Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
jankoj ne zna kolike štuke se hrane larvama vilinog konjica. Pretpostavljam da ne zna čak ni kako izgledaju larve najkrupnijih vrsta. Nije on kriv. Ja sam kriv što nikako da objavim slike i objašnjenja o životu tog stvorenja. Biće objavljeno, jankoj, uskoro, ne budi nestrpljiv. :yeswink:
Kao što početnik u mušičarenju ne može da proceni šta vrhunski mušičar lovi i namerava, tako ne može ni ribočuvar, a još manje nekakav foteljaš iz Beograda. Ja ću vrlo jednostavno dokazati da krupna štuka vrlo rado napada larvu vilinog konjica, tako što ću da ih rastrtim na taj mamac. Da li mi, jankoj, zaista ne veruješ? Da li sam te ikada lagao?  ???
Nikada nisam video da mi se iko obrsaća uvredljivijim rečima od PedjeBG. Potvrdio je to i u poslednjem postu. Uzvraćao sam mu mnogo blažim rečima. Hoće da beži zbog toga, jer je on, kao profesor, osetljiviji  :respect:. Ako je zbog mene, evo ja ću da begam  :doh: . Laki je domaćin ovde. On može da otera Mixmastera za delić sekunde i tačno zna kako to da uradi  :machinegun:.
Laki može da spasi PedjuBG i ovaj forum od Mixmastera. Jednostavno, vrlo jednostavno...
Jankoj me "startuje" za revir Moravica. Moja ideja je da taj revir bude posebno zaštićen. Moja najnovija ideja, koju vrlo lako mogu sprovesti u delo, je da se taj revir proglasi lovištem pastrmke i zabrani posećivanje u vreme njenog mresta, što sada nije slučaj.
Sada bih sasvim slobodno mogao, kada bih bio napaljen na pastrmske revire, da mušičarim u Moravici i oslobađam ulovljene pastrmke. To sada nije zabranjeno, ali ću se baš ja postarati da bude.
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Laki je domaćin ovde. On može da otera Mixmastera za delić sekunde i tačno zna kako to da uradi  :machinegun:.
Laki može da spasi PedjuBG i ovaj forum od Mixmastera. Jednostavno, vrlo jednostavno...


Laki ?
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Sada bih sasvim slobodno mogao, kada bih bio napaljen na pastrmske revire, da mušičarim u Moravici i oslobađam ulovljene pastrmke. To sada nije zabranjeno, ali ću se baš ja postarati da bude.

Dobro, pre nego sto se “postaras”, prosetaj malo do revira i bockaj pastrmke u lovostaju, po svom starom obicaju. Slobodno ponesi dobar pribor(sto skuplji to bolje), da vidimo dali si u pravu da je to sada dozvoljeno.
Moja ponuda i dalje stoji, zakazi datum i vreme, blagovremeno, par dana ranije a ja zovem one nase “neobrazovane” cuvare...
Ti nam na ovom forumu posle ispricaj kako si proso sa njima. Ako to ne uradis svi na ovom forumu ce da te smatraju obicnim lazovom i baljezgarom.
Zato uradi to i dokazi nam lepo svima da je dozvoljeno!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Draga Gdjice Heidi,
Sve sto pisete i Vi (ajde, de da shvatim, damica) i Vas ljubimac (ajde i to da shvatim, ali nije dobro za njega) samo pokazuje i ucvrscuje me u uverenju da ni Srbiji ni vama ne trebaju nikakvi strucnjaci. A prica s klenom, pastrmkom i Mlavom i ona sa Nisavom slicnog sadrzaja samo govore o vasiim odnosima prema vodama, propisima i musicarenju. Tipicno srpski: kako da nadjem rupu... Odlicno, samo nalazite sto vise rupa i uzivajte u tome sto se razumete, nadam se da cete na tome izgraditi svoju srecu.
Ja cu i dalje striktno postovati lovostaj na pastrmku. I na svaku drugu vrstu, kad bude. To je moje pravo i opredeljenje.
I mislim da cu pokusati sa nekim drugim, neovdasnjim forumima. A vi ispravljajte to sto strucnaci nisu uspeli, ako umete; jer ono sto ste unistili vi 90ih nikakvi strucnjaci nece moci da isprave sa takvim odnosom prema vodama koji pokazujete.
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Moja najnovija ideja, koju vrlo lako mogu sprovesti u delo, je da se taj revir proglasi lovištem pastrmke i zabrani posećivanje u vreme njenog mresta, što sada nije slučaj.
Sada bih sasvim slobodno mogao, kada bih bio napaljen na pastrmske revire, da mušičarim u Moravici i oslobađam ulovljene pastrmke. To sada nije zabranjeno, ali ću se baš ja postarati da bude.

KRIVICNI ZAKONIK RS
Član 277. Nezakonit ribolov
(stav 1)Ko lovi ribu ili druge vodene životinje za vreme lovostaja ili u vodama u kojima je lov zabranjen,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

U svakom pravnom poredku se sudi za «nameru», sta to znaci... To znaci da ako neko slucajno ulovi ribe koje su u lovostaju nebi trebalo da odgovara. Ako to radis namerno – odgovaras. Nigde se ne pominje imas li ili nemas ribu kod sebe.
Jedan clan foruma citaoce dovodi u zabludu tvrdnjom kako se sada sme musicariti, naprimer u reviru «Moravica», jer se tamo ionako riba mora pustiti. Takvo neodgovorno pisanje zaista moze nekom neupucenom citaocu naneti stetu. Zakon o tome vec postoji , i ne treba citaoce opet dovoditi u zabludu kako ce neko to pravilo na reviru Moravica tek «uvesti»
Zato rec «lovostaj»  treba  jednom za svagda definisati kao : period kada je zabranjeno namerno loviti ribu koja je u lovostaju, na svim vodama.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"Jedan clan foruma citaoce dovodi u zabludu tvrdnjom kako se sada sme musicariti, naprimer u reviru «Moravica», jer se tamo ionako riba mora pustiti. Takvo neodgovorno pisanje zaista moze nekom neupucenom citaocu naneti stetu. Zakon o tome vec postoji , i ne treba citaoce opet dovoditi u zabludu kako ce neko to pravilo na reviru Moravica tek «uvesti»"

Ovde ništa nije tačno. No, previše je jankoja, a premalo onih koji sa pažnjom i razumevanjem čitaju moje postove.  :'(
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Treba napomenuti jos i to da ribocuvari kada zateknu nekoga ko namerno lovi ribu u lovostaju imaju pravo i da mu oduzmu pribor, sto je stvar njihove dobre volje. Izdaje se potvrda o privremenom oduzimanju, a trajno oduzimanje nastaje tek kada presuda postane pravosnazna.
Naravno sve ovo sto pisem ne pisem zbog nepopravljivih “okorelih” preksioca, vec zbog onih koj citajuci svakojaka pisania, mogu biti dovedeni u zabludu i doziveti neprijatnosti na vodi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
jankoj je napisao(la):
Treba napomenuti jos i to da ribocuvari kada zateknu nekoga ko namerno lovi ribu u lovostaju imaju pravo i da mu oduzmu pribor, sto je stvar njihove dobre volje. Izdaje se potvrda o privremenom oduzimanju, a trajno oduzimanje nastaje tek kada presuda postane pravosnazna.
Naravno sve ovo sto pisem ne pisem zbog nepopravljivih “okorelih” preksioca, vec zbog onih koj citajuci svakojaka pisania, mogu biti dovedeni u zabludu i doziveti neprijatnosti na vodi.

Ovo je apsolutno netačno i ne razumem zašto ovaj čovek širi neistine. Prvo, ribočuvar ne može da otkrije nameru ribolovca ako ovaj nema ulov kod sebe. To ne sme ni da pokušava, niti da uznemirava sportskog ribolovca, proučavanjem njegovih namera.
Naši propisi ne poznaju ribolovca-prekršioca sa dozvolom za ribolov i sportskim priborom, ako nema zabranjen ulov. Niko nije predvideo niti zabranio da sportski ribolovac boravi na vodi i peca u vreme lovostaja na bilo koju ribu. Pametno.
  Zamislimo varaličara na Dunavu, koji u vreme lovostaja na štuku, lovi smuđa i bucova. Ne sme da strpa štuku u torbu ili čuvarku, iako mu često napadaju mamac, ali sasvim slobodno može da je zahefta pa pusti. To zna svako inteligentno detence, a trebalo bi da znaju i svi sportski ribolovci.
Koliko ja znam ribolov prirodnim mamcima na planinskim rekama Srbije nije zabranjen. Veoma je popularan lov potočne mrene larvama krznokrilaca, glistama, pa čak i lososovom ikrom. U dozvoli piše da je određen veoma dug lovostaj na ovu ribu, koji traje od 1.maja do sredine jula, ako se ne varam. Znači, sportski ribolovci, koji sasvim normalno i legalno love potočne mrene, mogu, a čak im se i preporučuje, da pecaju od 1. oktobra do 1. marta na svim planinskim rekama Srbije.
Ovo je sasvim jasno i precizno upisano u sportsko-ribolovne propise!
Onaj ko lovi prirodnim mamcem često ulovi pastrmku, ali je dužan da je oslobodi, u bilo koje doba godine. Da neće možda ribočuvar da priđe takvom ribolovcu na Temskoj, Resavi, Studenici ili Visočici i uznemirava ga zbog toga? Kao, "Znam ja tvoje namere"?
Može to nekome da se dopada ili ne, ali ribolovac koji ne zadržava ulov nije u prekršaju, ako nije u posebno zaštićenom reviru. Ako ne pravi prekršaj, ne treba ga uznemiravati, jer je pošten i skupo plaća da bi mirno pecao.
Treba menjati propise, ali dok se to ne desi, najbolje je poštovati važeće.
 

Hajdi

Junior member
Učlanjen(a)
07.11.2007.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Ako je reka proglasena za cisto salmonidnu svi ribari u vreme mresta se teraju sa nje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da, ako je proglašena. :tbumb:
Postoje i u Srbiji reke pod strogom zaštitom pastrmke, ali nije mi poznato da je ijedna proglašena čisto pastrmskom.
Na primer, Koritnička reka koja protiče kroz Belu Palanku je rezervat za mrest riba iz Nišave, posebno nišavske pastrmke. Otkad je tako, nijedna pastrmka ne preživi ulazak u tu reku. Sve stradaju. Strogi zabran za mušičare, ali ni jedna riba ne ostade.  ??? Kakve babaroge se tu nabadaju vilama i harpunima!!! Nema kuće u Beloj Palanci koja povremeno na meniju nema pastrmku od 2 do 4 kg.
Jelovička reka na Staroj planini je rezervat pastrmke i pod večitom zabranom ribolova. Nisu se namnožile. Bolje je reći, jedva preživljavaju ovaj vid zaštite. ???
U Srbiji, zabrana sportskog ribolova, "podrazumeva" dozvolu ribokrađe. Ovi, čim vide tablu sa natpisom "sportski ribolov zabranjen", odmah stupaju na "svoju" teritoriju, oslobođenu neprijatelja.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Slažem se sa svakim slovom koje je Mix napisao u prethodna 2 posta. Samo ja njegovo pisanije ne bih protumačio kao naleženje rupe u zakonu, već kao kritiku postojeć sistema, sa namerom da se nešto promeni. Apsolutno ne podržavam lov riba u lovostaju (bez obzira na to što će biti puštene), pa je po meni jedino logično rešenje apsolutno zabraniti ribolov za vreme lovostaja pastrmke na delovima potoka uzvodno od nekog mesta, odakle se potok smatra plodištem ove ribe. Naravno, uz ovakvu zabranu se podrazumeva i jaka ribočuvska služba, koja će redovno obilaziti ove terene. Ja bih sve pare od dozvola uložio u proširenje i modernizovanje ribočuvarske službe (po dvojica i jednoj Ladi Nivi), a tek deo u povremeno stručno poribljavanje.

Ovo inače ima jedino smisla za pastrmke (možda i mladicu), dok naravno da nema smisla za lov na većim rekama, barama i jezerima. Tu jedino ribolovcu ostaje na čast i poštenje da nameneski ne lovi ribu koja je u mrestu, već neku drugu.
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
jankoj je napisao(la):
Treba napomenuti jos i to da ribocuvari kada zateknu nekoga ko namerno lovi ribu u lovostaju imaju pravo i da mu oduzmu pribor, sto je stvar njihove dobre volje. Izdaje se potvrda o privremenom oduzimanju, a trajno oduzimanje nastaje tek kada presuda postane pravosnazna.
Naravno sve ovo sto pisem ne pisem zbog nepopravljivih “okorelih” preksioca, vec zbog onih koj citajuci svakojaka pisania, mogu biti dovedeni u zabludu i doziveti neprijatnosti na vodi.

Ovo je apsolutno netačno i ne razumem zašto ovaj čovek širi neistine. Prvo, ribočuvar ne može da otkrije nameru ribolovca ako ovaj nema ulov kod sebe. To ne sme ni da pokušava, niti da uznemirava sportskog ribolovca, proučavanjem njegovih namera.
Naši propisi ne poznaju ribolovca-prekršioca sa dozvolom za ribolov i sportskim priborom, ako nema zabranjen ulov. Niko nije predvideo niti zabranio da sportski ribolovac boravi na vodi i peca u vreme lovostaja na bilo koju ribu. Pametno.

Pokusacu jos samo jednom da objasnim i vise necu.
Rekoh ranije:
U svakom pravnom poredku se sudi za «nameru», sta to znaci... To znaci da ako neko slucajno ulovi ribe koje su u lovostaju i vrati ih nazad u vodu, nebi trebalo da odgovara. Ako lovis namerno – odgovaras. Nigde se u zakonu ne pominje imas li ili nemas ribu kod sebe.
Pljackas pljacka banku, nije uspeo da je opljacka, policija ga je uhvatila na delu, pre nego sto je stigo do love. Nema plen - imao je nameru-odgovara. To znaci da ribolovci ne smeju da budu zateceni u pastrmskom reviru(pa ni na reviru Moravica) u toku lovostaja, bilo da hoce ribu ili samo da se izivljavaju na ribi. Eto ne mogu prostije. Pametnom dovoljno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe? LOVO-STAJ =STAJ LOVA ili prestanak ribolova na određenu vrstu...bar meni moj zdrav razum tako nalaže. Ne vidim ovde potrebu za kojekakvim filozofiranjem  :-\ ??? :blush:
 
Vrh Dno