Strpljivo gaženje

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Glavna razlika između vrhunskog mušičara- lovca na klenove i ostalih je u načinu prilaženja ribi. Prvi strpljivo i polako ulaze u vodu, trudeći se da ne lupaju i ne talasaju, dok su drugi mnogo opušteniji i ne brinu mnogo o tome. Ima i onih koji znaju da ne smeju da lupaju i talasaju, ali nemaju dovoljno živaca da to izbegnu ili ne znaju kako to da urade..
Najuspešniji klenaroši su toliko strpljivi da neuki posmatrač može da pomisli da sa njima nešto nije u redu. Meni se dešavalo da znatiželjni posmatrač odustane pre nego što ja obavim prišunjavanje jatu klenova, ne stigavši da vidi seriju glavonja koja sledi. Jednostavno, neki ljudi nemaju strpljenja ni da posmatraju strpljivo i pravilno gaženje tokom mušičarenja klena, a kamoli da to upražnjavaju.
To je osnovna greška.
Međutim, tehnika strpljivog gaženja i prišunjavanja klenovima je veoma složena. Da bi se pravilno iskoristila treba imati u vidu mnoštvo faktora, koji se smenjuju iz dana u dan i iz vira u vir. Pre nego što se upustimo u gaženje i približavanje željenom mestu, moramo tačno znati puno stvari. Previdi li se bilo šta, plan propada i od vrhunskog ulova nema ništa.
Ovo je nedovoljno istražena oblast mušičarenja. Gotovo niko se ne bavi ozbiljno ovim problemom. Svi bi da prikažu svoje muve, zabacivanja i pribor. Ništa to ne vredi ako nemate tehniku prikradanja i strpljivog gaženja, a to je veoma teško objasniti i prikazati.
Ova tema i ovaj post možda neće otkriti tehnike prikradanja i gaženja, ali će sasvim sigurno skrenuti pažnju na strpljivost koja mora da ih prati.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Meni uvek interesantna tema.

Mixmaster je napisao(la):
Pre nego što se upustimo u gaženje i približavanje željenom mestu, moramo tačno znati puno stvari. Previdi li se bilo šta, plan propada i od vrhunskog ulova nema ništa.

Na sta si konkretno mislio?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Auuuu, Toni, hteo sam da izbegnem upuštanje u detalje, a ti me odmah spopade da objašnjavam :doh:. Em pravim bambule, a to mi jako teško pada, em spremam neke izveštaje za ribarsku radio emisiju, em pišem članak za Ribolovački Magazin, em držim bebu u naručju, em razmišljam kako da šmugnem u ribolov... :lol:
Ipak, probaću da odgovorim ukratko i to u nekoliko verzija.
1. U toku gaženja i približavanja mestu gde pretpostavljamo da je legalo klenova, možemo pogrešiti u proceni gde su u tom trenutku klenovi i pokušati gaženje baš usred jata. Manje iskusne klendžije vrlo često previđaju da i najveći klenovi ponekad izađu u plićak. Upadnemo li odmah u taj plićak, klenovi će pobeći u dubinu i čekaće da se pomerimo sa mesta gde su naumili da se hrane.
2. Možemo prevideti da je jato krupnih skobalja preblizu naše putanje gaženja. Veliki je problem "saradnja" skobalja i krupnih klenova, jer ovi drugi često prihvataju upozorenja prvih. To se vrlo često dešava, a ponekad je potpuno nevidljiv i nepoznat problem većini mušičara.
3. Najbitnije je da se ne napravi greška koju konstantno ponavlja većina mušičara, a to je klackanje i mrduckanje nogama kada se već zauzme idealna pozicija. Jedva smo se dogegali do sredine preliva i trebalo bi da počupamo pet klenova od 40cm iz sredine vira, a noge nam ne miruju. Klac, klac, klac je isto što i lup, lup, lup. Dok traje klackanje i hodanje, nema ozbiljnih klenova. To je jedan od glavnih razloga što neki ni posle desetak godina mušičarenja klena nikada ne ulove kilaša.
4. Gaženje do položaja iz koga je nezgodno zabacivati i voditi muvu...
5....
6....
100...
1250. Ozbiljan previd je i višestruko pokušavanje da se ulovi potpuno neraspoloženi klen. To nije lipljen da mu promenimo muvu, pa skoči ako mu se dopadne. Krupan klen obično samo jednom polazi ka površini. Ne dopadne li mu se prva muva, propao je vaš plan da ga ulovite. Ako ste pravilno i strpljivo zagazili, a okomili ste se na ribu koja očigledno ne "sarađuje", trošite dragoceno vreme...

Toni, da li si zadovoljan odgovorom?
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Vrlo zadovoljan, mada sam ocekivao i nesto kao: "najbolje je da se prilazi iz brzaka" ili "pazite da senka bude iza vas".
Iskreno receno, dok hodam kroz vodu nikad nisam zakacio ni prosecnog klena a kamo li glavonju, tako da to mogu da potvrdim, a skobalji su velika misterija i za skobaljase a kamoli za nas musicare  :lol:.

:tbumb:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Dakle, prebacujem ovu dilemu sa teme Jesenje pecanja klena ovde.

Kad bolje razmislim to I jeste problem. Daleko bacanje sam pokusao da ih ne bih preplasio jer je voda kao staklo bistra I ne mnogo veliko I samo se pokazalo da ako tako radimo bar upecamo one od 15tak cm. Takodje sam prometio da na 50tak metara vidimo aktivnost na povrsini a kad se prisunjamo bar na 30tak ona polako stane. Upravo sto mislimo da ih mi polplasimo maksimalno vodimo racuna o sljapkanju, prici, lagano noge kroz vodu. Mixmaster je pitao za muve koje koristimo. Proslog vikenda je bilo nekog rojenja, imali smo adekvatnu cdc muvu na udici 16 a pre toga na istoj udici od policelona, apsolutno nikakve razlike, cak bolje reaguje kad bucne policelonska. A gogonje samo zvizde oko nogu, Boze ljudi onoliko velikih klenova nisam nigde video, to je sou, uzvrte se I lete kao ludi a ustvari nemaju gde da pobegnu I zamute vodu gore od kise.

Razumem da nikad nisam uhvatio velikog klena I da bas nista ne znam ali jesam I bar nesto znam. Ova reka je celo leto davala iste rezultate osim jednog koga je drugar maznuo na 20m skoro po samom mraku. I kad god odemo ista prica. Sa nama je isao I drugar koji je od boljih…provereno I nista. Jel moguce da nece nista da jedu ili sam toliki tantuz.

Desavalo se da nadjem mrtve ribice da plivaju I jednog klena od oko 800g, mrtvog, sto bi ukazivalo na struju (elektricnu, ne vodenu), ili neki drugi krivolov…

Poziv mixmasteru stoji a ovo pitanje je upuceno njemu jer mi je savetovao da temu prebacim ovde pa molim odgovor.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Veoma je teško, putem Interneta, odgonetnuti tvoju zagonetku. Ipak, očigledno je da je problem u prikradanju ribama, to jest, njihovom plašenju pre početka ribolova. Mogu da ti savetujem je da tokom prilaženja reci izbegavaš društvo i razgovor. Drugo, vežbaj "CAT WALK". U tvom slučaju, moraćeš tiho i mekano da hodaš već na nekoliko desetina metara od obale. Na nogama ti je najbolje da nosiš mekane patike.
Priđeš li klenovima, a oni te ne primete, javiće ti se novi problemi. Treba da im serviraš muvu po njihovoj želji, a da ih ne poplaši let konca, pokret ruke i štapa, vidljiva struna i pogrešna muva...
Jao, Rančiću, uhvatio si se za težak sport. Teško je mušicom uloviti krupnog klena. Ti si tek počeo da mušičariš, a kao žrtvu si izabrao baš nezgodnu životinju. Svaka čast, ali moraćeš da uložiš baš mnogo strpljenja i stekneš dosta iskustva i znanja.
U mušičarenju krupnog klena česte su situacije kada mušičar kleči, nepomično stoji, šunja se kao panter i kamuflira se.
Već u knjizi "The Compleat Angler", koju su napisali Izaak Walton i Charles Cotton 1653. godine, lov klena prirodnim insektom je opisan do u detalje. Prve reči majstora koji je obučavao jednog znatiželjnog mladića su bile: "Klen je najopreznija riba!"...
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Moj prvi veliki (neuhvaćeni) klen,a pisao sam o toj vodi, uzak potok, visoka voda u proljeće, ušla riba iz Dunava, primjetio sam ih sa mosta i u krugu o 300m zaobiđem a zadnjih 50m se skoro puzeći privučem , 5 minuta mirujem a onda tiho plasiram veliku čupavu muhu (jelenja dlaka), bacio sam je 5 m iznad mjesta gdje sam ga vidio, doplivala ona do tog mjesta, a klenčina se lagano digla do površine, otvorila usta , uzela ga i polako nazad u dublje. Kontra, umaranje ... kad je već bio umoren, a ja da ga meredovom prihvatim (falilo mi je samo 5 cm) još jedan trzaj i otakči se... bio je prekrasan, veliki debel, većeg uživo nisam ni vidio na mojim vodama.
Smirio sam se na 10-tak minuta i ponovo u bočno sjedećem položaju na padini kanala, više priljubljen na travu nego ispravljen , nastavio sam bacati i još jedno čupanje muhe istom (ili takvom) klenu iz usta i ulovljen jaz od 1,50kg.
Mislim da je šunjanje, prilaženje ... 99% uspjeha za opreznu ribu na prozirnoj vodi. Dakle osim Cat Walka što ti Mix preporučuje dodaj i puzanje ako tako situacija nalaže. Ili nauči bacati po 25-30m sa tihim prizemljavanjem muhe na vodu (ja to ne znam pa puzim :)) .
 
H

humphrey

Guest
Ah ti klenovi bas zahtevna zivina....Catwalk..no talk..creeping and crawling .......a kolena krvava :D :D :D :D :D :D
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Najveceg klena sam upravo uhvatio tako sto sam se uspuzao do jedno 5-10m od vode gde sam ga ranije vidjao, a onda mala pauza dok sam zavezao musicu na strunu.. Pri prvom zabacu sam zakucao kilasa.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Mikse,
za klenove te pitao "Strashni", ne ja. Ja sam na PM.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oops. Izvinite, pomešao sam vas. :wacko: Srećom, to ne menja ništa što sam napisao o strpljivom gaženju i prikradanju krupnim klenovima.
 
H

humphrey

Guest
Mixmaster je napisao(la):
Oops. Izvinite, pomešao sam vas. :wacko: Srećom, to ne menja ništa što sam napisao o strpljivom gaženju i prikradanju krupnim klenovima.

Zadnj put sam puzao na Medvedniku 25 gdna unazad.....opet? Jel to stoji iknjizi o puzanju itd ?quote?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
najveceg klena u zivotu i na muvu upecao sam dok sam bio u vodi do kolena a on na 10ak m od mene na oko pola metra dubine u sporoj kao ulje vodi, prisao sam mu sa uzvodne strane, zabacio par metara uzvodno i pustio dead drift, prvi prolaz riba se dize otvara usta i nista vraca se na poziciju gde je bio, drugi zabacaj malo uzvodniji, malo mendinga, prolaz i riba je tu, sledi oko 5min dobre borbe, cupanja klena iz trave.... vaga na kraju pokazuje 2.345 a metar bez repnog peraja 53cm. sad poenta nije da opovrgnem necije misljenje, vec da kazem da su i izuzeci moguci. jer evidentno, to danas znam, prilaz je bas bitan, ali je sreca ta koja nas ponekad pogleda i mi neznamo sta nas je snaslo, zar ne?
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
oholi je napisao(la):
najveceg klena u zivotu i na muvu upecao sam dok sam bio u vodi do kolena a on na 10ak m od mene na oko pola metra dubine u sporoj kao ulje vodi, prisao sam mu sa uzvodne strane, zabacio par metara uzvodno i pustio dead drift, prvi prolaz riba se dize otvara usta i nista vraca se na poziciju gde je bio, drugi zabacaj malo uzvodniji, malo mendinga, prolaz i riba je tu, sledi oko 5min dobre borbe, cupanja klena iz trave.... vaga na kraju pokazuje 2.345 a metar bez repnog peraja 53cm. sad poenta nije da opovrgnem necije misljenje, vec da kazem da su i izuzeci moguci. jer evidentno, to danas znam, prilaz je bas bitan, ali je sreca ta koja nas ponekad pogleda i mi neznamo sta nas je snaslo, zar ne?
:D Koga prati sreća ni u WC-u nije gladan :D A ja opet da vadim iz pune vreće p.... baš bi za jedini  k.... uhvatio, toliko o mojoj sreći, baš me neće u životu, ako nisam leđa podbacio debelo  :nowink: ništa od svega, pa tako i sa ribom. Inače se slažem s tobom uvijek postoji izuzetak,a logika ne pali uvijek u ribljem svijetu.
 
H

humphrey

Guest
Gogo je napisao(la):
oholi je napisao(la):
najveceg klena u zivotu i na muvu upecao sam dok sam bio u vodi do kolena a on na 10ak m od mene na oko pola metra dubine u sporoj kao ulje vodi, prisao sam mu sa uzvodne strane, zabacio par metara uzvodno i pustio dead drift, prvi prolaz riba se dize otvara usta i nista vraca se na poziciju gde je bio, drugi zabacaj malo uzvodniji, malo mendinga, prolaz i riba je tu, sledi oko 5min dobre borbe, cupanja klena iz trave.... vaga na kraju pokazuje 2.345 a metar bez repnog peraja 53cm. sad poenta nije da opovrgnem necije misljenje, vec da kazem da su i izuzeci moguci. jer evidentno, to danas znam, prilaz je bas bitan, ali je sreca ta koja nas ponekad pogleda i mi neznamo sta nas je snaslo, zar ne?
:D Koga prati sreća ni u WC-u nije gladan :D A ja opet da vadim iz pune vreće p.... baš bi za jedini  k.... uhvatio, toliko o mojoj sreći, baš me neće u životu, ako nisam leđa podbacio debelo  :nowink: ništa od svega, pa tako i sa ribom. Inače se slažem s tobom uvijek postoji izuzetak,a logika ne pali uvijek u ribljem svijetu.



Uozbiljite se momci kakvi klenovi...sport je previse lep za slinavog klena. :doh:
 
Vrh Dno