Studenica

Dejan280

Newbie
Učlanjen(a)
01.01.2021.
Poruke
6
Broj reagovanja
2
Bravo Dejane, zanima me odakle ribnjacka potocara u Studenici? Jel bilo kakvo poribljavanje?
Koliko sam cuo srbija sume poribljavaju svake godine gore. Ja sam isao ove godine mozda nekih 15 izlazaka sit sam se napecao, a ima i divljih komada dosta ... ova je pustena sa 30cm tako mi je receno ... evo jos koja
 

Prilozi

  • 4845E629-C24E-4B8F-A3A6-8252AD1CF005.jpeg
    4845E629-C24E-4B8F-A3A6-8252AD1CF005.jpeg
    356,2 KB · Pregleda: 62
  • 807EFAC4-0763-44FD-A149-03D11AEDFC8E.jpeg
    807EFAC4-0763-44FD-A149-03D11AEDFC8E.jpeg
    322,9 KB · Pregleda: 61
  • 7EAD859B-05BE-4E12-BE42-56EF15810886.jpeg
    7EAD859B-05BE-4E12-BE42-56EF15810886.jpeg
    409,9 KB · Pregleda: 61

Dejan280

Newbie
Učlanjen(a)
01.01.2021.
Poruke
6
Broj reagovanja
2
ima li ribocuvara na vodi?
Mene niko nije zaustavljao pecao sam ka pridvorici iznad onog ribnjaka sto je pukao jer nizvodno pecaju na crvice i sve moguce prirodne mamce dok iznad toga nikog nisam sretao, ali sam se lepo napecao svaki izlazak bar po 3/4 preko 30cm ...
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
велика срамота државе за контролу тих кључних-читај прелепих- река, овде на морави код мене их стално има и сад кад је корона, ето пре 2 месеца задњи пут- као само да виде има ли рибе а не гледају помно дозволе, наравно и овде су у близини где су којекакве кафане крај водотокова и неће где су веће скупине, обично криволоваца, јер ту има и претњи-такви смо људи ! иначе ми је мило да чујем да има рибе.
****
само кад се сетим студенице, пре нпр. 40 година, једини аутотранспортов аутобус из краљева за мланчу око 5( до најдаље 6 сати) ујутру а ја 20км од краљева:( .
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Cela Studenica je salmonidna reka. Pastrmke imas sve do samog Usca. Lepe ribe je imalo oko samog Manastira. Ima cuvara tj. sumara/rendzera koji te posmatraju. Nekada te startuju nekada ne. Poribljavaju svake godine, ne sa ribama od 30cm, vec dosta manim. Na ovim slikama se vide tri ribe kojem i zovemo Bosnke te su poribljene, samo ona jedna je domaca divlja potocara koje su retke. Ima pritoka Studenice koje nikada nisu poribljavane, pa iz njih silaze divlje potocare. Secam se sretnih godina kada je Grajicanka i Jastrebovacka reka bile pune kako oko. Lovile se ribe i do 1kg, a prakticno potoci. Treba reci da je Braduljicka reka koja se uliva u Studenicu prirodno plodiste, redovno su bezale ribe iz mrestilista Braduljica nizvodno do Studenice. Problem je sto se godinama poribljava ribom koja je genetski izmenjena i njen mrest prirodnim putem nije potvrdjen. Jer niko nije ulovio malu Bosanku, vec ako se ulovi mala riba to je uglavnom ova divlja. Iz tog razloga nema mnogo sitne ribe, jer ona kojom oni poribljavaju je oko 15cm, ona brzo raste kao kalifa. Iz tog razloga je doneta u Srbiju na nelegalan nacin, predstavljena kao potocna pastrmmka i godinama se mrestila u mrestilistu Braduljica. Razlog za njenu nabavku je veliki uspeh vestackog mresta, matice zive bez problema u bazenima jer su generacijama uzgajane iz istih. Brzo napreduju kao kalifa, halapljive su i nije dokazan mrest u prirodi tj. reci. Na taj nacin je covek hteo da stavi reke Srbije u direktnu zavisnost poribljavanja kako bi se riba prodavala i ostvarivao profit. Treba reci da je na ovaj nacin ucinjen veliki zlocin prema prirodi za koji niko nije odgovarao. Razlog je kao i svuda, podmitljiva administracija, inspekcije i struka koja za malo para daje pozitivne signale i klima glavom na ubijanje reka.

Sada imamo sve manje ako ne i uopste pastrmke u rekama u kojima je zivela. Secam se kada je u jednom viru, to je prirodni fenomen ili nesto vec, sedeo sam jedno 2-3m iznad vira, kada je odjendom bukvalno svaka riba izasla iz nekog razloga na povrsinu. Imao sam utisak da je u viru vise ribe nego vode.....Taj fenomen su doziveli mnogi koji su cesto lovili u ovoj reci. Sada je reka stavljena u zavisnost od poribljevanja, jer se riba nosi. Kada se izlovi, mora ponovo da se poribi i sve tako u krug. To je i bio cilj coveka koji jos uvek nije odgovarao za svoje postupke.
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Hvala na detajnom odgovoru Šumadinac. Sada imam još veću želju da posetim taj kraj. Iako ribe nema kao nekada, meni ne remeti mnogo, jer nikada nisam upecao do sada pastrmku, pa mi je i jedna dovoljna.

Kao biolog, samo bih hteo da ukažem na to da suživot domaće pastrmke sa bosanskom ne mora da bude loša stvar, sve dok je njihovo ukrštanje u prirodi moguće. Ne znam ništa o njima, tako da ne neću da tvrdim, ali ribe su vrlo fleksibilne kada je u pitanju razmožavanje, pa zato se i dešavaju melezi bele ribe. Ako je to situacija u Studenici, to bi moglo pozitivno uticati na sveukupnu populaciju pastrmke u njoj.
 
Vrh Dno