Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izgleda da naši "napredni" rivbolovci ne znaju šta znači "lovostaj" pa se veoma čudno i zbunjeno ponašaju.
Tačno se zna šta znači lovostaj na određenu vrstu ribe, u određenom periodu. To je zabrana zadržavanja ulovljene zaštićene vrste ribe.
Nažalost, u Srbiji su retka mesta gde se prirodna mrestilišta jasno izdvajaju, posebno nadziru i čuvaju od uznemiravanja, pa ovaj propis važi i na jasno primetnim mrestilištima. To dovodi do potpune zbunjenosti sportskih ribolovaca, koji reč "lovostaj" tumače tako, što u periodu zabrane izlova omiljene ribe, sede kod kuće.  ??? :doh:
Pa, ja mušičarim u rekama u kojima ima svega i svačega, a umem da lovim skoro sve te ribe mušičarskim priborom. Čas se mresti klen, čas skobalj, čas štuka, čas pastrmka, na nekim rekama lipljen, na nekim mladica... Kada bi bilo zabranjeno da bocneš ribu koja je u lovostaju, mi mušičari bi skoro cele godine sedeli kod kuće.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lovostaj i bukvalno znaci "prestanak lova". I ne trba ga "hibridizirati" sa c&r ili selective harvest kao mere koje se primenjuju van perioda mresta.

Uostalom, niko ne moze spreciti nedokazanog da svoj naum ostvari, ali nije ni budala da mu za to da pokrice. A poslovica "ne j.b. lep, nego uporan" ne bi smela da bude primenljiva na clanove foruma. Jer, Mix kroz niz pokrenutih tema ocigledno upraznjava takav pristup uspesan kod ... spram sebe inteligentnih devojaka kako bi iz iscrpljenosti neko popustio njegovoj kuknjavi.

Uostalom, da se ne zamarate, pogledajte sta se u Zakonu o ribarstvu smatra zabranjenim u proglasenim prirodnim, kako ih Mix pogresno zove, "mrestilistima", pa ce biti jasno sta tacno znaci rec lovostaj i kakvo ponasanje nalaze.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Tuzna istina je da lovostaj sve manje ljudi postuje :(

Na Moraci u potezu 400 metare tj.200m uzvodno i nizvodno od Vezirovog mosta je stalni zabran sto ce rec nema ribolova i tacka.
Pa to ne sprecava pojedince da se svake godine lovi isti je najgore da se love kapitalni primjerci.
Prosle godine ulovljena glavatica od 17,600g a pretprosle godine od 13 i nesto ti isti se slikaju za naslovnu stranu dnevne stampe kao heroji a niko ne radi nista po tom pitanju zato se ja slazem sa mixom zasto da ne lovi i kad je lovostaj ali zasticenu ribu vracaj a ako ti se vec nesto nosi kuci tu su druge vrste koje se u ovo vrijeme jednako dobro love kao i u proljece,ljeto, klen na primjer koji dobro podnosi zimu i stalno je aktivan.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
ajmo Jovo nanovo. Dobar je danasnji dan ze mene pa sam se raspisao. ovo je moj stav i kao takvog ga iznosim. Ni više ni manje. Da li treba da se mušičari za vreme lovostaja na reci gde ima te ribe. Na ovako kompleksano pitanje nemože da se da prost odgovor. Mešaš babe i žabe. Čas klen, čas tropheus, čas bubamara...tralalala.
Ja ću probati da dam svoje skromno mišljenje na ovu temu. Zamislimo Visočicu. Lepa reka, dugačka. Ima i klena i pastrmke. Po mom mišljenju od sela Ržana ima ga veoma malo, cak je relativno redak i do kanjona. Ima ga, neću da kenjam, ali ne kao nekada. Nizvodno oko sela Paklešitac, klena ima ihahaha. Žašto ja tupim. Ako neko ide da lovi klena u vreme lovostaja u gornji tok visočice, odmah mi je sumnjiv.  :whistle:
Naravno da je loše da se zabrani lov klena na visočici tokom njenog celog, ponavljam celog toka. Pastrmka migrira uzvodno za vreme mresta. Oko sela pakleštica, mislim nisam siguran, oktobra je ima dosta manje. Idite bre i lovite klena. To je to. Nećete da uznemiravate pastrmku. I vuk sit i ovce na broju. Po ovom modelu reke mgde ima klena i pastrmke bi se podelile na one gde je OK loviti klena u vreme mresta pastrmke, donji tokovi i gde nije gornji. Meni deluje OK, možda grešim!
Pišeš o klenu i uticaju na mrest klena. Na njega ne postoji lovostaj. Ja ga i nebi uvodi. Moje skromno znanje mi kaže da mrest klena nije neka frka. Zo je ciprinidna ribe. mresti se ko blesav. Dosta ikre izbacuje i tako to!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
asader je napisao(la):
Tuzna istina je da lovostaj sve manje ljudi postuje :(

zato se ja slazem sa mixom zasto da ne lovi i kad je lovostaj ali zasticenu ribu vracaj a ako ti se vec nesto nosi kuci tu su druge vrste koje se u ovo vrijeme jednako dobro love kao i u proljece,ljeto, klen na primjer koji dobro podnosi zimu i stalno je aktivan.

??? ??? ??? ??? ???

Da, ako pecamo na boile kad je stuka u lovostaju, a na kedera kad je saran u mrestu.
Kad je musicarenje u pitanju, ... :doh:

E Lucky, i ja se mrestim k'o blesav, ali samo u debeloj diskreciji. Staromodno. Tako valjda i klen.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
dr.lucky je napisao(la):
Pišeš o klenu i uticaju na mrest klena. Na njega ne postoji lovostaj. Ja ga i nebi uvodi. Moje skromno znanje mi kaže da mrest klena nije neka frka. Zo je ciprinidna ribe. mresti se ko blesav. Dosta ikre izbacuje i tako to!

Lucky nismo se razumili nisam uopste pomenuo mrijest klena i slazem se da da ne treba uvodit lovostaj na klena nego se moj post svodi samo na jedno da ako je lovostaj na pastrmku a u istoj rijeci imamo i klena to ne znaci da ja necu izac na vodu da lovim.Jer klena uspjesno lovim i zimi na prirodne mamce crvice prvenstveno.
Naravno namjenski trazim klena i sigurno je da ce tu zalutat i neka pastrmka ali ako nadjem pastrmku da se mrijesti necu je uznemiravat i loviti.
Nisam od onih koji nadju mrijest pa udri svim silama da napune vrece ja prije sve ribe najvise lovim i uzivam u lovu pastrmke iz istog razloga postujem lovostaj sto ce reci ulovljenu pastrmku u tom periodu vracam.
I sam znam koliko je ugrozena i da je sve manje ima u nasim vodama tako da podrzavam svaku akciju zastite iste samo brate duga je zima da bi se samo sjedalo kuci mora se ponekad i na vodu izaci.
A da sam sumnjiv sumnjiv sam i drugima jer nerijetko me obilaze cuvari misleci da trazim pastrmku.

toliko od mene nadam se da sam razjasnio
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ću u vreme lovostaja na pastrmke sasvim legalno loviti mušicom i tamo gde ih ima. Voleo bih da vidim ribočuvara da me uznemirava dok mušičarim bodorke i crvenperke, sa obrazloženjem da se mresti smuđ. Voleo bih da me ribočuvar upozori na Nišavi, dok mušičarim 1. januara.
Ribočuvari i zakon ne brane mušičarenje u vreme bilo kog od brojnih lovostaja. Oni kontrolišu da li ribolovac mažnjava zaštićene ribe i to je sve.
Ne mogu da poverujem da neko od vas toga nije svestan. Ljudi, šta pijete, šta pušite? Da li gledate Grand paradu i Velikog brata?  :doh:
Ja odlično znam da je zaštita naših riba uopšte, pa i u mrestu, očajna, ali nemojte da pogrešno tumačite važeće propise. Pomisliće ljudi slušajući "napredne" mušičare da smo bu....  ???
Treba bolje zaštititi naše ribe i njihov prirodni mrest, ali novim propisima. Ja bih uveo zabranu pristupa prirodnim mrestilištima, u vreme razmnožavanja riba. Uveo bih čak i večitu zabranu pristupa najvažnijim prirodnim mrestilištima i proglasio ih parkovima pastrmke, klena, lipljena, štuke, crenperke....
Sada, nema takvih "nazadnih" ideja. Važe neki stari propisi, a naše je da ih poštujemo.
Veliki sam protivnik umišljanja nekakvih samouvedenih propisa. Gazda uvodi propise, ne korisnik.  :hmmmm:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
druže asaderu je ti se izvinjavam. Nisam na tebe mislio vec na Mixmastera. Nisam lepo napisao niti koristio mogucnosti SMFa foruma, jos jednom izvini!
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Lucky nemas se zasta izvinjavat my bad i ja sam zablesio pa te pogresno shvatih. :doh:

Pedja zasigurno znam da ovdje love klena na muvu u zimskom periodu a ja vec rekoh na crvice lovim.
Nesto mi se ne mili muda ladit u vodi nego bolonjez u ruke pa odmaram zimi.
 

marco

Newbie
Učlanjen(a)
03.11.2007.
Poruke
5
Broj reagovanja
0
Citao sam malo stare teme i vidim da je svo bljuvanje po lovostaju potezao jedan pojedinac i kad su svi protiv njega on tvrdoglavo i nedokazano gura dalje, dalje, dalje. Dokle bre covece?

Evo i Laki je to odlicno objasnio:
dr.lucky je napisao(la):
Ja ću probati da dam svoje skromno mišljenje na ovu temu. Zamislimo Visočicu. Lepa reka, dugačka. Ima i klena i pastrmke. Po mom mišljenju od sela Ržana ima ga veoma malo, cak je relativno redak i do kanjona. Ima ga, neću da kenjam, ali ne kao nekada. Nizvodno oko sela Paklešitac, klena ima ihahaha. Žašto ja tupim. Ako neko ide da lovi klena u vreme lovostaja u gornji tok visočice, odmah mi je sumnjiv.  :whistle:
Naravno da je loše da se zabrani lov klena na visočici tokom njenog celog, ponavljam celog toka. Pastrmka migrira uzvodno za vreme mresta. Oko sela pakleštica, mislim nisam siguran, oktobra je ima dosta manje. Idite bre i lovite klena. To je to. Nećete da uznemiravate pastrmku. I vuk sit i ovce na broju. Po ovom modelu reke mgde ima klena i pastrmke bi se podelile na one gde je OK loviti klena u vreme mresta pastrmke, donji tokovi i gde nije gornji. Meni deluje OK, možda grešim!

Ne gresis, na cisto pastrmskim vodama se moze kazniti i onaj ko samo peca iako nema ribu kod sebe... Na delovima reka sa mesanoim ribom prekrsioc moze da se vadi da je navodno pecao klena(ako mu ne nadju ribu i ne mogu da mu dokazu nameru). Po zakonu odgovara onaj ko namerno loviti odredjenu ribu u vreme lovostaja bez obzira dal ima ribu kod sebe ili nema, on uopste ne sme da se pojavljuje na reci sa priborom u to vreme i tako je svuda u svetu. Pojedinci pogresno tumace ono sto pise u dozvoli(da riba koja se ulovi mora da se vrati u vodu, pa sve svode samo na to). Zakon je nesto drugo.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
  Ne mogu da poverujem da neko od vas toga nije svestan. Ljudi, šta pijete, šta pušite? Da li gledate Grand paradu i Velikog brata?  :doh:

Bas si ljubazan, ali ne, hvala na pozivu.
Bar u ovom zivotu i sa takvim tupljenjem od shvatanja  :mad:.
I ma koliko mislis da je originalno izmisljati toplu vodu, idi u OSR "Nishavu" da ti rastumace Zakon o ribarstvu, da ne bi morbidno sadio ribe i pravio parkove pojedinih vrsta.  ::)

@Marco, potpis. Al' koja svrha...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Glupost je zavladala našim krajevima. Odaaavno. Citiram Marca:
..."Ne gresis, na cisto pastrmskim vodama se moze kazniti i onaj ko samo peca iako nema ribu kod sebe... "

Ma ja ću se prvi kazniti, samo srećom nemam pištolj da se ubijem kad pročitam ovako "inteligentan" post. :hammer:

Ništa od ovoga nije tačno, a posebnu zbunjenost kod mene izaziva tvrdnja da postoje čisto pastrmske vode.  ??? Kakva glupost  :hmmmm:. Čak i da postoji deo reke koji naseljava samo jedna riba, kako su obeleženi  i ko ih proglašava takvim?
Na primer, ja veoma često mušičarim klenove u Temskoj. Ribočuvar bi oktobra, po Marcovoj logici mogao da me maltretira pod izgovorom da tu živi isključivo pastrmka. Kako bih mu ja objasnio da u Temskoj, Visočici, Drini, Mlavi, Timoku ili Dunavu ne živi samo pastrmka? Ne može Janko i Marko (narodna uzrečica, slučajno se podudara sa članovima foruma) da određuje koji deo reke je pastrmski ili "čisto" pastrmski. To treba da uradi gazda. Kada budem video tablu na gornjem toku neke reke da ulazim u rejon pod posebnom zaštitom potočne pastrmke, u kome je zabranjeno loviti ribu od tad do tad, ja ću to ispoštovati. No, takvu tablu ću pre ja ispisati nego bilo kakav s...d koji se samo pravi mudar, a u stvari ga boli choock za naše reke i ribe.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Glupost je zavladala našim krajevima. Odaaavno.
Ma ja ću se prvi kazniti, samo srećom nemam pištolj da se ubijem kad pročitam ovako "inteligentan" post. :hammer:

Ne treba, ne trosi metke uludo, samo stavi ispred sebe neku "tezu" knjigu i otvori, razboleces se odmah i korak po korak...
Salim se, ne diraj knjige! Sampozapalice se u samoodbrani!

A to sto korisnici voda mogu da rade i bolje, tj. ne rade dovoljno dobro ne znaci da mi musicari to iz ciste egocentricnosti treba da zloupotrebljavamo.
Zakon tumaci onaj ko ga sprovodi, a ne onaj ko mu podleze. Dakle, ko voli da filozofira, i treba da prodje k'o filozof (u buretu k'o Sokrat, ali okovan, za razliku od SOkrata).  :hammer: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjaBG, pošto vidim da voliš da čitaš sa papira, odštampaću jednu knjigu specijalno za tebe i ove što se ubiše od izvinjavanja i stida. Nazvaću je "Mušičarenje nije za svakoga". :lol:
Eto, pošto voliš da upijaš mudrost sa papira, oduševićeš se. :tbumb:


Mnogima ostade nejasno šta znači reč lovostaj. :'(
 
Vrh Dno