Takmicarski casting

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Samo zime su kod nas puno krace nego u Norveskoj. Dok jos ima riba i nisam skroz omatorio kanim zadrzati prosjek od 150 ribolovnih dana godisnje sto duze mogu. Bacanje je lijepa stvar, ali samo po sebi nema svrhu.
 
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
alp je napisao(la):
Bacanje je lijepa stvar, ali samo po sebi nema svrhu.

:yeswink: upravo tako!

:D :D :D

Vas dvojica me podsećate kako je Fata učila Muju seksanje: "Sad ga bolan Mujo ubaci - a sad ga izvadi - pa ga ponovo ubaci - pa opet ga izvadi - aj sad ponovo ubaci ..." A Mujo će na to: "J..o mater Fato, ako ti znaš šta hoćeš!!!"


:hammer: :hammer: :hammer:
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
za ribolovne pojmove vrhunski bacaci u sportskoj distance petici nemaju apsolutno nikakve sanse u konkurenciji ljudi koji su specijalizirni i vjezbaju samo to. Potpuno druga tehnika. Instruktorstvo, ribolovne vjestine, ribolovne tehnike bacanja s time nemaju nikakve veze. To postaje sport ne vezan uz ribolov. 

Nego Alpe, pusti priču i daj se kontrolirati!!! Nespetro i "Refošk Masteru"  :tbumb:, ovo gore nije tačno a evo dokaza:

mnogi prvaci u ovoj disciplini su distance savlađivali iz potpuno prirodne sredine i okruženja, dakle - ribolova! I bili višestruki world champions, sa potpuno istim zabačajnim pokretima koje su koristili i koriste u svakodnevnom ribolovu. Primeri: Simon Gawesworth, i to u obe konkurencije (single i double), pa Džoana Vulf (potpuno iste pokrete koristila i bila xxxx puta prvakinja sveta - a u ribolovu na tarpona ili basa koristila istu tehniku). Pa šveđanin Leif Stavmo, takođe svetski prvak -lično ga gledao, nema veze sa "takmicarskim" bacanjem koje moje luče Alp ovde pominje ... pa Stener Skogmo iz Norveške (moguće da je bio tamo), potpuno iste pokrete koristi na prvenstvima kao i u ribolovu, nema razlike u tehnici ... pa Meno van Dame iz Holandije - čovek ubija distance klasičnim pokretima sa visoko podignutim rukama - upravo onako kako mi radimo kada duboko gazimo u Drini (jer se mora, na žalost), pa Stiv Rejdžef (svi znamo o kome se radi!) - čovek nikada nije trenirao i uhodavao neku "posebnu bacačku" tehniku već je godinama neprikosnoven i to onim istim klasičnim pokretima i bacanjem koje koristi u ribolovu ... pa Ian Gordon, takođe višestruki prvak (Greys i Hardy tim, učesnik pobedničkog tima Engleza na jednom od svetskih prvenstava) ... pa naš Ivan Dragojlović, recimo: čovek je došao do silnih distanci ne zato što je uvežbavao neke "kuku mili Bože" tehnike sa iščašenjem svih udova, već je to došlo kao realna i nametnuta potreba iz svakodnevnog ribolova koji upražnjava na Drini tokom sezone ... upravo se na tome i zasniva Centralno Evropska škola bacanja (koju podržavamo unutar EFFA), da svi bacački pokreti budu deo ribolovne poezije, da proističu iz nje i da su vezani za nju ... na najprirodniji način ... a onda distance dođu same ...

Nespetro, imaš li malo podataka o tome na kojim su distancama kolutovi za mete i koliko ih ima? Jesu li dvostruki (spoljnji i unutrašnji krug)?

Obavesti nas kada bude neki web sajt za prijavljivanje, uslove i ostalo. Što da ne? Vredi otići ... Možda ti ljudi nemaju ili čak ne žele da idu u ribolov a sreću nalaze u nečem drugom! Možda su kao i stara dobra Ivanka Sluga iz Slovenije - pravi božanstvene muve ali nikada nije izašla na vodu - verovatno ju je sam čin pravljenja istih činio više nego srećnom!

Nesrećni su oni koji broje dane, kako života tako i ribolova! Ti su odavno dead ali im to niko još nije rekao ... "Bolje biti pijan nego star" ...

:p :p :p :p :p :D :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: (uh što volim ovog sa čekićem - samo zbog njega postujem na ovom forumu!) ... mada, usput vam i saopštim ponešto - nije da nije!



 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Za sada ne mogu da nadjem nikakve podatke o takmicenju. Ovde uveliko pozivaju da se sto vise ljudi prijavljuju na lokalna casting takmicenja radi obrazovanja reprezentacije. Videcemo.

Na ovom  barem takmicenju na kom sam ucestvovao, svi takmicari su i veoma aktivni ribolovci. Mislim da niko ne odvaja ribolov i casting kao takav, u toj meri u kojoj mi mozda to radimo. Moje licno misljenje oko toga je da ako neko prilikom ribolova odrzava konac u pravoj liniji sve vreme imace savrsenu prezentaciju musice a ujedno ako prilikom daljinskih izbacaja u hali, takodje vodi konac u pravoj liniji imace dalek izbacaj. Svako skretanje sa te prave linije dovesce i do losije prezentacije na vodi i do kraceg izbacaja.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Kao sto sam ti pokusao objasniti, postoje razlicita natjecanja u castingu. Sluzbene discipline ICSF-a mozes naci ovdje:

http://castingsport-icsf.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Ljudi koji se natjecu u ovim disciplinama vrlo cesto nisu ribolovci ili ako jesu nemaju se previse vremena za ribolov. Razgovarao sam s nekima i oni to obicno sami za sebe kazu. Baca se priborom koji nije upotrebljiv u ribolovne svrhe i tomu primjerenom tehnikom. Bilo bi preopsirno da objasnjavam u detalje. Primjera radi, musicarska distanca jednom rukom se baca s podesta, standardiziranim vrlo teskim shooting head-om i vrlo tankim runningom. Ispod 50 m se u ovoj disciplini ne moze do iole pristojnog plasmana. Zemlje clanice su ovdje:

http://castingsport-icsf.com/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=1

Hrvatske i Slovenija u tome imaju dugu tradiciju i rezultate. Svojedobno, u vrijeme Juge, pamtim da su na natjecanja tog tipa dolazili i sudjelovali su i kolege iz Srbije i BiH. Gdje su i zasto ih vise nema neznam.

Potpuno druga prica su natjecanja u musicarskom castingu ribolovnim priborom. To je grana casting sporta koja za sada, koliko mi je poznato, nije u sluzbenom programu ICSF-a, no vrlo je vjerojatno da ce u nekom obliku i vrlo uskoro biti. Kao sto sam vec spomenuo, pravila su jos nedefinirana, discipline su nedifinirane, pribor je nedefiniran. Variraju od natjecanja do natjecanaj, od zemlje do zemlje.

U Norveskoj ce se najvjerojatnije odrzati nesto slicno ovom:

http://www.castingforbundet.no/WCflycasting2010/Hearing_proposal_rules_flycasting_competitions.pdf

Tehnike bacanja u razlicitim castingaskim disciplinama nisu uvijek iste. Konkretno, u bacanju peticom i MED strunom, sto je najpoznatiji i najpopularniji oblik ribolovnog casting sporta, tzv. Trout ili Fishermans distance, prednost se dobiva na temelju drzanje znatno vise metara strune.

Najbolji bacaci komotno drze u zraku 25-30 m i dobacuju preko 40 m. Puno metara trazi duze pokrete tako da stil pojedinih bacaca pocinje izgledati prilicno neobicno iz perspektive obicnog ribolovca. Ako to na natjecanju na kojem si bio to nisi vidio, kada dodje prva distance casting liga sigurno hoces. Iako ima ljudi koji bacaju vrlo razlicitim stilovima i bit ce vrlo zanimljivo vidjeti kako ce koji pojedinac i stil proci kada se svi nadju u isim uvjetima i na istom mjestu.

U svakom slucaju, ako se ribolovno musicarsko bacanje razvije u suzbeno priznati sport, ljudi koji se time bave nece imati vrememena za bavljenje ribolovom. Bas kao i ostali castingasi.







 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Koga zanima, a nije imao prilike vidjeti, kako izgleda casting sport o kome sam ranije govorio moze pogledati:

ICSF World Championships
15th - 19th September
Novi Vindolski
Croatia

 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Takmicarski casting je kao i bacanje koplja u dalj, a posalji ti svetskog prvaka u sumu da ulovi nesto tim istim kopljem...
Sve je to lepo ali zaboravljamo od cega se poslo... Sta je sustina FC...???
alp je napisao(la):
Bacanje je lijepa stvar, ali samo po sebi nema svrhu.
 

Apsolutno tacno i oko toga nema dalje rasprave... Ovde se neki vredjaju sto im neko dira u njihovo umece i zvanje, postujem ali nemojte da zamenjujete teze u musicarenju, od cega se pocelo i sta je sustina musicarenja, FC sigurno nije, sastavni deo svakako jeste...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
strashni je napisao(la):
alp je napisao(la):
Bacanje je lijepa stvar, ali samo po sebi nema svrhu.
 

Apsolutno tacno i oko toga nema dalje rasprave... Ovde se neki vredjaju sto im neko dira u njihovo umece i zvanje, postujem ali nemojte da zamenjujete teze u musicarenju, od cega se pocelo i sta je sustina musicarenja, FC sigurno nije, sastavni deo svakako jeste...

Sta je bre apsolutno tacno? Evo moze ovako, sex je lep ali sam po sebi nema svrhu! Znaci treba ga primenijivati samo u reproduktivne svrhe. Hajde Strashni odrekni ga se? :) Ja necu, kao sto necu da se odreknem jos stotinu zadovoljstava koje me cine raspolozenim i srecnim.

Da cujem to molim te sta je po tebi sustina musicarenja? Da nije lov ribe, nekakvi iskonski nagoni lovca u nama? Pa uzmi brate koplje i cuci u plicaku skriven umesto da mlatis stapom ako ti je do postovanja sustine ribolova i ulova. Ili hajde da prestanemo da vezujemo musice i kacimo slike na forum kad ni FT sam po sebi nema svrhu. Kad malo bolje razmislim nista sto radimo u zivotu nema samo po sebi svrhu sem sto disemo i prdimo.
Koja je to svrha tvog ucesca na forumu? Ih bre sto mrzim ovakve postove, nemoj da me nerviras sa ovakvim pisanjem vise, ako nisi imao sta pametnije da kazes bolje da si cutao nego klimao glavom ne razmisljajuci.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Ti simpsone opet zamenjujes teze i povrsno razmisljas 
Ja takodje, kad je los dan i kad riba ne radi, odem na Sumaricko jezero i uzivam u bacanju, i ne stavim muvu... Ali ne trubim okolo kako je to vaznije od hvatanja same ribe... Tacno je da je FC jako vazan kao i FT i sve to cini da musicarenje bude jedna jako lepa zaokruzena prica ali nesto se ne secam da si ti prosle sezone samo bacao ispred radnje i nijednom nisi bio na vodi.... isao si jer je to najlepse, udarac, kontra, zamaranje...
Krajnji cilj svega toga je hvatanje ribe


I jos nesto, jesi ti neki guru na ovom forumu pa kad se ti iznerviras forum ce da propadne, ako ti nesto smeta lepo postuj sta ti je lepse i kraj price ili svi moramo tebe da pitamo sta nece da te iznervira pa tek onda da napisemo
                 I         I
                 I         I
                 I         I
          ____I         I____
         \                      /
           \                  /
             \              /
               \          /     
                 \      /
                   \ /                       
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nikoga nisam video da trubi okolo da je FC najvazniji deo musicarenja. Na koga konkretno mislis?
Ovo je pionirski forum o musicarenju kod nas, a vrlo dobro se secam koliko je otpora bilo ucenju FC bas sa ovog foruma. Cak sasvim suprotno od onoga sto sad pricas, islo je toliko daleko da se stvori predstava da je FC potpuno nevazan vec da je najvaznije koliko ko ima ribe u dzaku. Ali stvari polako dodju na svoje mesto, pa sad ti isti navrate na neki seminar ili prezentaciju FC.
Ja i dalje smatram da je krajnji cilj musicarenja nije samo prosto hvatanje ribe jer imamo 300 drugih metoda da lakse dodjemo do nje. Mnogo mi je lakse i jednostavnije (ako bas hoces i jeftinije) da odem u prodavnicu i kupim kilogram KVALITETNE morske ribe nego sto trosim vreme, novac, zdravlje i zivce vucarajuci se po vukojebinama i ispraznjenim rekama. Znaci ja musicarim iz zadovoljstva, a ti?

P.S. Ovo si napisao naknadno pa cisto da dopunim

I jos nesto, jesi ti neki guru na ovom forumu pa kad se ti iznerviras forum ce da propadne, ako ti nesto smeta lepo postuj sta ti je lepse i kraj price ili svi moramo tebe da pitamo sta nece da te iznervira pa tek onda da napisemo

Ne, vec sam samo glasno izrazio kako se ja licno osecam kada procitam onakav post koji si napisao. Ako mislis da treba, ti nastavi bez osvrtanja na to.
 
Vrh Dno