Takmicarski casting

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Na ovim video snimcima mozemo videti delove iz organizovanih takmicenja u castingu i to ne samo daljinski izbacaji vec i preciznost koja se boduje. Pocevsi od 1955 odrzavaju se slicna takmicenja u Norveskoj. Vec se radi na tome da se FF casting uvrsti u olimpijsku disciplinu, tako da vec mozemo poceti sa pripremama :).
http://www.castingforbundet.no/bilder/bilder.asp

A ovde su neka pravila i vezbanje: http://www.castingforbundet.no/Om%20casting/Ovelser/ovelser.asp
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Danas se ovo takmicenje odrzalo ovde u Lillehammeru. Iskljucivo petica. Preciznost i daljina izbacaja. Doslo je 21 takmicara iz cele zemlje. Par reprezentativaca, nekoliko instruktora....Eivind i ja... :D.

To mu dodju nekako `kultna` prestizna takmicenja za koja se ovi tipovi bogami dugo pripremaju ...osim Eivinda i mene :D. Gleda se svaki sekund,svaki poen i svaki centimetar. Svi su bili pomalo nervozni i uzbudjeni osim Eivinda i mene.

Najduzi izbacaj je bio 34,8m. Ja sam sa svojih 28,3 prezadovoljan. Od oktobra nisam ni pipnuo stap a kamoli da se pripremam svake nedelje kao sto oni rade.
Druga stvar koja me je dovela do ,junackom borbom, zasluzenog poslednjeg mesta (cak je i Eivind bio bolji od mene za 0,1 poena :mad:  :mad:) je to sto moj konac ne odgovara takmicarskim standardima pa sam morao da pozajmim jedan.
U sustini sam prezadovoljan i sto sam ucestvovao ( mnogi nemaju petlju) i sto sam kao poslednji dobio Vision-ov EXtreme distance konac Sad cu da vezbam i krvi cu im se napiti sledece godine)  :lol:
P.S. Eivind nije dobio nista  :D :D :D :D
 

Prilozi

  • DSC05382.JPG
    DSC05382.JPG
    60,7 KB · Pregleda: 345
  • DSC05384.JPG
    DSC05384.JPG
    54,6 KB · Pregleda: 349
  • DSC05387.JPG
    DSC05387.JPG
    47,6 KB · Pregleda: 331
  • DSC05388.JPG
    DSC05388.JPG
    38,5 KB · Pregleda: 320
  • DSC05386.JPG
    DSC05386.JPG
    51 KB · Pregleda: 330
  • DSC05379.JPG
    DSC05379.JPG
    43,2 KB · Pregleda: 326
  • DSC05381.JPG
    DSC05381.JPG
    50,7 KB · Pregleda: 330
  • DSC05390.JPG
    DSC05390.JPG
    42,6 KB · Pregleda: 322
  • DSC05369.JPG
    DSC05369.JPG
    39,2 KB · Pregleda: 342

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
I ja sam načuo nešto o tome da se radi na tome da FC postane jedna od olimpijskih disciplina. To če biti fantastično, gledati veštine raznoraznih vrhunskih FlyCatera na tako velikom sportskom dogotku.

Možda i ti budeš jedan među njima  ;)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ma ja sam nikakav Caster. Da me nije Jovanca sinoc nagovorio a dobar prijatelj Eivind imao petlju, nikad se ne bih prijavio za tako nesto.

Ali kao ideja da se nesto tako organizuje nije lose. Ajmo Nislije, Kragujevac....
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Srbija!!!!Srbija!!!!Srbija!!!!   :respect1:
Pa majstore, sledece godine ce da padne branje usiju. S'obzirom da nisi uzeo stap u ruke cele zime a imao si petlju da izadjes na crtu utreniranoj konkurenciji, rezultat je dobar (mogli su da te isteraju sa takmicenja  :D).
Bitno je da si se pojavio i da smo mi imali predstavnika :tbumb:
A mogao si i da ih pitas na kraju, ko je maznuo onu ogromnu pegavku na lokalnom jezeru  :D
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ma zeznuo me deo iz preciznosti. Gledam ostale kako tacno znaju koliko cm povlace kad skupljaju konac i koliko ispustaju kod daljne mete. Sve proracunato na vreme :D.A i pozurio sam dosta. Imas tri minuta da prodjes sve mete tri puta a ja imao minut i deset sekundi ostatka na kraju. Spicio ih ja ko brzi voz... :D
Kod daljine sam ispucao celi konac pre, a dok za vreme takmicenja nece pa nece... :D

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
cestitam druze.uspeh je samo ucestvovati u necemu takvom .  :respect1:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Cestitam za petlju pre svega, a i za rezultat! :) Kazu vazno je ucestvovati.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Hvala svima  :). Bice bolje...


Sigurno treba otvoriti novu temu u vezi sa ovim sto zelim pitati pa neka to uradi neko od odgovornih ako bude bilo zanimljivo.

Od 13 do 15 avgusta se odrzava prvo svetsko prvenstvo:
                                        World championship in flycasting
                                        -standard flyfishing equipment-

ovde u Norveskoj u organizaciji ICSF. Pozivnice i pravila sa svim propisima ce biti objavljeni ovog meseca. Da li nasi reprezentativci imaju informacije o tome i da li se planira dolazak?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Hvala Djole. Ma neko mora da dodje. Prvo svetsko prvenstvo!!!!! I to jos u mestu odakle mi je zena. Ima da pijem kafu sa tastom i vijorim zastavu :D

Ajde stvarno ljudi zapocnimo temu malo.....
 

MUNGOS G

Newbie
Učlanjen(a)
16.09.2009.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Nebi bilo loše ako bi imali uslova da ponesete kameru i deo te manifestacije usnimite  :tbumb:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Jedno objasnjenje. Casting sport u svijetu postoji vec jako dugo. Natjecanja u castingu odrzavala su se desetljecima i u bivsoj Jugi. Postoje i danas u Hrvatskoj, mislim i u Sloveniji. Musicarski casting postoji u nekoliko disciplina i u sklopu bacackog viseboja. Neke od disciplina i pravila su na pocetku ovog topica.

Ta vrsta bacanja, ni u dalj, ni u mete, nema gotovo nista zajednicko s priborom i tehnikom koji se koriste u ribolovu. Sto vise, mnogi castingasi uopce se ne bave ribolovom jer za to nemaju vremena. Mnogi nisu nikad u rukama imali ribolovni pribor.

Ovo u Norveskoj je pokusaj da se u casting sport uvrsti nova disciplina i upitno je ima li sluzbenu tezinu. Bacanje ribolovnim musicarskim priborom tek treba biti sluzbeno definirano kao disciplina unutar casting sporta. Iako je jako blizu tome, jos je jaaako je daleko od Olimpijade. Iako su natjecanja tog tipa popularna u nekim zemljama, osobito u Britaniji, Skandinaviji i Americi.

Najcesce u "petici" koja je najbliza ulasku u sluzbeni casting program. Postoje i takmicenja gdje se baca razlicitim stapovima, po dogovoru. Recimo, jedan pokusaj peticom, jedan sesticom, jedan sedmicom. Ili diciplina gdje je zabranjeno da struna dotakne pod pa se odlaze u kosaricu i sl.

Negdje je zadan broj pokusaja. Negdje je zadano vrijeme pa se broji najbolji unutar 2 minute. Negdje se baca letecim glavama, negdje strunama. Ukratko, dosta saranila i improvizacije s primarnim ciljem zabave ribolovaca koji iz nekog razloga ne mogu ili ne stignu na pecanje.

Medjutim, obicni ribolovci ili cak za ribolovne pojmove vrhunski bacaci u sportskoj distance petici nemaju apsolutno nikakve sanse u konkurenciji ljudi koji su specijalizirni i vjezbaju samo to. Potpuno druga tehnika. Instruktorstvo, ribolovne vjestine, ribolovne tehnike bacanja s time nemaju nikakve veze. To postaje sport ne vezan uz ribolov. 


 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Apsolutno se slazem sa tobom Alp. To su donekle razlicite stvari ali bi bilo fino prisustvovati. Ako ne sad a ono next time :). Pravila su jos uvek pomalo nejasna i neodredjena mada evo nekih:
Trout accuracy
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 275 cm
Fly line: Standard synthetic fly line, AFTM #5 (model not yet decided)
Leader: Standard monofilament, minimum length 2,5 metres. Tippet of minimum length 40 cm and maximum diameter of 0,25 mm.
Fly: Standard casting fly

Trout distance
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 275 cm
Fly line: Standard synthetic fly line, AFTM #5 (model not yet decided)
Leader: Standard monofilament, maximum length 3 meters
Fly: Fluorescent wool thread


Seatrout distance
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 305 cm
Fly line: Floating synthetic fly line of any make or taper, head weight set to a maximum of (not yet decided)
Running line: Maximum diameter 0,75 mm
Leader: Standard monofilament, maximum length 3 meters. Tippet diameter unrestricted.
Fly: Fluorescent wool thread

Salmon Distance
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 460 cm
Fly line: Floating synthetic fly line of any make or taper, head weight set to a maximum of (not yet decided)
Running line: Maximum diameter 1,00 mm
Leader: Standard monofilament, maximum length 5 meters. Tippet diameter unrestricted.
Fly: Fluorescent wool thread

Spey 15’1”
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 460 cm
Fly line: Floating synthetic fly line of any make or taper, head weight (possible restrictions not yet decided)
Running line: (possible restrictions not yet decided)
Leader: Standard monofilament, maximum length 5 meters. Tippet diameter unrestricted.
Fly: Fluorescent wool thread

Spey 18’1”
Rod: Standard fly rod of any make or AFTM class, maximum length 550 cm
Fly line: Floating synthetic fly line of any make or taper, head weight unrestricted
Running line: Unrestricted
Leader: Standard monofilament, maximum length 6 meters. Tippet diameter unrestricted.
Fly: Fluorescent wool thread

Dakle sest disciplina.

Naravno da sledi puni raport sa ovog takmicenja :yeswink:.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Imas na tu temu ovdje:

http://www.sexyloops.co.uk/cgi-bin/theboard_07/ikonboard.cgi?act=ST;f=16;t=12003

 
Vrh Dno