

  • bass.jpg
    bass.jpg
    358,7 KB · Pregleda: 546
Vrh Dno