Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Mnogima ostade nejasno šta znači reč lovostaj. :'(

Ma vidim ja da vas ima vise tu, kod tebe in capita i da je svima jos stosta nejasno.

Za ostale, Zakon o ribarstvu jasno kaze.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Danas sam kupovao neki sitni pribor u "Duplet" tako se radnja zove u Podgorici vlasnik je slucajno i ribocuvar pa sam ga priupitao da razjasni ovo pitanje lovostaja i zabrana.
Po njegovim rjecima u vreme lovostaja na pastrmku nije uopste dozvoljeno loviti istu pa cak ni pod izgovorom C&R vec je svaki vid lova kaznjiv zakonom.
Dozvoljeno je loviti sve druge vrste ribe ali u slucaju da kod vas nadju pastrmku ili da lovite prirodnim mamcima onda podlezete zakonu i kaznit ce vas.
Sto ce reci da moji izlasci na vodu nece biti tako cesti ove zime jer najvise na crvice lovim klena zimi.
U djelu toka gdje je stalni zabran "kao na moraci kod vezirovog mosta" zabranjen je svaki vid ribolova tokom cjele godine pa i kad podjem da lovim mekis koji koristim za kedera i to je kaznjiivo.

Zna da teorija o ciljanoj ribljoj vrsti tokom lova stoji pod uslovom da se ne lovi prirodnim mamcima.

A kazna je oduzimanje pribora do okoncanja sudkog postupka na sudu za prekrsaje i najveca moguca kazna je 150eura ili 30 dana zatvora.Ovo vazi ako lovimo jednim stapom.

Za mreze i struju kazna je 1000 eura ili 1 do 3 godine zatvora.

Mislim da nije los zakon jos samo da kazne nekog sa 1000eura ili par godina pa ce se i riba vratit nece biti mreza vise jer su ovdje poznati po cojstvu i junastvu hahahahaha
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Aj'. oca ti, reci nam - na koga si misilio? :lol: :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam mušičario na reci u kojoj živi veliki broj vrsta riba koje sa podjednakom radošću lovim mušicama. Nišava je reka u kojoj zajedno žive klenovi, beovice, štuke, grgeči, pastrmke...
Sada je na snazi lovostaj na jednu od tih vrsta, potočnu pastrmku, a baš to je jedina riba koju sam upecao.
Sudeći po logici nekih (b...la) na ovom forumu, trebalo je da uzmem konopac i obesim se o prvu vrbu :'( . Ja ne mislim tako. 100% sam siguran da mi zakon jasno nalaže da ulovljenu pastrmku samo vratim u vodu. Uradio sam to veoma pažljivo, mada sam je i fotografisao, što nije zabranjeno. Mislim da je taj zakon zastareo, ali dok se ne promeni, poštujem ga.
Da li sam dobro postupio, ili da sledeći put ponesem konopac?

Evo fotografije ulova i snimka oslobađanja.

http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=video&file=Releasing_Trout21.avi
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Mix kakav je osecaj i jel ima nesto tu sto ti je kompletiralo dozivljaj o cemu mnogi C&R fensi musicari kao fantaziraju???

A mozda si samo bucnuo i kamencic u vodu.. :bleh: :blush:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo nije C/R, nego poštovanje propisa. To su dve potpuno različite, pa čak i suprotstavljene stvari.
Ej, pa Rodafly je u pravu.  :doh:  Na ovom isečku snimka se jasno ne vidi riba.  ??? Moraću ponovo da seckam video, kako bi se i riba jasno videla. Ovo stvarno izgleda kao mućka. Ispraviću. :tbumb:
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Ne moras da ispravljas snimak... Ma verujemo ti da si je pustio kao i to da je dosla "slucajno" dok si  lovio klena, ali ipak mislim da ti uopste i dalje ne shvatas sta znaci lovostaj(ne pricam ovo zbog tebe, vec zbog klinaca koj bi citajuci takva pisanja mogli doci u zabludu).
To sto ti se danas desilo na Nisavi je OK.
Ali Pedja, Marco, Laki i ostali imaju ispravan stav - na pretezno pastrmskoj vodi u lovostaju ribu ne treba ni bockati(to je kaznjivo, ne samo zakonom o ribarstvu, vec i krivicno, bez obzira sto nemas ribu kod sebe). Takodje i na nekoj vodi sa mesanom ribom(recimo mala bistra voda pa se sve vidi  i neki manijak zapuca da kove samo pastrmke-namerno izivljavanje, pa makar ih i pustao, ako to radi namerno cini prekrsaj)...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepo ti to zamišljaš, Jankoj, ali u tvojim rečima se kriju neke čudne stvari. Gde piše koja je voda "pretežno pastrmska" ili pretežno skobaljska, klenovska ili lipljenska? Nigde? Pa, kako onda da zabranimo čoveku da mušičari na takvoj vodi? Ne može ribočuvar da sluša tvoje, ..kijeve i Markove fantazije. On mora da ima precizna uputstva.
Onda, ovo o "manijaku koji namerno lovi pastrmke"... Kako se to dokazuje? Kako će ribočuvar znati da neko namerno bocka pastrmke? Šta ako mu se ovaj požali i kaže: "Priželjkujem šarana, a pastrmke mi dosađuju.". Otkud ribočuvar (ili jankoj) zna da taj mušičar stvarno ne lovi šarane nimfom i ko mu daje za pravo da ga uopšte uznemirava takvim sumnjama?
Da li ribočuvari treba da zagnjure u vodu ispred sumnjivog mušičara i to, sa sve nekim "ekspertom", pa da im on veštači, na licu mesta, koje su namere sumnjivog mušičara?
Dobro je da su nam bar polupismeni ribočuvari pametniji od "naprednih" novopečenih mušičara. Do sad nisam imao problema sa njima dok sam marta mušičario bodorke među štukama koje se mreste, novembra klenove među pastrmkama u mrestu, klenove dok se šarani mreste, pastrmke dok se klenovi mreste...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Lepo ti to zamišljaš, Jankoj, ali u tvojim rečima se kriju neke čudne stvari. Gde piše koja je voda "pretežno pastrmska" ili pretežno skobaljska, klenovska ili lipljenska? Nigde? Pa, kako onda da zabranimo čoveku da mušičari na takvoj vodi? Ne može ribočuvar da sluša tvoje, ..kijeve i Markove fantazije. On mora da ima precizna uputstva.
Onda, ovo o "manijaku koji namerno lovi pastrmke"... Kako se to dokazuje? Kako će ribočuvar znati da neko namerno bocka pastrmke? Šta ako mu se ovaj požali i kaže: "Priželjkujem šarana, a pastrmke mi dosađuju.". Otkud ribočuvar (ili jankoj) zna da taj mušičar stvarno ne lovi šarane nimfom i ko mu daje za pravo da ga uopšte uznemirava takvim sumnjama?
Da li ribočuvari treba da zagnjure u vodu ispred sumnjivog mušičara i to, sa sve nekim "ekspertom", pa da im on veštači, na licu mesta, koje su namere sumnjivog mušičara?
Dobro je da su nam bar polupismeni ribočuvari pametniji od "naprednih" novopečenih mušičara. Do sad nisam imao problema sa njima dok sam marta mušičario bodorke među štukama koje se mreste, novembra klenove među pastrmkama u mrestu, klenove dok se šarani mreste, pastrmke dok se klenovi mreste...

Sve sto treba o svakoj ribolovnoj vodi da ribocuvari znaju itekako pise u Srednjorocnim programima ribarstva, a od ovlascenja ribocuvara navedenih u Zakonu o ribarstvu uputstva ne mogu biti preciznija. Zna se koje su pastrmske vode i uglavnom se zna gde su "mrestilista" (iako se tako ne zovu, ali tu rec gore citirani jedino poznaje) svake od vrsta koje u datoj vodi zive. To sto se mozda u Nisu i okolini ne zna ili nece da zna je druga stvar, ali dace Bog, idu dani. Na sudu (a ne na vodi, niti na pijaci) se namera i steta utvrdjuju vestacenjem, a lov ribe u mrestu (lovostaju) je krivicno delo (ne znam napamet kolike su zaprecene kazne). Predstojeci mrest se dokazuje zreloscu polnih zlezda. Dovoljni za prihvatanje inkriminisanosti su svedocenje sluzbenog lica - ribocuvara i/ili policajca (sve radije rade po prekrsajima ribarstva koji su krivicna dela) i po mogucstvu snimak - danas svaka sluzba verovatno ima sasvim pristojnu kameru.
Dakle, tako fantasticna stiva u rangu sa "Gospodarom prstena" kao sto je Zakon o ribarstvu i njihovi nemoralni obozavaoci kao Jankoj, Lucky i ja smo izopacenoscu ovog drustva i svake struke, a posebno pravne, avaj!, upravo uzrok patnji nastaloj uznemiravanjem postenih musicara takvim sumnjama koje se navode u gornjem postu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
mušičario bodorke među štukama koje se mreste,
:D :D :D :D :D :D :D
Ovo poredjenje je nenadmasivo. mozemo godinama da pisemo ali ovo nikada necemo da prevazidjemo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bolesno je tvrditi da ribočuvar može prozreti nameru ribolovca, ako kod njega nema nikakvog ulova. Tako nešto može da tvrdi samo mušičar-početnik, koji nema iskustva u mušičarenju većeg broja ribljih vrsta.
U jednom postu pročitao sam da je jednom od naših članova bilo veoma sumnjivo to što sam napisao da u Sićevu mušičarim klena. Neviđena glupost. Pa, ja u tom Sićevu mušičarim već 21 godinu i izvukao sam preko 1000 kg klenova, a samo petnaestak pastrmki.
Teško je protumačiti namere vrhunskog mušičara. To ne bi smelo biti dozvoljeno ribočuvaru, a još manje posmatraču-laiku ili mušičaru-početniku.
Ja se, na primer, spremam da doskočim jednom velikom izazovu, mušičarenju štuke u brzoj reci, Nišavi. Iako je ova reka sve brža i hladnija, štuka je sve brojnija. Najbolji period za mušičarenje nišavske štuke strimerom je jesen i zima, dok traje lovostaj na pastrmku. Nisam planirao da ovako olako otkrijem najbolje terene, ali moraću, u nadi da ne postoji dovoljno vešt mušičar da tako nešto i pokuša. Naime, najbolji tereni, po mom iskusnom mišljenju su veoma blizu ušća Temske i Jerme, to jest, u delu toka Nišave koji obiluje krupnim pastrmkama.
Šta da radim? Da polomim ovaj štap za štuke, a strimere koje spremam zapalim? Šta ću sa nagomilanom željom da se bavim mušičarenjem nišavskih štuka nimfom vilinog konjica u delu toka gde živi i pastrmka, u vreme lovostaja na nju?
Ovakvi problemi se ne mogu javiti kod mušičara koji znaju samo za dve vrste riba, a zimi sede kod kuće, sankaju se ili skijaju. Ako njih pitam šta treba da radim u vreme lovostaja na pastrmke, reći će: "Sedi kod kuće.". Što bi neko pecao dok oni sede kod kuće? ???  Dajmo takvima vlast i sve propise će preurediti po svom ukusu.
Srećom, uskoro će sva državna i prirodna bogatstva Srbije biti rasprodata ili iznajmljena. Oni koji su do sada brinuli o našim rekama i ribama pomreće od gladi (nadam se), a biće zapamćeni po neukosti i lopovluku.
Predlažem onima koji smatraju da je prekršioc onaj ko mušičari u vreme lovostaja na pastrmke i koristi muve koje mogu biti privlačne zaštićenoj ribi, da prvo mene prijave, (valjda) ribočuvarskoj službi. Ja ću im dati dokaze da sam u vreme lovostaja na pastrmke, juče, jednu zakucao, pa pustio. Voleo bih da odgovaram za to delo. :hmmmm:

P.S.
Ne mogu da verujem da me okružuju  :hmmmm:, ali sve sam bliži tom otkriću.  :'(  ???
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
dr.lucky je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
mušičario bodorke među štukama koje se mreste,
:D :D :D :D :D :D :D
Ovo poredjenje je nenadmasivo. mozemo godinama da pisemo ali ovo nikada necemo da prevazidjemo!

Siguran sam da necemo, osim ne daj  Boze posttraumatski.

Mislim da je lepo sto svog druga ohrabrujete stalno, ali njegovo istrajavanje u takvom tonu i nacinu komunikacije koji ponekad deluje smesno (mada mi tako nesto izgleda prilicno bezobzirno, nehumano) sluzi na cast ne samo nosiocu, vec i onima koji to podrzavaju.
Evo na primer, nepristojnih kvalifikacija iz prethodnog posta:
"Bolesno je tvrditi ..."
"Neviđena glupost."
A na primer besmislice bi bile:
"Tako nešto može da tvrdi samo mušičar-početnik, koji nema iskustva u mušičarenju većeg broja ribljih vrsta."
"Teško je protumačiti namere vrhunskog mušičara."
"Šta ću sa nagomilanom željom da se bavim..."
"Oni koji su do sada brinuli o našim rekama i ribama pomreće od gladi (nadam se), a biće zapamćeni po neukosti i lopovluku."
"Voleo bih da odgovaram za to delo."

Vidim da odnosno bice ima problem da se pri pojavi pojedinih osoba bezrazlozno i neprimereno jako ekscitira, ali mi ne pada na pamet da zalim zbog toga ili pazim na njegov status. Njegov je problem sto misli da ga zivot ne nagradjuje odgovarajuce i da je njegova misija da sebe izdigne vredjajuci druge. Zalosno je zaista sto ovaj forum lagano umire i pored puno zainteresovanih, ali neaktivnih posetilaca koji se ustezu da bilo sta napisu i mudro izbegavaju problem sa iracionalnim, verbalno agresivnim clanom foruma kome forum po svemu sudeci sluzi kao ventil za pustanje viskova svog unutrasnjeg nezadovoljstva.
Vec sam jednom pokusao na forumu javno da skrenem paznju da ovako nesto ne ide. Nemam obicaj da odustajem od vaznih stvari i odustajanje od daljeg posecivanja ovog foruma bice izuzetak, ali krajnje i u potpunosti iznudjen. Zaista nema smisla ostajati i istrajavati u nepristojnom virtuelnom ambijentu u kome se novi clanovi drugacijeg misljenja momentalno opljuvavaju, drugacije misljenje odmah propracuje uvredama i besmislicama, nova tema o poribljavanjima znacajna za upravljanje pastrmskim fondom iz momenta bogato garnira sopstvenim kompleksima, itd. Vec sam nastojao da se smiri situacija ocekujuci da ce neko promisliti, uciniti neki korak (razgovor, bilo sta dalje) da se stanje popravi a ovaj meni u pocetku (pa i sada u vecini tema i sa velikom vecinom ljudi) veoma lep, koristan i potreban forum vrati u raniji opusten ton u kome se jasno videlo da je svima koji ucestvuju stalo do njega. Na zalost, ne ide i kad je tako, to treba priznati.
Stoga cu i gledati da se pridruzim mudrima, dok mi takav vid komunikacije bude odgovarao. Nadam se da ce to doprineti ukupnom popravljanju stanja foruma i da ce jednog skorijeg dana bar malo prici konstruktivnosti i sirini onog britanskog kog sam Bogdanovom pomoci pogledao i probao da postavim paralelu sa ovim forumom u pometujoj temi. Na zalost, nema svrhe sa ovim necuvenim ponasanjem.
 

Hajdi

Junior member
Učlanjen(a)
07.11.2007.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
pedjabg je napisao(la):
dr.lucky je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
mušičario bodorke među štukama koje se mreste,
:D :D :D :D :D :D :D
Ovo poredjenje je nenadmasivo. mozemo godinama da pisemo ali ovo nikada necemo da prevazidjemo!

Siguran sam da necemo, osim ne daj  Boze posttraumatski.

Mislim da je lepo sto svog druga ohrabrujete stalno, ali njegovo istrajavanje u takvom tonu i nacinu komunikacije koji ponekad deluje smesno (mada mi tako nesto izgleda prilicno bezobzirno, nehumano) sluzi na cast ne samo nosiocu, vec i onima koji to podrzavaju.
Evo na primer, nepristojnih kvalifikacija iz prethodnog posta:
"Bolesno je tvrditi ..."
"Neviđena glupost."
A na primer besmislice bi bile:
"Tako nešto može da tvrdi samo mušičar-početnik, koji nema iskustva u mušičarenju većeg broja ribljih vrsta."
"Teško je protumačiti namere vrhunskog mušičara."
"Šta ću sa nagomilanom željom da se bavim..."
"Oni koji su do sada brinuli o našim rekama i ribama pomreće od gladi (nadam se), a biće zapamćeni po neukosti i lopovluku."
"Voleo bih da odgovaram za to delo."

Vidim da odnosno bice ima problem da se pri pojavi pojedinih osoba bezrazlozno i neprimereno jako ekscitira, ali mi ne pada na pamet da zalim zbog toga ili pazim na njegov status. Njegov je problem sto misli da ga zivot ne nagradjuje odgovarajuce i da je njegova misija da sebe izdigne vredjajuci druge. Zalosno je zaista sto ovaj forum lagano umire i pored puno zainteresovanih, ali neaktivnih posetilaca koji se ustezu da bilo sta napisu i mudro izbegavaju problem sa iracionalnim, verbalno agresivnim clanom foruma kome forum po svemu sudeci sluzi kao ventil za pustanje viskova svog unutrasnjeg nezadovoljstva.
Vec sam jednom pokusao na forumu javno da skrenem paznju da ovako nesto ne ide. Nemam obicaj da odustajem od vaznih stvari i odustajanje od daljeg posecivanja ovog foruma bice izuzetak, ali krajnje i u potpunosti iznudjen. Zaista nema smisla ostajati i istrajavati u nepristojnom virtuelnom ambijentu u kome se novi clanovi drugacijeg misljenja momentalno opljuvavaju, drugacije misljenje odmah propracuje uvredama i besmislicama, nova tema o poribljavanjima znacajna za upravljanje pastrmskim fondom iz momenta bogato garnira sopstvenim kompleksima, itd. Vec sam nastojao da se smiri situacija ocekujuci da ce neko promisliti, uciniti neki korak (razgovor, bilo sta dalje) da se stanje popravi a ovaj meni u pocetku (pa i sada u vecini tema i sa velikom vecinom ljudi) veoma lep, koristan i potreban forum vrati u raniji opusten ton u kome se jasno videlo da je svima koji ucestvuju stalo do njega. Na zalost, ne ide i kad je tako, to treba priznati.
Stoga cu i gledati da se pridruzim mudrima, dok mi takav vid komunikacije bude odgovarao. Nadam se da ce to doprineti ukupnom popravljanju stanja foruma i da ce jednog skorijeg dana bar malo prici konstruktivnosti i sirini onog britanskog kog sam Bogdanovom pomoci pogledao i probao da postavim paralelu sa ovim forumom u pometujoj temi. Na zalost, nema svrhe sa ovim necuvenim ponasanjem.

Ne razumem sto se vi nalazite pogodjeni u celoj situaciji. Ima dosta istine u mixmasterovom pisanju a to vecina clanova i prepoznaje. Mnoge su nelogicnosti u samim zakonima a tome su znacajno doprinela i misljenja (kako mixmaster navodi) "strucnjaka" poput vas pedjabg. Ne vidim da mixmaster vredja na licnoj osnovi bilo koga (dobro, bilo je i toga ponekad) ali su nas zaista raznorazni "strucnjaci" i doveli do ovakvog stanja u Srbiji. Razumem da branite cisto pastrmske vode, ali sta sa vodama poput Nisave? Postoji dosta rupa u samim zakonima pa je sasvim normalno mixmasterovo ponasanje. Ne vidim ni jedan zakon koji ce spreciti musicare da budu na Mlavi recimo i pecaju klena na muve na potpuno pastrmskim terenima i u vreme lovostaja na pastrmku. Gde je onda problem?
 

jankoj

Junior member
Učlanjen(a)
14.10.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Šta ću sa nagomilanom željom da se bavim mušičarenjem nišavskih štuka nimfom vilinog konjica u delu toka gde živi i pastrmka, u vreme lovostaja na nju?
Opet citam svakojaka lupetanja... Gluposti... Na vilinog konjica, mozda ako je doticnom ciljna grupa stucja mladj...
Ako pecas na Nisavi tesko ce ti to neko dokazati na sudu, to sam ti vec rekao... Lako ces da se izvuces sa opomenom ili bez kazne...

Ali ako si toliki “mudonja” idi na moravicu u revir... Eto i tamo ima po neko klence... Zakazi datum i u kolko sati ces biti tamo i na kom mestu(samo nas obavesti blagovremeno, nekoliko dana ranije, jer nisam bas svaki dan na forumu) i evo ja cu da budem taj ko ce da obrne telefon ribocuvara! A ti nam posle pricaj svoje dozivljaje sa nasim neobrazovanim cuvarima...
 
Vrh Dno