Strimeri za Soma

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ha,ekoljubo jesi li video nekada kako izgleda sistem kojim se som lovi na bućku!Jedna od najbitnijih stvari na sistemu koji se drži u ruci jeste vatreno crvena kićanka koja je vezana neposredno iznad udice sa mamcima.A svaka riba,pa i som,mnogo bolje vidi kad se digne na površinu,a crvena boja će mu onako slabovidom sigurno privući pažnju pre nego bilo koja druga boja!Vibracija je svakako najbitniji faktor kad se riba traži u dubljim slojevima,a ako se som podigne gore na strimer koji proizvodi buku,boja će sigurno imati podjednak efekat!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zanimljivo, čuo sam i ja svašta a i doživio zbog te crvene boje ali i dalje sam "malo skeptičan" tj. nikako ne tvrdim da je ta crvena boja okidač ili da nije...ali ima neku ulogu, to svakako. Otvorit ću temu o ulozi crvene boje i tako tome...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ma ja nisam nikakav somdžija,u životu sam uhvatio par komada i to slučajno,loveći smuđa kao klinac na dubinac.Ja sam samo napisao da bi boja mogla biti dodatni okidač kad se som digne na površinu,upavo poučen iskustvom kladovskih i tekijanskih bućkaroša!Oni na sistem stavljaju crvenu kićanku na desetak cm iznad udice koja je namamčena salatom rovaca,glisti,mesom školjki...
Oni kažu da som vidi prvo crvenu kićanku kad se digne na površinu iziritiran bućkom,pa kad priđe da vidi šta to pulsira gore-dole,pošto bućkaroši neprestano rade rukom,on naleti na neodoljivu kombinaciju na udici.Evo kako izgleda sistem za bućku!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Nebi ja tu ništa mnogo dirao ufatim lepo ovaj sistem za bućku sa kićankom  i frknem sa mušičarcem   :hammer: ...ja ipak mislim da vatrene boje i šljašteće dodaju strimeru na "veličini" ,istina je na dubini boje se sve pretvaraju u crno (na tamišu već na 30 cm  :D ) ali u višim slovejima vode mora da imaju efekta i na soma ,naročito dok "juri" po površini ,recimo da mu ta crvena bude krvavi detalj "triger"  koji bi ga naterao da proguta ..
Ove Sebove proste varijante sa zecom ,naravno veoma otežane sa tako nekom cuclom ili magic headom napred bi bile 100% dobitna kombinacija ,ja ću ih uraditi u crvenoj i crnoj boji a možda i u beloj samo ću još dodati i neke oči ...
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
kod buckanja soma i bucke je bitno znati da se od 10tak riba sto se dignu na bucku jedna ili ni jedna odluci napast mamac (pijavice,zaba,babuska ko dlan i sl.)
puno puta sam dozivio da se som okrene ispod ili iza camca,samo pipne brkovima mamac i ode natrag u dubinu.njega zanima zvuk ali kad dojde gore to zanimanje naglo splasne i ...
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Zvazdane crvena boja je vise neka tradicija i apsolutno nema veze sa privlacenjem soma! Kicanjka privlaci soma svojom vibracijom i lelujanjem!

Ja sam ga par puta i pecao na bucku sa nekim alasima i lovo sam ga i bez kicanjke!
Cuo sam pricu da neki montiraju kicanku da ide do samog okca udice pa ako som nesto brljavi i hoce da ispljune udicu kicanka mu se upetlja u njegove cetkaste zube sto daje vremena za kontru!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ekoljuba je napisao(la):
...crvena boja je vise neka tradicija...

to je definitivno istina....postade tradicija, a i zbog forsiranje takvih imitacija postadose tako lovne...a opet boja verovatno može da ima svoju ulogu u određenim uslovima i kod određenih riba...

sve mi se čini da če ideja o crvenoj boji pa i o ostalim ostati za sve ribolovce delomično enigma. Pored svih istražianja ne možemo pogledati kroz riblje oči pa da tačno znamo...kako one vide boje. Priznam, može se mnogo toga postići posebnim metodama ali mislim da 100% nikada nećemo otkriti... :blush:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
ekoljuba je napisao(la):
Zvazdane crvena boja je vise neka tradicija i apsolutno nema veze sa privlacenjem soma!
Bem te  :lol: ti si bar naučnik pa moraš da paziš da ovave izjave ne daješ sa 100% sigurnošću.

Slažem se da kićanka somu atraktivnija vibracijom, no bojom, ali tvrditi da boja nema apsolutno nikakakav uticaj na životinju koja ima oči i vidi, kako-tako, ali vidi, je previše smela tvrdnja.  :)

Povremeno pecam soma na varalice, nisam uhvatio mnogo komada, recimo 30-40 ukupno, i pošteno nisam zaključio da je boja presudna koliko recimo kuglice (ogromnu većinu somova sam uhvatio na voblere sa zvečkom), ali zato znam mnoge varaličare koji su kunu da njihova statistika pokazuje da su boje poput FT i SFC bolje za soma od prirodnih...

Sve u svemu, ako ikada probam da uhvatim soma na strimera, biće to neki drečuljak zeleno-crveno-oranž boje ili možda plavi! Plava boja se opasno dobro vidi u vodi i meni je omiljena za lov mnogih grabljivica na varalice, čak i pastrmke u bistrim potocima!

Šta više, imam i puno plavih strimera, i veoma lepo love pastrmke.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja sam sa plavim strimerom prošle godine mnogo riba overio...smuđa na surf candya i clousera sa plavim leđima na dunavu mutnom u sred noći i na jezeru kod mene u sred bela dana u super bistroj vodi...probavao sam i druge boje ali ta plava me nekako posebno oduševila.  :yeswink: zato planiram malo više forisrati i ove veče strimere u plavoj boji.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
PLAVA
Koja plava ?????
:mad:šerpa, ciganska, marinska, nebo, svetlo, tirkizna.....
Koja, bre, plava.
:'(
Mislim, jel baš onako plava ili malo manje, a da vuče malo više na plavo ili je više prema ono baš, baš plavom....ili je skroz PRC plava ili neginje ka CVRC plavoj....
....em ti objašnjenje.  :bleh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo prijatelju sad ču ti ja pomognem....eeeee, PLAVA  :lol:

:D


-----------

evo pogledaj ovaj dole strimer sa plavm leđima, taka plava...to sam ja koristio i oduševio se bilo da je polarna lija ili slinky ili sto god drugo
http://www.musicarenje.org/galerija/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=9512&g2_serialNumber=2&g2_GALLERYSID=ec9f26299b07b9889e0a446f0cccebc7
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Rančiću, plava kao ova na slici:

klen_strimer_400.jpg


Ako omašiš nijansu za makar malo, ribe na obalu beže od strimera!  :hammer:
 
Vrh Dno