Strimerom na klena

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
100ko iskreno nemam ideju o cemu pricas?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Klenovi u mutnjkavoj reci 45 min. vožnje seljobusom ???
Sad je l' imaš asocijacije ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
kad god hoces, moze i ovih dana,samo cizme neke da nabavim
 

nemanja

Junior member
Učlanjen(a)
05.05.2007.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
ne znam u kom delu sajta da postavim pitanje ali mislim da ovde mogu, tj da podelim sa vama prici koju mi je ispricao kolega,sta mislite o tome.
otac mu je strastveni musicar 40 godina , on otprilike 20, a prica je da je sa njim odlazio na pecanje na Rasinu i da je uvek imao manje klenova od njega, i manje i sitnijih.
na kraju mu je on otkrio tajnu da umesto musice stavlja kedera-tj samo rep ribice  na udicu i tako peca.
ja sam prvi put to cuo od njega pa da cujem vase misljenje i moze li koja imitacija da zameni živi mamac. ???
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
manjane je napisao(la):
na kraju mu je on otkrio tajnu da umesto musice stavlja kedera-tj samo rep ribice  na udicu i tako peca.
ja sam prvi put to cuo od njega pa da cujem vase misljenje i moze li koja imitacija da zameni živi mamac. ???
Na J.Moravi tako redovno pecaju klena i dobijaju najcesce krupnije klenove.Za mamac koriste rep od beovice(belice).Ja dosad nisam sreo nekog ko je nalovio brojcano mnogo ali su im komadi bili za svaku pohvalu.
Sto se tice imitacije,iskreno,nemam pojma sta da ti kazem  :doh: mozda neko od iskusnijih zna nesto vise o tome.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nisam nikad probao klena na strimer ali se tvrdo spremam za ovu sezonu.napravio sam nekoliko sitnih na duzoj 10-ki koji bi trebali da imitiraju malu ribicu ili njeno parce.ostaje da cekam pogodan trenutak da ih isprobam , i utvrdim koji je naj bolji.
vidim da se slabo pise u ovoj temi pa zakljucujem da vecina nema iskustva u ovom nacinu ribolova.
evo ga jedan koji bi mogao mozda da zavrsi posao,cisto da ti dam ideju,jer nemam nikakvog iskustva sa njim
 

Prilozi

  • klen killer_resize.jpg
    klen killer_resize.jpg
    52,3 KB · Pregleda: 820

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moji najvci klenovi na strimera su komadici od 45-50cm a i jako retko ga lovim strimerom...ako i lovim to je cisto zato jer sam u međuvremenu lovio bandara ili smuđa pa kada u pauzi ugledam lepo klenče kako patrolira površinom bacim mu to strimerče koje je več na predvezu jer mi leno u tom trenutku stavljati suvu. Drugi slučaj je kada skinem suvu i montiram strimera čisto tako malo za promenu načina lova. Lovio sam ih jednako dobro clouser minnowom, woolly buggerom,crazy charliem i malim zonkerom. Iste veličine sam lovio i sa nimfama zečije uvo i to na udicama #16 a naravno i večim, druge nimfe isto tako a najviše klenova sam ulovio bambulom i sličnim jer to najviše i forsiram kada lovim klena...največeg od 53cm sam dobio na jednu malu jednodnevkicu sa telom od biotsa i krilima od cdc-a na udici #17. Kada ciljano lovim klena na prvom mestu to pokušavam ostvariti suvom muvom i to "bambulom original" ili "osom bambulom" te rezultat je uvek bogat i krupan ulov. Na osu bambulu najveci je bio 52cm a na bambulu kakvu je mix osmislio negde malo iznad 50cm. Kada je selektivan onda mu treba svakako ponuditi ono cime se iskljucivo hrani u tom trenutku. Ako je u patroli i ako je raspoložen za mešano meso na žaru valja mu ponuditi i nekakav strimer...ja bih uvek pokušao prvo probati woolly buggerom na početku (ako bih ga želio prevariti strimerom). Ipak meni je največe zadovoljstvo posmatrati ga kako polako prilazi muvi i nežno je uzima...oni manji klenčići se zaleću ko blesavi posebno ako imaju konkurencu pri hranjenju njihovi napadi postanu još agresivniji a to ponekada zna da se desi i kod velikih komada. Ako naletiš na jato komada od 40 do 45cm i oni če napadati strimere dosta agresivno dok ovi preko 50cm su uglavnom samotari i vrlo su pipavi...barem sam ja takvo iskustvo stekao na jezeru. U rekama i oni veliki zaju da zauzmu zaklon oko panjeva i drugačije se ponašaju od onih u jezeru što je i logično. Na rekama jednostavno treba bacati na mesta gde bi mogao da klen ima zaklon iz kojega vrebe...ispod krošnji, potopljena stabla, panjevi...a tu može da se skriva i debela pastrmka  ;) 
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sebastijane, verujem da je mnogo lepo loviti klena na vidjeno,ali kod mene na moravi to nije moguce.u letnjim mesecima voda dobija tamniju boju zbog truljenja algi i vodene vegetacije,tako da kad vidis dno na jedan metar dubine smatra se da je idealno bistra.
kazes jato klenova od 40-45 cm.? to je kod mene na moravi davno postala naucna fantastika :doh: ,ili ja bar tako nesto nisam video godinama.klena ima ,nije da nema ,ali kad ogreje sunce i podigne se temperatura vode,sva riba na moravi(takodje i klen)povuce se u brzake i maticu gde ima najvise kiseonika.za njegov lov dosta mi je pomagalo do sad varalicarsko iskustvo jer odlicno poznajem navike ove ribe.ali sad sa musicarskim priborom mogu da ga lovim i po zatravljenim delovima reke gde nije moguce provuci vobler.
ove godine cu posvetiti dosta paznje lovu klena na strimer,a prema mom iskustvu na ovoj reci znam gde cu ga traziti.to su mesta sa jacom strujom i malo vecom dubinom do dva metra ,uglavnom gde se zavrsava brzak i pocinje mirnija voda .takva mesta su pretezno ispod recnih ostrva ili gde reka pravi vecu krivinu i potkopava obalu.
      e sad je pitanje kakav strimer upotrebiti na takvom terenu? mora biti otezan da bi ga spustio blizu dna i mora podsecati na malu ribicu ili njeno parce sto je omiljena hrana krupnog klena.probacu da napravim i nekog  woolly bugger-a u beloj boji sa dodatkom crvene.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Sale na bas ovakvog strimera u vecim Moravskim virovima trazeci neaktivnog bucova na povrsini dobijao sam aktovnog klena pri dnu tih virova. Da omasis, ne mozes. Samo ima da se nacekamo s Moravom  :doh:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
bas tako djole,mutna i velika . a izgleda da ce takva biti jos dugo.ali kad se izbistri da se nadjemo na zapadnoj ili juznoj da probamo strimere :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
meni su najbolji wooly buggeri sa repom od fazanovih pera oko nogu tzv. gace, imaju braonkasto crvenu boju i odlican rad, takodje i aleksandra je dobra, pricam o z. moravi u cacku. a ako je strimer laganiji, cesto ces i videti napad, otvaranje usta, nestajanje strimera i obavezno, u pocetku prerana kontra, jer refleksno udaras kontru kad on otvori usta :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tacno tako, na rekama su druga pravila, bas kako si opisao...otezanje bi bilo dobro ako koristis plivajucu strunu, ako bi koristio toneci neko extra otezanje ne bi bilo potrebno.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
oholi je napisao(la):
meni su najbolji wooly buggeri sa repom od fazanovih pera oko nogu tzv. gace, imaju braonkasto crvenu boju i odlican rad, takodje i aleksandra je dobra, pricam o z. moravi u cacku. a ako je strimer laganiji, cesto ces i videti napad, otvaranje usta, nestajanje strimera i obavezno, u pocetku prerana kontra, jer refleksno udaras kontru kad on otvori usta :)
druze to sta ti opisujes se meni cesto dogadja na mokru muvu kad krene da para povrsinu vode ali su uglavnom sitni komadi.krupan klen je veoma oprezan i retko krene na mamac koji se ponasa neprirodno na povrsini.
ne mogu da se ne osvrnem na varalicarski deo moje ribolovacke karijere,jer mi stecena iskustva mnogo znace u musicarenju.naj vece klenove sam lovio na duboko ronece voblere u velicini 3 i 4.isto tako na voblere bez kljuna za bucova koji se vode na povrsini retko se desava da udari krupan klen.
zato ga najcesce lovim na mokre muve ,sa zlatnom perlom ili bez nje.ali mesta na kojima se nalaze naj veci komadi jedino je moguce pretraziti sa otezanim strimerom koji se vodi pri dnu
 
Vrh Dno