Tehnika ribolova vestackom musicom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa 'ajde...
To sa stilovima i tehnikama: slusao sam kako jedni vise cene stil Lee Wulf-a, a drugi Lefty Kreh-a... Ne sporim da ima razlike u nacinu kako jedan i drugi, a i mnogi koji su ovde ostali nepomenuti bacaju. Kako je ovo oblast diskusije vezana za fly casting, mozda bi bilo dobro ako bi nam neko ko je blizak, tj. bolje upoznat sa razlikama izmedju pojedinih glavnih stilova bacanja (ako nesto tako postoji) objasnio sustinu razlika. Naravno, u okviru namenski otvorene posebne teme.

Inace, "tehnika ribolova vestackoom musicom" bi trebalo da se rasclani na tehnike ribolova pojedinim tipovima muva (suve, mokre, emerdzeri, strimeri i nimfe), a onda da se odredjeni postupci i pristupi u okviru svake od ovih glavnih grupa tehnika razradjuju...

Hajde da probam da zabrljavim malo u temi:
Suva muva (pod pretpostavkom pastrmskog ribolova) se bira u zavisnosti od geografskog polozaja vode, tj. faunistickog sastava lokalne entomofaune, doba godine i doba dana, a vodi se u zavisnosti od konfiguracije terena (vode); tipa suve muve - jednodnevka, midz - sitni dvokrilac, tularas, kamenjarka, kopneni insekt itd.; generalista, imitator ili stimulator (da ne kazem "provokator"); doba dana (emerging dun, spinner ili spent);...
Uh, oteknuce ce mi ovo malo mozga sto imam pa ce da boi gava!
Istina, u okviru thread-a "Taktike i tehnike" ima lepih naslova iz ove oblasti, ali ima i toliko toga nepomenutog...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
pedjabg je napisao(la):
Suva muva (pod pretpostavkom pastrmskog ribolova) se bira u zavisnosti od geografskog polozaja vode, tj. faunistickog sastava lokalne entomofaune...
A kako se ovo kaze na srBskom ;) jeziku? ::) ???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naslov teme odgovara onome što pišemo. Dobro je da nam ovaj naslov omogućava širinu, pa možemo da dotičemo sve bitne mušičarske faktore.
Stilove bacanja ne bih delio na Lee Wulfov i Lefty Crehov, jer ta dvojica nemaju blage veze sa mušičarenjem na Balkanu. Niko od naših starijih mušičara ih nije ni proučavao.
Te američke mušičarske i bacačke škole se pominju tek u skorije vreme iako nemaju nikakve veze sa tehnikama iskusnih balkanskih mušičara. Mi jesmo zaostali u mnogim oblastima, ali naši uspešni mušičari su oni od kojih učimo, a ne Lefty i Lee. U mušičarenju nismo zaostali i specifični balkanski stilovi mogu samo da nam posluže i doprinesu uspehu na našim vodama.
Kad neki početnik razmišlja o zabacivanju muve i uopšte mušičarenju, najveća je greška navoditi ga na američka mušičarska učenja. Uvek ga treba uputiti na naše vrhunske poznavaoce mušičarenja i svih njegovih oblasti, poput zabacivanja, pravljenja muva, tehnika...
Da nije tako, ni ovaj sajt ne bi postojao. Svi bi posećivali američke.
 

brown

Newbie
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
  U mušičarenju nismo zaostali

Samo u literaturi, fly castingu, vezivanju muha, dostupnosti pribora i materijala, kolicini riba u rekama i mentalitetu i nicemu vise. :'(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Naslov teme odgovara onome što pišemo. Dobro je da nam ovaj naslov omogućava širinu, pa možemo da dotičemo sve bitne mušičarske faktore.
Tj. da ne znamo ni sta konkretno, ni odakle dokle? Vise volim detaljno pretresanje konkretnog pitanja nego opste price sa malo korisnih sadrzaja.

Mixmaster je napisao(la):
Stilove bacanja ne bih delio na Lee Wulfov i Lefty Crehov, jer ta dvojica nemaju blage veze sa mušičarenjem na Balkanu. Niko od naših starijih mušičara ih nije ni proučavao.
??? Starijih zivih? Ili onih drugih? Kojih jednih i kojih drugih? Na osnovu cega se tvrdi?
Meni, recimo, Goran grubc i Vladan Milenkovic od savremenika deluju dovoljno potkovano, iako se prilicno razlikuju u kojecemu, ali mislim da su im misljenja o bacanju meritorna (da skratim, moram pazim na veceru!)

Mixmaster je napisao(la):
Te američke mušičarske i bacačke škole se pominju tek u skorije vreme iako nemaju nikakve veze sa tehnikama iskusnih balkanskih mušičara. Mi jesmo zaostali u mnogim oblastima, ali naši uspešni mušičari su oni od kojih učimo, a ne Lefty i Lee. U mušičarenju nismo zaostali i specifični balkanski stilovi mogu samo da nam posluže i doprinesu uspehu na našim vodama.
E, o tome ne mogu da sudim dok negde ne procitam o balkanskim stilovima i dok oni ne budu svetski priznati.

Mixmaster je napisao(la):
Kad neki početnik razmišlja o zabacivanju muve i uopšte mušičarenju, najveća je greška navoditi ga na američka mušičarska učenja. Uvek ga treba uputiti na naše vrhunske poznavaoce mušičarenja i svih njegovih oblasti, poput zabacivanja, pravljenja muva, tehnika...
Pa dosad su uglavnom najvise iz americkih i evropskih izvora mogli da se o tome detaljno informisu; nasi malobojni izvori su bili relativno slabo dostupni, iako u svemu (sem fly castinga) nisu mnogo zaostajali za svetom.

Tek od pre nekoliko godina imamo predstavnike u FFF kao instruktore. U ovoj oblasti, nalik mnogim drugima, pojedinacno pregalastvo u fly tying-u i fly casting-u, pa i u takmicarskim disciplinama i u medijskoj promociji fly fishing-a iskljucivo doprinose napretku musicarenja kod nas i omasovljenju. Svidelo se nekome ili ne (a ni meni se cesto sve bas nije svidjalo, ali je to neprejebivo), ti pojedinci su nas deo svetske musicarske scene i bastine.

Ukljucujuci i ovaj sajt i forum. S tim da se samim tim sto postoje, i oni ocenjuju. Cak i Google-om.

 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jebiga.... to je ono cega sam se poodavno plasio: elitizam, preciznije - kvazielitizam, kvazinauka, kvaziumetnost...
Ko razume - shvatice:larpurlarizam.... umjetnost radi umjetnosti. (mala digresija).

Dok sam o musicarenju (to se u vreme mojih pocetaka zvalo :'vatanje ribe na muvu) razmisljao i prihvatao samo kao vrlo efikasan nacina da se u'vati riba, niko (ni ja) nije o tome razmisljao kao o sportu, prestizu, brandovima, skolama... Lijepo, brate, navezes muvu, bacis u vodu, pa sta bude!  E, kad sam prvi put otisao da pecam na muvu, pa sreo dva tipa s bljestavim stapovima i plastificiranim konopcima, s gomilom muva nacickanih po sesiru i njihov komentar: STAAAA??? I ti musicaris??? (to je bilo negde pocetkom osamdesetih ili krajem sedamdesetih, sjecanje vec pocinje da otkazuje!), ukapiro sam da je djavao odnio salu i da je OVO postalo biznis, moda, kurcenje... sta li vec! :doh:

 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sjekloca je napisao(la):
Jebiga.... to je ono cega sam se poodavno plasio: elitizam, preciznije - kvazielitizam, kvazinauka, kvaziumetnost...
Ko razume - shvatice:larpurlarizam.... umjetnost radi umjetnosti. (mala digresija).

Dok sam o musicarenju (to se u vreme mojih pocetaka zvalo :'vatanje ribe na muvu) razmisljao i prihvatao samo kao vrlo efikasan nacina da se u'vati riba, niko (ni ja) nije o tome razmisljao kao o sportu, prestizu, brandovima, skolama... Lijepo, brate, navezes muvu, bacis u vodu, pa sta bude!  E, kad sam prvi put otisao da pecam na muvu, pa sreo dva tipa s bljestavim stapovima i plastificiranim konopcima, s gomilom muva nacickanih po sesiru i njihov komentar: STAAAA??? I ti musicaris??? (to je bilo negde pocetkom osamdesetih ili krajem sedamdesetih, sjecanje vec pocinje da otkazuje!), ukapiro sam da je djavao odnio salu i da je OVO postalo biznis, moda, kurcenje... sta li vec! :doh:

Aaaa, ne, mislim da ti "mix apples & oranges" (ili sto bi ministar inostranih poslova rekao, "grandmas and frogs")  :D
Svaki pomen zasluga i referenca trazi potvrdu u ozbiljnosti i razloznosti, a rekreativno musicarenje radi uzivanja (nas slucaj) ne podleze tome (mislim da ne bi trebalo) i tvoje iskustvo sa  vode koje ni danas nije strano, niti retko za sresti je obicno lecenje kompleksa novcem, a ne "l'art pour l'art" (nisam frankofil, ne znam pishem li tacno, pardon madammes et monsieurs).
Ono sto npr. Ivanovic izvodi za apsolutnog pocetnika, pa i za vecinu rekreativaca je "l'art pour l'art"; samo sto on to izvodi i dok lovi ribu, kazu, tj. primenjuje sve to. Svideo se nekom ili ne, on zaista zna fly casting i za to ima potvrdu i moze da kompetentno o tome govori i raspravlja. Mi mozemo da rekreativno jedni drugima dajemo savete i "tesimo se", niko nam ne brani, ali sertifikovano znanje prikazano na delu je neprejebivo. E, on verovatno takodje zna stosta o raznim skolama fly castinga (pominje USA i EU, sa varijantama i stilovima) i mislim da bih bio ... cudan, u najmanju ruku da ne saslusam i ne pokusam bar da procenim ima li smila to o cemu on i njemu slicni po rejtingu govore, a o cemu ponekad skoro nista ne znam teoretski (niti pretendujem previse, iskreno).
Time nase razmene licnih znanja i iskustava i samo nase sopstveno ribolovacko, musicarsko uzivanje ne (bi trebalo da) gube na vrednosti, ali su ipak u nekj privatnoj dimenziji, kao i nase zadovoljstvo zbog toga sto radimo kad radimo kako radimo, itd.
To bi trebalo da bude i razlika izmedju nas i "fetishista", koji blizinu zvezdama musicarenja (nezdravu potrebu za identifikacijom) osecaju samo ako pojavno lice na njih.
Nije mi namera da postujem kontroveerzno i provokativno; jednostavno mislim da juzno voce i jabuke, te babe i zabe treba jasno odvajati.

 

Ljatifi

Junior member
Učlanjen(a)
29.10.2007.
Poruke
29
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Naslov teme odgovara onome što pišemo. Dobro je da nam ovaj naslov omogućava širinu, pa možemo da dotičemo sve bitne mušičarske faktore.
Stilove bacanja ne bih delio na Lee Wulfov i Lefty Crehov, jer ta dvojica nemaju blage veze sa mušičarenjem na Balkanu. Niko od naših starijih mušičara ih nije ni proučavao.
Te američke mušičarske i bacačke škole se pominju tek u skorije vreme iako nemaju nikakve veze sa tehnikama iskusnih balkanskih mušičara. Mi jesmo zaostali u mnogim oblastima, ali naši uspešni mušičari su oni od kojih učimo, a ne Lefty i Lee. U mušičarenju nismo zaostali i specifični balkanski stilovi mogu samo da nam posluže i doprinesu uspehu na našim vodama.
Kad neki početnik razmišlja o zabacivanju muve i uopšte mušičarenju, najveća je greška navoditi ga na američka mušičarska učenja. Uvek ga treba uputiti na naše vrhunske poznavaoce mušičarenja i svih njegovih oblasti, poput zabacivanja, pravljenja muva, tehnika...
Da nije tako, ni ovaj sajt ne bi postojao. Svi bi posećivali američke.


Tooo Mixe, The Dirty Balkanian Flyfishing Legend!

Ti kad progovoris, i gora se trese! U pravu je ovaj Brown, super smo - samo sto nemamo nista i ne znamo nista a ponasamo se kao da imamo sve i znamo sve.
Treba pozvati mrtvoga Lija da se reinkarnira nekako i da krene na klena, jedino to nije lovio u zivotu  :D
Al ne obicne klenove, nego ove posebne sto samo Mix moze da uhvati i niko vise na planeti :hammer:
Leftija (ko li je sad pa taj?) i ne treba zvati, da se blamira medju ovolikim majstorima ovde :doh:

Nisam odavno postovao, pa rekoh da progovorim i ja neku ...

Lj.

 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:mad: uprotna krajnost ne ponistava prethodnu (ako je uopste i bilo krajnosti; Mixmaster je samo izneo svoj stav na sasvim prihvatljiv nacin); samo nas deklarise kao drustvo krajnosti - primitivno drustvo (musicara), a siguran sam da to nismo!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jebiga, nisam hteo da ispadnem divergentan i oportun... ovo sto sam napisao je samo krajnje iskreno vidjenje onoga sto meni VEC POCINJE da tera vodu na druge vodenice... Najiskrenije, znaci duboko u dusi, ima Mix stavova s kojima se najiskrenije slazem.... Ali, da se ne pretera sa detaljisanjem! :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
brown je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
  U mušičarenju nismo zaostali

Samo u literaturi, fly castingu, vezivanju muha, dostupnosti pribora i materijala, kolicini riba u rekama i mentalitetu i nicemu vise. :'(

Sva zabuna je počela od ovoga. Ja sam jasno napisao da nismo zaostali u mušičarenju, a ne u literaturi, vezivanju, dostupnosti, količini riba, mentalitetu...
Sve gluposti polaze od nepoznavanja definicije mušičarenja. Mušičarenje je veština lova riba muvama, a u tome ne zaostajemo. Da li zaostajemo po količini riba u rekama(pretpostavljam da se naivno misli na pastrmke), dostupnosti pribora i materijala (ja sam pun materijala i pribora), vezivanju muha (svašta, pa najbolji vezači muva za reke Balkana, dolaze sa Balkana)....
Neko ovde laže naivne početnike da smo mi zaostali, pa treba da se obratimo ili Leftyju ili FFF instruktorima, koji su polagali ispite na Zapadu, da bi nešto naučili. To je tragična neistina, skrojena na brzinu u zadnjih nekoliko godina. Mogao bih reći, jeftina propaganda.
Dragi zemljaci, nemojte više glumiti obične ovčice čiji pastiri se nalaze na Zapadu. Sportovi poput mušičarenja nisu ograničeni niti na mentalitet, niti na klasnu ni nacionalnu pripadnost.
U Americi, najvećoj ekonomskoj sili sveta, ima najviše proizvođača opreme za sportski ribolov i mušičarenje je najrasprostranjenije i najrazvijenije. Ipak, pitenje je da li treba uperiti oči u video snimke Doug Swishera, Leftya Creha ili Lee Wulfa, ili učiti mušičarenje od onih koji decenijama rasturaju ribe klasičnim mušičarskim tehnikama po rekama Balkana.
Naših najboljih vezača muva i mušičara nema po Internetu i svetskoj literaturi, ne zato što nisu vrhunski stručnjaci i talenti, već zato što svetska mušičarska industrija nije našla za shodno da im posveti pažnju. To nije nimalo čudno, jer smo ranije živeli u zatvorenom tržištu, a u poslednje dve decenije ratujemo i smaramo ceo svet.
Oni koji su se istakli u svetu fly tyinga su par profesionalnih proizvođača muva, koji se tako reklamiraju. Ostali, među kojima ima pravih umetnika i ribo-ubica (što dokazuje da su im muve ubitačne i vrhunske), nisu imali razloga niti prilike da se ističu.
Ovaj sajt je prilika da se dokaže da nismo nimalo zaostali, već u mušičarskim veštinama prednjačimo u odnosu na većinu zemalja.
Kako bi ste lakše shvatili da nismo zaostali u mušičarenju, za početak, uporedite našu zemlju, ili ex Yu, sa Francuskom, Italijom, Španijom, Portugalijom, Rumunijom, Slovačkom, Poljskom....
Nemojte odmah sa Amerikom i Engleskom. Polako... ???
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Aman ljudi pa necemo valjda da se prepiremo.
Svako ima svoj stil i o tome ne treba raspravljati,ovde nismo da se svadjamo nego da razmenimo iskustvo,cujemo nesto novo itd...
Ako to i ovde nemoze ajde svi u nabujalu Nisavu  ALOO BREEEE
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Blue FOX je napisao(la):
Aman ljudi pa necemo valjda da se prepiremo.
Svako ima svoj stil i o tome ne treba raspravljati,ovde nismo da se svadjamo nego da razmenimo reciskustvo,cujemo nesto novo itd...
Ako to i ovde nemoze ajde svi u nabuja lu nisavu  ALOO BREEEE

Добро дошао плава лијо!

Да ти почетник нешто каже - излизаће ти се ООООООООО и ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ колико ћеш још да их трошиш, све чудећи се & крстећи се...  док не скапираш како овде, понегде, стоје ствари... :D

Него, капирам, тек си стигао а ја ти желим дуг останак!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Sve gluposti polaze od nepoznavanja definicije mušičarenja. Mušičarenje je veština lova riba muvama, a u tome ne zaostajemo.
Musicarenje je pored toga ili bas u okviru toga i vestina izrade vestackih musica i zabacivanja, zar ne? A o odnosu prema ribi kao bogatstvu, prema prirodi, ribi kao ulovu i kolegama musicarima (i koleginicama musicarkama posebno!) da ne govorimo.

Mixmaster je napisao(la):
Naših najboljih vezača muva i mušičara nema po Internetu i svetskoj literaturi, ne zato što nisu vrhunski stručnjaci i talenti, već zato što svetska mušičarska industrija nije našla za shodno da im posveti pažnju. To nije nimalo čudno, jer smo ranije živeli u zatvorenom tržištu, a u poslednje dve decenije ratujemo i smaramo ceo svet.
Oni koji su se istakli u svetu fly tyinga su par profesionalnih proizvođača muva, koji se tako reklamiraju. Ostali, među kojima ima pravih umetnika i ribo-ubica (što dokazuje da su im muve ubitačne i vrhunske), nisu imali razloga niti prilike da se ističu.

Andrija Urban je bio pilot JNA, koliko znam, Goran Grubic je profesor univerziteta, Aleksandar Panic radi u zdravstvenoj ustanovi, kao i Aleksandar Ivanovic, koliko znam... Koji profesionalni vezaci muva? Ili fly caster-i? Opet, koliko znam, najveci pretendent za profesionalca je upravo autor gornjih redova, Srdjan Despot-Blaf i slicni afirmisani musicari koji ne rade nigde sem na rekama. A nema ih bas na Internetu previse kao relevantih citata. Prvonavedeni to rade kao izraz svoje ljubavi prema musicarenju, konstruktivno, doprinoseci njegovom razvoju i afirmaciji srpskog musicarenja u svetu, svako na svoj nacin. Slazem se da ima puno dobrih vezaca muva, ali samo od njih zavisi hoce li se afirmisati na pravi nacin. Neki to bas zarko zele, a neki i ne polazu puno na to.


Mixmaster je napisao(la):
Ovaj sajt je prilika da se dokaže da nismo nimalo zaostali, već u mušičarskim veštinama prednjačimo u odnosu na većinu zemalja.
Kako bi ste lakše shvatili da nismo zaostali u mušičarenju, za početak, uporedite našu zemlju, ili ex Yu, sa Francuskom, Italijom, Španijom, Portugalijom, Rumunijom, Slovačkom, Poljskom....
Nemojte odmah sa Amerikom i Engleskom. Polako... ???
Sajt jeste prilika, ali njegova sudbina je pokazivala i pokazace jesmo li je iskoristili. Svaa cast za njegovo pokretanje i opstanak, verujem da svi na svoj nacin zele da se nase musicarenje preko njega afirmise. Ali, krajnje je ignorantski porediti SRPSKO MUSICARENJE sa francuskim, ceskim i poljskim, npr., pa i slovackim donekle, jer je u tim zemljama sve na daleko visem nivou nego kod nas. Mzda i u ostalim gore navedenim drzavama, ali o tome malo znam; mislim da je Spanija nama manje poznata, ali prebogata pastrmskim vodama, kao i Italija.
Sigurno je samo da ko se sam mnogo hvali, prikriva nesto sto ne zeli da se vidi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno