Taktika, tehnika ili nešto treće

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Duzi klip http://www.moffittangling.com/control/system
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Hm,ako pretpostavimo da je svrha ovakvog sistema nepovređivanje ribe,odnosno manje no što smo to činili do sada,onda je udica bez kontra kuke prihvatljivije rešenje.Za mene!
Ovaj lik koji vrši prezentaciju u rukama na plastičnoj,gumenoj ribi,previđa da u vodi deluju razne sile,a i riba nije  uvek predvidiva da bi napala strimer onako kako je on to pokazao!
Evo uzmimo bucova za primer.U praksi se pokazalo da bucov u velikom broju slučajeva potpuno promaši strimer.Ne mogu ni da zamislim gde ovaj sistem sa udicom može da završi na telu ili glavi bucova kad ovaj bupne i zavije pored strimera u punoj brzini.
Mislim da ovo i nije najsrećnije rešenje za ribe koje munjevito napadaju mamac,tu su svakakve vratolomije u opticaju,a sistem sa udicom koja slobodno pliva svakako je veća pretnja po ribu!
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Veoma je verovatno da i onoj komad najlona izmedju udice i musice zasece ribi usta prilikom kontre.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ako ne želimo povrediti ribu a ipak želimo imati kontakt sa njom onda vežimo mušice bez ikakve udice i kada je riba žvakne to si računamo u zadovoljstvo da bi je ulovili kada bi željeli i to je to  :D ;)

Ja sam jednom o tome ozbiljno razmišljao ali ipak se ja volim slikati sa nekom ribicom...možda jednom u budučnosti i pređem na nešto takvo...kako bi nas tek onda gledali ostali ribolovci...kada bi tako mušičarili nama bi moralo biti dozvoljeno mušičariti za đabe na svim vodama sveta  :D :lol:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Ovaj lik koji vrši prezentaciju u rukama na plastičnoj,gumenoj ribi,previđa da u vodi deluju razne sile,a i riba nije  uvek predvidiva da bi napala strimer onako kako je on to pokazao!

Ne previdja uopste, vec je sila prilikom kontriranja neuporedivo veca od bilo koje druge koja deluje na ovaj sistem. Lako ce svako ko poznaje fiziku da ti dokaze da je sansa da se udica (ovakvog tipa) zakaci bilo gde sem onako kako je prikazano...skoro nikakva!

zvezdan je napisao(la):
Evo uzmimo bucova za primer.U praksi se pokazalo da bucov u velikom broju slučajeva potpuno promaši strimer.Ne mogu ni da zamislim gde ovaj sistem sa udicom može da završi na telu ili glavi bucova kad ovaj bupne i zavije pored strimera u punoj brzini.

Moze da zavrsi samo u ustima ako pogodi strimera, u suprotnom ako bucov promasi, promasio je! Razmisli koja je verovatnoca da se circle udica toliko otvori da omoguci slucajno ubadanje za neki deo tela?
Za ceo ovaj sistem kljucna je udica i njena konstrukcija

Ne svidja mi se ova tehnika iskljucivo zbog licnog shvatanja tradicionalnog musicarenja, ali reagujem zato sto su opravdanja protiv ovog sistema totalno bezveze bez i jednog jedinog argumenta.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
ovaj sistem je namenjen ISKLJUCIVO zubatim ribama, znaci pastrmka, smudj, grgec, morske..., nikako bucovi i slicno. Fora je da kada riba uzme muvu ili strimer , prilikom kontriranja ne moze struna da izadje iz usta , vec kliizi izmedju zuba dok je udica ne ubode.
Narocito moze da bude interesantno za iglice na moru, zbog njihovog kljuna i cudnog uzimanja kedera tj strimera.
Letos mi se nekoliko puta dogodilo (na Vrelu u Peruccu) da kalifa lupi na indikator umesto na nimfu. Instinktivno sam kontrirao i uvek ubadao ribu, neke su se same otkacile. Bile su nabadane kao na ovom filmu-sve sa spoljasnje strane usta, a imao sam regularnu a ne srkl udicu.
Ne kazem da je ovo ekstra dobra fora i kako moze da razvali ribu kada druge tehnike nece, jednostavno ja spadam u one ribolovce koji probaju sve i svasta i iz svakoga primera izvucem neki zakljucak. Vrh mi je ako mi nesto drugo i kreativnije padne na pamet
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Simpsone,ne vidim ni jedan jedini argument kojim si ti potkrepio svoju tvrdnju da udica ne može,po zakonima fizike,da se zakači u bilo koji drugi deo tela osim prikazanog.
Bucov koji promaši strimer u delikatnoj je situaciji jer mu ovakva naprava može završiti,recimo u škrgama.Opravdanje da je ova udica bezbedna po ribu je smešno,nijedna udica to nije!
Uostalom,sve su ovo samo pretpostavke,da  ovo vredi steklo bi širu popularnost odavno,ove klipove smo gledali na com-u pre nekoliko meseci!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Simpsone,ne vidim ni jedan jedini argument kojim si ti potkrepio svoju tvrdnju da udica ne može,po zakonima fizike,da se zakači u bilo koji drugi deo tela osim prikazanog.
Bucov koji promaši strimer u delikatnoj je situaciji jer mu ovakva naprava može završiti,recimo u škrgama.Opravdanje da je ova udica bezbedna po ribu je smešno,nijedna udica to nije!
Uostalom,sve su ovo samo pretpostavke,da  ovo vredi steklo bi širu popularnost odavno,ove klipove smo gledali na com-u pre nekoliko meseci!

Gde ces veci argument od zakona fizike :D
Esox je probao , imao udarce riba cak, i uhvatio jednog malog bucova ali ni jedna riba nije bila zakacena "slucajno" za neki deo tela. Doduse nije dovoljno ispitao pa ni statisticki uzorak nije reprezentativan. Ali ovakav sistem cak ni travu nije kacio koliko inace to radi obican strimer.
Kako je ovaj sistem star tek nesto vise od godinu dana, trebace mnoooogo mnoooogo vremena dok dobije svoju primenu kod nas. Ako je dobije!
I cesko nimfarenje nema neku siru popularnost kod nas (hvala dragom Bogu) ali je ludacki efikasno!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Čekaj bre Simpsone :mad:
Zamisli sledeću situaciju.Dobro znaš da većina grabljivica prilikom napada na strimer zavrne u nekom smeru.Zato je kod većine ulovljenih riba udica negde sa strane.E sad,tresne ti bucov od 3 kilajke,lupi po strimeru baš tako,sa strane.U onom ludilu u vodi koje on napravi, ko zna koji položaj zauzima udica sa najlonom.Ti lupaš oštru kontru,udica klizi po glavi ribe,i zaustavlja se na jedinom izbočenom mestu na glavi.Oku!Misliš li da je to nemoguće.
Fizika dokazuje odnos sila i njihovo delovanje u veštačkim uslovima kao što su oni u rukama onog Amera!U realnom životu to baš i nije uvek tako!Slažeš li se!
Ipak su ovo što o čemu mi pišemo samo pretpostavke zar ne,a ja nemam želju da ih isitujem i proveravam u praksi! :nowink:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Čekaj bre Simpsone :mad:
Zamisli sledeću situaciju.Dobro znaš da većina grabljivica prilikom napada na strimer zavrne u nekom smeru.Zato je kod većine ulovljenih riba udica negde sa strane.E sad,tresne ti bucov od 3 kilajke,lupi po strimeru baš tako,sa strane.U onom ludilu u vodi koje on napravi, ko zna koji položaj zauzima udica sa najlonom.Ti lupaš oštru kontru,udica klizi po glavi ribe,i zaustavlja se na jedinom izbočenom mestu na glavi.Oku!Misliš li da je to nemoguće.
Fizika dokazuje odnos sila i njihovo delovanje u veštačkim uslovima kao što su oni u rukama onog Amera!U realnom životu to baš i nije uvek tako!Slažeš li se!
Ipak su ovo što o čemu mi pišemo samo pretpostavke zar ne,a ja nemam želju da ih isitujem i proveravam u praksi! :nowink:

Zvezdane bre ispada da ja "branim" ovakav sistem, sto jednostavno nije istina. Ali sa onakvom konstrukcijom udice jako tesko moze da dodje do scenarija koji si napisao. Pogledaj polozaj vrha udice i samo mi kazi kako bucov da zavuce glavu onde? Ili jos preciznije oko?

Pazi nismo proveravali ni ti ni ja (verovatno necemo nikad) ali zar nije logicno da poverujemo Esoxu koji je probao ovo? Nekoliko promasaja bucova i jedno kacenje za usta daju 100% sigurnosti, ako gledamo samo statistiku. Ali ja stvarno ne vidim razlog zasto bi ovo bilo opasnije po ribu nego tradicionalni strimer sa udicom u njemu?
 

Prilozi

  • Hooks.jpg
    Hooks.jpg
    29,1 KB · Pregleda: 229

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Naravno da ne mislim da braniš ovakav koncept!
Koliko ja shvatam,udica lebdi na kraju parčeta strune.Kad riba napadne strimer,kontriranjem se ona zabada u spoljni deo usta.Ne vidim zašto se u određenim okolnostima ne bi zabila i u oko.
Ma mani ovu priču ;),mlatimo praznu slamu.Ja ovo neću da probam,a sumnjam da ima i dokonih fizičara koji bi dokazivali ove zajebancije! :D
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Koliko vidim preporučljiv sistem samo za zubate ribe. Još samo kad bi one bile mirne kad se kontrira. Kontra nikad nije u momentu napada već sekundu kasnije kad riba krene negde u stranu.
Koliko treba da bude najtanji predvez, a da ga zubi ne oštete ili prekinu - 0.30, 0.40, kevlar, hipron, sajla.
Koliko riba bi se upecalo, a koliko bi prekinulo tipet.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
A gde vi videste da je preporucljiv samo za zubate ribe? Kuzma izmislio nesto iz svoje glave, niti pise niti postoji klasifikacija na zubate i nezubate ribe, niti se bilo gde u vezi ovog sistema pominje nesto slicno.

Smisljeno za pecanje pastrmke i stilheda a kada bi sad svako pravio projekcije u svojoj glavi kako mu padne na pamet, dosli bi verovatno do zakljucka da je ovaj sistem namenjen za pecanje ptica dodo, jetija i ponekog Trex-a
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ne zajebavaj Simpsone, 
"Smisljeno za pecanje pastrmke i stilheda..."
pa zubate su...
šta je Kuzma reko pogrešno...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Ne zajebavaj Simpsone, 
"Smisljeno za pecanje pastrmke i stilheda..."
pa zubate su...
šta je Kuzma reko pogrešno...

Dovoljno sto je naveo tebe da razmisljas naopako kako ce da se iskrza najlon. Nikome ko je pravio ovaj sistem nije ni na kraj pameti palo da razmislja tako ali odmah su se nasli "pametni" da deklarisu kao sistem za zubate ribe. Smejurija! Eto Esox je probao sa bezubim ribama i sistem funkcionise. Znaci pravljeno za bezube ribe.
 
Vrh Dno